شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
اصول شکار با تیروکمان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تیرو کمان (ورزشی ، شکاری) (/forumdisplay.php?fid=119)
+--- موضوع: اصول شکار با تیروکمان (/showthread.php?tid=1936)

صفحه ها: 1 2

RE: اصول شکار با تیروکمان - aminhunt - 2016-05-04 04:01 PM

ممنون آقا مهدی. قدرت پرتابه یا همون تیر چجور تعیین میشه؟ باید کورنو کرد؟ برای مثال همین کمونی که آقا جلال خریدن حدودا من ژول قدرت داره؟

RE: اصول شکار با تیروکمان - AIRKING - 2016-05-05 08:59 PM

با سلام مجدد.
خیلی وقت نیست از سفر اصفهان(مسابقات فیلد تارگت) برگشتم و کلی از دوستان که فقط با یه نام کاربری میشناختم از نزدیک دیدم و واقعا خوشحال شدم که چنین افراد موجه و با کمالات و با اخلاقی تو سایت فعالیت میکنن.
جای همه دوستان که نتونستن بیان خالی بود.
اما در مورد کمان.
نکته ای که اقا آرش فرمودید رعایت میشد ان شا اله با تاکید شما بیشتر رعایت خواهم کردKhansariha (8) البته همین جا زدن زه و روشش هم کلی خودش سرگرمی داره.
علی مشهدی عزیز چشم سعی میکنم سریعتر بذارم.یه بار تو آپارت یه کلیپ دیدم از یه پسر جنوبی که کمون های کامپوند و زوبین های وحشتناکی چه از لحاظ قدرت ،چه دقت و چه طراحی ساخته بود (یه بطری نوشابه یه نفره رو به راحتی توی 80 متر میزد اونم با شلیک های پی در پی.
اقا امین قدرت کمان با پوند محاسبه میکنن و قدرتش به ژول ثابت نیست بستگی داره به قدرت کشش که اونم به طول بازوی کمان،مقدار پنداژ کمان و قدرت و زور و البته طول کشش داره.Khansariha (8)
در کل توصیه میکنم اگر دنبال لذت متفاوتی هستید حتما یه کمون تهیه کنید مدل ایرانیش که همون آرش هست با 2 سال ضمانت واقعا چیز عالی هست.
چیزی که تو کمان باعث لذت میشه اینه که همه چیزش بستگی به خودت داره و زورت.موقع کشیدن زه برای روزهای اول چنان دست آدم بالا و پایین و چپ و راست میشه که واقعا یه لحظه آدم به این فکر میندازه که مرد واقعی باید تیر انداز خوبی با کمان باشه وگرنه تفنگ بادی و گلوله زنی که همه میتونن بزنن خخخخKhansariha (8)

RE: اصول شکار با تیروکمان - arashkian - 2016-05-06 06:20 AM

Khansariha (8)Khansariha (256)سلام.واقعا هم همینطوره آقا جلال.اما وجدانا کشیدن زه 44پوند هم مرد میخواد.خخخخخخخخخخ.آره*تا بتونی مسلط بشی و باهاش هدف بزنی کلی کار داره.ولی وقتی مسلط بشی*کیفی که ریکرو (با طول بلندش)داره هیچ کمانی نداره.چون نتیجه کار 100% حاصل زحمت خودته.و ضمنا یه حالت نوستالژی و حماسی هم داره.Khansariha (8)Khansariha (256)

RE: اصول شکار با تیروکمان - NEMESIS - 2017-10-11 10:38 PM

درودKhansariha (8)

امروزه برای شکار معمولا از کمانهای کامپوند استفاده میشه که اتفاقا خیلی هم پر طرفدار و محبوب شده و ریکرو بیشتر جنبه ورزشی داره(البته ممکنه از کمانهای چوبی سنتی هم برای شکار استفاده بشه)و نسبت به کامپوند هم کار کردن باهاش سختتره (در المپیک فقط رشته ریکرو رو داریم و کامپوند هنوز پذیرفته نشده تا جایی که اطلاع دارم)

در کمانهای کامپوند که از مکانیزم پیشرفته تری نسبت به ریکرو برخورداره برای کشیدن زه کمان از ابزاری به نام رلیز که شبیه ماشه در تفنگ است استفاده میشه و مدلهای مختلفی هم داره و با استفاده از این ابزار فشاری روی انگشتان دست نیست (بر خلاف ریکرو)
در کمان کامپوند به دلیل استفاده کردن از قرقره و کم ( تک کم و جفت کم) برای کشیدن زه درابتدا باید فشار بیشتری رو متحمل شد ولی بعد از کشیدن زه از یجایی به بعد فشار از روی دستها و بدن برداشته میشه و به راحتی میشه تمرکز و با کمان هدفگیری کرد
سیستم نشانه روی هم در کامپوند خیلی پیشرفتتر و کاملتر هست و میشه افت تیر رو باهاش گرفت (کسی که با ریکرو خال بزنه یا به قول خودمون باهاش گروپ جمع و جوری داشته باشه قطعا تمرینات زیادی داشته و بسی سختی کشیده)
از نظر دقت،برد و قدرت هم با هم قابل مقایسه نیستند

از برندهای معروف سازنده کمان که تو ذهنم هست الان و میتونم نام ببرم یکی Hoyt و Mathews و PSE
چندتا عکس از کامپوند شکاری و شکار (همگی از شرکت Mathews)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

و این یکی Hoyt

RE: اصول شکار با تیروکمان - vshakouri - 2020-05-17 02:56 PM

سلام
فروم بسیار قدیمی و خوبیه
ولی محیطش برای نوشتن مطالب،طرح سوال و پرسش و پاسخ به هر سوال قدری خسته کننده و گیج کنندست
اگر تغییرات صورت بگیره خیلی خوب میشه
من یک سالی هست در زمینه تیراندازی با کامپوند و کراسبو فعالیت می کنم
در حال حاضر کامپوند هویت مدل rx_1دارم و کراسبوی اکسکالیبر سوپراسور۴۰۰

RE: اصول شکار با تیروکمان - haamidreza - 2020-05-18 07:57 AM

(2020-05-17 02:56 PM)vshakouri نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
فروم بسیار قدیمی و خوبیه
ولی محیطش برای نوشتن مطالب،طرح سوال و پرسش و پاسخ به هر سوال قدری خسته کننده و گیج کنندست
اگر تغییرات صورت بگیره خیلی خوب میشه
من یک سالی هست در زمینه تیراندازی با کامپوند و کراسبو فعالیت می کنم
در حال حاضر کامپوند هویت مدل rx_1دارم و کراسبوی اکسکالیبر سوپراسور۴۰۰

سلام دوست عزیز
لطفا یک سری اطلاعات راجع به کمان ها تون بذارید
قیمتشون
پونداژشون برد مفیدشون و گروپ تیر تو فواصل
و هرچی که خودتون میدونید به درد اینجا میخوره

RE: اصول شکار با تیروکمان - vshakouri - 2020-05-18 03:28 PM

سلام
کمان کامپوند از برند hoyt با رنگ استتار زیبا و شکاری هست.با نام تجاری hoyt red wrx_1 ultra.
ماکزیمم قدرت ۷۰ پاند. و اکسل تا اکسل ۳۵ اینچ
بازه دراور یا طول کشش ۲۸تا۳۱ اینچ
لت اف۸۵ درصد و کَم های جدید zt شرکت هویت
کیبل گارد و رولِر گارد سری جدید شرکت هویت
بسیار ارگونومیک و خوش دست
مناسب برای هدف زنی و ش...
قابلیت استفاده از تیرهای شکاری تا ۵۵۰ گرین
دقت جمع زنی و گروپ رو باید از شرکت سازنده جستجو کنید چون مهارت تیراندازها متفاوت هست.
شخصا توی ۳۰الی ۳۵ متر دقت دایره ۱۰ و بعضا ۹رو دارم با توجه به اینکه من یکسال هست استفاده می کنم و تجربه و مهارت دوستلنی ک سالهاست استفاده می کنن از کمان رو ندارم
لذت تیراندازی با کمان به جرات از سلاح هم بالاتره و ضمنا امادگی فیزیکی مناسبی میطلبه

دز مورد کراسبوها خب کار قدری ساده تره
سیستم تیراندازی شبیه کمان های دیگر هست اغلب مجهز به قرقره و بعضا ریکرو هستند .بخاطر شکل ظاهری شبیه به سلاح قابل قراول رفتن هست و با توجه به مجهز بودن به دوربین و...هدف گیری رو با ثبات تر و دقیق تر میکنه به نسبت کمان های ریکرو و کامپوند.
کراسبوها به خاطر عدم برخورداری از طول کشش برای پرتاب تیر،با بالا بردن توان و قدرت سرعت رو در بازه کامپوندها نگه میدارن به عنوان مثال یه کراسبو با طول کشش ۱۵ اینچ برای رسیدن به سرعت ۳۵۰ فوت نیاز به قدرتی معادل ۲۰۰ پاوند داره در حالیکه در غالب کامپوندها کشش زه بعضا تا ۳۰ اینچ هم میرسه و بازه قدرت ۶۰الی۷۰ پاوند رو با سرعت ۳۵۰ فیت بدست میارند
البته تکنولوژی طراحی لیمب و بازوها،قرقره ها به سازنده ها کمک کرده امروزه سرعتهای بالای ۴۲۰ فیت و قدرتهای بالای ۳۰۰الی۳۲۵ پاوند دست یافتنی باشه
کراسبو ها برای مسلح شدن توان بیشتری لازم دارند ب نسبت ریکرو و کامپوند.و اکثرا از یک طناب یا وینچ های مکانیکی برای مسلح شدن استفاده می کنن و نهایتا زه در انتهای ریل قفل میشوند ولی در کامپوند و ریکرد بایستی زه را با نیروی کتف نگهدارید

کراسبو ها هم مدل ها و تنوعات زیادی دارند
کراسبوی داخل عکس متن بالا از شرکت کانادایی اکسکالیبر هست و تولید ۲۰۲۰
طول کراسبو کمتر از ۷۰ سانت و عرض کراسبو تقریبا ۴۰ سانت ک در نوع خودش یکی از جمع و جور ترین و سبک ترین کراسبو های ساخته شده است
بازه قدرت ۳۲۵ پاوندی و سرعت ۴۰۰ فیت بر ثانیه رو با تیرهای ۳۵۰ گرینی میتونین تجربه کنین ک قادر به خورد کردن استخوان ش... هم مباشد
ماشه مسابقاتی و دقت جمع زنی ۱.۲ اینچ در ۱۰۰ یاردی
دوربین تاکتیکال عالی
بی صدا و مجهز به دمپینگهای لرزش و صدا