شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - yahya.r - 2014-07-10 10:30 AM

با سلامKhansariha (8) دوستان شرمنده ولی من در آخر به نتیجه نرسیدم که صفرهای اول و دوم رو تو چه فاصله ای تنظیم کنم؟Khansariha (226)Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Marksman - 2014-07-10 10:48 AM

(2014-07-10 10:30 AM)hozdal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلامKhansariha (8) دوستان شرمنده ولی من در آخر به نتیجه نرسیدم که صفرهای اول و دوم رو تو چه فاصله ای تنظیم کنم؟Khansariha (226)Khansariha (214)
این بستگی به استفاده شما از تفنگ داره.با توجه به کالیبر و نوع تفنگ فاصله مناسب برای شما همون 40 متر(صفر دور) هست.Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - yahya.r - 2014-07-10 11:16 AM

آیا استفاده از پایه دوربین کوتاه یا بلند توی تنظیم صفر دوربین تاثیر داره؟اگه داره ممنون میشم اگه بفرمائید با تغییر پایه از پایه کوتاه تر به پایه بلندتر چه اتفاقی میفته؟Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Marksman - 2014-07-10 11:24 AM

بله تاثیر داره.برای فنری های در کلاس تفنگ شما نهایتا پایه مناسب یه پایه متوسطه.اگر دهنه لنز تا 40 باشه بهترین انتخاب پایه کوتاه هست.
پایه باید به نحوی باشه که نه دوربین به بدنه سیلندر گیر کنه نه خیلی با سیلندر فاصله داشته باشه.کلا صفر کردن دوربینی که مرکز لنز به مرکز لوله نزدیک تره راحت تره و کیل زون بهتری هم بهتون میده.
ولی در صورت استفاده از لنزهای بزرگتر شما مجبور به استفاده از پایه های بلند تر هستید.Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - gorgen - 2014-07-10 02:59 PM

با سلام
دوست عزیز ارتفاع پایه دوربین در این فواصل یعنی 40-50 متر خیلی تاثیر گذار نیست بلکه به نظر بنده ارتفاع پایه در تنظیم محل قرارگیری عدسی چشمی دوربین و گونه تیرانداز خیلی تاثیر دارد و باید طوری ارتفاع پایه اتنخاب شود تا بر اساس فیزیک صورت و قنداق اسلحه به سرعت هم راستا با دوربین شودچون به نظر بنده این مورد در تیراندازی با دوربین بیشتر تاثیر گذاره و در نبود راحتی و تسلط در گونه گذاری خطای تیراندازی بیشتر میشود

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Marksman - 2014-07-10 05:07 PM

دوست عزیز نکته ای که شما گفتید هم مسلما مهمه.ولی برای تفنگ بادی که رنج نهاییش حدود 80 90 متره مسلما با توجه به منحنی حرکتی ساچمه،پایه بلند و کوتاه در فاصله 40 تا 50 متر هم خیلی تاثیر داره.این رو بارها تجربه کردم که می گم.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Vicxtor - 2014-07-10 05:42 PM

(2014-07-10 11:16 AM)hozdal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آیا استفاده از پایه دوربین کوتاه یا بلند توی تنظیم صفر دوربین تاثیر داره؟اگه داره ممنون میشم اگه بفرمائید با تغییر پایه از پایه کوتاه تر به پایه بلندتر چه اتفاقی میفته؟Khansariha (8)

استفاده از پایه های بلند (high profile) در فنری های مگنوم و پی سی پی های قدرت متوسط و بالا باعث میشه که شما بتونید صفر اول (صفر دور) رو در فاصله های بیشتر تنظیم کنید ولی طول کیل زون (فاصله ی ای رو که میتونید یک کیل زون رو بدون hold-over یا hold-under کردن مورد اصابت قرار بدید) در این صورت کاهش پیدا میکنه... Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - farzin122 - 2014-07-11 01:12 AM

(2014-07-10 10:30 AM)hozdal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بهترین راه برای تنظیم اینه که تو یه فاصله ای مثلا 20 متر صفر کنی بعد تو چند فاصله متفاوت هدف بزاری افت ساچمرو حساب کنی بعد یه منحنی براش رسم کنی اونوقت خودت میتونی بهترین فاصله برای صفر کردنو بدست بیاری و اینکه تو جه فاصله ای چقد بالا تر یا پایین تر بگیری، روش دوم استفاده از نرم افزار چیرگانه که همه این کارارو خودش انجام میده ولی روش اول بهتره چون اسلحه ها و ساچمه های یک مارک و مدل با هم متفاوتند یه نمونه از نمودارایی که من واسه ساچمه دیابلو مچ که تو بازار ایران زیاده و ساچمه نسبتا ارزان قیمتی هم هست تهیه کردم اما تو چیرگان هم موجود نیست اینجا اسلحمو با یه ساچمه دیگه تنظیم کرده بودم که با این ساچمه صفر اول شد 15 متر صفر دوم 34 متر اسلحه هم دیانا 52
[تصویر: 14050273521.jpg]
اعداد درشت فاصله سیبل و اعداد کوچیکتر فاصله محل برخورد ساچمه از خط دید دوربینه.

خب حالا که این نمودارو کشیدی یعنی مسیر حرکت ساچمرو میدونی بهترین فاصله برای صفر کردنو خودت باید پیدا کنی بسته به نمودار و فاصله ای که شکار میکنی و فاصله ای که خودت راحتی...

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - kingzax - 2014-07-11 02:46 AM

(2014-07-11 01:12 AM)farzin122 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بهترین راه برای تنظیم اینه که تو یه فاصله ای مثلا 20 متر صفر کنی بعد تو چند فاصله متفاوت هدف بزاری افت ساچمرو حساب کنی بعد یه منحنی براش رسم کنی اونوقت خودت میتونی بهترین فاصله برای صفر کردنو بدست بیاری و اینکه تو جه فاصله ای چقد بالا تر یا پایین تر بگیری، روش دوم استفاده از نرم افزار چیرگانه که همه این کارارو خودش انجام میده ولی روش اول بهتره چون اسلحه ها و ساچمه های یک مارک و مدل با هم متفاوتند یه نمونه از نمودارایی که من واسه ساچمه دیابلو مچ که تو بازار ایران زیاده و ساچمه نسبتا ارزان قیمتی هم هست تهیه کردم اما تو چیرگان هم موجود نیست اینجا اسلحمو با یه ساچمه دیگه تنظیم کرده بودم که با این ساچمه صفر اول شد 15 متر صفر دوم 34 متر اسلحه هم دیانا 52

اعداد درشت فاصله سیبل و اعداد کوچیکتر فاصله محل برخورد ساچمه از خط دید دوربینه.

خب حالا که این نمودارو کشیدی یعنی مسیر حرکت ساچمرو میدونی بهترین فاصله برای صفر کردنو خودت باید پیدا کنی بسته به نمودار و فاصله ای که شکار میکنی و فاصله ای که خودت راحتی...

ببخشید دوست عزیز من مفهوم صحبتی که کردین و نمی فهمم. خب شما نمیتونید همینطوری عددی را بعنوان صفر قرار دهید.چون قوس بالستیک رابطه مستقیم با زاویه اولیه داره. یعنی با تغییر زاویه شلیک قوس بالستیک تغییر میکنه. در اصل بهترین صفر کردن دوربین در فاصله ای انجام میشه که کمترین قوس بالستیک وجود داشته باشه.

مثلا در همین مثال شما که صفر دوم در 15 و صفر اول در 34 متر هست را بجای 15 10 قرار دهیم قوس انقدر زیاد میشود که صفر اول در 52 متری خواهد افتاد. (صفر اول محل تلاقی دورتر میباشد)
البته بنظر من عدد مناسبی را برای صفر 52 انخاب کردید. من در 35 متر صفر میکنم.

بهترین کار استفاده از برنامه چیرگان است و محاسبه حدودی صفر دوربین با تمام پارامترهای صحیح و پس از صفر کردن شلیک در فاصله های متغر و تعیین دقیق فاصله ها و تصحیح چارت شلیک میباشد.

نکته : قبلا هم گفته شده که صفر دوربین بستگی به استفاده کننده از اسلحه داره. کسی اکثرا در فاصله کوتاه شلیک میکنه صفر دومش به خودش نزدیک تر هست و بلعکس.
توصیه شخصی : اگر در محیط جنگلی و پر درخت تیر اندازی میکنید صفر را در نزدیک مثلا 35 و اگر در محید باز و دشت هستید صفر را در 45تا 50 متری بستگی به مهارت 60 متری صفر کنید.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2014-07-11 10:14 AM

همانطور که دوستان هم اشاره کردند فاصله انتخابی برای صفردوربین عدد دلبخواهی نیست Khansariha (214)
ممکنه بر اثر تجربه و یا تشابه از دیگر تفنگها یک فاصله ی را استنباط کنیم که کار درستی هم هست ولی اصل این انتخاب با دانستن این پارامترها کامل میگردد
اول دانستن رفتار پروازی ساچمه شلیک شده از منظر دید (حالا چه دوربین و چه مگسک) که بهش تراجکتوری میگیم
دوم مقدار نیاز و یا انتخابی کیلزون (بزرگی هدف)
مثلا طبق برنامه چیرگان وقتی اطلاعات مورد نیاز و جزئی را برای بدست آوردن تراجکتوری وارد کردید(سرعت ، وزن و ضریب بالستیک ساچمه بهمراه ارتفاع پایه دوربین) اونوقت هست که بشما صفر دوربین را بر اساس کیلزون انتخابی نشان میدهد. Khansariha (8)