شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - GHORBANII - 2014-05-09 12:33 AM

(2014-05-08 11:21 PM)mostafab نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز منظور شما اینه که ریتایکل نسبت به پایه تراز نیست یا نسبت به تیوب دوربین؟ فک کنم نسبت به پایه یا همون لوله تفنگ منظورتونه چون اگه نسبت به تیوب باشه که باید دوربینو انداخت دور خخخ. رو دیوار هم بعلاوه بکشم باز باید با چشم مقایسه اش کنم که باز احتمال خطا هست. باید یه جوری تفنگ رو رو یه سطح کاملا افقی ثابت کنم بعد با بعلاوه روی دیوار تنظیمش کنم که بدون شوتینگ رست سخته اینکار.
ما بنا را بر سالم بودن دوربین گذاشتیم لذا طبیعتا تراز بودن با پایه دوربین مدنظره . و شما اگر پست بنده را مطالعه بفرمایید متوجه میشوید که خط تراز یا خط مبنی روی دیوار به تراز بستن دوربین کمک میکنه وگرنه عادت افراد در دست گرفتن تفنگ از نظر عمود بودن بر خط تراز متفاوت است .
لذا تمام این عرایض میتواند کمک کننده باشد تا کاملا موثر وگرنه اصولی ان است که از تراز های مخصوص تفنگ و دوربین استفاده شود که قاطبه دوستان انرا ندارند Khansariha (8)
البته دوست گرامی ریتاکیل را هم با باز کردن و تعمیر دوربین میشود با تیوپ تنظیم کرد و نیاز به دورانداختن ندارد

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - royall - 2014-05-09 12:41 AM

جناب قربانی برای تهیه ی خط تراز نیازی به کشیدن خط روی دیوار و ... نیست.چون باز هم ممکنه خطا به وجود بیاد
بهترین راه برای ساخت منای تراز همون شاقوله که با استفاده از تکه ای بند کفش و یک وزنه قابل ساخته و خطایی هم در کار نیست چون 1000% به زمین عمود میشه و ما میتونیم ریتایکل رو نسبت به اون عمود ببندیم !

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - GHORBANII - 2014-05-09 12:57 AM

(2014-05-09 12:41 AM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جناب قربانی برای تهیه ی خط تراز نیازی به کشیدن خط روی دیوار و ... نیست.چون باز هم ممکنه خطا به وجود بیاد
بهترین راه برای ساخت منای تراز همون شاقوله که با استفاده از تکه ای بند کفش و یک وزنه قابل ساخته و خطایی هم در کار نیست چون 1000% به زمین عمود میشه و ما میتونیم ریتایکل رو نسبت به اون عمود ببندیم !
جناب حسینی عزیز این روش کاراتر است ممنون امشب چیز جدبدی ازتون یاد گرفتم سپاس Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - Vicxtor - 2014-05-09 01:31 AM

(2014-05-08 10:30 PM)mostafab نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه
آقا یه مشکلی واسه ما پیش اومده. من ای تی دارم و دوربین سنتر 4-16 و ساچمه jsb 18 hatsan استفاده میکنم. دوربین رو تو 12 متر صفر میکنم ولی تو 30 - 40 متر یکی دوسانت راست میزنه. تو 30 متر صفر میکنم تو 12 متری یکی دو سانت چپ میزنه. مشکل از دقت نیست چون تو هردوفاصله تیر روی تیر میزنه. تا جایی که میشد دقت کردم دوربین رو موازی با لوله ببندم. ضمنا پایه یه تیکه لوپولد دارم . احتمال داره خود پایه نسبت به لوله کج باشه؟ اگه اینجوری باشه تنها راه فک کنم شیم گذاریه نه؟ راهنمایی کنید لطفا این حقیر رو!!!

(2014-05-08 10:50 PM)GHORBANII نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز احتمالا رتیکل شما تراز نیست. بخاطر همین در دو نقطه صفر نمیشود.

(2014-05-09 12:41 AM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بهترین راه برای ساخت مبنای تراز همون شاقوله که با استفاده از تکه ای بند کفش و یک وزنه قابل ساخته و خطایی هم در کار نیست چون 1000% به زمین عمود میشه و ما میتونیم ریتایکل رو نسبت به اون عمود ببندیم.

آقا مصطفی همونطور که دوستان فرمودن احتمالا رتیکل دوربینتون تراز نیست. برای بستن شاقول هم طوری ببندید که آزاد باشه و نچسبه به دیوار.
اگر با تراز کردن رتیکل باز هم این مشکل رو داشتید احتمال بعدی عمود نبودن پایه نسبت به سلاح هست. دقت کنید که لبه ی متحرک پایه که با پیچ ها به ریل سلاح محکم میشه خیلی از بدنه ی پایه فاصله نداشته باشه، چون در اینطورت پایه عمود نخواهد بود و حتی چند درجه ی جزئی اختلاف نسبت به عمود باعث ایجاد این مشکلات چپ و راست زدن در فواصل مختلف خواهد شد (خودم این رو تجربه کردم)
Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - mostafab - 2014-05-09 10:09 AM

(2014-05-08 11:42 PM)mhrSB نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما روی یک سطح افقی و مسطح،کاملا اسلحه را عمود کنید.(دو طرفش وسیله بزارین و یکی کمکتون باشه)
و بعدش یک عدد تراز را روی طبلک بالایی تفنگ بزارین و بر اساس اون ریتایکل هم،تراز میشه.Khansariha (399)
و اما یک سوال داشتم:
ساچمه ها توی دو فاصله توی یک ارتفاع میخورن و فقط عرض برخوردشون فرق میکنه یا نه؟!!!
اگه اون جوری باشه یعنی دقیقا صفر اول و دومتون برابر هست و دیگه از میلدات ها استفاده نمیکند و فکر نکنم ربطی به تراز نبودن + دوربین داشته باشه چون باید دقیقا بخوره وسط ریتایکل.(اگه اشتباه برسی کردم اساتید اصلاح کنند)Khansariha (226)
اگه از میلدات ها استفاده کنید و دوربین تراز نباشه باید توی فواصل مختلف تفاوت ببینید.
و احتمالا شاید مربوط به بحث بالستیک باشه که اقا علی خالزن توی این مورد اطلاعات بسیار کاملی دارند.Khansariha (256)
موفق باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

ارتفاع برخورد ساچمه ها تقریبا یکیه فقط عرض تغییر میکنه داداش. حالا با روشهای دوستان تست میکنم ببینم چجوری میشه. البته آخر هفته بعد که برم بیرون ایشالله چون بیشترین فاصله در دسترس فعلا 10 متره. مرسی

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2014-05-10 08:09 AM

(2014-05-08 10:30 PM)mostafab نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه
آقا یه مشکلی واسه ما پیش اومده. من ای تی دارم و دوربین سنتر 4-16 و ساچمه jsb 18 hatsan استفاده میکنم. دوربین رو تو 12 متر صفر میکنم ولی تو 30 - 40 متر یکی دوسانت راست میزنه. تو 30 متر صفر میکنم تو 12 متری یکی دو سانت چپ میزنه. مشکل از دقت نیست چون تو هردوفاصله تیر روی تیر میزنه. تا جایی که میشد دقت کردم دوربین رو موازی با لوله ببندم. ضمنا پایه یه تیکه لوپولد دارم . احتمال داره خود پایه نسبت به لوله کج باشه؟ اگه اینجوری باشه تنها راه فک کنم شیم گذاریه نه؟ راهنمایی کنید لطفا این حقیر رو!!!
سلام
این طبیعی هست Khansariha (214)
ساچمه های jsb در اغلب pcp ها و (مخصوصا 18 گرین ) حرکت ابتدائی خروج از لوله را بصورت کمانی دارند بدین ترتیب که ابتدا بسمت چپ رفته و بعد بصورت کمانی به مرکز یا بهتره بگیم به راست و پائین ادامه مسیر میدهند
[تصویر: 13996953481.jpg]
البته شدت این رفتار بستگی به نوع تفنگ و قدرت آن هم دارد ولی در تمامی تفنگهای که تاکنون تست کردیم این رفتار با جی اس بی مشاهده شده
دو روش ساده برای میزان و مشاهده این کمان
اول : شما بر دو تا سه نقطه نزدیک و دور مثلا در مسافتهای 10 و 30 و 60 متر تست کنید براحتی این میزان حرکت کمانی را مینوانید از اثر برخوردها مشاهده کنید
دوم بوسیله دیدن ساچمه از داخل دوربین : اگر در بعدازظهری و موقعی که خورشید در پشت سر شما قرار گرفته بطوریکه زاویه تابش با خط شلیک شما دقیقا در یک راستا قرار گیرد (مهمه) این امکان بیشتر از روی کوه و بلندی امکانپذیر میشود در نتیجه باعث میشود انعکاس تابش نور ناشی از برخورد با کف دامنه ساچمه مانند آینه ای بدرخشد و در یک لانگ شات و یا مسافت دور بخوبی و زیبائی تمامی سیر حرکت ساچمه از داخل دوربین نمایان میشود و اگر امکان فیلمبرداری با کیفیت بالا هم فراهم کنید با دیدن حرکت آهسته این زیبائی دو چندان میشود . فعلا Khansariha (256)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - mostafab - 2014-05-10 05:30 PM

علی آقا مرسی. یعنی با ساچمه های دیگه این مشکل وجود نداره؟ چون من تا حالا به جز jsb 18 بقیه رو تست نکردم.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2014-05-10 10:23 PM

بله آقا مصطفی برای بعضی ساچمه ها خیلی کمتره و میتوانید با تست چند نمونه به ساچمه دلخواه برسید. Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - dieselpower - 2014-05-11 12:36 AM

(2014-05-10 08:09 AM)ALIANA-54-T06 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه
سلام
این طبیعی هست Khansariha (214)
ساچمه های jsb در اغلب pcp ها و (مخصوصا 18 گرین ) حرکت ابتدائی خروج از لوله را بصورت کمانی دارند بدین ترتیب که ابتدا بسمت چپ رفته و بعد بصورت کمانی به مرکز یا بهتره بگیم به راست و پائین ادامه مسیر میدهند
[تصویر: 13996953481.jpg]
البته شدت این رفتار بستگی به نوع تفنگ و قدرت آن هم دارد ولی در تمامی تفنگهای که تاکنون تست کردیم این رفتار با جی اس بی مشاهده شده
دو روش ساده برای میزان و مشاهده این کمان
اول : شما بر دو تا سه نقطه نزدیک و دور مثلا در مسافتهای 10 و 30 و 60 متر تست کنید براحتی این میزان حرکت کمانی را مینوانید از اثر برخوردها مشاهده کنید
دوم بوسیله دیدن ساچمه از داخل دوربین : اگر در بعدازظهری و موقعی که خورشید در پشت سر شما قرار گرفته بطوریکه زاویه تابش با خط شلیک شما دقیقا در یک راستا قرار گیرد (مهمه) این امکان بیشتر از روی کوه و بلندی امکانپذیر میشود در نتیجه باعث میشود انعکاس تابش نور ناشی از برخورد با کف دامنه ساچمه مانند آینه ای بدرخشد و در یک لانگ شات و یا مسافت دور بخوبی و زیبائی تمامی سیر حرکت ساچمه از داخل دوربین نمایان میشود و اگر امکان فیلمبرداری با کیفیت بالا هم فراهم کنید با دیدن حرکت آهسته این زیبائی دو چندان میشود . فعلا Khansariha (256)
سلام
علی اقا من الان ۵ دقیقست دارم فکر میکنم هنگ کردم الان چجوری به چپ میره چرا به راست نمیره اگه تفنگ رو سروته کنیم و تیر بندازیم بازم به چپ میره یا به راست الان کاملا گیج شدم چطور همچین چیزی ممکنه این که به چپ رفتن ساچمه دیده میشه ناشی از حرکت کمانی ساچمه از بالا به پایین نیست که چون دقیقا چشم هم خط با حرکت ساچمه قرار نمیگیره حرکت کمانی بالا به پایین به خاطر زاویه چشم کمی چپ به راست دیده میشه؟
البته من با گالاتین که دوربین رو با نهایت دقت تراز به تفنگ بستم و توی ۴۰ متر صفر هست از ۱۰ متر تا ۵۰ متر هیچ حرکتی ساچمه به طرف خاصی نداره به هر دو طرف در حد نیم سانت میره که گاهی به چپ و گاهی به راست و بیشتر اوقات هم وسط میخوره ساچمه هم همون jsb18 هست
البته واسه منم جالبه اگه همچین چیزی باشه که دلیلش هم بدونم ولی تا اثباتش نظر منم روی همون میزون نبودن دوربین یا حتی داشتن عیب کوچیکی که
دوربین شاید داشته باشه

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - amiremadi - 2014-05-11 01:24 AM

دلیل این انحراف اولیه مربوط به خان لوله میشود به طوریکه باید ببینید خان تفنگ شما راست گرد هست یا چپ گرد.
به دلیل اینرسی ساچمه درست در لحظه خروج از لوله این انحراف اولیه پیش می آید که البته بعد از طی مسافتی به دلیل چرخش ساچمه در حول محور خود ، ساچمه در مسیر اصلی و تقریبا هم راستای لوله قرار میگیرد