شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: اموزش مهارتهای تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- موضوع: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . (/showthread.php?tid=1831)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - AIRKING - 2014-04-04 06:37 PM

واقعا جای تشکر داره،شاید این پست کمی بی ربط باشه ،اما بنده به عنوان یکی از مدیران سایت (اوه چه نوشابه ای برای خودم باز کردم خخخخخخ) از این تلاش و حرکت زیبا از طرف اقا احسان تشکر میکنم و امیدوارم دوستان هم با تشکر هاشون و اعلام نظرهاشون در هر چه بهتر شدن این تاپیک کمک کنند.
با تشکر
یا علیKhansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - Vicxtor - 2014-04-04 07:09 PM

طبق درخواست احسان عزیز نتایج تستی رو که امروز انجام دادم اینجا هم که جای اصلیش هست قرار میدم (قبلا تو تاپیک ساخت رتیکل گذاشتم!)
قبل از هر چیز میخوام از تلاش ها و پشتکار احسان جان کمال قدردانی و تشکر رو بعمل بیارم و بهشون از صمیم قلب تبریک بگم به خاطر ساخت یکی از بهترین رنج فایندر های رتیکل دوربین سلاح که تا حال نمونش رو به این صورت ندیدیم... Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

اندازه گیری ها ی انجام شده با دوربین لیپرز ۴۰*۱۶-۴ :
(فاصله تا هدف : ۳۰ متر و ارتفاع هدف ۱۰ سانتی متر)

At Zoom 4x : 1,1/2 Mil-dot
At Zoom 6x : 2 Mil-dot
At Zoom 8x : 2,3/4 Mil-dot
At Zoom 10x : 3,1/2 Mil-dot
At Zoom 12x : 4 Mil-dot
At Zoom 14x : 4,3/4 Mil-dot
At Zoom 16x : 5,1/2 Mil-dot

همگی با فرمول همخوانی دارند با اختلافی ناچیز............ Khansariha (219)
البته اون اختلاف ناچیز هم حتما از تخمین نادرست میلدات از طرف بنده بوده......... Khansariha (8)

اعدادی رو هم که با گذاشتن تو فرمول بدست میاد رو میگذارم تا خودتون مقایسه کنید :

At Zoom 4x : 1.33 Mil-dot
At Zoom 6x : 2 Mil-dot
At Zoom 8x : 2.66 Mil-dot
At Zoom 10x : 3.33 Mil-dot
At Zoom 12x : 4 Mil-dot
At Zoom 14x : 4.66 Mil-dot
At Zoom 16x : 5.33 Mil-dot

ممنون از احسان جان و همه ی دوستان عزیز... Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - msrs - 2014-04-04 11:38 PM

عالی بوووووووووود

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - I.V.O - 2014-04-05 08:29 AM

سلام بر دوستان
برای من سوالی پیش امده می خواستم بدونم اگر با زوم 3 تخمین زدیم اونوقت تکلیف فرمول چیه وچطوری باید حساب کرد؟
به عنوال مثال شی 20 سانتی 4 میلدات بازوم 3 ؟

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - kingzax - 2014-04-05 10:25 AM

(2014-04-05 08:29 AM)I.V.O نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام بر دوستان
برای من سوالی پیش امده می خواستم بدونم اگر با زوم 3 تخمین زدیم اونوقت تکلیف فرمول چیه وچطوری باید حساب کرد؟
به عنوال مثال شی 20 سانتی 4 میلدات بازوم 3 ؟

فرمولش اینه دوست عزیز

اندازه هدف به سانتی متر * زوم
--------------------------------------- = متر (فاصله تا هدف)
تعداد میلدات اشغال شده

20 * 3
----------- = 15 متر (فاصله تا هدف)
4

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - رضا قلعه قافی - 2014-04-08 02:43 PM

امروز فرصت شد تا فرمول رو با دوربین hawke 8.5-25x42 بارتیکلMil Dot 20x ½ بررسی کنم ونتیجه جالب بود .در فاصله 20متر جسم به اندازه 20سانت گداشتم ورو زوم 20 تعدا د 10میلدات ودرزوم 10تعداد 5میلدات هدف رو پوشش داد .تست رو درهمون فاصله با جسم به اندازه 10سانت دوباره انجام دادم درزوم 20تعداد میلدات 5تا ودرزوم 10تعداد میلدات 2.5 بود .
در این مدل دوربین با این رتیکل برای استفاده از فرمول بایست از زوم 20 استفاده کرد ولی در فرمول همون عدد 10ثابت رو گذاشت .

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - Vicxtor - 2014-04-08 02:51 PM

(2014-04-08 02:43 PM)cholpe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امروز فرصت شد تا فرمول رو با دوربین hawke 8.5-25x42 بارتیکلMil Dot 20x ½ بررسی کنم ونتیجه جالب بود .در فاصله 20متر جسم به اندازه 20سانت گداشتم ورو زوم 20 تعدا د 10میلدات ودرزوم 10تعداد 5میلدات هدف رو پوشش داد .تست رو درهمون فاصله با جسم به اندازه 10سانت دوباره انجام دادم درزوم 20تعداد میلدات 5تا ودرزوم 10تعداد میلدات 2.5 بود .
در این مدل دوربین با این رتیکل برای استفاده از فرمول بایست از زوم 20 استفاده کرد ولی در فرمول همون عدد 10ثابت رو گذاشت .

درود رضا جان... Khansariha (8)
رضا جان مطمئنی نیم میلدات حساب نکردی؟ چون اگه به جای میلدات نیم میلدات شمرده باشی باز فرمول صحیح هست
Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - رضا قلعه قافی - 2014-04-08 04:15 PM

دکترجان کاملا مطمئنم .در زومهای دیگه هم قابل استفاده نیست .درزوم 15 تعداد 8میلدات ودرزوم 25تعداد 14میلدات هدف رو پوشش میداد.فکر میکنم دلیل نامگذاری رتیکل در زوم 20 یک دوم میلدات همین باشه .

Re: RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-08 06:00 PM

(2014-04-08 04:15 PM)cholpe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دکترجان کاملا مطمئنم .در زومهای دیگه هم قابل استفاده نیست .درزوم 15 تعداد 8میلدات ودرزوم 25تعداد 14میلدات هدف رو پوشش میداد.فکر میکنم دلیل نامگذاری رتیکل در زوم 20 یک دوم میلدات همین باشه .

دلیلش اینه كه این فرمول بر مبنای میلدات های با استاندارد 0.5 میلیمتر هست...دوربین های هاوك استانداردشون یك میلیمتر هست...

یعنی روی ریتایكل فاصله میلدات ها یك هست

پس فرمول در زوم نصف حالت نرمال دیگر دوربین ها به كار برده میشه

اگر می خواید فرمول درست در بیاد باید از نیم میلدات ها استفاده كنید ولی اونا رو میلدات حساب كنید

یعنی میلدات ها و نیم میلدات هاذ دوربین های هاوك رو باید پشت سر هم و همه را میلدات حساب كرد

دوربین های لیپرز و سنتر استاندارد جنریك دارند و فاصله میلدات هاشون 0.5 هست...

یه روش دیگه هم هست و اون اینكه در دوربین هایی كه میلدات یك میلیمتری دارند میتونید زوم را نصف چیزی كه دارید استفاده میكنید ، در فرمول بزارید

روش فهمیدن اینكه دوربین با جه استانداردی هست اینه كه دوربین های با استاندارد جنریك كه میلدات نیم میلیمتری دارند در هر شعاع كه میشه همون خطوط ریتایكل كه بالا و پایین و چپ و راست هستند حدود 16 یا 17 میلدات كل خط رو پر میكنه ولی معمولا تا نصفه میلدات میزنند كه میشه 9 تا تا نصف

ولی در میلدات های با استاندارد نظامی مثل هاوك و اشپیت بندر و لوپولد و زایس در هر خط 9 میلدات جا میگیره كه البته باز هم معمولا تا نصفه میلدات میزنند...البته در دوربین های رینگ 20

الان با گوشی هستم و اگر نه با شكل نشون میدادم

همین قضیه یك هفته ذهنم رو درگیر كرده بود در طراحی ریتایكل هام

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-08 08:35 PM

سلام

همین الان PC افتاد دستم...خخخخخخخخخخخخخ

دوستان این ریتایکل دوربین لیپرز دکتر جونه
[تصویر: 13966515891.jpg]

و این یکی مربوط به دوربین هاوک
[تصویر: 13966515891.jpg]

هر دو دوربین رینگ 20 میلیمتری هستند....اگر روش زوم کنید و خوب مطالعش کنید با یه مقیاس ساده میبینید که دوربین لیپرز در هر شعاعش حدود 17 تا میلدات جا میشه...این فرمول دقیقا برای این نوع استاندارد ریتایکل هست

ولی دوربین هاوک در هر شعاعش 9 میلدات جا میگیره و 9 نیم میلدات هم در میانه میلدات ها قرار گرفته....اگر همه میلدات ها و نیم میلدات ها رو یکی حساب کنیم و میلدات در نظر بگیریم فرمول برای دوربین هاوک هم درست عمل میکنه...ولی اگر میلدات ها رو میلدات و نیم میلدات ها و هم نیم میلدات در نظر بگیریم برای محاسبه باید نصف زوم مورد استفاده رو در فرمول قرار بدیم..دقیقا نصف...یعنی اگر در زوم 20X هستیم باید در فرمول زوم 10X قرار بدیمKhansariha (8)