شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت چاقو های دست ساز دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت چاقو های دست ساز دوستان (/showthread.php?tid=1845)

ساخت چاقو های دست ساز دوستان - Sagheb - 2014-04-22 01:05 PM

با سلام خدمت همه عزیزان انجمن
باتوجه به اینکه ما تاپیکی با عنوان انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره داریم و بعضی از دوستان منجمله خودم در تاپیک ذکر شده فعالیت میکنند. با اجازه و هماهنگی با علی آقا این تاپیک جدید رو با عنوان :
چاقو های دست ساز دوستان باز کردم ، تا عزیزانی که قصد ساخت چاقو و راهنمایی در این زمینه یعنی هنر و حرفه چاقو سازی رو دارند در همین تاپیک به صورت مجزا و تخصصی تر بپردازند.
فقط از دوستانی که قصد فعالیت در این تاپیک رو دارن خواهش دارم که فقط از چاقو های دست ساز مطلب و عکس قرار بدند و ما شاهد عکس های انواع چاقو های مختلف خارجی نباشیم.

ساخت چاقو از تیغه اره لنگ

مقدمه:
از خیلی از اشیائی که اطراف ما قرار دارند میشه به بهترین نحو ممکن استفاده کرد. برخی از این اشیاء فلزات محکمی هستند که میتوان از آنها برای ساخت چاقو ، تبر ، داس ، کلنگ و ... استفاده کرد.
یکی از این اشیاء تیغ اره هست که از جنس محکمی و برای مصارف مختلفی ساخته شده. تیغه ای که در این زمینه ((ساخت چاقو)) برای ما کاربرد داره تیغه اره آهنبری هست که جنسش خشکه و بسیار محکم هست. نوع آلمانی و معروف HSS این تیغه استحکام و کیفیت بهتری نسبت به انواع مشابه آن دارد.
حتماً از قیمت کنونی ابزار آلات خبر دارید جنس آلمانی که جای خود، قیمت این تیغه ها بسته به سایز و اندازه از 50 هزار تومن شروع میشود تا 500 هزار و شاید هم بیشتر.
اکنون چکار کنیم خرید یک تیغه اره بصرفه تر است یا یک چاقوی مارک دار !!!!
همیشه جایی برای برای تیز کردن چاقو ، قیچی تیغه چرخ گوشت و ... وجود دارد، بنا بر این باید حتماً جای برای تیز کردن این تیغه های گران قیمت باشد.
بهترین کار این است که به کار گاه هایی که این تیغه ها را تیز میکنند بروید و تیغه های خراب و شکسته آنها را به عنوان ضایعات با قیمتی نهایتاً 5000 تومن تهیه کنید. (( دقیقاً همان کاری که خودم کردم ))

روش ساخت :

1- ابتدا به یکی از کارگاه هایی که در فوق اشاره شد بروید و تیغه مورد نظر خود را تهیه کنید.
2- برش و در آوردن تیغه با دستگاه فرز یا ابزار دیگه به شکل دلخواه
3- تیز کردن و لبه دادن به چاقو
4- آبکاری کردن چاقو که به دلخواه است (( با روغن سوخته ، زدن زاج و ... ))
نکته : بنده که ساکن رشت هستم و رطوبت هوا بیش از 90% هست آبکاری نکردم چون جنس تیغه طوری هست که به این راحتی زنگ نمیزنه و الان شاید 4 یا 5 ماهی هست که ساختمش، هنوز زنگ نزده
5- استفاده از چاقو دست سازی که ساختید

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

چاقوی ساخته شده و آماده به خدمت برای شما (خخخ)

از دوستان و اساتیدی که در این زمینه فعالیت میکنند خواهش دارم تا طرح ها و ایده هاشون رو اینجا مطرح کنند تا مورد استفاده همه واقع شود.

شرمنده اگر جمله بندیم ضعیف بود
ارادتمند
محمد رنجبر

RE: (( چاقو های دست ساز دوستان )) - esijoon - 2014-04-22 02:02 PM

محمد جان قبلا هم یه کاربر دیگری تاپیک ساخت چاقوی دست ساز رو باز کردند که مدیران نظرشون بر ادامه مباحث اینگونه در تاپیک ساخت ابزار و قطعات هست تا جنبه عمومی پیدا کنه و مشکل ساز نشه برا انجمن

به همین دلیل اون تاپیک قفل شد...به نظر من هم بهتره این بحث در تاپیک ساخت ابزار پیگیری بشهKhansariha (8)

RE: (( چاقو های دست ساز دوستان )) - samani - 2014-04-22 02:32 PM

به نظرم چنین تاپیکی لازم بود انشالله که دوستان مطالب و تجربیاتشون رو بزارند تا بقیه استفاده کنند
من یخورده کارد تا بحال ساختم انشالله در اینده وقت شد حتما عکسها رو میزارم و توضیحاتی میدم در موردشون
اما چند نکته که برا کسی که تازه میخواد کارد یا چاقو بسازه خیلی مهمه که بدونه ایناس:
اول طرح کارد رو حتما رو کاغذ بیارید البته با سایزی که دقیقا میخواد بسازید من خودم معمولا عکس کارد رو که رو مانیتور هست به اندازه میخوام بزرگ یا کوچک میکنم که اندازه دقیقا همون بشه که میخوام و بعد یه کاغذ سفید میزارم رو مانیتور و خیلی اروم با یه مداد رو خطور نقاطی میزارم که مانیتور هم صدمه نبینه و بعد کاغذ رو برمیدارم و خطوط رو میکشم این کاغذ تقریبا تا مراحل پایان کار کنار میز کار هست و دایما ازش استفاده میشه
دوم اینکه اگه کاردی میخوایید که فقط برش خوب داشته باشه و دیر کند بشه همین تیغ اره ها خیلی خوبند اما مشکلی دارند شکننده ان و ترد هستند مثلا نمیشه ضربات محکمی باهاشون وارد کرد من موقع استفاده از این کاردها واقعا میترسم که نکنه بشکنه مخصوصا اگه تیغه کارد بیشتر از 15سانت باشه یه نکته دیگه هم هست این تیغه ها معمولا ضخامت کمی هم دارند معمولا 3 میلیمتر هستند یا حتی کمتر البته این تیغه هایی که من دیدم اینطوری بوده که همین هم باعث میشه وقتی طول زیاد میشه احتمال شکستن هم بالا بره
عیب بزرگ دیگه ای که دارن سوهان کاری نمیشن و معمولا نمیشه خیلی کارد ظریف و تمیزی دراورد بیشتر باید با چرخ سنگ و فرز کار کرد حتی سمباده کاری هم روشون سخت و وقتگیر هست

اگه کاردی میخواهید که ضخامت بیشتری داشته باشه راحتتر بشه باهاش کار کرد و باز هم سخت باشه مورد بعدی سوهان هست که به نظرم مناسبه البته جنس خوب اگه گیر بیارید که معمولا چینی ها هم اونقدر با کیفیت نیستند یزمان سوهان مثلثی بود که برا تیز کردن اره فلکه استفاده میشد اونا خیلی عالی بودند هر چند نیاز به اهنگری داشت که تخت بشن
سختی خوبی داره تا حدودی هم میشه راحت درش اورد خیلی هم شکننده نیست البته باز هم نمیشه خیلی مطمین بود ازش
بهترین گزینه به نظر من فنر هست که الیاژ مناسبی داره و جلای خیلی خوبی داره اگه یه سختکاری مناسب بشه یه عمر میشه ازش استفاده کرد ضخامت مناسبی هم داره از 4 تا 7 میل دستتون باز هست که دربیارید
راحت سوهان کاری میشه البته بعد از سرخ کردن و اهسته گرم کردن فلز
میتونید با حوصله کارد زیبایی بسازید البته بستگی داره چقدر وقت بزارید هر چقدر سوهان کاری رو بیشتر کنید و کمتر از سنگ استفاده کنید کار تمیزتری خواهید داشت برا دسته هم گزینه های زیادی هست که من تمایل دارم کارد دستساز رو با شاخ یا استخوان یا نهایت چوب مرغوب ببینم چرم هم گزینه خوبی هست
در اخر به عزیزانی که میخوان شروع کنند به ساخت کارد یا چاقو اینو بگم هر چقدر بیشتر زحمت بکشید و کارد زیباتری بسازید در اینده بیشتر ازش لذت میبرید و بیشتر مراقبش هستید
من خودم به شخصه بیشترین لذتی که میبرم روزی هست که تمام وسایل شکار از تفنگ و کارد و .......
همه رو میزارم شروع میکنم تمیز کردن و روغنکاری واقعا بعضی مواقع دلم تنگ میشه واسه اینکار
انشالله روزهای اینده کاردهای زیبایی از دوستان ببینیم
موفق باشید

RE: (( چاقو های دست ساز دوستان )) - Marksman - 2014-04-22 02:52 PM

دوستان چند روز پیش همچین تاپیکی باز شد و با تذکر مدیران بسته شد.لطفا توجه بفرمایید تا دوباره کاری پیش نیاد.تاپیک بسته می شه و می تونین مباحث رو در همون تاپیک چاقو یا ساخت ابزار دنبال کنید.

RE: (( چاقو های دست ساز دوستان )) - ALIANA-54-T06 - 2014-04-23 02:31 PM

با سلام
تشکر میکنم از همکاران خوب انجمن مخصوصا جناب دکتر مهدی عزیز در خصوص زحمتی که کشیدن Khansariha (8)
از آنجائی که طی درخواستی که از من شده بود اجازه داده شد این تاپیک طبق ضوابطی که در آن فقط به هنر ساخت چاقوهای مورد نیاز شکار و دست ساز دوستان پرداخته شود و از ایجاد هرگونه مطالب حاشیه ای و نقل و عکس از دیگر منابع نیز خود داری گردد و همچنین صرفا برای ساخت کاردهای مورد نیاز گردش و شکار اطلاعات ردو بدل شود( نه شمشیر و نه دیگر کاردهای غیر متعارف) این تاپیک به فعالیت خودش بطور مشروط فعلا ادامه خواهد داد و امیدوارم برای علاقه مندانش مفید واقع شود . متشکر از دوستان و همکاران خودم Khansariha (8)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - profesor - 2014-04-23 02:41 PM

مطلب تاپیک منم خودتون زحمت انتقالشو بکشین. این ضوابط هم دقیقا تعیین کنید چی هستند؟ شامل چی مشوند؟ چون کسی مستقیما که با چاقو شکار نمیکنه معنی چاقوی شکاری چیه؟ چه فرقی با نظامی یا چاقو های دیگه داره؟ Khansariha (290)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - samani - 2014-04-23 03:15 PM

با اجازه دوستان عکسهای روند ساخت رو میزارم
البته هنو کامل ساخته نشده به مرور که ساخته بشه از روند کار سعی میکنم عکس بگیرم و تو تاپیک بزارم
مشخصات:
تیغه فنر ماشین که به صورت یک تکه اول بوسیله چرخ سنگ و بعد با سوهان در اومده
[تصویر: 8e3bf92ab5ad96cb1.png]
[تصویر: 8e3bde69bb9656b63.png]
بعد از این مرحله یسری ظریفکاری و سمباده کاری گوشه ها و ایرادات گرفته شده و با گازوییل ابدیده شده که به سختی مناسب برسه
عکسها بعد از ابدیده شدن تیغه:

[تصویر: 3a9da8d88c4c63661.png]
[تصویر: 3a9dc4d86a9e9b322.png]
[تصویر: 3a9dca471c7309784.png]
[تصویر: 3a9d2b5c4f90d5943.png]

مرحله بعد یه سمباده نرم میخوره که سوخته ها و رنگ سیاه تیغه پاک بشه و بعد میره تو فر که عملیات برگشت فلز انجام بشه 200 تا 300 درجه حرارت میگیره و بعد تو محیط به ارومی سرد میشه
دسته هم از واشرهای چرم ساخته میشه که مشغول بریدن و سوراخ کردن تکه چرمها هستم چرم تا حد امکان باید زخیم باشه انشالله سعی میکنم تو پستهای بعدی مراحل ساخت رو نشون بدم
موفق باشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - ALIANA-54-T06 - 2014-04-23 03:34 PM

(2014-04-23 02:41 PM)profesor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مطلب تاپیک منم خودتون زحمت انتقالشو بکشین. این ضوابط هم دقیقا تعیین کنید چی هستند؟ شامل چی مشوند؟ چون کسی مستقیما که با چاقو شکار نمیکنه معنی چاقوی شکاری چیه؟ چه فرقی با نظامی یا چاقو های دیگه داره؟ Khansariha (290)
یکی از ابزار و لوازم شکارچی و ماهیگیری چاقو هست که معلومه برای چی هست از ذبح گرفته تا پاک کردن و خورد کردن گوشت ولی منظور ما عرف اندازه چاقو هست که ما میگیم متعارف باشه و نه چیزی عجیب و غریب و یا نوع نظامی که جزو سلاحهای سرد و ممنوعه قرار نگیره از لحاظ عام خنجر ، قمه ، دشنه و یا شمشیر جزو سلاحهای سرد و ممنوعه هست که ما میگیم پرداخت بهش ممنوع هست . Khansariha (8)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - NEMESIS - 2014-04-23 11:01 PM

با درود

دوستان اینگونه تاپیکها بسیار خوب و کارآمد هستند چرا که خیلی سریعتر میشه به اطلاعاتی که در مورد موضوع خاصی هستند دسترسی داشته باشیم تا اینکه چندین موضوع رو در یک تاپیک قرار بدیم
تا باشه از اینجور تاپیک ها باشه.........

جناب آقای رنجبر طرح جالبی رو کار کردین ...کار شما (فرم چاقو) به نظرم مثل چاقوهای ابزار سنگی شده که فکر میکنم اگه کمی بیشتر روش کار کنید(ضریف کاری) خیلی خوب میشه

آقای سامانی دسته چاقو از جنس چرم به صورت واشر خیلی ایده جالبیه و باید خیلی خوب و نرم توی دست بشینه درسته؟ ....... این روش جای دیگه ای هم استفاده میشه یا ایده خودتون هست؟

جدیدا و شدیدا به فکر تهیه یک چاقوی جدید هستم که میخواستم به صورت آماده خریداری کنم اما اگر چاقوی مناسب گیرم نیاد دوست دارم که یکی دیگه بسازم (البته با راهنمایی دوستان)

اینم از چاقوی دست ساز قبلی من

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - profesor - 2014-04-23 11:14 PM

این ارسالم در موضوع بود که مدیری خدمت رسید؛ حالا که تاپیک مستقل داره میزرمش اینجا، جنس تیغه از صفحه برش گرانیت هست. جنس دسته از فایبرگلاس که نسوز و کاملا محکم و مقاومه

پست اول خودم مربوط به کاردستی بعد از ظهرم. از مدتی قبل صفحات شکسته یک صفحه برش از دوستم برای ساخت چاقو گرفته بودم. این فلز بسیار سخت هست . معلوم نیس آلیاژش چیه به اینشم زیاد کاری نداریم مهم خشکی و سخت بودنشه:38:

اول با مداد طرح رو در آوردم با فرز برش زدم.

در اینجا تیغه 2 پله ای حالت داده شده.

انتهای تیغه هم از قبل با دریل دوتا سوراخ ایجاد کرده بودم

برای دستش یه تیکه از بازوی کمان فایبرگلاسی استفاده کردم:4: سختیش مثل استخوان و شاخ هست.

برای محکمتر شدنش دوتا سوراخ رو دسته زدم و از جنس خود فایبرگلاس دوتا میخچه درست کردم که با چکش کوفتم داخلش. البته قبل از اینکار خود تیغه چسب زدم و جای پین هم چسب قوی ریختم

اینم آخر کار:16::113: