شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت قنداق - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت قنداق (/showthread.php?tid=175)

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2013-07-29 07:53 PM

(2013-07-29 07:22 PM)broning نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خوبه که توضیح دادن که چه جوری رنگ کردن ؟Khansariha (367)

ببخشید دوست عزیز نمیدونستم سوال من از ایشون شما رو اینقدر ناراحت میکنه

مطمئنن دلیلی داشت که من از ایشون سوال رو پرسیدم.
چون هر کسی اصول اولیه رنگ کاری چوب رو بدونه متوجه بعضی مسائل میشه.اول اینکه رنگ این قنداق شاپان و وارنیش روش نیست.با شاپان رنگ زیر سازی تغییر کرده و سپس همرنگی پاشیده شده.
دوم اینکه هر رنگ کاری میدونه به هیچ عنوان نمیشه نیم پلی استر رو روی هم پاشید چون میسوزه.حالا توضیح معنی سوختن:
وارنیش ها چند دسته هستند.تک جزئی ها مثل کیلر و لاک
دو جزئی ها مثل نیم پلی استر و ورنی پلی اورتان
سه جزئی ها مانند پلی استر ایستاده و پلی استر پوست پلیش

پلی استر پوست پلیش و ایستاده از رزین پلی استر و یک شتاب دهنده بنام کبالت و یک هاردنر تشکیل میشود.درون رزین این مواد از پارافین استفاده شده.خشک شدن فیلم این نوع پلی استر بی هوازی هست.ماده شتاب دهنده موجب جدایی پارافین از رزین و قرار گرفتن اون روی فیلم وارنیش میشه و جلوی رسیدن هوا رو میگیره.هاردنر سریعا رزین رو خشک میکنه.سپس با سمباده زدن و مراحل پلیش کاری به جلای لازم میرسه.این نوع رزین اونقدر کرستالیته میشه که امکان سمباده خردن رو داره.به همین علت امکان پاشش دوباره پس از سمباده زنی و از بین بردن پارافین وجود داره.
در مورد تک جزئی ها مانند کیلر چون واکنش وجود نداره و فقط خشک شدن مد نظر هست هم امکان پاشش دوباره وجود داره
ولی در مورد 2 جزئی ها این امکان وجود نداره.این مواد در معرض هوا خشک میشن.یعنی هاردنر مخلوط در رزین در مجاورت هوا امکان خشک کردن داره.همه رنگ کارها میدونن برای پاشیدن پلی استر یک فرصت وجود داره.اگر چند دقیقه از پاشش اول بگذره و واکنش شروع بشه امکان پاشش دوباره نیست.اگر پاشیده بشه فیلم رنگ بعدی با سطح قبلی یکپارچه نمیشه و جدا میشه و اجازه خشک شدن فیلم رنگ قبلی رو نمیده و یک حالت پلنگی تکه تکه شده زیر رنگ ایجاد میشه.اصطلاحا میگن میسوزه.حتی در موارد خطا رنگ کار چندین هفته صبر میکنه و سپس با یک سمباده کمی سطح رو خش دار میکنه و اول بصورت گرد پاشی که نسوزونه و سپس یک دست پاشش کامل داره.ایشون نوشتن من برای پر کردن چشمه های چوب چندین دست پاشیدم.واسه همین من پرسیدم.چون احتمال دادم کسی براشون رنگ کرده باشه و خیلی سر سری مراحل رو گفته باشه و ایشون یک نقل قول نادرست کرده باشه
این رنگ ابتدا شاپان قهوه ای خورده.سپس چندین دست سیلر خورده و مرتبا سمباده خورده.سپس جوهر تو کیلر قاطی و روی منبت ها ماسکه شده و پاشیده شده.و پس از اون یک دست نیم پلی استر خورده و این شخص کارشم به نحو احسنت بلد بوده.

حالا این میمونه دلیل برافروخته شدن شما چیه؟توضیح بدید ممنون میشم.

RE: ساخت قنداق - broning - 2013-07-29 09:27 PM

ایجا هر کس نظرات شخصی وتجارب خودشو میگه
شما چند تا سوال میخواستید مطرح کنید یا این بنده خدا رو دروغ گو کنید
یا شایدم استاد کاری خودتون رو به همه ثابت کنید

RE: ساخت قنداق - nobody2000 - 2013-07-29 09:35 PM

دوست عزیز در استاد بودن صدرای عزیز در مبحث چوب و رنگ شکی نیست و این مورد مدتها پیش به دوستان ثابت شده . تخصص کاری ایشون هم همین موضوع بوده . Khansariha (256)

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2013-07-29 09:38 PM

دوست عزیز اولا نیازی ندارم به کسی چیزی رو ثابت کنم.اکثر بچه ها منو میشناسن.شما هم یکم تحمل میکردید میشناختید.
دوم اینکه من در پست اولم از ایشون هیچ کدوم از اینها رو نپرسیدم.فقط تبریک گفتم و یک سوال ساده کردم تا پیرو جوابشون سوالهامو مطرح کنم.ولی مجبور شدم قبل از حضورشون شما رو توجیه کنم که چرا پرسیدم
عجیبه شما بعد از 30 ارسال چطور همه این برداشتهارو کردید که بقیه نفهمیدن.

RE: ساخت قنداق - amin.faraji - 2013-07-29 09:41 PM

دوست عزیز همه علی اقارو میشناسن حرفه و کارشونم خوب میشناسن بلکه ن تو این سایت بلکه تو همه سایتا بس ایشون فکر نکنم قصد خود نمای داشته باشن بهتره همینجوری پست نذاریم وقتی مطمن نیستیم.

RE: ساخت قنداق - esijoon - 2013-07-29 09:47 PM

(2013-07-29 09:27 PM)broning نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ایجا هر کس نظرات شخصی وتجارب خودشو میگه
شما چند تا سوال میخواستید مطرح کنید یا این بنده خدا رو دروغ گو کنید
یا شایدم استاد کاری خودتون رو به همه ثابت کنید

Khansariha (119)Khansariha (119)Khansariha (119)

اونوقت این برداشت شما از کجای حرفای علی صدرا در آومد؟؟؟؟

بنده خدا فقط یه سوال کرده....همین....حتی استاد کارهای بزرگ هم همیشه به دنبال کسب تجارب دیگران برای بهتر کردن کار خودشون هستند....

یکم دیدتون رو بهتر کنید

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2013-07-29 10:11 PM

از لطف همه دوستان تشکر میکنم.بهتره به موضوع اصلی برگردیم.ازین دست اتفاقات زیاد دیدیم پس بهتره تحت تاثیر ترول و ترولینک قرار نگیریم.

(2013-07-29 09:45 PM)MAX نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام.استاد صدرا میشه یه توضیح بدی که چوب رو چی بهش بزنم که رگه هاش معلوم بشه و رنگش هم قهوه ای تیره بشه طوری که زیاد تیره نباشه و رگه ها معلوم باشه.Khansariha (8)
بقه دوستان هم اگه بلدن بگن لطفا.

دوست عزیز جواب این سوال شما یکم گسترده هست.
برای بدست آوردن رنگ دلخواه باید 2 چیز رو مد نظر قرار داد.رنگ زیر کار و همرنگی که قراره پاشیده بشه.برای تغییر رنگ زیر کار باید دید چوب مصرفی چی هست.چوبهایی مثل گردو شکری و راش رو با همین شیوه شاپان سطح زیر کارشون تغییر رنگ پیدا میکنه.بیشتر مصرف مبلمان و صنعت هست.برای استفاده های هنری مثل ساز برای گردو و توت از ماده پتاسیم دی کرومات استفاده میشه.برای چوب افرا در صورت مصرف صنعتی سعی میشه خیلی از همرنگی استفاده نشه.چون نه به شاپان واکنش خوبی میده و نه همرنگی با رنگ تند به علت روشنی چوب خیلی زیبا میشه.برای موارد غیر صنعتی آمونیاک با افرا واکنش داده و رنگش رو تیره تر میکنه که در صورت پاشیدن هم رنگی زیبایی لازم رو در جلا بوجود میاره.برای چوب توسکا همون همرنگی کفایت میکنه چون زمینه کرم رنگ اون اجازه همرنگی رو میده.اینا از چوبهایی بود که بیشترین مصرف رو در اطراف ما دارند.اگر چوب خاصی باشه دیگه سعی و تجربه حرف اول رو میزنه.برای اون تیره روشنیش هم دیگه فقط مهارت اعمال هر کدوم ازین روشها و زدن اون همرنگی مهم هست
اگر حالا دلیل این تعدد براتون مهم بود بفرمایید من یکم باید بیشتر وارد جزئیات بشم

RE: ساخت قنداق - nobody2000 - 2013-07-29 10:59 PM

(2013-07-29 10:17 PM)MAX نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون از توضیحات.من میخوام از چوب ریشه گردو استفاده کنم.من دوست دارم جوری باشه که مثل قنداقی که دوستان درست کردن برق نزنه و رگه هاش معلوم باشه.اگه میشه روشی که میشه این خصوصیات رو توش در آورد توضیح بدید.Khansariha (8)

با اجازه صدرای عزیز من یه جواب کوچیک میدم .
من پیشنهاد میکنم از چوبی سبکتر مثل چوب افرا استفاده کنید .چوب گردو سنگین هست و بیشتر به درد تفنگهای گلوله زن میخوره چون لگد اونا را جذب میکنه .البته این را هم از راهنماییهای صدرای عزیز یاد گرفتم .Khansariha (8)

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2013-07-29 11:26 PM

(2013-07-29 10:17 PM)MAX نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون از توضیحات.من میخوام از چوب ریشه گردو استفاده کنم.من دوست دارم جوری باشه که مثل قنداقی که دوستان درست کردن برق نزنه و رگه هاش معلوم باشه.اگه میشه روشی که میشه این خصوصیات رو توش در آورد توضیح بدید.Khansariha (8)

دوست عزیز ابتدا من یک توضیحی بابت این چوب ریشه گردو بدم.قبلا هم اینو گفتم ولی یکبار دیگه هم عرض میکنم.چوبی که چوب فروشیها به نام چوب ریشه گردو نام میبرند اونی نیست که شما تصور میکنید.مغز چوب اقاقیا هست که تشابه زیادی با چوب ریشه گردو داره و شاید در نظر اول نشه تشخیص داد ولی به اون زیبایی و چگالی نیست

حالا چرا من اینو میگم.تا حالا دقت کردید چرا چوب گردو این اندازه رگه داره.خاصیت رشد گردو این هست در سیر تکامل رشد خودش دائما بافت های قدیمی رو درون خودش میکشه و رشد میکنه.در حالی که در چوبهای دیگه حلقه های رشد جدید روی لای قبلی تشکیل میشه.بابت این خاصیت رشد درخت گردو تمامی ریشه گردو که با خاک تماس داره اجزا خارجی مانند سنگ ریزه رو به درون خودش میکشه.و زمانی که برش میخوره پر از خلل فرج هست جوری که اصلا قابل استفاده نیست.یعنی شاید شما حتی 10 سانتیمتر نتونید سالم از توش بکشید بیرون.حالا خیلی اتفاقی ممکن هست یک تیکه در ابعاد قنداق سالم در بیاد که به طبع قیمت نجومی داره و بسیار خاص هست و در دسترس نیست.واسه همین من تاکید میکنم چوب ریشه به این سادگی در دسترس نیست.مگر اینکه کسی به این حد خوش شانس باشه که نصیبش بشه.در صورتی که این شانس رو آوردید شما اصلا نیازی به هیچ همرنگی ندارید.هیچ گونه ماده و جوهری بکار نبرید زیرا زیبایی این چوب به حدی هست که هر گونه دست کاری جز کم کردن از زیباییش کار دیگه نمیکنه.همون خود رنگ بمونه و فقط زیر سازی با سیلر و پاشیدن نیم پلی استر کفایت میکنه
در مورد برق نزدن که مشکلی نیست.تفاوت در پوشش نهایی اون هست.کلا وارنیش ها به 2 صورت براق و مات وجود دارند.یعنی شما بجای پاشیدن نیم پلی استر براق میتوانید نیم پلی استر مات بپاشید که اتفاقا با استقبال بیشتری در مورد قنداق مواجه هست.

RE: ساخت قنداق - dieselpower - 2013-07-30 12:03 AM

(2013-07-29 08:38 AM)babakdana نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام .
بلاخره این قنداق ما تموم شد و حالا آماده سوار شدن رو تفنگه.
l]
اقا بسیار مبارک باشه واقعا چشمگیره
دو تا سوال:میشه قنداق خود تفنگ رو اینجوری کرد یاباید حتما از نو ساخت؟
دیگه اینکه این قنداق کلا چند چوق اب خورده؟
ممنون