شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
معرفی دیانا 52-diana 52 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاح های بادی (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: محصولات خانواده دیانا Diana products (/forumdisplay.php?fid=7)
+---- انجمن: محصولات فنری (/forumdisplay.php?fid=70)
+---- موضوع: معرفی دیانا 52-diana 52 (/showthread.php?tid=22)

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - Marksman - 2016-03-15 02:19 PM

بهترین روش روغن کاری دستگاه ماشه اینه که شما قطعات رو باز کنید و بعد فقط جاهایی که در تماس مداوم هستن به مقدار خیلی کم(فیلم کوت) با یه لایه گریس بپوشونین.زیاده روی در گریس کاری دستگاه ماشه هیچ حسنی نداره و کاملا بی فایده و شاید هم به قول دوستان خطرناک باشه.Khansariha (8)

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - ln 1 - 2016-03-15 10:08 PM

توضیح من در مورد اجتناب از گریسکاری ماشه فقط در مورد ماشه های دیانا بود ( مخصوصا t01 . to5) که در این تاپیک دوستان اشاره کردند .ولی مثلا در مورد هاتسان به شخصه علاوه بر پالش مجدد لینکهای درگیر ماشه کمی هم گریسکاری انجام میدم .
توجه داشته باشید رفقا که راهنماییهای شما در یک فروم تخصصی باید دقیق و تخصصی باشه . ولی متاسفانه برخی از دوستان سهوا راهکارهای غلط ارایه میدن و خوب از اونجایی که اینجا تعداد اعضا بسیار زیاده و ممکنه صحبتهای ما به عنوان مرجع استفاده بشه قطعا برای شخص گوینده مسئولیت خواهد داشت .
اصولا در سیستمهای مکانیکی استفاده از گریس یا سایر روانکارها با این استدلال که دو قطعه با هم درگیر هستند و لزوما باید این اصطکاک را کمتر کرد کاریست غلط .چرا که در طراحی سیستمهای مکانیکی در برخی قسمتها مطلوب طراح وجود درصدی از اصطکاک است بدون کمتر شدن .در مورد ماشه های تفنگهای بادی فنر پیستون ( کاری به سایر سلاحها نداریم ) نیروی بسیار زیادی که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن فنر است مستقیما بر اجزای ماشه وارد میشود .در این سیستم ما به درصدی از اصطکاک نیاز داریم تا ایمنی استفاده از سلاح را تضمین کند ( مسلما اینکه مصرف کننده خواسته باشه لوله تفنگو به سمت خودش بگیره یا فرد دیگه به طراح ارتباطی نداره ولی وظیفه طراح اعمال نهایت دقت و ایمنی در کارکرد اجزاست) اینجاست که علی رغم نظر ما( که این یکم گریس هیچ ضرری نداره که اگه داشت حتما سیستم ایراد داره ) همین گریس ناچیز درصد اصطکاکی که برای ایمنی کارکرد در نظر گرفته شده را پایین اورده و مخاطره امیز خواهد بود .
برای حصول اطمینان چند سال قبل که همچین شبهه ای در ذهنم ایجاد شده بود ، از کارخانه دیانا و همچنین هاتسان در مورد گریسکاری قطعات ماشه سوال پرسیدم .متاسفانه کارخانه هاتسان در قسمت پاسخگویی به سوالات فنی بسیار غیرمسئولانه عمل میکند ولی دیانا به صراحت اعلام کرد هیچ گونه روانکاری در قطعات ماشه استفاده نشود(دوستانی که تمایل دارند میتوانند همین مورد را از کارخانه دیانا سوال کنند )
.غیر از مقدار ناچیزی که خود شرکت در زیر تیغه ماشه و در محل پیچهای تنظیم استفاده کرده . با اینکه در خیلی از فرومهای فعال خارجی عضوم (در برخی از انها اعضایی هستن که به صورت کاملا حرفه ای کار سلاحهای بادی انجام میدن و تجربیات ارزشمندی دارند مثل اقای هکتور مدینا و .. که قبلا در جای دیگری ازشون نام بردم) و سعی میکنم با مطالعه انها اطلاعات خودمو بالاتر ببرم تا به حال ندیدم کسی این کار را انجام بده و توصیه هم کرده باشه .خلاصه مخصوصا در مورد ماشه های دیانا و باز اختصاصا در t01 , t05 به هیچ وجه در اجزای درگیر ماشه و انتهای میله پیستون گریس استفاده نکنید و توصیه هم نکنید .

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - abastl - 2016-03-22 09:16 AM

سلام خدمت دوستان
بنده عضو جدیدم
یه سوال داشتم ازخدمت اساتید تیراندازی،
بنده یه دیانا52 باماشه05گرفتم بدون دوربین
میشه لطف کنین بفرمایین قدرت فنرش رو چطوری تست کنم؟
یعنی ازچه فاصله ای وبا چه ساچمه ای به چه نوع هدفی شات کنم وتاثیرش رو هدف چی باشه؟
ممنون ازهمتون

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - climber7043 - 2016-03-22 03:45 PM

(2016-03-22 09:16 AM)abastl نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت دوستان
بنده عضو جدیدم
یه سوال داشتم ازخدمت اساتید تیراندازی،
بنده یه دیانا52 باماشه05گرفتم بدون دوربین
میشه لطف کنین بفرمایین قدرت فنرش رو چطوری تست کنم؟
یعنی ازچه فاصله ای وبا چه ساچمه ای به چه نوع هدفی شات کنم وتاثیرش رو هدف چی باشه؟
ممنون ازهمتون
سلام دوست عزیزKhansariha (8)
اول از همه فرا رسیدن سال نو را به شما تبریک عرض می کنم.
در رابطه با سوالتون تست قدرت را باید در تعدادی صفحات کاغذ که به آن شلیک می کنیم و ساچمه از آن رد میشود انجام بدهیم. اما یه روشی که قدیما انجام میدادم این بود که باید ۲ عدد حلبی روغن نباتی راپشت هم بذاریم و در فاصله ۱۰ متری از آن قرار می دهیم و بعد از شلیک باید ساچمه از از دو طرفه حلبی روغن رد شده باشد. این یه روش سنتی برای تست قدرت هست که برای بررسی دقیقتر باید کرنوگرافی بشود. البته تفنگی که خودم تست کردم کالیبر ۴.۵ بود و ۵.۵ ممکنه کمتر سوراخ بکنه. در رابطه با ساچمه با ساچمه سر پهن امتحان کن چون نفوذش کمتر از ساچمه های نوک گرد هست و بهتر میشود قدرت تفنگ را امتحان کرد.
یا علی

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - abastl - 2016-03-23 07:15 AM

سلام دوباره Khansariha (8)
عیدشما هم مبارک .ممنون که جواب دادین؛
ببخشید منظورتون اینه که دوتا حلب روغنم باید سوراخ کنه یا فقط یکی رو دوطرفش رو سوراخ کنه ورد بشه.ضمناکالیبر5ونیمه
یه سوال دیگه چون تازه کردم میشه کرنوگرافی روتوضیح بدین؟
واینکه فنر تیتان باواشر ماکاری رودیانا52چه تاثیری داره؟
ممنون ازهمه ،ببخشین زیاد شد سوالام

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - garshasb - 2016-03-23 08:57 AM

با سلام
عذرخواهی میکنم اگر بی مورد وارد بحث جنابان شدم،
درمورد ماشه باید توضیحاتی بدم ،
گریس کاری ماشه کار درستی نیست و کمپانی دیانا درست گفته که گریسکاری لازم نیست، منتها هیچ چیزی صددرصد نیست و بعضا تیونر ها برای یک محدوده زمانی مشخص مثلا دو تا سه روز اقدام به این کار میکنند. اما من برای اماده کردن ماشه به اینصورت عمل میکنم، ابتدا قطعات درگیر باهم را با سنباده ۴۰۰ذ و سپس سنباده ۲۵۰۰ حسابی میسابم و با پارچه و پولیش گرانول برق میندازم، این روش بسیار کارامده و احتیاجی به روغن یا گریس نداره،
ارادت

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - climber7043 - 2016-03-23 12:16 PM

(2016-03-23 07:15 AM)abastl نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوباره Khansariha (8)
عیدشما هم مبارک .ممنون که جواب دادین؛
ببخشید منظورتون اینه که دوتا حلب روغنم باید سوراخ کنه یا فقط یکی رو دوطرفش رو سوراخ کنه ورد بشه.ضمناکالیبر5ونیمه
یه سوال دیگه چون تازه کردم میشه کرنوگرافی روتوضیح بدین؟
واینکه فنر تیتان باواشر ماکاری رودیانا52چه تاثیری داره؟
ممنون ازهمه ،ببخشین زیاد شد سوالام
سلام عباس جانKhansariha (8)
در رابطه با حلب روغن منظورم این بود که از دو طرف هر دو حلب رد بشه که البته کالیبر تفنگ خودم ۴.۵ بود که ۵.۵ ممکنه مثل ۴.۵ سوراخ نکنه.
به هر حال امتحان کن و نتیجشو اعلام کن که ببینیم ۵.۵ چطور حلب را سوراخ میکنه.
کرنوگرافی یعنی با استفاده از دستگاه کرنوگراف سرعت شلیک ساچمه در دهانه لوله تفنگ را میشه فهمید و نتیجه کار دقیقه که احتیاج به دستگاه کرنوگراف هست.
اول از همه اینو بهت بگم که تفنگ دیانا کالیبر ۵.۵ وقتی نو هست قدرتی معادل ۲۶ ژول داره که با استفاده از واشر پیستون مکاری و همچنین فنر تیتان می توان تفنگ رو تیون کرد که در اینصورت قدرت تفنگ از مگنوم ۳۵۰ هم بالاتر میزنه و جالب اینجاست که تفنگ نرمتر هم کار میکنه.
واشر مکاری جنسش از واشر های موجود در بازار یکمی سفت تر و کمی هم اصطکاک داره که با زدن کمی گریس نسوز پایه مس به اون روانتر کار میکنه همچنین واشر مکاری نسبت به واشر معمولی سرعت ساچمه 10m/s بیشتره که فنر تیتان هم از آلیاژ عالی و مخصوصی برخورداره که هم نرمتر از فنر خود تفنگه و هم پایداری و ثبات در دراز مدت حفظ میشه که در قدرت تفنگ نقش به سزایی داره. اما واشر مکاری خودم تو بازار تا حالا گیر نیوردم و اگه گیر بیاد حرف نداره.
موفق باشیدKhansariha (8)

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - abastl - 2016-03-23 02:44 PM

دوستان کسی از قیمت فنر تیتان و واشر مکاری اطلاع داره؟
کلا ساچمه مناسب دیانا52 چیه؟

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - saheb - 2016-03-23 08:16 PM

(2016-03-23 02:44 PM)abastl نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان کسی از قیمت فنر تیتان و واشر مکاری اطلاع داره؟
کلا ساچمه مناسب دیانا52 چیه؟

سلام .
قبل از هر کاری اول تفنگ رو به یه تعمیرکار یا کارشناس نشون بدین و دقتش رو خودتون تست کنید شاید احتیاج به تعویض هیچی چیز نباشه . حلب و تخه و کتاب و دیوار ملاک نیست چون نصف نفوذ به ساچمه مربوطه .
واشر مکاری که اصلا و فنر تیتان نو هم توی بازار پیدا نمیشه دنبالش نگردین . کسی داشته باشه هم به هرکسی نمیفروشه قبمتش هم فنر حدود 200 تا 250 هست تاثیر زیادی هم روی قدرت نداره حتی بعد از 2000 تا 3000 شات قدرت از فنر فابریک هم کمتر میشه اما دوام و ثباتش بعد از رام شدن عالیه و تاثیر دمای هوا روش کمتره .
درکل . 52 تفنگ دقیقیه قدرتش هم کاملا مناسبه نمیدونم درحد خریدین یا کارکرده اما اگر خیلی قدیمیه با تعویض فنر و واشر سه گل و واشر پیستون عالی میشه آخرش با کمی گریس سیلیکون یا پابه مس تفنگ رو جمع کنید چون بالفرض که فنر قویتر یا مثلا تیتان پیدا کردین همینطوری نیست که بگیم خب الان فنر رو میندازیم و قدرت بالا میره . چون مطمئنا دقت رو پایین میارید و برای تفنگی مثل 52 که دقتش حرف نداره این یه خرابکاری هست نه تیون . برای تیون قدرتی اول به دانشش احتیاج هست و بعد دانش رفتارشناسی اسلحه و بعد از اون وقت و حوصله زیاد و دستگاه کرنوگراف و کلی ساچمه و ابزار و گریس و کوتاه و بلند کردن فنر و دستگاری بعضی قطعات داخلی تا افزایش قدرتتون باعث کاهش دقت نشه .
ساچمه مناسب هم جی اس بی هست . jsb exact jumbo

RE: معرفی دیانا 52-diana 52 - climber7043 - 2016-03-23 09:10 PM

سلام عباس جان.
من هم با گفته های دوست خوبمون آقای saheb موافق هستم و به نظرم همون واشر و فنر معمولی اگه واسه تفنگ تهیه بشه مقرون بصرفه تر هست چون تفنگ به اندازه کافی قدرت و دقت دارد که احتیاجی به تیون کردن نداره و معلوم نیست که این فنرهای تیتان اصل باشند و خریدش با توجه به قیمت گزاف یک نوع ریسک حساب میشه. اگه تفنگت نو هست که احتیاج به هیچ کاری نیست که بکنی چون دیانا تو قطعات داخلی تفنگش سنگ تموم گذاشته و قدرتش تضمینی ۲۶ ژوله و دقتش حرف نداره و تقریبا کامله و اگر تفنگ رو دست دو خریدی اول قدرتشو تست کن ببین چطوره اگه به نظر هنوز قدرت داره كه هیچ و اگه قدرت تفنگت کم بود به نظر من اگه فنر نخجیر مدل دیانا ۵۲ واسش برداری هم قیمتش ارزانه و هم کیفیتش عالیه و در مورد واشر پیستون بهترین گزینه همونهایی هست که آقا میثم tinger میتراشه که واقعا عالیه و خودم تایید میکنم و تا ۲ سال راحت بهت کار میده. در پست قبلی فقط قصدم معرفی واشر مکاری و فنر تیتان بود ولی خود بنده هم که دیانا داشتم اصلا به این فکر نبودم که اونا را واسه تفنگم تهیه کنم. خودم فنر نخجیر استفاده کردم واقعا عالی بود و واشر پیستون تا وقتی که آقا میثم نمونه آلمانی و با پلی اورتان کیفیت درجه یک میتراشه که قیمتشم مقرون به صرفه تره که آدم سراغ نمونه خارجی با قیمت بسیار بالا نمیگرده. پس خرید عاقلانه نمونه های معمولی هست که گفتم.
در رابطه با تست قدرت تفنگ دوباره اینو بگم که بهترین راه کرنوگرافی کردن هست ولی اگه دستگاه موجود نباشه میتونی با شلیک به حلب اونم با ساچمه معمولی و سر پهن مثل Gamo match که نفوذ کمتری داشته باشه امتحان کنی و برای تست از ساچمه سر گنبدی مثل Pro magnom استفاده نکن چون قدرت نفوذش بالاتره اینطوری قدرت تفنگ تا حدودی دستت میاد.
در مورد ساچمه ساچمه jsb ساخت چک هم خوبه قیمتش یکم بالاست و دیانا ۵۲ جز تفنگهایی محسوب میشه که با بیشتر ساچمه ها حتی نمونه ایرانی آذرخش۲ سازگاری خوبی داره و میتونی از ساچمه های Gamo هم استفاده بکنی که هم قیمتش مناسبه و هم کیفیتش مناسبه و خود بنده از ساچمه های گامو بیشتر استفاده میکنم که خوب بوده.
یا علی.