شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: اموزش مهارتهای تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- موضوع: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار (/showthread.php?tid=187)

صفحه ها: 1 2 3 4 5

RE: فرهنگ اصطلاحات اعضا - unique - 2011-07-15 02:30 PM

يه نفر لطف كنه بگه اي AOكه روي دوربين من زده يعني چي؟

RE: فرهنگ اصطلاحات اعضا - persiankiller - 2011-07-16 03:58 PM

(2011-07-15 02:30 PM)يونيك نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
يه نفر لطف كنه بگه اي AOكه روي دوربين من زده يعني چي؟

درود
AO یا Adjustable Objective فک میکنم مربوط به پارالاکس باشه:

AO stands for Adjustable Objective. That term means nothing by itself, but since the earliest parallax adjusting scopes put the adjustment feature into the rotating objective bell of the scope, the term AO caught on. Look at the BSA AR 3-13x50mm scope and you will see the range numbers (in yards) engraved on the objective bel
l.

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - SOHEIL-GUNSMITH - 2012-02-20 05:08 PM

دوستان بزودی با کمک یکی از اعضای خوب سایت قصد داریم اصطلاحات رایج در شکار رو در اینجا قرار بدیم

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - ehsannikoo - 2012-02-21 04:02 AM

با سلام خدمت دوستان.Khansariha (8)
هر مقوله ای که انسان در آن وارد میشود ناخواسته باعث پیدایش فرهنگی خواص خود شده و اصتلاحاتی به همراه دارد.
در این جا قسمتی از اصطلاحاتی که در شکارچی های قدیمی رایج بود و به برخی از شکارچیان کنونی انتقال یافته را جمع آوری کردم که قسمت آماده آن را قرار میدهم و ادامه را انشالله بعد از جمع بندی و آماده کردن.
اگر هم ایراد و تناقضی مشاهده میشود لطفا اطلاع دهید

پیش رو :حالتی که شکار که هم جهت شکارچی میرود و از شکارچی دور میشود.

پس رو:حالتی که شکار از روبه روی شکارچی طاهر و به شکارچی نزدیک میشود.

فرقی:حالتی که شکار از بالای سر به تیررس شکارچی میآید.

تیررس:حالتی که شکار در بهترین موقعیت تیراندازی شکارچی قرار میگیرد.

به آب آمدن:هنگامی که شکار بر چشمه و آبشخورها برای آب خوردن میآید.

به دان آمدن :هنگامی که شکار برای خوردن غذا به مکانهایی که مواد غذایی دارند میآیند.

به خواب آمدن:هنگامی که حیوان برای استراحت به آنجا پناه میبرد.

به یر امدن:هنگامی که حیوان برای پرسه زدن و تفریح به آنجا میرود.

تیز کردن:رفت بی درنگ حیوان به جایی که نیاز خود را برآورده کند.

میان تو:به پرندگانی که بر اثر خستگی در نزدیکی زمین پرواز میکنند.

مقلف:به پرندگانی که بین جوجگی و بالغ شدن هستند و شکارچی اقدام به شکارشان نمیکند.

واریز کردن : حیوان بعد از یک دوره پروازی به طرف پایین سرازیر می شوند پایین آمدن ناگهانی را واریز کردن می نامند.

باد چاق‌کردن: هنگامی که شکارچی قصد رفتن به کمین دارد بایستی جهت باد طوری باشد که شکار در مسیر بادی که از شکارچی می‌گذرد قرار نگیرد تا بوی
او را احساس کند. برای همین او باید مسیری را انتخاب کند که یا باد از سمت شکار به سمت شکارچی باشد، یا باد از پهلو بوزد. اگر شکارچی این نکته‌ها را
رعایت کند اصطلاحاً می‌گویند :(باد شکار را چاق کرده) است. می‌گویند (اول باید باد رو چاق کنی بعد کمین بری)

کمین خور : به مناطقی که دارای کمین گاه طبیعی میباشد.

باد گرفتن: حالتی که شکار بوی شکارچی را حس کرده‌است.

باد خورد:حالت شلیک در باد که شکارچی انحراف گلوله را توسط باد درنظر میگیرد

باد گیر : به مناطقی که شکار در اثر پیچش باد ثبات ندارد و برای شکار مناسب نیست.

پیش خورد : تیری که در راستای شکار شلیک میشود و به شکار نمیرسد.

پیش بر : کسی که همیشه شکارش بیشتر از سایر شکارچیان میباشد.

پیش پا : شکارچی که دارای تقدم بر شکارچیان دیگر میباشد و بر جلو روی و تیر انداختن تقدم دارد.

همایون شکار : صیادی که هر صید را شکار نکند و شکار سنگین و با شکوه گیرد.

نا حریف : به جمله شکارچیانی گفته میشود که کسی حاضر به عرض اندام در مقابلشان نیست.

شل دست:به شکارچی که تازه پا به میدان شکار گذاشته و هنوز حرفه ای نشده است.

لق دست :به شکارچی که تیر توی تفنگش بند نمیشه و بی مورد اقدام به شلیک میکنه.

لیلان دست:به شکار چی گفته میشود که کسی شاهد هدر رفتن شکارش نبوده.

سرتیر : اولین تیری که شکارچی در اول وقت شکار بدون امتحان کردن فشنگ و هر لفتی به شکار شلیک میکند.

تلکه حیوان : به چیزی یا حیوانی که شکارچی به صاحب شکارگاه برای استفاده از شکارگاه میدهد.

تیر حرام : تیری که شکارچی با شلیک آن حیوان حرام گوشتی را شکار میکند.(تیر حروم در نکید)

تیر غیب : تیری که توسط یک شکارچی دیگر بدون اطلاع حضور شکارچی دیگر به سمت شکار شلیک میشود.

تیر هرز : تیری که شلیک میشود و بر خلاف انتظار حتمی شکارچی به شکار برخورد نمیکند.

تیر رحمت :تیری که شکارچی در کمال نا امیدی از شکار در پایان روز شلیک میکند و منجر به شکار خوبی میشود.

تیر خلاص : تیری که شکارچی به شکار زخمی در حال فرار میزند.

مفت زنی:شکارچی که فشنگش تمام شده و با فشنگ شکارچی دیگر اقدام به شلیک میکند.

مفت کشی : شکارچی که شکاری را که توسط شکارچی دیگر دیده شده بدون زحمت شکار میکند.

مفت بر : شخصی که شکار زخمی شده ای که از دست شکارچی فرار کرده و در جای دوری جان داده است پیدا میکند.

جن شکار: به حیواناتی میگویند که شکار با دیدن آنها پا به فرار میگذارد و از تیررس خارج میشود.(مثل کلاغ و کفتار گرگ و....)

پس زن : به شکارچی ماهری که بعد از شلیک شکارچی شکار یا شکارهای متواری را مورد هدف قرار میدهد.

چشم به رد : هنگامی که شکارچی به دنبال رد پا و نشانه های شکار میگردد.

پا به رد : هنگامی که شکارچی ردی و نشانه ای از شکار میابد و آن را دنبال میکند.

چشم ترس : به شکارهایی گفته میشود که در شکار گاه شاهد شکار حیوانات بودند و تا مدتی به آن مکان باز نمیگردند.

ادامه دارد......

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - mehdi4591 - 2012-02-21 09:03 AM

سلام خدمت دوستان

نسار یا نسر:قسمت سایه کوه.قسمتی از کوه که درطول روز سایه بیشتری دارد.

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - unique - 2012-08-26 09:14 AM

ميخواستم در اين مورد يه صفحه درست كنم ولي ديدم همينجا هم ميشه مطرح كنم.
مبناي اندازه گيريهاي برد نهايي ،برد موثر و برد مفيد چيه؟يا به عبارتي اين برد ها رو چطور اندازه گيري ميكنن؟
خودم يه حدسي براي برد نهايي دارم:از اونجا كه بيشترين برد هر پرتابه با زاويه 45 درجه بدست مياد،احتمالا برد نهايي تفنگها هم بردي هست كه بعد از شليك تفنگ با زاويه 45 درجه بدست مياد.
تا نظر اساتيد چه باشد؟

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - ALIANA-54-T06 - 2012-08-26 11:04 AM

(2012-08-26 09:14 AM)unique نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ميخواستم در اين مورد يه صفحه درست كنم ولي ديدم همينجا هم ميشه مطرح كنم.
مبناي اندازه گيريهاي برد نهايي ،برد موثر و برد مفيد چيه؟يا به عبارتي اين برد ها رو چطور اندازه گيري ميكنن؟
خودم يه حدسي براي برد نهايي دارم:از اونجا كه بيشترين برد هر پرتابه با زاويه 45 درجه بدست مياد،احتمالا برد نهايي تفنگها هم بردي هست كه بعد از شليك تفنگ با زاويه 45 درجه بدست مياد.
تا نظر اساتيد چه باشد؟
دوست من الان این محاسبه بردهای نهائی را میتوان با برنامه چیرگان هم بدست آورد .
اگر موردی راخواستید بگید براتون بدست بیارم Khansariha (256)
من خودم هم قبلا فکر میکردم بردهای نهائی برای بادیها تو زوایای 45 درجه بدست خواهد آمد ولی وقتی با برنامه چیرگان کار کردم متوجه شدم اغلب بردهای نهائی بین زوایای 20 تا 24 درجه شلیک بدست میاد . Khansariha (8)
بردهای موثر و برد مفید هم بیشتردر گلوله زنی تعریف میشه و نه در بادیها
برد موثر: برد قابل نشانه گیری با دستگاه نشانه گیری سلاح تعریف میشه و خارج از این مقدار دیگه تاثیر نداره (یعنی به هدف نمیخوره)‌ و درش خطا وجود دارد مثلا سلاح ژ-3 دستگاه نشانه روی آن از 100 تا 400 متر هست بنابراین برد موثر این سلاح 400 متر بیان میشه و با دوربین برد موثرش 600 متر هست
برد مفید :برد اثر گذاری به هدف هست و مقدارش کمی کمتر از نهائی هست مثلا برای سلاح ژ-3 تا 3500 متر برد مفید (اگر برخورد کند موثر یا خطر ناک خواهد بود)‌ ذکر میکنند در صورتی که برد نهائیش را 3750 متر بیان میکنند .فعلا Khansariha (214)

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - AIRKING - 2012-09-01 09:49 AM

با سلام .
دوستان یک اشتباه خیلی رایج که برخی از دوستان از اون زیاد استفاده می کنند و زیاد جالب نیست استفاده از کلمه تیر به جای ساچمه هست.

*تیر: در مورد اسلحه پرتابی مثل کمان به بکار برده میشه .مثلا شما میگید 8 تیر از 10 تیری که با کمان شلیک کردم به هدف نشست.هیچ وقت ما نمگیم 8 فشنگ یا 8 گلوله یا 8 ساچمه ای که با کمان پرتاب کردم به هدف خورد.

*فشنگ : برای سلاح های گرم به کار برده میشه ،فشنگ شامل چاشنی،پوکه،باروت و مرمی یا تعدادی ساچمه گرد میشه .حالا اگر مرمی باشه در زبان عامیانه به اون مرمی گلوله نیز گفته میشه و اگر تعداد ساچمه پلاستیکی یا فلزی باشه به اون فشنگ ساچمه زنی میگن.

*ساچمه ـمختص تفنگ های هستند که با باد شلیک میشن.

امیدوارم دوستان از این به بعد این نکته را رعایت بفرمایند.
با تشکرKhansariha (8)

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - unique - 2013-05-12 10:31 AM

اين زيرولاك كه توي مبحث دوربين استفاده ميشه چي هست؟
توجه كنيد كه سوال رو توي تاپيكش پرسيدم و نه توي تاپيك هر چه خريديدKhansariha (214)

RE: فرهنگ اصطلاحات تیراندازی و شکار - THUNDER - 2013-05-12 10:56 AM

آفرین داداش...
zero lock به معنی قفل صفر دوربین هست که سیستمی در بعضی از دوربین ها هست که باعث میشه بعد از صفر کردن دوربین دیگه تنظیم بهم نریزه و رتیکل در راستای افقی و عمودی حرکت نکنه...دو مدل رایجش هم یکی فشاری هست و یکی آچاری...
فشاری باید طبلک رو بیارید بالا تا بشه چرخوندش و آچاری هم بوسیله ی آچار آلن قفل میشه و