شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت چاقو های دست ساز دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت چاقو های دست ساز دوستان (/showthread.php?tid=1845)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - kingzax - 2014-09-02 08:15 PM

(2014-09-02 07:11 PM)esibig نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام .چاقوهای حیدری کجا پیدا می شه .اگه سایز مورد نظر من پیدا بشه عالیه

چاقوهای تاشو حیدری خیلی کمیاب شدن ولی 3 مدل دسته ثابت که دو مدل سلاخی هست و یک مدل بقول خودشون سبزی خرد کنی و من تو بازار تهران خریدم. از سمت ناصر خسرو که وارد بازار میشیداز پله ها که پایین برید دست چپ چند مغازه ابزار یراق هست که اونها دارند.

(2014-09-02 07:54 PM)mhrSB نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به نظر من ساخت چاقو برای صرفه اقتصادی نیست!!!
الان خودمم در فکر ساخت هستم،ولی فقط و فقط برای کسب تجربه و همچنین وسیله دست ساز خودم را دست بگیرم.
اون کار دست هست خودم ادم هست که براش ارزش منده.Khansariha (399)
-------------------------------------------------
و اما برای صاف کردن فنرKhansariha (367)Khansariha (367)Khansariha (367)
من و پدرم 2 نفری با دستگاه برش اکسیزن حدود 1ساعت و نیم طول کشید فنری که مورد استفاده 4 تا چاقو بود را صاف کنیم و در وسط کار هم انبر پدرم شکست!!!Khansariha (226)
حالا باید بریم زخامت 8 میلیمتریش را کم بکنیم خخخخخخ
موفق باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

محراب جان من شاه فنر بلند پیکان با ضخامت 4 میل میگیرم و برای تا 30 سانت چاقو نیاز نیست که صافش کنم. خودش موقع نازک شدن صاف میشه. یکم کار بهاش سخته. مخصوصا برش اولیه. البته با کمی تلاش میتونید تجربه لازم را بدست بیارید.
موفق باشید.Khansariha (8)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - tirazhe - 2014-09-03 10:14 AM

صحبت چاقوي حيدري شد...
ميگم اين چاقو هاي حيدري ساخت چين هم داره يعني چيني ها دستشون به چاقوي جيدري هم رسيده؟
من دو مدل چاقوي حيدري دسته پلاستيكي زرد رنگ دارم آيا ساخت زنجان هستن؟

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - civil661 - 2014-09-04 12:57 AM

سلام دوستان.این دندانه های پشت چاقوهای شکاری چه کاربردهایی دارن؟

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - کوهنورد - 2014-09-04 01:24 AM

(2014-09-03 10:14 AM)tirazhe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
صحبت چاقوي حيدري شد...
ميگم اين چاقو هاي حيدري ساخت چين هم داره يعني چيني ها دستشون به چاقوي جيدري هم رسيده؟
با سلام:
فدات شم ، حیدری اصلا ساخته شده از چین میاد !!!! من واسه دسته اش شک داشتم ، فکر میکردم اینجا دسته بهش میندازن یکی خیالم رو راحت کرد گفت زحمت اون دسته انداختن رو هم از دوش ایرانی برداشتن !!!!!!خخخخخخخخخ

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - snap - 2014-09-09 07:57 AM

سلام این چاقوی جدید من هست که از روی یک جاقو کارخانه ای ساخته ام . جنس تیغه هم اره اتشی هست
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - flower - 2014-09-09 01:27 PM

(2014-09-04 01:24 AM)کوهنورد نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-09-03 10:14 AM)tirazhe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
صحبت چاقوي حيدري شد...
با سلام:
فدات شم ، حیدری اصلا ساخته شده از چین میاد !!!! من واسه دسته اش شک داشتم ، فکر میکردم اینجا دسته بهش میندازن یکی خیالم رو راحت کرد گفت زحمت اون دسته انداختن رو هم از دوش ایرانی برداشتن !!!!!!خخخخخخخخخ

جدا ؟؟؟؟ یعنی ما چاقوی حیدری اصل نداریم ؟ یعنی از همون روز اول حیدری برا چین بوده ؟؟؟!!!!

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - guilanshekar - 2014-09-09 04:37 PM

تو گیلان یکی هست به نام دایی مجید چاقواش 500 قیمت دارن بتونم پیداش کنم عکسای چاقوهای دست سازشو براتون بزارم عااااالی میشه
برا یه چاقو شاید یه ماه وقت بزاره

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - karbakhsh - 2014-09-10 09:20 AM

سلام
اولین کارهای خودمه ولی هنوزم تمام نشده و کار زیاد داره و باید ظریف کاریهای کاردها و جلداشون انجام بشه شاید اساتید مهر
تایید بزنن. این تیزکن هم گرفتم برای گربر و باک انشالله خوبه؟جنس کاردها از فنر ماشینه

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - greenliving - 2014-09-11 02:43 AM

دوستان عزیز با اینکه حقیر تازه عضو شدم شاید جسارت بشه خدمت دوستان قدیمی تر اما بعد از خواندن بیشتر صفحات عنان اختیار از دست دادم.
با توجه به اینکه خودم زنجانی هستم و مدتها در ایام نوجوانی در چاقو سازی کار کردم حرفهای زیادی دارم که اگر سواد ناقصم
اجازه بدهد و دوستان پسند کنند خدمتتان عرض میکنم.
اولین و مهمترینش که شاید هیچ کدامتان ندانید و خیلی ها هم با دست ساخته هایشان سر من را ببرندKhansariha (51)

ساخت چاقو از فنر: اکر هر کدام از دوستان که چاقو ساخته اند و یا دیده اند که چاقو سازی از فنر ماشین(جناقی یا همان مک فرسون) چاقو ساخته باشد و دوام قدرت و فنریتش را حفظ کرده باشد یک عدد چاقوی اوکاپی جیبی به رایگان از حقیر هدیه میگیرد.
او صولا ساخت کارد شکاری(چاقو نه)!! قمه ،شمشیر و امثالهم از فنر خودرو بیشتر شبیه افسانه های محلی است!!
ناراحت نشوید به موضوع از بعد علمی مینگریم.
1_صافترین فنری که دیده اید متعلق به کدام خودرو بوده؟
شخصا صافترین قسمت فنر ماشینی که من دیده ام متعلق به کامیون اف ام بوده در قسمت میل قامه(قایمه؟) ان هم فقط 14 سانت!!
20_نازکترین سطح مقطع فنری که دیده ایید مربوط به کدام خودرو بوده(قطر؟)
حال یکی از دوستان به من توضیح بدهد که چگونه میشود فنر را دستی صاف کرد و قطرش را هم برای تیغه چاقو کم کرد؟؟

ساخت چاقو از بلبرینگ(کنس؟کنث؟): کنس بلبرینگ یا همان محور بیرونی بلبرینگ حقیقا تا یکی از سخترین فلزاتی است که دیده ام،
اما:
کنس را چگونه برای ساختن چاقو برش میدهید و صاف میکنید؟
به فرض که صاف کردید با توجه به تنش مولکولی ایجاد شده آیا آن کنس توان لازم برای ساخت چاقو را دارد؟

آب کاری: دو نوع آب کاری داریم خشک و خیس!!
آب کاری خشک که کمتر استادی رنجش را به جان میخرد و بسیاری از چاقو سازان جوان شهر ما اسمش را هم نشنیده اند.
آب کاری معمولی را هم که میدانید
اما مطلب اصلی اینکه بسیاری از فلزاتی که در مباحث مطرح شده توسط دوستان و حقیر قبل از آب کاری و یا بعد از آن
جان و رمق (اصحلاها آبشان،شیره اشان) را از دست داده اند و ذره ایی از قدرت استحکام و فنریتشان موجود نیست..

عزیزان من از بسیاری از فلزات و ابزار چاقو ساخته ام
از آچار و پیش گوشتی های قدیمی
سوهان سویدی.امرکایی
تیغه سر نیزه
فنر
کنس
اره لنگ
پره توربین اف 4 خسته
از لوازم کهنه انواع هواپیمای روسی هلندی و...
از لوازم فلزی قایق و کشتی
ابزار آلات صنعتی
و .............
نتیجه آخر اینکه برای ساختن کارد در سطح غیر علمی
و کنترل نشده فولاد خام بهترین گزینه ممکن است!!

توجه کنید منظورم کارخانه ایی نیست که از علم متالوژی و مواد بهره میبرند...

کلا به قول استاد خدا بیامرزم
چاقو سازی دریاست و به دریا رفته میداند مصیبتهای توفان را (با لهجه آذری بخوانید)

لامصب کار چاقو سازی دستی را جان به جانش کنی یک جای کارش میلنگد
مثلا اگر از اره لنگ بسازی و در موقط برش کاری از ابزار طنعتی و تراشکاری
و آب و صابون اعلا استفاده کنی که تیغه حرارت نبیند و مقاومتش را از دست ندهد
سفت و محکم میشود اماتیز کردنش خودش اول مصیبت است

اگر از فلزی مثل استیل استفاده کتی تیز میشود در حد تیم ملی
ولی در حد جام جهانی هم زود کند میشود(چاقوی حیدری)

اگر از سوهان بسازی تقریبا چیز بدی نمیشود اما ترد و شکننده میشود مثل پفک نمکی

زیاد آب بدهی چاقو را زود میشکند
کم آب بدهی فوری لب پر میشود

در ضمن آقای حیدری(چاقوی حیدری)
برادران غفاری(چاقوی غفاری)
و حاج آقا بهرامی(چاقوی بهرامی)

که در بعد نیمه صنعتی در زنجان چاقو تولید میکنند از دوستان حقیر هستند
و چاقو هایشان را خودشان تولید میکنند و کار چین یا جای دیگری نیست
فقط ورق استیلشان از کشور دیگری میایید که آن هم چین نیست....

هرچند فکر نمیکنم نوشته های ناچیز و سزشار از غلط املایی من کسی را جذب کند
و رنج خواندنش را به جان بخرد
اما اگر مطلب را تا اینجا دنبال کرده ایید لطفا نظر و برداشت و خصوصا انتقادات
خود را بدون هیچ گونه رودربایستی مطرح کنید..
که چه بسا حقیر در اشتباه هستم و حقیقت ماجرا چیز دیگری است

کوچک همه دوستان با صفای سایت
از زنجان"

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - karbakhsh - 2014-09-11 06:50 AM

سلام
بنده هیچ علم یا تجربه ای نسبت به ساخت کارد و چاقو ندارم و برای همین یک باک110 و یک گربر گرفتم و برای ما بسه نه ما بلکه
درست استفاده بشه برا بعد من هم بسه ولی ولی ادم گاهی وسوسه میشه و دوست داره چیزی یا کاری را تجربه کنه و این باعث میشه
خودشو قاطی هر داستانی بکنه(خودمو گفتم) من برای اولین بار بود که دست به اینار زدم و خودمم راضیم (عکس دو پست قبلتر) و
هیچ گاه خودم را در صف بزرگان و با تجربه های این کار نمیبینم فقط ارضا کردن حس فضولیه خودم بود. من هر وقتی ازادم یه نیم
ساعتی مشغول میشم و حالا حساب کنید که چقر طول کشیده و چقدر دیگه طول میکشه که لااقل ظاهرش شباهتی بد کارد پیدا کنه.
برای ما همین بس حالا به کمرمونم میبندیم و عکسم میگیریم و پزشم میدیم. حرف شما هم قابل درک و فهمه و مورد قبوله و من بشخصه
میپذیرم. حالا تولید ما قابل عرضه به بازار جهانی هسته یا نه خخخخخخ