شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: اموزش مهارتهای تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- موضوع: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . (/showthread.php?tid=1831)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-03 03:42 PM

رضا جون شما وقتی میری هدف زنی که همیشه رنج فایندر همرات نیست که...یا همه که پول خرید رنج فیاندر ندارند (مثل من)...یا اصلا شما فکر کن مثل سریال Revolution برق همه جا قطع شده....حوصلت هم سر رفته...می خوای هدف زنی کنی....(اصلا تخیل رو کف کردید؟؟؟نه خدایی کف کردید؟؟؟قدر منو بدونید...کم گیر میاد انسانی مثل من...خخخخخخخخخخ)

خوب حالا دو حالت داره...یا میری اندازه میگیری و مثلا در 100 یا 50 متری یه هدف میکاری میشینی میزنیش....یا مثل شکار یه هدف رو میبینی و می خوای بزنیش....

مثلا یه قوطی رب گوجه :

اندازه ارتفاع قوطی دقیقا 12.5 سانت هست (با کولیس همین الان اندازه گرفتم)
خوب وقتی یه همچین هدفی رو در فاصله زیاد دیدی و می خوای شلیک کنی باید ابتدا فاصله رو تخمین بزنی....حالا فکر کن همچین تصویری رو داخل دوربین دیدی..
[img][تصویر: 13965251894.jpg][/img]

یه قوطی که ارتفاعش 12.5 سانته....و دقیقا 3.5 میلدات رو اشغال کرده

شروع به محاسبه میکنیم....

12.5(اندازه هدف به سانتی متر) * 10
----------------------------------------------- = 35.5 متر (فاصله تا هدف)
3.5 (تعداد میلدات اشغال شده)

یا شاید قوطی پرس شده باشه یا اصلا فقط درب این قوطی معلوم باشه مثل این:
[تصویر: 13965259731.jpg]

اندازه درب قوطی رب یک کیلویی دقیقا 10 سانته

شروع به محاسبه میکنیم:

10(اندازه هدف به سانتی متر) * 10
----------------------------------------------- = 40 متر (فاصله تا هدف)
2.5 (تعداد میلدات اشغال شده)

یا مثلا یه شیشه شربت که من خیلی زدن این هدف رو دوست میدارم..طول شیشه شربت 9.5 سانته.(باز هم با کولیس رفتم سر یخچال خونه...خخخخخخ):

[تصویر: 13965251892.jpg]

9.5(اندازه هدف به سانتی متر) * 10
----------------------------------------------- = 27 متر (فاصله تا هدف)

اصلا شاید مثل یه دوستی پاتک زدید به یخچال خونه و یه تخم مرغ رو بردید برا تست نشانه گیری و یه جایی گذاشتید و برگشتید برا هدف زدن و تازه یادتون اومد که ای دل غافل ..من که فاصله رو متر نکردم..اصلا متر نیاوردم...عیبی نداره...رنج فایندر بوشنل هست....آخ آخ..این هم که باطری نداره....یا اصلا خونه جا مونده رو میز....اصلا غصه نخورید...من اینجام...خخخخخخخ

[تصویر: 13965251893.jpg]

خوب راه حل باز هم استفاده از فرموله.....طول یه تخم مرغ عادی حدود 5 یا 6 سانته...ما از همون کارخونه ای ها رو میگیرم که 6 سانته (خاگ خونگی که گیر نمیاد..کیلو خیلی تومن...کی دلش میاد بهش تیر بزنه؟؟؟)

6 (اندازه هدف به سانتی متر) * 10
----------------------------------------------- = 24 متر (فاصله تا هدف)
2.5 (تعداد میلدات اشغال شده)

خوب دیدی چقدر راحته؟؟؟

البته اون روش 3.5 اینجی که شما فرمودید دقیقا استفاده از همین فرموله.....

یه نکته رو هم بگم خدمت دوستان...اون 10 که بالا میبینید :

9.5(اندازه هدف به سانتی متر) * 10
----------------------------------------------- = 27 متر (فاصله تا هدف)

همون زوم دوربین هست.....حال کردید؟؟خوشحال شدید؟؟؟حق هم دارید...من هم خوشحال شدم...این خوشحالی رو مدیون دکتر حنان هستیم...چون ایشون به من گفتند که عدد زوم به صورت یک ضریب در صورت پنهانه...این همون ضریب پنهان زوم هست.....

یعنی اگر شما این تصویر رو :(عرض قوطی رب گوجه هم 10 سانته..اندازه قطر درش)
[تصویر: 13965251891.jpg]
در زوم مثلا 24X ببینید فاصله از فرمول زیر بدست میاد:

10(اندازه هدف به سانتی متر) * 24
----------------------------------------------- = 720 متر (فاصله تا هدف)
3 (تعداد میلدات اشغال شده)

خوب دیگه برید با خیال راحت فاصله یابی کنید و اهداف رو بترکونید...

راستی بچه ها کسی فاصله دقیق این دو مورد رو میتونه محاسبه کنه؟؟؟؟؟

[تصویر: 13965270571.jpg]
[تصویر: 13965270582.jpg]

یعنی می خوام ببینم الان چند نفر متر به دست میپرن رو پشت بوم .......

در پناه حق باشید...این آقا صادق هم از بس رفرش زد صفحه رو سیستم من هنگ کرد......خخخخخخخخخخخخخخ...صادق جان..عزیزم کمی صبر داشته باش.

یا علیKhansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - royall - 2014-04-03 03:42 PM

[تصویر: mil_formula_centimeters.jpg]
من از این فرمول استفاده کردم و در کمال تعجب کاملا دقیق بود.
واقعا برام جالب بود.فاصله ی خودم تا دیوار همسایه(طبقه دوم) رو با این فرمول حساب کردم شد 22.5 و با متر پارچه ای متر کردم تا بیخ دیوارشون شد 22 متر و اگه اون نیم متر رو هم بگذاریم به حساب اون 3 متر اختلاف ارتفاع،این فرمول واقعا درست عمل میکنه
واقعا کار امده
Khansariha (8) Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-03 03:53 PM

(2014-04-03 03:42 PM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
واقعا برام جالب بود.فاصله ی خودم تا دیوار همسایه(طبقه دوم) رو با این فرمول حساب کردم شد 22.5 و با متر پارچه ای متر کردم تا بیخ دیوارشون شد 22 متر و اگه اون نیم متر رو هم بگذاریم به حساب اون 3 متر اختلاف ارتفاع،این فرمول واقعا درست عمل میکنه
واقعا کار امده

رویال جان با چه زومی تست کردی؟؟؟؟

چند بار دیگه با زوم های مختلف تست کن و از توضیحی که آخر پستم دادم در مورد ضریب زوم استفاده کن ببین درست در میاد یا نه

زود خبرش رو بده...خیلی کنجکاوم نتیجه رو ببینم

راستی از چی به عنوان شاخص استفاده کردی؟؟؟آجر دیوار همساده؟؟؟؟

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - صادق قرنجیکی - 2014-04-03 04:06 PM

احسان ممنون از توضیح شما ، مخصوصا متراژ کردن اشیاء خونه خخخخ من هم از سر نهار دلستر رو نگه داشته بودم تا تو دفت راب یک خطکش دقیق اندازه ش کنم Khansariha (219) ،
فعلا من پرچم سفید Khansariha (102)
2 روز دیگه میرم خونه و دسترسی به زرادخونه ام برام Unlock میشه و به صورت عملی می خوام این موضوع رو با یک سلاح بادی مثل دیانا 52 که دوربین 4-16 سنترپوینت روش بستم امتحان کنم. زوم معیار رو همون 110X می ذارم.
البته توضیح Tomcate عزیز در مورد 3.6 اینچ در 100 یاردی هم قابل تامل هستش ، احسان عزیز یه پیشنهاد دارم :
می تونیم این روش رو برای سلاح های بادی که استفاده بیشتری بین دوستان و دوربین های موجود مثل همین لیپرزها و سنترپوینت ها انجام بدیم و روش آموزش اون رو در همین تایپیک با مستند و تصویر قرار بدیم تا دوستان جدید که آشنایی کمی با این مباحث دارند راحت تر استفاده کنند.
نظرتون چیه ؟ Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - royall - 2014-04-03 04:10 PM

(2014-04-03 03:53 PM)esijoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-04-03 03:42 PM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
واقعا کار امده

چند بار دیگه با زوم های مختلف تست کن و از توضیحی که آخر پستم دادم در مورد ضریب زوم استفاده کن ببین درست در میاد یا نه

چشم.الان دارم تست میکنم Khansariha (219)
با همون زوم 10.مقیاسم هم عرض سنگ ممرش بود که دقیقا 15 سانت بود
الان دارم در فاصله ی بیشتر تست میکنم
کلاغ به نظر شما طولش رو از سر تا کف پاش چند سانت بگیرم ؟ (حدودا)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-03 04:13 PM

(2014-04-03 04:06 PM)salaeddin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
احسان ممنون از توضیح شما ، مخصوصا متراژ کردن اشیاء خونه خخخخ من هم از سر نهار دلستر رو نگه داشته بودم تا تو دفت راب یک خطکش دقیق اندازه ش کنم Khansariha (219) ،
فعلا من پرچم سفید Khansariha (102)
2 روز دیگه میرم خونه و دسترسی به زرادخونه ام برام Unlock میشه و به صورت عملی می خوام این موضوع رو با یک سلاح بادی مثل دیانا 52 که دوربین 4-16 سنترپوینت روش بستم امتحان کنم. زوم معیار رو همون 110X می ذارم.
البته توضیح Tomcate عزیز در مورد 3.6 اینچ در 100 یاردی هم قابل تامل هستش ، احسان عزیز یه پیشنهاد دارم :
می تونیم این روش رو برای سلاح های بادی که استفاده بیشتری بین دوستان و دوربین های موجود مثل همین لیپرزها و سنترپوینت ها انجام بدیم و روش آموزش اون رو در همین تایپیک با مستند و تصویر قرار بدیم تا دوستان جدید که آشنایی کمی با این مباحث دارند راحت تر استفاده کنند.
نظرتون چیه ؟ Khansariha (8)

صادق جون دقیقا منظورت از آموزشی که گفتی چیه؟؟؟

از ابتدای تاپیک تا اینجا همش همین بود..مگر اینکه شما آموزش خاصی رو در نظر داشته باشی که من متوجه منظورتون نشدم....

استاندارد فاصله میلدات ها در تمام دوربین ها یکیه..اسمش میلداته...فاصله مرکز تا مرکزشون هم دقیقا باید 1 میلیمتر باشه....استاندار بزرگنمایی در زوم ها مختلف هم یکیه..آخه همشون از قوانین عدسی ها پیروی میکنند

فکر کنم این فرمول رو برا همه دوربین ها با زوم های متغیر و ثابت بشه استفاده کرد....

(2014-04-03 04:10 PM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-04-03 03:53 PM)esijoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
واقعا کار امده

چشم.الان دارم تست میکنم Khansariha (219)
با همون زوم 10.مقیاسم هم عرض سنگ ممرش بود که دقیقا 15 سانت بود
الان دارم در فاصله ی بیشتر تست میکنم
کلاغ به نظر شما طولش رو از سر تا کف پاش چند سانت بگیرم ؟ (حدودا)

آقا چکاره کلاغ داری؟؟؟

شما همون سنگ رو بگیر...کلاغ رو برا تستی که من خواستم می خوای بزنی؟؟؟خو به اسم من میشه...بعد میشه آش نخورده و دهن سوخته...نزن آقا جان..نزن...خودم بعد چندتا کلاغ میزنم....خخخخخخ

ولی در کل کلاغ از کبوتر بلند قد تره به دلیل بدن کشیده تر...فکر کنم 25 تا 30 سانتی باشه

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - royall - 2014-04-03 04:29 PM

نه برای تست میپرسم و قصد زدنش رو ندارم خخخخخخ چون دقیقا الان 10 دقیقه ای شده نشسته رو پشت بوم همسایه و منم دارم روش ازمایشات علمی انجام میدم خخخ
چشم.الان تست میکنم.
کلاغه رو اگه 25 سانت بگیرم.(تو پشت بوم همسایه) تو زوم 10 میشه حدود 4 میلدات.که با استفاده از این فرمول فاصلش میشه 62 متر
من قدم گرفتم از دم در خونه ی ما تا بیخ دیوار اون پشت بوم میشه 70 قدم و هر قدم من 0.8 متره که حاصل میشه 56 متر.
اگه شیب رو هم حساب کنیم (از طبقه ی اول (موقعیت من) تا طبقه ی پنجم (موقعیت کلاغ) تقریبا همین 62 میشه.
الان رو سنگ هم تست میکنم میگم.
Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - esijoon - 2014-04-03 04:33 PM

(2014-04-03 04:29 PM)royall نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نه برای تست میپرسم و قصد زدنش رو ندارم خخخخخخ چون دقیقا الان 10 دقیقه ای شده نشسته رو پشت بوم همسایه و منم دارم روش ازمایشات علمی انجام میدم خخخ
چشم.الان تست میکنم.
کلاغه رو اگه 25 سانت بگیرم.(تو پشت بوم همسایه) تو زوم 10 میشه حدود 4 میلدات.که با استفاده از این فرمول فاصلش میشه 62 متر
من قدم گرفتم از دم در خونه ی ما تا بیخ دیوار اون پشت بوم میشه 70 قدم و هر قدم من 0.8 متره که حاصل میشه 56 متر.
اگه شیب رو هم حساب کنیم (از طبقه ی اول (موقعیت من) تا طبقه ی پنجم (موقعیت کلاغ) تقریبا همین 62 میشه.
الان رو سنگ هم تست میکنم میگم.
Khansariha (8)

ممنون از تستت...فقط آزمایشات علمیت تبدیل به عملی نشه

با توجه به گذری که با سایت لیپرز داشتم و فرموده های دکتر حنان در هر زومیکه باشید این فرمول کارایی داره ولی باید عدد صورت که در فرمول 10 هست رو به اندازه زوم دوربین بگیرید...Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - Vicxtor - 2014-04-03 04:33 PM

با سلام خدمت احسان جان و سایر دوستان علاقه مند به مبحث شیرین فاصله یابی با میلدات های دوربین... Khansariha (219)

آقایون اون عدد ۱۰ در فرمولی که علی جان ارائه دادن همون بزرگنمایی دوربین هست و در بزرگنمایی های مختلف شما باید عدد بزرگنمایی رو جایگزین این عدد ۱۰ کنید، به همین سادگی... Khansariha (48)

من خودم چندین بار امتحان کردم و درست هست...

Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: چگونه از میلدات ها استفاده کنیم . - royall - 2014-04-03 05:33 PM

نه خیالتون راحت عملی نمیشه
من الان دوباره متر کردم و ساپورت رو طوری قرار دادم تا فاصله ی دقیق من تا دیوار مقابل بشه 20 متر
و از سنگ همسایه ی مجاورش استفاده کردم و دقیق 20 سانت بود که دیگه ضرب و تقسیم هم راحت باشه)
تست کردم و نتیجه به شرح زیر شد :
توی زوم های پایین تر احتمال خطا به شدت کمتره و من ترجیح میدم ادم اول با زوم کم فاصله رو محاسبه کنه و برای زدن هدف زوم رو زیاد کنیم
در زوم های 3 تا 7 که تعداد میلدات ها کمتر بود محاسبات تقریبا بدون خطا و در حد 1 متر (خطا بود) که ممکنه اختلاف اندازه ی عرض سنگ ها باعث اون باشه اما در زوم های بالاتر کمی کار سخت تر میشه.
مثلا :
اگه طول کلاغ رو 25 در نظر بگیریم و در زوم 10 اندازه ی اون 3 میلدات باشه فاصله میشه حدودا : 83 متر
اما اگه تعداد میلدات ها رو 4 بگیریم (حالت صحیح) فاصله میشه حدودا 62.5 متر
یعنی 20 متر اختلاف فقط برای 1 میلدات کم یا زیاد گرفتن به وجود میاد که احتمال خطا رو بسیار بالا میبره