شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت چاقو های دست ساز دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت چاقو های دست ساز دوستان (/showthread.php?tid=1845)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - guilanshekar - 2014-10-06 04:14 PM

در تاپیک معرفی انواع چاقو
همینجا از حاجی قاسملو کوهنورد و......
درخواست میکنم اون تبادل اطلاعات سریالی رو ادامه بدنند که ما منتظر هستیم
دوست دارم به یه کلیت برسیم
چند وقت پیش یکی از دوستان یه جاقوی درست میکنه و میبره تو بازار قدیم رشت
پیر مردی که از قدیم اونجا چاقو میساخت پیر مرد با دیدن اون چاقو تو چشماش اشک جمع شد
منظورم در کل اینه که اگه این بحثها یه خروجی داشته باشه باز کار خودشو میکنه و رسالتشو انجام میده
تاپیک معرفی انواع چاقو کجاست؟

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - rezajf - 2014-10-06 10:41 PM

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - samani - 2014-10-07 10:58 AM

این تبری که چند وقت بود میخواستم بسازم فعلا کارهای کلی تموم شد مونده ظریفکاری که فکر نکنم حالا حالاها انجام بدم شاید هم اصلا دستش نکنم بخاطر اینکه تبر خیلی لازم نیس ظریف و زیبا باشه
کل تبر یه تکه اس و فنر بنز هست نمیدونم کامیون بنز بوده یا چیز دیگه ولی قطر 12 میلیمتر بود و انتهای تبر رو یه پیچ 12 به طول 4 سانت جوش دادم که دسته رو پرس کنه جنس دسته هم از چرم هست که واشرهای چرمی بریدم و گذاشم و با پیچ پرس شدن
[تصویر: 97885777531991727256.jpg]
[تصویر: 82315978441361284519.jpg]
[تصویر: 20204935379421030848.jpg]
موفق باشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - karbakhsh - 2014-10-07 02:58 PM

دستت طلا فکر کنم از تبرهای بازاری چیزی کم نداره و بهتر از این چینی های خوشکل کار کنه. وزنشم بنویس تا
دوستان بیشتر استفاده کنن.

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - samani - 2014-10-07 03:14 PM

خیلی ممنون دوست گرامی از لحاظ استحکام که حرفی توش نیست کسی نمیتونه بلایی سر این تبر بیاره مخصوصا دسته هم چرم هست نه سر میخوره و نه میشکنه کلا خراب شدن تو کارش نیست چند تکه چوب رو باهاش شکستم که دو بار بعد از شکسته شدن چوب لب تبر به موزاییک خورد که یخورده موزاییک ضربه دید اما لب تبر هیچی نشد
وزنش رو حقیقت خودم تا شما نگفته بودید نمیدونستم اما الان با ترازو اشپزخونه که دقیق هست وزنش کردم وزنش دقیقا یک کیلو و 30 گرم بود
1030gr
مسلما جا داره که وزنش رو کم کنم اما به نظر خودم بالانس وزنی مناسبی داره مخصوصا اینکه وزن بیشتری تو قسمت جلو تبر هست و باعث میشه نیرو بیشتری به جسم وارد کنه
موفق باشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - mirzaa - 2014-10-07 11:27 PM

سلام دوست عزیز.تبر زیبایی درست کردید.تبریک میگم بهتون.در صورت امکان روش ساخت رو مرحله به مرحله توضیح بدید.با تشکر

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - samani - 2014-10-07 11:52 PM

(2014-10-07 11:27 PM)mirzaa نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوست عزیز.تبر زیبایی درست کردید.تبریک میگم بهتون.در صورت امکان روش ساخت رو مرحله به مرحله توضیح بدید.با تشکر

سلام عزیز
وللا کار خاصی نکردم متاسفانه وقت نشد عکس بگیرم از مراحل کار اما سعی میکنم توضیح بدم
یه تکه فنر ماشین داشتم که ضخامت 12 میلیمتر داشت ارم بنز هم یه گوشه اش بود حدس میزنم واسه کامیون بوده
اول باید فنر رو از حالت کمانی در میاوردم واسه اینکار باید سرخ میشد که بشه صافش کرد و خب بعد از چند بار که اینکارو انجام داده بودم فهمیدم که سرخ کردن یه عیبهایی داره مخصوصا واسه تبر
من میخواستم تبری داشته باشم که دیگه مطمین باشم شکستن تو کارش نیست یا خم نشه اون حالت فنری رو داشته باشه
با مشورت گرفتن از چند نفر بهرحال اینبار یه فکری به سرم زد فنر که بصورت کمانی بود البته این حالت کمانی خیلی کم بود تو چند قسمت از تیغه دو ردیف جوش دادم که همون نقطه به وسیله جوش سرخ میشه و سریع گذاشتم و با پتک ضربه زدم تیغه صاف شد و خنکش کردم یعنی فقط از دو نقطه صاف شد و همون دو نقطه الیاژش حرارت دید و حالت فنریش رو از دست داد بقیه جاها دیگه سرخ نشده مخصوصا قسمت برش تیغه
بعد با چرخ سنگ شکل اصلی تبر رو در اوردم که خب زمانبر هست بجز چرخ سنگ هم با چیز دیگه نمیشه تو خونه اینکارو کرد
بعد از اینکه شکل کلی در اومد یه پیچ 12 رو به طول 4 سانت(دقیق 4 سانت نیست شاید کمتر باشه)به ته فنر جوش دادم البته باید جوش زیاد باشه واسه همین از هر دو (هم پیچ و هم فنر یخورده سنگ کردم که نازکتر بشن و بتونم جوش بیشتری بزنم)بعد از جوشکاری دوباره اون قسمت جوشکاری رو سنگ کردم در اخر با یه ورق سه میلیمتری دو تا واشر یکی واسه اول و یکی واسه اخر دسته بریدم
بعد چرمها رو حالت واشر بریدم و داخلشون رو سوراخ کردم البته این سوراخ باید مناسب شکل اسکلت فلزی دسته باشه که واسه من تقریبا مستطیل بود چرمها رو که برش زدم همه رو گذاشتم تو دسته و دو تا واشر فلزی هم مهارشون کرده بود و مهره پیچ رو بستم و با اچار فرانسه کاملا سفتش کردم چرمها پرس شدن و حتی روغن ازشون زد بیرون تاجایی که میشد سفتشون کردم اونقدر که یک تکه شدن و مثل چوب سفت
بعد با چرخ سنگ که البته صفحه فلاپی روش گذاشتم(یه صفحه سمباده هزارلا هستش) شرمها رو سمباده کردم و شکلی که میخواستم در اوردم در اخر هم با سمباده و با دست تمیزکاری های دسته رو انجام دادم
اسکلت اصلی تبر رو هم با همون فلاپی و چرخ سنگ یه سمباده زدم اما دیگه حوصله نکردم که ظریفکاری کنم روش
شاید در اینده اینکارو انجام دادم
موفق باشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - mirzaa - 2014-10-08 10:06 PM

سلام.مرسی جناب samaniعزیز

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - civil661 - 2014-10-09 07:30 PM

(2014-10-09 01:49 AM)MAX نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
از بین دوستان تا حالا کسی مسقل درست کرده؟
فکر میکنم بشه با سختکاری درست کرد.
Khansariha (256)

از شدن که میشه.میلگرد A 3 یا همون s500 اگه گیرت بیاد خیلی خوبه
من متاسفانه وقتشو ندارم وگرنه میساختم

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - samani - 2014-10-09 08:37 PM

عزیزان اگه میخواهید چاقو تیز کنید به نظرم بهترین راه واسه تیز کردن چاقو شکار سمباده اس من سنگ نفت خوب دارم یه چاقو تیز کن ویکتوری هم دارم اما بیشتر ازسمباده استفاده میکنم
[تصویر: 51070728709094293534.jpg]
هم کارد خوب تیز میشه و هم خش نمیوفته خیلی مراقب کارد یا چاقو موقع تیز کردن باشید دیدم بعضی دوستان چنان میفتن به جون تیغه کارد که تما لبه کارد پر خش میشه
عکس رو اپلود کردم من بیشتر مواقع با همون تیکه سمباده که بستم رو چاقو تیز کن کارد رو تیز میکنم خیلی هم تیز میشه
موفق باشید