شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت چاقو های دست ساز دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت چاقو های دست ساز دوستان (/showthread.php?tid=1845)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - alihoosin - 2015-03-10 01:12 PM

باتشکراز جناب hajjiکه با شکیبایی وصبر به سئوالات آماتورهایی مثل من کمک وراهنمایی میکنند.

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - hajireza - 2015-03-13 10:20 PM

(2015-03-11 08:50 PM)daghchi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اینم از دسته گل امروزمون.مواد اولیه مشغولیت برای چند ماه آینده فراهم شد:

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

با سلام
میشه بفرمایید این طرح ها را چگونه به این تمیزی از تیغه اتشی در اوردید؟ وایر کات هست؟(ماشاله همه استاد هستند به
جز ما اماتورها )

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - hajireza - 2015-03-15 11:50 AM

با سلام وتشکر از دوست عزیز اقای داغچی( اگر اسمتان را درست خوانده باشم) همانطور که مطلع هستید دربرش پلاسما یک نوع گاز تحت میدان الکتریکی یونیزه شده درجه
حرارت بسیار بالا تولید می کند که هر نوع فلزی را مثل پنیر می برد حال این سوال مطرح میشه این حرارت تغییراتی در ساختار این تیغه اره بوجود نمی آورد؟ مثلا موقعی که
تیغه های اره فلز بری(معروف به اره صابونی) را با استفاده از حرارت می بریم تکه بریده شده شکننده شده حتی هنگامی که خنک می شود ترک هایی در آن بوجود میاد
درست است تیغه اره اتشی تا حدی در مقابل سرخ شدن طاقت دارد ولی با برش با حرارت بالا حتما روی آن تاثیر خواهد داشت به همیت خاطر از شما روش برش را پرسیدم
جدا از هزینه های مربوط بهترین روش برش در صورت امکان واتر جت یا وایر کات است --برش لیزرنیز کمی بهتر از پلاسما است از نظر انتقال حرارت (کجاست آن لیزرگرانقیمت که
فلز به قطر 4 میل را ببرد) در هر صورت تشکر می نمایم به همراه دوستانی که تاپیک را دنبال می کنند

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - pilesport - 2015-03-16 11:33 AM

با سلام
تازه وارد این قسمت شدم - ممنون از اطلاعات شما - تازه این موضوع را در اینترنت پیدا کردم - کل مطلب را از صفحه اول خواندم - فعال مطاله می کنم و ابزار میخرم - ابزارهای که خریدم عبارتند از یک دستگاه اینوتور 250 برای جوش - یک مینی فرز - یک مینی فرز انگشتی - یک گیره 100 - یک فرز کوچک - و خورده ریز دیگر
فعلا قصد ساخت یک مدل مثل حاجی جرخ سمباده را دارم که طرحهای زیادی برداشتم - تقزیبا یکسال هست که قصد داشتم و فقط مطاله کردم و ابزار خریدم
شروع کارم هم ابتدا با تسمه معمولی سه سانت و قطر 4 میل خواهد بود که یک نمونه برای دست گرمی دربیارم که ببینم خوب میشه
اما هدفم ساخت چاقوهای دمشقی یا همان جند لایه است و لاغیر-
اما سئوال
در فیلم های متعدد دیدم که دو نوع فولاد مثلا 1095 را با 20N15 چکش کاری می کنند - هرچی گشتم این فولادهای رو گیر نیاوردم - به نظر شما با کدام فولاد میشه کارو شروع کرد
البته توضیح بدم که یک فولاد کربن بالا با یک فولاد نرم تر یا همان کم کربن
با تشکر

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - pilesport - 2015-03-16 12:09 PM

با سلام
با خودم گفتم حالا که تازه وارد هستم خوبه چرا اینکارو می خوام بکنم یعنی ساخت چاقو توضیحاتی بدم
اول اینکه من رزمی کارم و حدودا سنم 54 ساله و با چاقوی ژاپنی که تانتو نامیده میشه خیلی وقته که آشنا هستم
این همان چاقوی سومی است که یک سامورایی به قول ما پر شالش می گذلشت و با اون سرش و ریشش و خلاصه
هر کاری با اون میکرد - شاید یک اصل اون رو تو خواب هم نبینید - کمی به سایت های فروش شمشیر ژاپنی یا همان کاتانا سری بزنید
و قیمت ها رو نگاه کنید - بگذریم بریم سراغ چاقو که ازاین پس تانتو نامیده میشه
از جنس اون براتون بگم که اگه اصیل باشه یعنی دست ساز از یک فلز خواص که همان فولاد کربن دار است به نام Tamahagane درست میشه
با حدودا کربنی معادل 1.5 تا 2 درصد البته درخصوص باقی آلیاژها ی موجود در آن اطلاعاتی ندارم - این فولاد در کوره های با زغال چوب که مخلوطی از
اکیسد آهن را به آن اضافه می کنند در ته کوره یک فولاد جمع می شده که بعد از استخراج با کوبیدن و لایه لایه کردن آن شمشیر و جاقو رو از آن می
سازن - جالب بدونین این چشم بادومی های ژاپنی این فولاد رو به همان صورت استخراج صادر هم می کنن - کوره های اون هم خیلی ساده درست
میشه که تو اینترنت می تونید با همان نام بالا سرچ کنید- البته این فولاد استخراجی در لایه های بیرونی تا داخلی دارای کربن های مختلف می باشد

خلاصه اینکه این تانتو بسیار معروف است - و حتی چاقوهای ساخته شده از فلز با با این نام روی تیغه اون حک میشه

اما سئوال
در یک فیلم دیدم که به مخلوط ذوب شده فروسیلیکون اضافه می کنند - از دوستان و اساتید می پرسم که این فلز چرا اضافه میشه و اصلا
کار این فلز چیه - خودم متالوژی نخوندم
برای توضیح بیشتر در کوره ابتدا زغال سنک یا همان کک رو پودر می کنند با فولاد مخلوط می کنند و سپس فروسیلیکون به آن اضافه می کنند و در کوره
قرار میدن تا آن ریخته گری مناسب بدست بیاد منظورم فولاد برای جاقو سازی
متشکرم

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - FMJ - 2015-03-16 12:33 PM

باسلام.
فروسیلیکون فلز نیست / میشه گفت یک ترکیب آلیاژی بین آهن و سیلیکون ه که باتوجه به استفاده ای که فرمودید (تهیه ی فلز مناسب تهیه ی تیغه های ژاپنی) و نیز روش ساخت چند لایه ی کاتانا و تانتو و .... باعث اتصال و پیوند بهتر بین لایه های فلز در تیغه و درنتیجه دوام بهتر آن میشه...
البته این خاصیت عامل خواص منحصر بفرد دیگه ای هم در تیغه های چندلایه میشه که در عملکرد این تیغه ها (خاصیت ارتجاعیه خاص/ برش خاص موثر از همین ارتعاش خاص هنگام ضربه و .......) رو نسبت به انواع دیگه متفاوت میکنه.
نکته ی جالب این جور موارد فنی در صنعت دوران اولیه ی تاریخ در گوشه و کنار جهان اینه که تماما تجربی حاصل گردیده و همه گی قبل از توسعه ی علم شیمی و موادشناسی بوده که نشانگر پشتکار فوق العاده ی کیمیاگران و صنعتگران آن دوران و نیز سیر پرزحمت و پر خطر تحول این فنون بوده که بشر قرن حاضر را به تامل و تعجب وامیداره !!!
(درمورد فروسیلیکون و نیز دیگر افزودنی هایی که در روش های مختلف این صنعت استفاده میشده و میشه مطمئنا دلایل ریز فنی دیگری وجود داره که دوستان مطلع تر میتونن مارو بهره مند کنن...)
باتشکر.Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)
این چندتا عکس از قبل تو لب تاپ م بود گفتم شاید طرح و مدلش بدرد دوستان بخوره/ فک کنم از یک انجمن مرتبط خارجی که یکی از دوستان معرفی کرده بود عکسهارو سیو کردم/ من از این طرحهای کارد آشپزخونه و کارد شکاری ورزشی خوشم اومد و دوس دارم اگه بشه بسازم :

[تصویر: 14264986721.jpg]
[تصویر: 14264987121.jpg]
[تصویر: 14264987541.jpg]
[تصویر: 14264988101.jpg]
[تصویر: 14264988501.jpg]

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - pilesport - 2015-03-16 04:44 PM

با سلام و تشکر از fmj
بخاطر جواب دادن به سئوال اینجانب از شما تشکر می کنم
فقط نمی دونم که ماده فروسیلیکون رو از کجا میشه بدست آورد اگه دوستان آدرسی یا اطلاعاتی دارن بزارن ممنون میشم

دم عید که میشه وقت اضافه هم زیاد میشه - فعلا روی کوره هام کار کردم یک کوره برای چاقو درست کردم
که به راحتی یک تسمه با ضخامت 4 میل رو نرم می کنه مثل خمیر و میشه اونون چکش کاری کرد اگه بشه ازش عکس میگذارم
یک کوره برای شمشیر می خوام درست کنم که مصالح اون رو خریدم و به طول یک متر
یک کوره عمودی که برای ذوب می خوام درست کنم که بتونه آهن رو ذوب کنه - مطمعنم میشه

با یک تراشگار صحبت کردم و قرار شده که اگه روی فولاد قالب ساخت خورده تراش ها رو به من بده که ذوب کنم به نظر دوست این کار درسته یعنی فولاد خراب نمیشه
اخه تو یک فیلم دیدم که بربلینگ های خراب رو آب می گرد و با اون شمش درست میکرد - اگه ذوب بشه چقدر از کربن یا آلیاژهای اون کم میشه

دست آخر از حاجی که می خوام یک قوطی های که تو چرخ سمباده بکار برده و نوع موتور رو بنویسه ممنون میشم مخصوصا دوتا قوطی
تو هم رفته و به چرخ جلوی وصل شده و حالت کشوی داره

بازم متشکرم که مطالب من رو خوندین و جواب دادین

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - hajji - 2015-03-17 02:42 AM

با سلام

ضمن خوش آمدگویی به دوستان تازه وارد امید وارم با تلاش دوستان اینجا محفلی بشه برای گسترش علم و بسط دوستیهای جدید.
خدمت برادر بزرگ خودمون هم عرض کنم فرو آلیاژ های سیلیس که انواع مختلفی داره در اصل برای اکسیژن زدایی از مذاب و حذف آخال های اکسیدی استفاده میشه و این نقش در کوره های سنتی ژاپنی که از روش های پیشرفته تسویه مذاب بی بهره هستند بسیار پر رنگ تر میشه.
در مورد یافتن اون هم شرکت های بزرگی به خرید و فروش فروآلیاژ ها مشغول هستند و اتفاقاً کشور ما هم بتازگی صادرات مخصوصاً این فروآلیاژ رو شروع کرده ولی اینکه شما در حد چند کیلو بتونی تهیه کنی الله اعلم...
در مورد روش دمشقی هم همانطور که خود شما فرمودین متد ترکیب یک فولاد پر کربن با یک فولاد کم کربن هست و این بیشتر سلیقه است که نوع این فولادها رو مشخص میکنه ولیکن شما در صورت پیدا نکردن فولادهای مذکور ( که بنده معتقدم با کمی جستجوی بیشتر میتونی) خیلی راحت میتونید از فولاد فنری پر کربن که بسته به نوع فنر از 1055 تا 1095 متغیره (یا حتی فولادهای برینگ و کربنی ساده سوهان) و کم کربن نیکل کروم دار تیغ اره های پهن چوب بری (بقول خودشون اره فلکه) که اتفاقاً فولاد 15N20 هست. استفاده کنید.

ولیکن به نظر آدم تنبلی مثل من بدون داشتن پرس ضربه ای یا پرس هیدرولیک بسیار بسیار مشکله.( یکبار من امتحان کردم اما وسط کار بعد 2 بار تا زدن خسته شدم رول رو 4 تیکه کردم و گذاشمش رو هم و بعد با پتک کوبیدم و در انتها فقط یک چاقویِ کوچولو ازش در اومد. البته همون هم 4×2×4 لایه شد و بسیار زیبا که اگر صاحب فعلیش بلایی سرش نیورده باشه چند تا عکس ازش میزارم.)

قوطی ها معروف به قوطی گوشتی هستند و 3 میل و موتور هم تکفاز 1.5 اسب با 1440 دور که با فولی تسمه چند دورش کردم و دورش فویل کشیدم براده داخلش نره.

البته قبل این دقیقاً با همین نقشه از ورق 6 میل که با پلاسما برش خورده بود و تمام پیچ شده ( بدون جوش و سوراخها هم با نشیمن گاه برای پیچ یا اصطلاحاً خزینه شده) و چرخ های تفلونی روکش لاستیکی ( البته عرض 5 سانت) و موتور مستقیم 2800 دور برای دوستمون ساختیم.
امروز شنیدم یک شرکت در تهران نمونه های حرفه ای وارد کرده با شروع قیمت از 2 میلیون تا 9 میلیون که نمیدونم چه مارکی و چه مدلی ...

بهرحال شاد و کامیاب باشید.Khansariha (8)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - FMJ - 2015-03-17 04:23 PM

ایولله بابا...Khansariha (215)
داغچی عزیز این دوتا کارد رو خودتون ساختید؟؟Khansariha (219)
اگه آره لطفا چندتا عکس از زوایای مختلف این تیغه ها بذارید... / درضمن یه مقدار درمورد کیفیت نهایی تیغه ی بدست اومده از کابل و زنجیر فولادی /دوام / و دیگر ویژگیهاش واسمون توضیح بدید...
اگر از مراحل ساخت تیغه از این دو متریال (کابل و زنجیر) هم عکس بگذارید خیلی لطف میفرمایید.
باتشکر.Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - pilesport - 2015-03-17 05:11 PM

با سلام
با تشکر فراوان از حاجی و داغچی عزیز بخاطر راهنمایی هایشان
بابا منو شرمنده خودتون کردید به قول قدیمیها عرق رو پیشونیمون اومد

میگن دو نفر رفتن گنچ پیدا کنن وقتی نوبت کلنگ زدن شد یکی فقط کنک رو به طرف خودش میزد و یکی یک کلنگ به سمت خودش و یک کلنگ
به سمت دوستش میزد گفت مردانگی به اینه که فقط به خودت فکر نکنی

از حاجی به خاطر این همه اطلاعات ممنون هستم و اما در مورد چرخ تفلونی

سئوالم اینه که آماده خریدی یا دادی تراش کاری از صفحه تفلون تراشید؟؟؟؟
در مورد چرخ کوچک مشکلی ندارم چون از چرخ اسکیت برد میشه استفاده کرد - فقط چرخ بزرگه مسئله است

برای دست گرمی اول میخواستم از تسمه آهن معمولی استفاده کنم ولی ایده خوبی تو عکس کابل بهم داد
برای شروع از کابل استفاده می کنم فقط باید برم دنبال یک متر کابل مناسب

فقط نمی دونم این پورد جوش یا فلاکس رو چه وقت استفاه کنم
تو فیلم ژاپنی دیدم که هروقت می خواست کارو دوباره به گوره ببره تو خاکستر ساقه برنج می کرد البته تو ترجمعه من و بعد یک قاشق
روش مایع آبکی می ریخت که ترجمعه من میگه خاک رس بوده اگه شما می دونید راهنمایی کنید

و در آخر امروز سه ساعت پیاده روی داشتم دنبال پتک های مناسب بودم دوتای گیر آوردم بدک نبود اما وزنش کمه
باید امتحان کنم ببینم جقدر می تونم پتک بزنم
راست چه حالی میده وقتی روی آهن گداخته جکش میزنی - یک هیجان خوبی داره - تازه می فهمم که آهنگران قدیم چرا اینقدر قوی بودن

متشکرم - بازم از دوستان متشکرم