شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: اموزش مهارتهای تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- موضوع: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . (/showthread.php?tid=1831)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - Vicxtor - 2014-04-03 05:41 PM

(2014-04-03 05:33 PM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
توی زوم های پایین تر احتمال خطا به شدت کمتره و من ترجیح میدم ادم اول با زوم کم فاصله رو محاسبه کنه و برای زدن هدف زوم رو زیاد کنیم
در زوم های 3 تا 7 که تعداد میلدات ها کمتر بود محاسبات تقریبا بدون خطا و در حد 1 متر (خطا بود) که ممکنه اختلاف اندازه ی عرض سنگ ها باعث اون باشه اما در زوم های بالاتر کمی کار سخت تر میشه
مثلا :
اگه طول کلاغ رو 25 در نظر بگیریم و در زوم 10 اندازه ی اون 3 میلدات باشه فاصله میشه حدودا : 83 متر
اما اگه تعداد میلدات ها رو 4 بگیریم (حالت صحیح) فاصله میشه حدودا 62.5 متر
یعنی 20 متر اختلاف فقط برای 1 میلدات کم یا زیاد گرفتن به وجود میاد که احتمال خطا رو بسیار بالا میبره

حرف شما کاملا درسته علی جان... من خودم برای تخمین مسافت از زوم ۴ یا ۶ استفاده میکنم و بعد برای شلیک نهایی میرم رو زوم ۱۰ تا ۱۶ ... Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - nasergafari - 2014-04-03 06:22 PM

سلام
احسان جان دستت دردنکنه واقعا تاپیک مفیدی بید خیلی استفاده وکردمKhansariha (8) خوب حالا فرمول حساب کردن فاصله با میلدات رو یاد وگرفتم یحتمل فرمولی برای حساب کردن میدات هم بید یعنی اگر دوربین توفاصله 25متر صفر شده باشه وهدف تو فاصله 60متر باشه فرمولی هست که بفهمیم چند میلدات بالاتر بگیریم یا نه؟
مخلصیمKhansariha (8)
یاعلیKhansariha (256)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-03 06:57 PM

(2014-04-03 05:33 PM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نه خیالتون راحت عملی نمیشه
من الان دوباره متر کردم و ساپورت رو طوری قرار دادم تا فاصله ی دقیق من تا دیوار مقابل بشه 20 متر
و از سنگ همسایه ی مجاورش استفاده کردم و دقیق 20 سانت بود که دیگه ضرب و تقسیم هم راحت باشه)
تست کردم و نتیجه به شرح زیر شد :
توی زوم های پایین تر احتمال خطا به شدت کمتره و من ترجیح میدم ادم اول با زوم کم فاصله رو محاسبه کنه و برای زدن هدف زوم رو زیاد کنیم
در زوم های 3 تا 7 که تعداد میلدات ها کمتر بود محاسبات تقریبا بدون خطا و در حد 1 متر (خطا بود) که ممکنه اختلاف اندازه ی عرض سنگ ها باعث اون باشه اما در زوم های بالاتر کمی کار سخت تر میشه.
مثلا :
اگه طول کلاغ رو 25 در نظر بگیریم و در زوم 10 اندازه ی اون 3 میلدات باشه فاصله میشه حدودا : 83 متر
اما اگه تعداد میلدات ها رو 4 بگیریم (حالت صحیح) فاصله میشه حدودا 62.5 متر
یعنی 20 متر اختلاف فقط برای 1 میلدات کم یا زیاد گرفتن به وجود میاد که احتمال خطا رو بسیار بالا میبره

احتمالا مورد شما اینطوری بوده
[تصویر: taliban_reticle_2.jpg]

در این حالت باید مقداری که خالی میمونه رو از طول کل میلدات ها کم کنید
[تصویر: taliban_reticle_2_5.jpg]

یک جسم 10 سانتی در زوم 10 و فاصله 20 متر دقیقا 5 یلدات رو اشغال میکنه در صورتی که همین جسم در همین فاصله با زوم 6 دقیقا 3 میلدات رو اشغال میکنه ولی در زوم 5 تعداد 2.5 میلدات رو اشغال میکنه

حدثم اینه که شما اون یک مقدار جزئی رو در محاسبات لحاظ نکردید.
(2014-04-03 06:22 PM)nasergafari نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
احسان جان دستت دردنکنه واقعا تاپیک مفیدی بید خیلی استفاده وکردمKhansariha (8) خوب حالا فرمول حساب کردن فاصله با میلدات رو یاد وگرفتم یحتمل فرمولی برای حساب کردن میدات هم بید یعنی اگر دوربین توفاصله 25متر صفر شده باشه وهدف تو فاصله 60متر باشه فرمولی هست که بفهمیم چند میلدات بالاتر بگیریم یا نه؟
مخلصیمKhansariha (8)
یاعلیKhansariha (256)

ناصر جان فرمول داریم..زیاد هم داریم...ولی نمیدونم شما فرصت و کلی محاسبات برا هر شلیک و برا هر نوع ساچمه دارید؟؟؟

بهترین پیشنهاد من به شما استفاده از نرم افزار چیرگان هست که اطلاعات ساچمه و قدرت اسلحه و برد رو میگیره و افت گلوله رو براتون محاسبه میکنهKhansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - mhrSB - 2014-04-03 07:02 PM

اما یک سوال:
این فرمول ایا برای تمامی دوربین ها و انواع ریتایکل ها(که میلدات دارن)کاربرد داره؟
من یکم شک دارم و فکر میکنم باید برای هر نوع دوربین به کاتالوگ و سایت سازندش مراجعه کنیم.Khansariha (226)
دوستان کسی نظری نداره؟Khansariha (226)Khansariha (226)Khansariha (226)
موفق باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - Vicxtor - 2014-04-03 07:02 PM

(2014-04-03 06:22 PM)nasergafari نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
مخلصیمKhansariha (8)
یاعلیKhansariha (256)

ناصر جان در این مورد (محاسبه ی افت ساچمه) تا اونجایی که من میدونم فرمولی وجود نداره اما به راحتی میتونید با برنامه ی چیرگان به مقصودتون برسید؛ به این صورت که مشخصات ساچمه (اون ساچمه ای رو که بیشتر استفاده میکنید) رو وارد کنید و پس از به دست آورن صفر دوربین و انتخاب Optimum Zero Range از منوی Toolbox گزینه ی Reticle View رو انتخاب کنید (البته قبلا باید از منوی Reticles گزینه ی Generic Mil-Dot رو انتخاب کرده باشید) و شکل مورد نظر رو ازش چاپ بگیرید و بچسبونیدش به قنداق... به همین راحتی Khansariha (219)
Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-03 07:15 PM

(2014-04-03 07:02 PM)mhrSB نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اما یک سوال:
این فرمول ایا برای تمامی دوربین ها و انواع ریتایکل ها(که میلدات دارن)کاربرد داره؟
من یکم شک دارم و فکر میکنم باید برای هر نوع دوربین به کاتالوگ و سایت سازندش مراجعه کنیم.Khansariha (226)
دوستان کسی نظری نداره؟Khansariha (226)Khansariha (226)Khansariha (226)
موفق باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

محراب جان دوربین های لیپرز و سنتر که فرقی با هم ندارند..فرمول لیپرز در سایت خودش همینه...سنتر هم پس همینه...میمونه GAMO و BSA که اینا هم همه مثل همین لیپرز ها هستند

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - kingzax - 2014-04-03 08:55 PM

سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان
به به مبحث بسیار زیبایی هست و بسیار آموزنده
در کل که دوستان ترکوندن. در مورد صحبت آقا محراب عزیز در مورد متفاوت بودن جسارتا عرض میکنم که من هم کمی شک دارم و موافقم با ایشون. البته اینم بگم الان دوربینهایی که ریتایکشون عوض شده پیشم نیست که تست کنم ولی یادمه ارزش محاسباتی میلداتشون با هم فرق میکرد. چون با دونستن فاصله برای محل برخورد ساچمه داشتم از میلداتشون استفاده کرده بودم یادمه با هم تفاوت داشتن. (البته بنظر من یه چیز عادی می اومد چون از حالت کارخونه ای خارج شده بود)
ولی از اونجایی که هر فرمول دوطرفه هست خب میشه اینو راحت حساب کرد.
بعنوان مثال یک جسم با اندازه مشخص و در فاصله مشخص قرار داد و اندازه میلدات حساب کرد.

پیشنهاد میکنم دوستانی که اینطوری تست میکنند لطف کنند اینجا مدل دوربین و زوم و اندازه میلدات و اعلام کنند تا یه مقایسه ای بین ریتایکل دوربینها هم شده باشه.
البته فکر کنم سنتر و لیپرز خیلی شبیه هم باشند و خوبه دوربینهای دیگه هم تست بشه.

با تشکر

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-04 12:12 PM

سلام

می خوام یه خواهشی از دوستان کنم

اگر ممکنه دوستان یه کمک کنید و با دوربین های مختلف یه تست بزنید ببینید این استاندارد اندازه گیری برای چه دوربین هایی قابل استفاه هست....دوربین های لیپرز و سنتر پوینت و هاوک و BSA و بوشنل و گامو و هر دوربین دیگه ای که دوستان در اختیارشون هست...فکر کنم به دلیل گستره جمعیتی انجمن تقیبا همه مدل دوربینی در انجمن موجود باشه دست بچه ها

نتیجه رو هم همینجا اعلام کنید با ذکر مشخصات دوربین و فاصله و اندازه جسم و نتیجه معادلات

دوستانی هم که دوربین FFP در دست رس دارند اگر امکان داره یه تست در فواصل مختلف و مخصوصا بالا بزنند تا نتیجه قابل بهره برداری بشه.....برای تست دوربین های FFP باید معادله رو در مبنای زوم 1X حساب کنید چون کیفیت ریتایکل های سیستم FFP در زوم های مختلف ثابته

می خوام ببینم آیا این روش اندازه گیری شامل دوربین های با استاندارد نظامی هم میشه یا فقط شامل دوربین های رده 2 و3 میشه

ممنون از همکاریتون...یا علیKhansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - saburi - 2014-04-04 04:48 PM

با سلام و خسته نباشید به همه دوستان و تبریک سال نو (1393)

آقا به خدا خوب سایتی داریم (البته ببخشید خودمو عضو کوچکی از مجموعه می دونم ) دست همتون درد نکنه من که
واقعا لذت بردم از نوشته هاتون امیدوارم دوستان همیشه و همیشه بهتر از این باشن که ما هم به عنوان یک شاگرد
از دوستان آموزش بگیریم و در شکار لذت کافی رو ببریم . Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-04 04:50 PM

ممنون جناب صبوری...من هم امیدوارم با تست هایی که دوستان در محاسبات عملی انجام میدن بتونیم دقت این روش ها رو مورد آزمایش عملی قرار بدید و نواقصشون رو بر طرف کنیمKhansariha (8)