شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت قنداق - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت قنداق (/showthread.php?tid=175)

RE: ساخت قنداق - rezajf - 2012-12-27 10:13 PM

قنداق های 5 تیر ترک عموما پلت فرم هستند و اگر هم نباشند به صورت آماده به فروش می رسند و مانند مدل های کمر شکن نیاز به قالب اسلحه در آوردن ندارند
در شهر های مرزی ترکیه مغازه های اسلحه فروشی زیادند و ورود قنداق به کشور ممنوعیت ندارد قیمت اون تیپ قنداق ها 3 سال پیش حدود 40-30 تومن بود

RE: ساخت قنداق - salehpourtaher - 2013-01-04 09:15 AM

اخرین عکس ها از قهرمان تقدیم به دوستان......

[تصویر: k7293_DSC_0355.jpg]
[تصویر: e233_DSC_0354.jpg]

خدایی خود گامو از تفنگاش اینجوری عکس داره؟؟

تازه تو عکس هم گند کاری رنگ کار هم معلوم شده خخخخخخخ

RE: ساخت قنداق - severus snape - 2013-01-04 03:49 PM

هرچند طرحت رو نمیپسندم ولی خیلی خوب ساختیشKhansariha (8) به هر حال خیلی بهتر از رنگ شدن قنداق من شد که بعد از چند ماه بهش گند زد،
چون ممکنه خیلی ها قصد ساخت قنداق داشته باشند بد نیست

از تجربه و دردسر های خودم و داداشم در فرایند ساخت قنداق میگم:( البته قبلا توی انجمنای دیگه هم گزاشته بودم)
سعی کردم توی بیانش به نکاتی که توی تجربه اولم کشفش کردم و یاد گرفتم هم اشاره کنم تا راه برای کسانی که میخوان اقدام به ساخت کنند هموار بشه به قول برتراند راسل: وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.

اولین اقدام برای ساخت قنداق طرح قنداق هست برای همین اول از همه یه طرح برا قنداق رسم کردیم چون میخواستیم که قنداق تو دنیا مشابهی نداشته باشه

اینو روش کار کردیم

[تصویر: 1.jpg]

قرار شد قنداق ساده نباشه و تنظیم بشه برا همین رو کلی مدل کار کردیم و مدلای زیادی تو اینترنت نگا کردیم تا این سیستم رو ابداعش کردیم هم خیلی سادست و ساختنش برا ما که مهارت کمی داریم سادس و هم خیلی احتمال خرابشدنش کمه،

[تصویر: sistem_ghondagh2.jpg]
اینا مرحله پیشین بود حالا میرسیم به مرحله ساخت برا ساختش رفتیم پیش نجاری و پرسیدیم که چه چوبی مناسبه این کار هست چه ابزاری لزمه ، آخرش چوب چنار رو انتخواب کردیم چون نجاره میگفت که رخ نداره و شکننده نیست از چوب گردو محلم تره و تراشش راحت تر
بعد از یه تنه چنار گردن کلفت یه تیکه تخته 20*5*80 سانتیمتر بهمون داد
بعد اندازه طرح رو با قنداق اصلی چور کردیم و محاسبات اندازه و مقیاس مثل فاصله ماشه تا انتهای قنداق اندازه ی کل عرض قنداق میزان شیب قنداق با پایین و...
طرح نهایی رو روی یه فیبر نازک چوب پیاده کردیم

[تصویر: 3.jpg]

بعد از برش زدن و تصحیح اصلاحات کلی مطابق خط برش زدیم و طرح رو روی چوب اصلی پیاده کردیم

[تصویر: 4.jpg]

پس از برش زدن با یه اره عمود بر میرسیم به قسمت اصلی

کار سختش کار با مغار و چوب ساب بود که 2 روزی در کل 15 ساعتی گیرش بودیم تا ذره ذره داخل چوب رو به وسیله 2 تا مغاری که داشتیم خالی کنیم و جای ماشه و بقیه قسمت ها رو در بیاریم

[تصویر: 7.jpg]

بعدش با چوب ساب گوشه ها و ضاویه های تند رو سابیدم، و خرده کاری های مربوط به عمق دادن و برجستگی ها
تا اینجای کار به اینجا رسیدیم

[تصویر: 8.jpg]

هزینه کل هم تا الان بدون پلی استر کردنش 5000 تومن شده اونم پول چوبش!!

تا اینجا تقریبا کار تموم بود چون میخواستم قنداق قابل تنظیم باشه قسمت قرار گرفت روی صورت رو یه برش زدم
کار تقریبا تمام شده بود موند رنگش گفتم کلاس بزارم بدم پلی استرش کنم که....
خلاصه دادم پلی استرش کنه و روزی که ازش گرفتم دیدم رنگی که بهش گفته بودم نزده بود خودش یه رنگ زشت و تیره بهش زده بود اولن رنگی که
دوما من خودم جای دست رو با زحمت کنه کاری کرده بودم که اون .... بی خرد با پلی استر تقریبا پرش کرده بود
. از همه بدتر قسمت بالشتک قنداق رو هم مثل این که گمش کرده گفته میگردم پیداش میکنم منم البته ساکت ننشستم کلی سرش دادو بیداد کردم بعد از چند ماه ... خلاصه خیلی حالم گرفته شد بی خیال....
در کل طرح بسیار بسیار خوشدستی هست که تا دست نگیرین متوجهش نمیشین
و مخصوص 350 مگنم طراحی شده بعدا که بالشتک هم پیدا شد میزارمش روی مگنم 350 و عکس کلیشو میزارم

(ولی زحی خیال باطل اون قسمتش پیدا نشد که نشد آخرش هم مجبور شدم بسازم بزارم روش که مثل اولش هم نشد)
[تصویر: Image0273.jpg]

[تصویر: Image0271.jpg]
ینم اون به قول خودم کندو کاری نمیدونم چی بش میگن منبت قنداق سوراخ کنی خخخ میدونم خیلی ضایع هست ولی اولا بار اولم بود دوما با یه تیکه پیچ گوشتی دو پخ نوک تیز درش آوردم
[تصویر: Image0272.jpg]

اینم داخلش که خیلی سخت تر از اون چیزی بود که فکر میکردم ابزارم هم فقط 2 تا مغار و چوب ساب بود
[تصویر: Image0277.jpg]

خلاصه اینم آخر کار، اون قسمت بالشتک قنداق هم دوباره ساختم و با یه تیکه پارچه استتاری روکش کردم
[تصویر: 0_3_.jpg]

[تصویر: 0_4_.jpg]

کلا برای بار اولی که دست به چوب میشدم برام جالب بود و وقتی بدون هیچ مشکلی دقیقا به مگنوم وصل شد در کل رضایت مندانه بود ولی چوب چنار خیلی سبکه و وزن قنداق تقریبا نصف قنداق فابریکش شده که بالانسشو به هم میزنه ولی جنس خیلی محکم و سبکی برای ساخت قنداق هست خیلی سخت میشه روش با مغار کندوکاری کرد اما بافت یک دست و محکمی داره رخ خاصی هم نداره که بشکنه

و اما نکاتی که در این بین یاد گرفتم،
1_ اگه دقیقا طرح رو از روی الگویی شابلن نکنی خیلی توی پیاده کردنش و باز کشیدنش روی چوب به مشکل بر میخورید روش حل:
چون اختلاف زیادی ممکنه بین طرحی که توی نقشه یا کاغذ یا کامپیوتر طراحی میکنید با اون چیزی که باید روی چوب بکشین برای برش خوردن میتونه پیش بیاد
الان به این نتیجه رسیدم که باید طرح رو روی یه چندتا کاغذ به صورت تیکه تیکه به نسبت اندازه واقعی چاپ کرد و دقیقا مطابق خطوط برید و طرح رو روی چوب شابلون کرد
(یعنی اینکه یه مدل کاغذی ببری ئ بعد کاغذ رو بزاری روی چوب دورش رو با مداد خط بکشی تا طرحی مشابه و دیقا اندازه مورد نظر با رعایت نسبت ها ایجاد بشه)
برای اینکار یه روش پیدا کردم اول میایم طرحی که داریم رو بر عکسی از نمای افقی طرح منطبق میکنیم و اصلاحات رو انجام میدیم

[تصویر: 12.jpg]

و پس از همگن شدن طرح با قنداق فابریک یه فاصله مشخص از قنداق فابریک رو ملاک قرار میدیم مثلا طول نقطه ی a تا نقطه ی رو اندازه میگیریم به دست میاد 20 سانتی متر
بعد میایم طرح رو اینجوری شطرنجی میکنیم تا واحد بندی بشه و طبق طرح منطبق بر عکس که اندازه و مقیاس مدل قنداق فابریک رو داریم
از همون نقاط a تا b طوری واحد ها رو تنظیم میکنیم که بشه 20 تا خونه شطرنجی یعنی هم مقیاس کردن( توی فوتوشاپ کلید control+r و بعد با پرینت اسکرین از نماش عکس میگیریم)

[تصویر: 2.jpg]

(میبینید که چون من این کار رو نکردم آخر کار قنداقی که ساختم دقیقا همون ینبود که طرحشو داشتم چون موقع پیاده کردنش روی چوب دچار اشتباه شدم و شیب ضاویه ها رو به درستی رسم نکردم)

و بعد با استفاده از پیرینتر و مقیاس دادن چاپ توی برنامه فوتوشاپ طوری چاپ میکنیم که هر خونه توی کاغذ هم دقیقا یک سانت چاپ بشه یعنی مدلی که داریم دقیقا هم اندازه طرحی هست که قراره بسازیم بر همین استناد میایم با قیچی برشش میزنیم
مثلا من همین کارا رو کردم و مدل کاغذ یرو برش زدم فهمیدم چون دقیقا هم مقیاس مدل طرحم بود دستمو کردو داخلش فهمیدم که فاصله از ماشه زیاد میشه و طرح رو اصلاحش کردم

[تصویر: gr.jpg]

2_ نکته ی دومی که از نجار با تجربه دستگیرم شد اینه که نباید در جهت یا منطبق با رخ چوب طرح رو برش زد که بسیار از استحکامش میکاهه و بسیار قنداق رو شکننده میکنه و حتما باید نسبت به رخ چوب زاویه دار باشه مثل این عکس که میبینید این نته رو رعایت کردم

[تصویر: 4.jpg]

3_ نکته ی سوم به وزن چوب و بالانس طرح هم فکر کنید مثلا چوبی که من استفاده کردم چوب چنار بود که بسیار سبک هست و تقریبا نصف چون راش خود قنداق مگنوم وزن داره درسته خیلی سبک میشه و محکمتره اما بالانس رو بدتر میکنه

4_ نکته ی 4 اگه همه ی اینکار ها هم به خوبی انجام بدین ولی در آخر توی انتخواب رنگ و کسی که میسپارین بهش براتون رنگ بزنه دقت نکنید تا حدود زیادی کارتون خراب میشه مثل قنداق من که اون ............ بهش ........... زد.... تا قبل از پلی استر زدنش خیلی خوشکلتر بود

5_ در کل کار غیر مکنی نیست و وقتی درگیریش میشین خود به خود کارا پیش میره و نیاز به تجربه خاصی نیست کاره ساده ای هست ولی وقت و حوصله میخواد خالی کردن قنداق با مغار برای من 2 روزی طول کشید... اگه ابزارای بهتر و بیشتری داشتم خیل کمتر طول میکشید و بهتر انجام میشد، و دیگه در یافتم که نجر ها چه قدر بی انصاف هستند و برای ساخت یه قنداق معمولی که برای من با پلی استرش 15000 تومن آب خورن ...... قیمت هایی تا 500000 تومن هم میدادن!! حالا درسته همچین کار شاخصی نکردم اما مطمعنا با تجربیاتم دفه بعدی خیلی خیلی بهتر عمل میکنم.

[تصویر: Image0228.jpg]

اینم نمای نهایی بعد از اینکه 2 ماه گزاشتم بر آفتاب رنگش کمی بپره،

[تصویر: %D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B10444.jpg]

RE: ساخت قنداق - salehpourtaher - 2013-01-04 06:09 PM

دیدم منم سیر تکامل قنداقمو بذارم بهتره برای انتقال تجربه!
نقل قول از صفه 53

(2012-10-04 06:10 PM)salehpourtaher نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خب اومدم برای ترکوندن این تاپیککککککککک:

یه سیری برای ساخت قنداقم مینوسم ببنید چه زجری کشیدم من !

یادش بخیر تابستون بود به فکر افتادیم یه ذره کار بی کار نباشم(هر چند که زیادم بی کار نبودم به لطف مدرسه!)یه ذره توسایت ها گشتی زدیم و یه سری خیلی کم(حدود 40 تا !!!)عکس قنداق جمع کردم! بعد از ترکوندن چندین ورق نیازمندی های همشهری به طرح نهایی رسیدم بعد روز اخر شعبان رفتیم بلوار احسان انبار چوب پرهیز کاری که جای توپی بود و بعد ا یه ساعت گشت و گذار به چوب مورد نظرم رسیدم که یه تیکه چوب 100 در 19 در 5 گردو بود به قیمت 30 تومن پول رایج مملکتی !(بعدش فهمیدم چه قیمت مشتی خریدم!)
بعد با ذوق شوق وافر رفتیم شابلون روزنامه ای رو روی چوب گذاشتم داشتم خط میکشیدم یاد امروز افتادم که میخوام به اساتید گزارش بدم و اولین عکس رو گرفتم!:
[تصویر: 48330133654672564448.jpg]

بعدش طرحو کشیدم!!!!!
بعد اومدم یه چوی بخورم که تلفن زنگ زدن همانا و بی دایی شدن ما هم همان هییییی خداااااااااااااااااا Khansariha (226)
حالا احساسیش نکنم ! بعد از 3 زوز اومدم و با عمود بر دورشو ببرم که ای ددم وای طول تیغ عمود بر کمه من بگرد بابام بگرد یه تیغ 7 سانتی بلک اند دکر پیدا نشد که نشد!مجبور شدیم یه تیغ بوش بگیریم و با یه ترفند که تو پروژه های مدرسه (حمل بر خود ستایی نباشه که یه دوتا یی اسباب بازی یا اگه بشه گفت ربات(سی ان سی و ربات کاوشگر) ساختیم تو دوران راهنمایی خخخخخخKhansariha (226)()یاد گرفته بودم تیغ رو به خوردش دادم !
شروع کردم به بریدن که فهمیدم عحب زبون نفهمه چوب گردو! Khansariha (290)(این اولین جایی بود که پشیمون شدم که چرا گردو گرفتم!)بعد از 3 ساعت عمود بری طرح اصلیشو در اووردم!

[تصویر: 44344838851659481147.jpg]

بعد از هفتم داییم رفتم سراغ قسمتی که بار دووم پشیمون شدم گردو گرفتم با زبون روزه افتادم به جونش دورو بر 4 روز روزی 3 ساعت جای سیلندر رو در اووردم!

[تصویر: 94054619445401039656.jpg]

بعدش 2 روز استراحت کردم بعد افتادم دنبال طرح حکاکی تو نت (تا قبلش به فکرم یه چیزی تو مایه های رین استورم بود ولی دیدم اگر بخوام ذز بیارمش صافم بیخیالش شدم!!!)بلا خره یه طرحی شبه 470 رو تو ذهن اووردم و د بکش !

[تصویر: 91146959941332424329.jpg]
[تصویر: 15177426305267985718.jpg]

بین این 2 تا طرح تصمیم نهایی رو گرفتم و 2 روز بعدش شروع کردم به در اووردن طرح!

بعد از سوهان و سنباته فراووون به عکس های زیر رسیدم!
[تصویر: 23871488716022061191.jpg]
[تصویر: 71572909663461425603.jpg]

بعدش دوباره به غلط کردن افتادم : بابا این گردو چقدر زبون نفهمه اههههههههKhansariha (290)
بعد طرح خشنشو با سوهان در اووردم بعد از تقریبا 5 روز کار روزی 3تا 4 ساعت اونم با تشنگی و .....

بعد 1 روز ولگردی (خخخخخخخ) سنباترو شروع کردم 5 شماره سنباته....... و د بزن تا 3 روز مونده به اخر ماه رمضون سنباته زدم تا شد این :
والبته بار بعدی که ای بابا....
[تصویر: 57263917395554797010.jpg]

ولی الان که عکسشو میبینم میگم ایول خوب شد گردو گرفتم!!!
بعد از یه هفته با کمک اقا پورنگ گل رفتم دنبال اج زنی-- و یه جایی رو تو بلوار احسان پیدا کردم (حک لیزر)که دو تا برادر باحال و با حوصله میگشتوننش(چه فعلی!!!!) بعد اون شد که عکشسو قبلن گذاشتم بعد از یه چند وقت رسیدم به حساس ترین جاش !!!!که بر پدر گامو دورو که پیچ هاشو کج زده و من هر چه درود و سلام داشتم نثار گامو جون کردم!
و بیخیال دیگه حال تایپ ندارم فقط با یه مته کونیک با 1000001 مشکل و اعصاب خوردی درش اووردم !
و قهرمان که واشر پیستونشو عوض کرده بودم رو انداختم سر جاش!(البته قبل از رنگ اطراف اج ها که سیاه شده بود رو کاملا با الکل صنعتی شستم تا سیاهیش بره و رفت)

[تصویر: 04014030739260435651.jpg]

بعد از اون ماتم رنگو گرفتم ......:

بعد به بابام گفتم بابا م گفت: به عنوان یه عضو خانواده های رنگ پایه اب (اقا مهدی خبر داره!!) باید رنگ پایه اب کنی!
دادیم به یه رنگ کار که رنگ پایه اب مخصوص چوب های نما (ضد اب و افتاب و این جور پرتو پرتا !!!)(فک کنم پیمانکار لونا ووود هستش) رو رنگ کرد خخخخخیییییلللللییییی سوتی داد طرف ولی با دوبار عودت دادنش بهههتتتررررر شد .
من یه اشکال دیگه ازش گرفتم بعد طرف بهم داد دیدم براق شده ازش پرسیدم چی کار کردی ادم باحال (!) گفت برات ورنی المانی زدم و فلان و بهمان !
گفتم باشه 15 تومن انداختم جلوش اومدم خونه دیدم به به چه گلی به سرم شده گرفتم جلو نور دیدم رد قلم مونده و اصن داشتم میترکیدم از عصبانیت بعد بهش برگردوندم با سنباته 1000 درستش کرد!
البته بازم مشکل داره ولی امروز دیگه نتونستم حلو خودمو وبگیرم و تو سایت نذارم و دست به دوربین شدم و باتمام عیب هاش تو رنگ عکس هاشو می ذارم :
[تصویر: 18185946526177214353.jpg]
[تصویر: 10197039455678894883.jpg]
[تصویر: 92682004838686992900.jpg]
[تصویر: 25592436656914325749.jpg]

و دیگه حال یه کلمه تایپ کردن رو ندارم !!!!!!!
راستی من 30 برای چوب دادم 20 برای اج و 15 برای رنگ!
به نظرم قیمتا" خوب درواوومده و لی کیفت رو باید دوستان بفرمایند!Khansariha (8)Khansariha (172)

Khansariha (256)

RE: ساخت قنداق - severus snape - 2013-01-04 06:18 PM

فقط حواهشا لینک عکساشم به تکامل برسون چون هیچکودومش باز نمیشه

RE: ساخت قنداق - taktirandaz - 2013-02-01 10:10 PM

این یک عکس از حالتی که مخزن از تفنگ باز شده در تفنگ من مخزن به راحتی از تفنگ جدا میشه مثل تفنگ معمولی

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت قنداق - SChangizi - 2013-02-06 08:05 PM

یه خبر که متاسفانه اخیرا شنیدم و به نظر خودم جالب اومد: ایران کارخانه تولید قنداق بسیار مرغوب و صادراتی داره... یعنی داشت! در منطقه ویژه تجاری سیرجان که به دلیل مشکلات اقتصادی مدتیه که تعطیل شده. Khansariha (256)

RE: ساخت قنداق - zmehrdad - 2013-02-12 02:35 AM

سلام و عرض ادب به همه دوستان Khansariha (8)

سوالی داشتم:

گنداق چوبی تفنگ بادی را اگه ترک داشته باشه با چه نوع چسبی آن ترک ها را پر کرده و مستحکم میکنید ؟؟؟Khansariha (226)

چسب چوب ؟؟؟

چسب دوقلو ؟؟؟

چسب قطره ای کوچک ؟؟؟

چسب آهن

و یا ...

RE: ساخت قنداق - whisper - 2013-02-12 03:00 AM

(2013-02-12 02:35 AM)zmehrdad نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
گنداق چوبی تفنگ بادی را اگه ترک داشته باشه با چه نوع چسبی آن ترک ها را پر کرده و مستحکم میکنید ؟؟؟

چسب چوب در حالت تحت فشار ( پیچ دستی ) تا 24 ساعت Khansariha (8)

RE: ساخت قنداق - old.hunter - 2013-02-12 09:14 AM

البته چسب چوب خيلي خوبه Khansariha (8)
اما بنده با چسب مخصوص گلسازي اين كارو مي كنم
وقتي اين چسب خشك بشه رنگش به بي رنگ تغيير مي كنه
چسبندگي خيلي خوبي داره و حلالش هم آب هست