شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
مهارتها : روشن کردن آتش - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: کوهنوردی و کمپینگ (/forumdisplay.php?fid=57)
+--- موضوع: مهارتها : روشن کردن آتش (/showthread.php?tid=1890)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - اشکان - 2014-08-09 10:55 AM

عرض سلام واحترامKhansariha (8)
گاهی برای روشن نمودن آتش در جایی که رطوبت چوب ها یا عوامل دیگری مانند باد شدید مانع می شوند ، نیاز به ابزاری که شروع آتش را تسهیل کند یا همان FIRE STARTER احساس می شود که ترجیحاً قبل از عزیمت به طبیعت باید در خانه تهیه کرد . در شکل زیر من از جعبه شانه تخم مرغ و براده های چوب و پارافین جامد استفاده کردم ، به این شکل که یکی از خانه های شانه تخم مرغ را بریده و آن را با براده چوب پر کردم و همزمان روی براده ها را هم با چکه های شمع آغشته به پارافین نموده و در آخر دو عدد چوب کبریت را وسط آن قرار دادم و لبه های مقوایی را روی ان خم کردم که مواد داخل آن در حین حمل بیرون نریزد . همراه داشتن این ابزار در یک پلاستیک ضد آب که فضای زیادی هم اشغال نمی کند کمک زیادی به برپایی اتش در طبیعت می کند. در تصویر شماره 4 حدود 15 دقیقه با این شعله که می بینید قابلیت سوختن دارد . مدل های فراوانی از FIRE STARTER وجود دارد که با کمی خلاقیت و نیازهای محیطی قابل ساخت می باشد .
[تصویر: 14075687231.jpg]
Khansariha (256)

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - mozafar - 2014-08-09 04:12 PM

سلام به همه
من یه خاطره دارم از روشن کردن آتیش امیدوارم بدرد دوستان بخورهKhansariha (8)
ماجرا از این قراره:چند سال پیش تو شمال تو فصل پاییز با یه شکارچی محلی و البته قدیمی قرار شد بریم شکار
کفتر جنگلی،صبح خیلی زود قبل از روشن شدن هوا رسیدیم به منطقه کیاسر ساری،راه افتادیم به سمت
ارتفاعات جنگلی اینقدر توده گیاهی انبوه بود که به زور راه میرفتیم،ساعت 7:30 رسیدیم سر یال که درختای بلند مازو خیلی بزرگ داشت کمین کردیم واسه کفتر،هنوز یک ساعت نگزشته بود که هوا سوز بدی پیدا کرد و ابر و بعدش بارون شدید
دوستان که شمال شکار رفتن میدونن بارون پاییز اونم تو ارتفاع جنگل یعنی چی،کاملا خیس شدیم و به شدت احساس سرما میکردیم
به دوسته محلیم گفتم دارم یخ میزنم گفت الان آتیش روشن میکنیم ،اما تمام جنگل خیس و گل شده بود من فندک و کبریت داشتم اما هیچ کدوم دیگه روشن نمیشدن به لرز افتادم دیدم دستم میگه پا شو بریم کنار اون بوته بزرک تمشک،
من فقط نا امید از روشن کردن آتیش داشتم نیگاش میکردم دیدیم با کارد داخل بوته تمشکو خالی کرد،برگای پهن و انبوه تمشک مثل یه چطر از بارون محافظتمون میکردن زیر بوته هم پر بود از ساقه های خشک تمشک دوستم یه مقدارو جمع کرد از جیبش یه کبریت که تو نایلون بود در آورد و با یک کبریت آتیش روشن کرد بعد کم کم ساقه بیشتر ریخت بعد چوب خیس کوچیک بعد چوب خیس بزرگ،چنان آتیشی شد که یه درخت خیسم مینداختی توش آب میکرد.
ببخشید زیاد شدKhansariha (8)

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - RAK - 2014-08-10 10:25 PM

با سلام.
چای با عطر و طعم خاص[تصویر: 14076962421.jpeg][تصویر: 14076962432.jpeg]

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - amen - 2014-08-10 11:23 PM

در ادامه صحبت دوستمون mozafar باید بگم بله در طبیعت باید کبریت را در قوطی قرص یا فیلم حمل کرد تا خیس و شکسته نشه و توصیه من استفاده از کبریت بورانه که واقعا تو باد راحت روشن میمونه و یکدونش به اندازه یک قوطی کبریت معمولی میارزه

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - kingzax - 2014-08-11 11:05 AM

(2014-08-10 11:23 PM)amen نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در ادامه صحبت دوستمون mozafar باید بگم بله در طبیعت باید کبریت را در قوطی قرص یا فیلم حمل کرد تا خیس و شکسته نشه و توصیه من استفاده از کبریت بورانه که واقعا تو باد راحت روشن میمونه و یکدونش به اندازه یک قوطی کبریت معمولی میارزه

سلام دوست عزیز
آیا منظورتون از کبریت بوران همون کبریتهای بنزینی هست که عملکردشون شبیه فندک زیپو هست؟
اگر اون باشه که اصلا قابل اعتماد نیست. فندک گازی سنگی کثل همین کلیپر های تقلبی هم خیلی خوبه. ممنون میشم بیشتر توضیح بدید.

این نکترو برای دوستان بگم که در سرمای زیاد و در ارتفاعات کوهستانی بنزین زیپو قابلیت اشتعالش کم میشه و یجورایی مثل گازوییل میمونه که در سرما به به اصطلاح قیر میشه.

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - amen - 2014-08-11 01:05 PM

با تشکر جناب kingzax
راستش منظورم این کبریتهایی است که روش یک لایه سیاه داره ایرانی هم هست و خودم تو ارتفاع تستشون نکردم ولی یادمه تو دوره کوهپیمایی میگفتند در ارتفاع کبریت مطمئن تر از فندکه!

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - اشکان - 2014-08-11 01:07 PM

عرض سلام وادبKhansariha (8)
منظور از کبریت بوران یا stormproof matchکبریت هایی است که هم ضدآب شده اند و هم با ماده ای مثل باروت بدنه آنها را اندود کرده اند که در شرایط سخت آب وهوایی خاموش نشود ، گاهی طول چوب آنها را بلندتر می گیرند که بیشتر قابلیت سوختن و بر افروختن داشته باشند .
در بعضی کلیپهای خارجی این کبریت ها البته از نوع مرغوب آن را داخل آب هم می انداختند و باز هم روشن می ماند یا زیر خاک قرار می دادند و باز هم می سوخت .
[تصویر: 14077488961.jpg]
Khansariha (256)

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - Marksman - 2014-08-11 01:41 PM

دوستان عزیز یه نکته ای هست که به نظرم ذکرش ضروریه... این که علاوه بر روشن کردن اتش خاموش کردنش هم لازم و جزو مهارتهاست.مطمئنا همه عزیزانی که این روزهای گرم به طبیعت میرن در صورت روشن کردن آتش به خاموش کردنش هم توجه کافی نشون میدن.مخلص همگی.Khansariha (8)

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - titan - 2014-08-11 01:52 PM

اقا اشکان کجا از این کبریتا میفروشن؟

RE: مهارتها : روشن کردن آتش - kingzax - 2014-08-11 02:09 PM

(2014-08-11 01:05 PM)amen نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با تشکر جناب kingzax
راستش منظورم این کبریتهایی است که روش یک لایه سیاه داره ایرانی هم هست و خودم تو ارتفاع تستشون نکردم ولی یادمه تو دوره کوهپیمایی میگفتند در ارتفاع کبریت مطمئن تر از فندکه!

با تشکر. آقا اشکان هم با عکس توضیح دادند.
با شما موافق هستم و همیشه هم در دوره تکاوری تاکید به استفاده از کبریت هست و راههای ضد آب کردن و نگهداری مناسبش هم آموزش داده میشه.
دو دلیل مهمی که کبریت داره اینه که
1.حتی تو باد هم با پوشاندن قسمت گوگردیش با کاه و علف خشک میشه آتش درست کرد و لازم نیست اول مثل فندک روشنش کنی و بعد کاه و مشتعل کنی.
2.بدلیل گوگردی که داره برای سوزاندن سر رگی که خونریزی میکنه مناسب هست.
ولی بدی که داره اینه که بر عکس اون چیزی که همه فکر میکنند استفاده از کبریت مهارت کافی میخواد.

(2014-08-11 01:07 PM)اشکان نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
عرض سلام وادبKhansariha (8)
منظور از کبریت بوران یا stormproof matchکبریت هایی است که هم ضدآب شده اند و هم با ماده ای مثل باروت بدنه آنها را اندود کرده اند که در شرایط سخت آب وهوایی خاموش نشود ، گاهی طول چوب آنها را بلندتر می گیرند که بیشتر قابلیت سوختن و بر افروختن داشته باشند .
در بعضی کلیپهای خارجی این کبریت ها البته از نوع مرغوب آن را داخل آب هم می انداختند و باز هم روشن می ماند یا زیر خاک قرار می دادند و باز هم می سوخت .
...
Khansariha (256)

خیلی ممنون از توضیحتون
به نظر میرسه در قسمت نوک , گوگرد قرار داره و بعد از اون باید نوعی ماده کند سوز باشه درسته؟