شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت چاقو های دست ساز دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت چاقو های دست ساز دوستان (/showthread.php?tid=1845)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - esibig - 2014-10-09 10:25 PM

سلام اقای سامانی بفرمایید سمباده نمره چند استفاده می کنید ممنونKhansariha (8)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - samani - 2014-10-09 10:38 PM

سلام دوست عزیز من بیشتر مواقع سمباده 1200 استفاده میکنم معمولا کاردهام خیلی کند نمیشه که لازم بشه درشت تر استفاده کنم با همون 1200 تیز میشه اما اگه کارد خیلی کند باشه یا خشهای عمقی داشته باشه خب میشه با درشتتر شروع کرد و بعد با 1200 تیزش کرد
موفق باشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - arti - 2014-10-09 11:53 PM

دوستان عزیز من چطور میتونم عکس چاقوهای خودم رو اینجا بزارم . لطفا راهنمایی کنید من با تبلت اندرویدی کانکت هستم

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - greenliving - 2014-10-10 02:02 AM

کوهنورد جان کجایی برادر؟
خیلی ها حق دارند به این جوانها میدان نمیدهند!!
ببین دو روز ما نبودیم چه گرد و خاکی کردند...
چه اثرات(جمع اثر؟) هنری آفریدند...
اینها همه این کاره بودند جان برادر فقط گویا احترام ما پیرمردها را نگه میداشتند Khansariha (341) Khansariha (341)
کوهنورد جان
برادر بیا
اینقدر شما تسمه تسمه کردی
دنبال تیغه چینی امریکایی و غیره گشتی...
این رفیق زنجانیت ترسید بروی در سایتهای ضاله" (بنداز تو گلوت خوندنی) دین و ایمان چندین سالت رو از دست بدی
برایت دو عدد تیغه نیمه آماده دست و پا کردم
خوراک شماست،، البته بگم به قول بعضی ها تیر آهن نمیبرند!!
شما زحمت بکش آدرس و کد پستیت را برای حقیر بفرست برایتان پست کنم.
شما هم که خدا را شکر فنی کار هستید
در حین ساختن و پرداختنش هم چند تایی عکس بگیر بزار
تو سایت وزین و مردمی تیراندازان"
البته من میدانم شما وارد به کار هستید اما هرجا که خواستی دل برادر
کوچکت را شاد کنی و سوالی کنی بنده در خدمتم"
راستی تیغه ها را آب ندادم تا کارشان را تمام کردی خودت آب بدهی
سخت بشود مثل الماس...
خلاصه داشتن دوستان بزرگواری مانند شما
افتخاری برای حقیر است"

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - ALIANA-54-T06 - 2014-10-10 09:02 AM

(2014-10-09 11:53 PM)arti نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان عزیز من چطور میتونم عکس چاقوهای خودم رو اینجا بزارم . لطفا راهنمایی کنید من با تبلت اندرویدی کانکت هستم
فرقی نمیکنه بهرصورت هر عکسی باید از طریق یک آپلود سنتر مجاز آپلود شود و دارای یک آدرس یا لینک گردد .
در بالای صفحه آموزش ارسال عکس در بخش خبرهای جدید قرار داده شده
اینجا هم توضیحاتی داده شده .

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - greenliving - 2014-10-10 04:16 PM

یکی از دوستان عزیزم(آقا روح الله) که از بدو ورود حقیر به این انجمن بسیار نسبت به من لطف و محبت داشتند
سوالی پرسیده بودند
و چون مثل همیشه بنده مشکل سهمیه پیام دداشتم نتوانستم جوابشان را بدهم
البته من از آن اولش هم در سهمیه گرفتن دست و پا چلفتی بودم چه سهمیه کوپن قند و شکر و چه.....................

روح الله جان در مورد اره ایی که عکسش را فرستاده بودید
نظر حقیر این است که چاقو ساختن از چنین ابزار و لوازمی راه به جایی نمیبرد
البته حقیر از تمامی این وسایل چاقو ساخته ام و فکر کنم یک جا هم گفتم چرا از اره لنگ نمیشود چاقو ساخت؟؟؟
ابزاری که شما با تلاش فراوان ساخته و پرداخته میکنید در طبیعت وحشی
نیازهای شما را برطرف نمیکند..
یک فیلمی میدیدم طرف داخل یک دره گیر افتاده بود آخر دستش را قطع کرد...نام فیلم یادم نیست..چه بود؟؟

در مورد تیغه های نیمه آماده ایی که برای رفیق عزیزم کوهنورد جان گذاشتم هم سوال کرده بودید:
جنس اینها هم چیز خواص و عجیب غریبی نیست
فقط چون رویشان چکش کاری شده شما اینطور در عکس ها موج دار میبینیدشان
و اتفاقا بعد از اینکه آبکاری شدند بسیار سخت و در عین حال انعطاف پذیر میشوند(فنری..قابل ارتجاع و برگشتن به حالت اولیه)

ببخشید اگر نتوانستم کمکی بکنم به هر حال اگر هر امری داشتید حقیر در خدمتم" Khansariha (8)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - کوهنورد - 2014-10-11 11:46 PM

با سلام :
جان برادر ، آمدم ، آمدم .........
ببخشید اگر برای پستتان تشکر زدم ولی جوابیه ننوشتم ...... دلیلش هم استفاده از تلفن همراه یکی از دوستان بود برای ورود به انجمن ( تلفن خودم هنوز زغال سنگی است !!!!!!!) راست گفتی برادر انگار راستی ، راستی دارم پیر هم میشوم ..........
از اینکه بنده را مورد لطف قرار داده اید بی نهایت سپاسگزارم و واجب شد شما نیز هدیه ای ناقابل از کار های کج و کوله بنده را پذیرا باشید تا دل این بچه نشکند !!!خخخخخخ و برای اینکه تاپیک به بیراهه نرود بقیه اش هم در خصوصی ...........................
دلیل اینکه کمتر آفتابی شدم این بود که علیرغم اینکه خیلی هم از بحث لذت میبردم ، به دستور جناب مدیر ، زبان بسته به کنجی نشسته صم بکم ****به از کسی که نباشد زبانش اندر حکم
یه خورده پرچونگی هم کردم ، بگذریم یکی از دلایل عمده سوال درباره تیغچه تراش ، ساختن وسیله ای غیر از چاقو بود
بعد هم رفتم در سایتهای ضاله کلی گمراه شدم ( انشالله نتایجش را هم با دوستان قسمت خواهم کرد )
استاد ، از این آق معلم که خبری نشد ، شما منت بر سر بنده بگذار از مراحل ساخت چاقو یک تعریف مفصل با عکس بگذار . از قدیم گفته اند وصف العیش نصف العیش !!!!!! یک چیزی که خیلی وقته میخواستم از دوستان ، خصوصا شما بپرسم اینه که آیا تو سایت آبکار داریم ؟؟ چه صنف طلا چه اصناف دیگه
و اینکه اگر بخواهیم روی فلزات آهنی آب کرم یا نیکل یا ... بدهیم از چه موادی میشه استفاده کرد که در دسترس باشه . آبکاری رو میشه با وسایل ساده و در آپارتمان هم انجام داد (البته شما استادید بنده دارم جسارت میکنم ) اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم .
موفق باشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - hajji - 2014-10-12 02:16 PM

با سلام
واقعیت بعد از اخطار مدیر محترم و تنشی که با دوست عزیز زنجانی که بحق استاد هستند؛پیدا میشد دیگه ادامه بحث رو صلاح ندیدم.
ولی چون آخرین پستم باز مونده بود و موجب سوءتفاهم و احیاناً تیکه پرانی میشد توضیحی رو لازم دونستم:
یکی از شاخه های متالوژی که از 1980 میلادی پا به عرصه علم گذاشت شاخه مهندسی سطح هست که اگه خلاصه بگیم دامنه وسیعی از روشهای مدرن و قدیمی است برای افزایش سختی؛مقاومت به سایش یا خوردگی و افزایش استحکام خستگی بدون تغییر خواص درونی قطعه و شامل عملیات نفوذی یا عملیات حرارتی -شیمیایی 2: عملیات حرارتی انتخابی یا موضعی 3: روشهای نوین مثل سخت کردن پلاسمایی یا کاشت یون و لیزری و...
همینطور که از اسم این علم مشخصه تمام این عملیات ها روی سطح قطعه اجرا میشن. بنده چندتایی از این روشها رو بمنظور سخت کردن و افزایش مقاومت به سایش روی تیغه چاقو ها امتحان کردم که جدای از نتیجه مشکل بزرگ هزینه بسیار بالا و تخصصی بودن عملیات رو داشتند. با این حال همواره در حال آزمایش و خطا بودم تا روشی که شرکت آمریکایی

توجه منو جلب کرد. اسم روش utilize spark deposition هست که اگه خلاصه بگم اینطوری که با روشی شبیه جوشکاری یک لایه از تیتانیوم کارباید یا تنگستن کارباید رو روی فلز میپوشونن. البته جوشکاری سرد که حرارتی برای خراب کردن تیغه نداره. اینجا بصورت شماتیک نشون داده:

خلاصه با این روش شما روکشی بالای 80 راکول سی ( بهترین فولادها و تیغه های دنیا به 65 راکول سی نمیرسن) دارین که در عین حال مقاومت سایشی در بالاترین حد ممکن داره!
بنده با کلی تحقیق و هزینه و ساخت دستگاه و خرید الکترودهای تنگستن کارباید آمریکایی چند هفته پیش اولین روکش رو روی یک چاقویه مستعمل انجام دادم که نتیجه فوق العاده بود. به هرچی اعم از سنگ و فولاد و آهن تیغه رو میکوبوندم و میساییدم تیغه آخ نمیگفت.
اومدم یه فیلم تهیه کردم که چطور با همون چاقو یه نبشی رو دارم میبرم ولی هرکاری کردم تو فیلم سلامت تیغه واضح نبود و دوستان دیرباور و ناباور ممکن بود قانع نشن.
حتی با یک دوربین عکاسی کانن فیلم گرفتم که حالا مشکل حجم زیاد یک فیلم 3 دقیقه ای است نزدیک 700 مگابایت شده و آپلود و دانلود آن مشکله.
حال اگه دوستان راه حلی پیدا کردن یا به فیلم با کیفیت پایین قانع شدن بنده حاضرم نتیجه این آزمایش رو به اشتراک بزارم.

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - esijoon - 2014-10-12 03:56 PM

حاجی جون یعنی با روش اسپارک الکترود تنگستن ر. ذوب میکنید و روی فلز میکشید؟؟؟

چطور این کار رو یکنواخت میکنید؟؟؟

کلا تنگستن فلز خیلی جالبیه...گلوله های 12.7 میلیمتری تنگستن که از یک سلاح گتلینگ شلیک میشن یک تانک تی 52 عراقی رو در کمتر از 30 ثانیه به یک آبکش تبدیل کرد....سختی خیلی بالایی دارد

به نظرتون صرفه اقتصادی داره؟؟؟هزینه یک تیغه مناسب حدودا چقدر در میاد؟؟

اول باید تیغه ساخته بشه بعد روکش یشه یا میشه اول تسمه رو روکش کرد و بعد تیز کرد و شکل داد؟؟؟

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - farhood - 2014-10-12 04:10 PM

سلام به همه دوستان ګل خواستم بپرسم می شود یک سایت چاقو فروشی خوب بهم معرفی کنید ممنونKhansariha (214)