شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: بستن کامل دوربین (پایه ، تراز و صفر کردن ) (/showthread.php?tid=222)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - عبدالرحمن - 2011-07-05 12:01 PM

باسلام به استید .. دستان دوربین مارک لیپرز 6-24*50 دوربین خوبی هستش ؟Khansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - sunshinetrir - 2011-07-05 12:03 PM

سلام دوست عزیز
کمتر از 20 تومن نمیتونی دوبینی بگیری که به دردت بخوره
من کمتر از 20 فقط 1 مدل چینی میشناسم که روش نوشته دیانا که 4×20 بود فکر کنم
البته اصلا دوربین خوبی نیست اصلا توصیه نمیکنمKhansariha (8)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2011-07-05 01:04 PM

(2011-07-05 12:01 PM)عبدالرحمن نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باسلام به اساتید .. دوستان دوربین مارک لیپرز 6-24*50 دوربین خوبی هستش ؟Khansariha (8)
به عجب سئوالی عبدالرحمن جان ؟!
بله اگر گیر آوردی و نخواستیش مشتریش زیاده عزیز Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - عبدالرحمن - 2011-07-05 02:31 PM

سلام علی جان راستش تاحالا با مارک لیپرز کار نکردم این دوبین رو هم 270 تومن بهم قیمت دادن .. پس باید اخر دوربین باشه Khansariha (256)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - david - 2011-07-05 03:34 PM

عبدالرحمن جان این دوربین خوب است عزیز اما دوربین اوانیکس هم همانطور میباشد اما با قیمت 200000 تومان

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - عبدالرحمن - 2011-07-05 05:40 PM

راستی دوربین رو مثلا تو فاصله 60 متری صفر کنم و مثلا یه شکار تو 30 متری باشه با همون تنظیم بزنم دقیق میخوره یا باید پایین تر یا بالاتر بگیرم ؟Khansariha (226)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2011-07-05 11:41 PM

(2011-07-05 05:40 PM)عبدالرحمن نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
راستی دوربین رو مثلا تو فاصله 60 متری صفر کنم و مثلا یه شکار تو 30 متری باشه با همون تنظیم بزنم دقیق میخوره یا باید پایین تر یا بالاتر بگیرم ؟Khansariha (226)
عبدالرحمن جان بسته به چند نکته داره
حتما شلیک شما به بالای هدف میخوره شاید دو تا سه سانت یا بیشتر که به عواملی بستگی داره البته برای فنری اختلاف بیشتر و برای pcp اختلاف کمتر است
[تصویر: Traj_chart2_w.gif]
مثلا:
1- بستگی به پایه انتخابی دوربین شما هم داره مثلا پایه کوتاه یا پایه بلند که هرکدام اختلاف دو یا سه سانتی با هم دارند ( ارتفاع پایه رو بدنه تفنگ )
2- به نوع ساچمه ها و وزن آنها و از همه مهمتر بالستیک ساچمه هم مربوط میشه معمولا هرچی بالستیک بهتر باشه افت ساچمه هم کمتره (البته کلی نیست ولی معمولا اینطوری هست)
3-در آخر برای هر ساچمه یک آزمایش تجربی لازم هست و میزان رفتار سلاح شما با ساچمه خیلی مهمه و حتی دو سلاح مشابه و همنام هم کاملا مثل هم با ساچمه ها رفتار نمیکنند و این باعث میشه برای هر تفنگی یک نوع رفتار دیده و تجربه بشه پس باید تمامی رفتار تفنگ خودرا با ساجمه ها را شناسائی و آزمایش کنی Khansariha (214)

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - azimian - 2011-07-15 10:29 AM

با سلام
دست همگی درد نکنه.
توضیحات کامل و جامعی دادین.Khansariha (8)
Khansariha (48)
(2011-03-06 05:45 PM)ALIANA-54-T06 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/size]

بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین

سلام دوستان میخواهم تجربه خودم و نحوه کارم را برای آشنای بیشتر از بستن دوربینها اینجا بیان کنم امیدوارم برای علاقه مندان مفید واقع بشود.

1- بستن پایه دوربین

همانطور که اکثر دوستان خوب من مطلع هستند ابتدا پایه ها را بر روی مقر مربوطه (جائی که روی تفنگ تعبیه گردیده) را میبندیم و چنانچه از پایهای یک تیکه استفاده میکنیم باید توجه کرد که سر چهار پیچ اصلی پایه سمت چپ سلاح قرار گیرد البته الزامی نیست و میتوان با رعایت اصولی برعکس هم بست و پیچ استپ دوربین (کمک ترمز پایه) که داخل طوق پایه (نیم دایره ) قرار دارد و بصورت عمودی میباشد به سمت عقب دوربین قرار گیرد .(توضیح بیشتر این مرحله را در ص 3 ارسال شماره 24 همین تایپیک دوباره بیان کردم حتما قبل از بستن خوبه اون پست را ببینید . ممنون از شما )
این پیچ ترمز مهمه و باید دقت شود بعد ازاینکه محل صحیح دوربین شناسای و میزون گشت ابتدا چهار پیچ افقی و اصلی پایه کاملا سفت و محکم شوند سپس به آرامی پیچ استپ را محکم میکنیم (فقط کمی و به آرامی ) شایان ذکر است در مواقعی که نیاز داریم برای تنظیم و بالا بردن بیشتر دوربین و مایلیم که کمی پایه عقب را بیشتر بالا بیاوریم آنهم در حد یکی دو میل ابتدا پیچهای اصلی پایه را شل میکنیم و سپس بعد از تنظیم پیچ استپ و بالا بردن عقب پایه دوباره پیچهای اصلی پایه را سفت و محکم میکنیم البته توصیه خودم از روش دیگه ای است که الان توضیح خواهم داد

عکس پایه یک تیکه
[تصویر: b217501.jpg]

عکس پایه دو تیکه
[تصویر: scope_in_rings_web.jpg]

دوستانی که مایلند میتوانند از ترمزهای استپ که جدا از پایه است هم برای نگه داری از حرکت احتمالی و محکم کاری استفاده کنند که در عکس هم نشان داده شده .
همانطور که میدانید داخل طوقها لایه چسبی وجود دارد که برای جلوگیری از حرکت احتمالی دوربین تعبیه گشته است.
برای مواقعی که دوستان با تنظیم مشکل دارند بحدی که طبلکها جوابگو نیستند میتوانند از قرار دادن یک برش نیم دایره ای از نوار تیپ (همان نوار های متداول که برای دوچرخه ها استفاده میشه) استفاده کنند و در داخل طوق یا بستهای نیم دایرهای قرار دهند البته قرار گرفتن این تیکه برشی بستگی به نیاز شما دارد که به چه صورت باید قرار گیرد یعنی مثلا برای خود من که دوربینم در رنج نبود و خیلی پائین و چپ میزد این لایه برشی نیم دایره را در زیر طوق عقب و کمی هم مایل به چپ گذاشتم و باعث شد که دوربین از سمت عقب مقداری بالا و بسمت راست متمایل شود که با این کار دوربین در رنج قرار گرفت و مشکل حل شد در ضمن موقع بستن پیچهای طوقها یا گردنبند دوربین در آخر کار دقت شود به آرامی و یکنواخت همه پیچها سفت و محکم شوند.

2-تراز کردن دوربین

همانطور که دوستان مطلع هستند هنگام قرار گرفتن دوربین روی پایه دو نکته باید رعایت شود یکی فاصله چشمی دوربین با چشم است (با عقب و جلو بردن دوربین روی پایه)
و دیگری تراز دوربیناست (با چرخش دورانی به چپ و راست دوربین رویه پایه اش)
در فاصله قرار دادن دوربین از چشم باید به طوری که گونه شما به قنداق چسبیده باشه و براحتی هم تمام حداکثری تصویر داخل کادر دوربین دیده بشه تنظیم شود و به کمترین شکل ممکن هاله سیاهی اطراف تصویر دیده شود.
عکسهای مرتبط و نمونه
[تصویر: A1E388BCB5C8E42B3321E0_Large.jpg]
[تصویر: sbresolveCrop.jpg]

بعد از این نوبت تراز کردن است دوستان دقت کنید که تراز کردن هم مهم است هم ساده
و نباید از آن غافل بود چون برای تصحیح دقیق و صفر کردن دوربین و همچنین استفاده از میل داتهای مدرج شده در ریتایکل لازمه .
برای سلاحهای حساس و دوربینهای مدل بالا از ابزار تراز استفاده میکنند بدین شکل که سیبل یا بعلاوه(+) ای روی دیوار در نظر میگیرند که آنهم باید کاملا تراز باشد سپس تفنگ هم تراز میکنند و آنوقت هست که بعلاوه یا ریتایکل دوربین را منطبق بر بعلاوه سیبل میکنند.
عکس مربوطه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در روش ساده تر بوسیله چشم با کمی دقت قابل تنظیم است و اگر بخواهی مطمئن شوی بوسیله قرار گذاشتن یک مداد یا خطکش معمولی روی در پوش طبلک بالائی دوربین براحتی وضعیت دوربین را نسبت به پایه اش و همچنین سلاح میتوان تراز یا تنظیم کرد این روش یا هر روش ساده ای که بنظر دوستان میرسه کار ساز میتونه باشه و هدف تنظیم بودن حداکثری شبکه ریتایکلی است یادمان باشد بعد از تنظیم این مرحله پیچهای طوقهای بالا را (8 پیچ آلنی) به آرامی محکم و سفت کنیم (بصورت ضربدری بهتر است)

3-صفر کردن دوربین

خوب رسیدیم به بخش بسیار مهم و البته پر نظر دوستان :D
آنهم صفر کردن دوربین است قبل از هر چیز لازم است کمی با بخشهای مهم دوربین آشنا بشیم .
برای آشنائی با بخشهای ابتدائی از عکسهای زیر بعنوان نمونه استفاده میکنم
قسمتهای مثل رنج زوم ، رنج انتخاب لایت های شبکه و رنج پارالکس تصویر برای وضوح اصلی یا فوکوس
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

وهمچنین برجکها یا طبلکها : طبلک افقی Windage و طبلک عمودی Elevation که برای تصحیح شبکه و حرکت ریتایکل در راستای افقی یا عمودی است

[تصویر: sbmoaturret01Crop.jpg]

اگر به اعداد نوشته شده روی طبلک دقت کنید بیانگر قابلیت مقیاس محاسباتی میل داتها هستند که هر کلیک یا تقه(اصطلاح نظامی) یا حرکت هر دنده چقدر جابجای (+) را بهمراه داره مثلا همین اطلاعات روی عکس بالا بیانگر : 1کلیک = حرکت 1/4 اینچی ریتایکل در 100 یاردی را دارد که به اختصار MOA بیان میشود . در ضمن این میزان محاسبه برای عموم دوربینها روی 100 یارد است و چنانچه شما در فاصله های دیگه ای نیاز به اطلاع از چرخش هر طبلک یا کلیک دارید باید محاسبه کنید یا از جدول محاسباتی آن دوربین که بهمراه دوربین ست استفاده کنید که اغلب تیراندازها این جدول را به قنداق اسلحه خود می چسبانند . مثلا دوربین لیپرزی که من خریدم بصورت لیبل (برچسب) شده و آماده برای چسباندن به قنداق بهمراهش بود.
آشنائی با میل دات دوربین

[تصویر: ZS5214909943.gif]

آشنائی اختصاری با کاربرد میل داتها

[تصویر: mildots.jpg]

بعضی شبکه های ریتایکلی خطوط محاسباتی اندازه گیری مسافت و سرعت سنجی دارند (البته برای اشیاء ای که بدانید ارتفاعش چقدر است مثل یک انسان یا ماشین یا پرنده)
یک نمونه از این شبکه که پائین (+) قرار گرفته است

[تصویر: IR_Scope.jpg]

خوب بعد از آشنائی مختصر میپردازیم به طریقه صفر کردن دوربین
همانطور که میدانید خط دید ما از دوربین با خط سیر گلوله یا ساچمه متفاوته چون مسیر سیر حرکت ساچمه بصورت کمان میباشد و در دو نقطه خط دید دوربینی ما را قطع میکند که نقطه تماس یا قطع خط سیر دومی ساچمه با دیدمان را میگوئیم صفر اول (اونیکه دورتره) و نقطه تماس یا قطع نزدیک را صفر دوم میگوئیم (اونیکه نزدیکتره)
عکسهای مرتبط

[تصویر: Traj_chart2_w.gif]

برای صفر کردن دوربین درمسافت مثلا 40متری (صفر اول) خود بخود یک نقطه صفر دومی هم در حدود 12 متری(که برای من اینطور در آمد) پیدا میشه و دوستان توجه داشته باشند هرچه صفر اول را نزدیک بگیرید صفر دوم هم از شما دور شده و به صفر اول نزدیک میشود و بر عکس هرچه دور تر صفر کنید صفر دوم هم به شما نزدیک تر میشود.
در ضمن شما اگر مسافت کافی برای صفر کردن ندارید میتوانید موقتا از صفر دوم یعنی فاصله بین 8 تا 12 متر استفاده کنید در اینجا باید دقت شود اگر تمامی مراحل نصب و تنظیم بخوبی به پیش رفته باشه نباید شلیک اولی شما بیشتر از 10 سانت خطا بزند که در آنصورت باید نسبت به همان روش اولیه تنظیم دوربین روی پایه بر گردین و کمی اصلاح موقعیت دوربین روی طوقها را انجام دهید .
شاید بعضی دوستان ترجیح دهند که تا میتوانند با طبلکها ور بروند و تمام اصلاح را از این روش انجام دهند که من این روش را صلاح نمیدانم چون باعث فشردگی یا باز ماندن فنر نگه دارنده عدسی شبکه میشود وبه مرور حالت فنری و دوام آن از بین میرود واین اشکال اساسی اغلب دوربینهای است که دوستان میبندند و باهاش مشکل دارند پس بهتره فبل از بستن و تنظیم اولیه از قرار گرفتن چرخش طبلکها در وضعیت نرمال و وسط رنج مطمئن شوید.

اما یک صفر خوب دوربین چگونه بدست میآید؟
اول اینرا بگم که بنظر من به چهار عامل مهم بستگی داره که بترتیب اهمیتشان بقرار زیر اند.
اول اسلحه خوب
دوم تکیه گاه خوب
سوم تیرانداز خوب
چهارم ساچمه خوب

حالا فرض کنیم هرچهار عامل مهیاست پس به این شکل عمل میکنیم
ابتدا یک تکیه گاه بسیار مطمئن برای خودمون دستو پا میکنیم اگر هم مثل عکس بود که چه بهتر

تکیه گاه مطمئن خیلی لازمه و اساس کار است چون میخواهیم دوربین با سلاحمون صفر بشه البته من اصلا با گیره موافق نیستم و اونو برای اسلحه مضر میدونم چون باید ارتعاش و ضربه در جای نرمی تخلیه بشه مثل کتف و شانه و نه اینکه قنداق مهار در گیره باشه وهمه ضربه در قنداق نواخته بشه که برای قطعات و قنداق مطمئن باشید مضر است . البته باز دوستان مختارند و مال خودشونه هر طور که مایلند عمل کنند
بعد از این با روشهای مختلف میشود صفرکرد
مثال : روش هر سه شلیک و تشکیل مثلث و یک تصحیح (حرکت طبلکها )
مثل : روش یک شلیک و یک تصحیح (حرکت طبلکها)
مثال: روش متداول خودم یعنی اول یک شلیک و حرکت (+) بوسیله چرخش طبلکها و قرار دادن آن روی شلیک اول و سپس یک شلیک و یک تصحیح (البته این روش به معنی اینکه هر چهار پارا متر اصلی مهیاست )
چند نکته مهمه دیگه برای اطلاع از نحوه کار حرکت طبلکها به اطلاعات زیر توجه کنید

برروی طبلکهای تنظیم علائمی نظیر R , L و یا Up , Down قرار دارد که حروف R , L برروی طبلک افقی Windage به معنای حرکت شبکه دوربین بر روی هدف به سمت چپ و راست است .
و حروف Up , Down که بر روی طبلک عمودی Elevation قراردارند به معنای حرکت این شبکه به پایین و بالا میباشد و جهت حرکت به سوی هریک از این حروف توسط یک فلش نشان داده شده است.
به طورکلی اگر طبلک تنظیم Windage را مخالف عقربه های ساعت بچرخانیم شلیک شما به راست خواهد رفت و اگر طبلک عمودی Elevation را مخالف عقربه های ساعت بچرخانیم شلیک شما بسمت بالا خواهد رفت .
در آخر اگر کمی کاستی هست و خوب ویرایش نشده دوستان مرا ببخشند واقعا فکر نمیکردم انقدر طولانی و وقت گیر از آب در بیاد.

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - benjamin - 2011-07-21 07:19 PM

لام برادران اطالاعات در مورد دوربلین بوشنل اگه دارید برام بفرستید منمنون

RE: بستن پایه دوربین ، تراز کردن دوربین ، صفر کردن دوربین - ALIANA-54-T06 - 2011-07-21 07:28 PM

(2011-07-21 07:19 PM)benjamin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
لام برادران اطالاعات در مورد دوربلین بوشنل اگه دارید برام بفرستید منمنون
دوست من ببخشید این جمله را اگر امتحان دیکته باشه که خیلی نمرش میاد پائین (شوخی)
اما شما برای دریافت اطلاعات لازم از دوربین به تاپیک مربوطه(دوربین در سلاح بادی و گلوله زن) مراجعه کنید واگر سئوالی دارین اونجا مطرح کنید . ممنون از شما Khansariha (214)