شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت قنداق - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت قنداق (/showthread.php?tid=175)

RE: ساخت قنداق - kiarash - 2012-03-18 04:15 PM

سلام به دوستان عزیز. داشتم تو عکسای قدیمی چرخ میزدم که بر خوردم به یک سری عکس مربوط به قنداقی که پارسال ساخته بودم خالی از لطف ندیدم که مطبی در موردش اینجا بنویسم امیدوارم مفید واقع بشه. راستش قضیه از جایی شروع که بنده یک تفنگ سرپر تاور محصول 1841 انگلستان رو از یک روستایی راستین به قیمت پنجاه هزار ادلار خریدم! اینم عکسش
[تصویر: i248353_1.jpg]
[تصویر: i248354_2.jpg]
جاب اینکه با همین قیافه کار هم میکرده !!خلاصه تصیم گرفتم یه قنداق واسش بسازم که از این نکبت در بیاد این بود رفتم یک الگوی کاغذی از روی قوسهای قنداق یک تفنگ حسابی بریدم وبا یکسری تغییرات اونرو با این اسلحه هماهنگ کردمش بعد روی روزنامه باطله پیاده کردم و گذاشتم جیبم بردمش کارگاه نجاری .
گشنم تو کارگاه دنبال چوب مناسب اما با اون ابعاد چوب گردو نبود فقط راش بود و ممرز که من ممرز رو انتخاب که کردم که یک پهنبرگ سخت و سنگینه و اینجا بیشتر واسه اتاق سازی عقب کامیون ازش استفاده میشه و به اصطلاح کمترین کار کردن(تغییرشکل وفرم و ابعاد در اثر جذب و دفع رطوبت)رو داره همچینین تو معرق کاری هم ازش استفاده میشه و واسه این تفنگ بدم نیست.
خلاصه چوبه رو رندیدم تا به ابعاد مناسب در اومد بعد روزنامه الگو رو با چسب چوب رقیق چسبوندم رو تخته و با اره نواری 2سانتی الگو رو بریدم.
[تصویر: i248373_image-226-.jpg]
بعد بستمش به گیره و خط تقارنش و خطوط قوسهای لازم رو رسم کردم و با چوبساب افتادم به جونش.
[تصویر: i248377_image-228-.jpg]
[تصویر: i248378_image-229-.jpg]
[تصویر: i248379_image-231-.jpg]
[تصویر: i248380_image-233-.jpg]
بعد با یک سوهان دم کاردی شروع به پوشال برداری نرم و از بین بردن خط خشهایی که در اثر چوبساب بوجود اومده بودن کردم بعد محل قرار گرفتن دستگاه چکاننده و مخافظ ماشه رو با استفده از چکش و مغار خالی کردم جای لوله رو هم با مته کم کنی درست کردم .
[تصویر: i248392_1.jpg]
ودر نهایت سباده کاری و رنگ که شد این
[تصویر: i248409_3.jpg]
[تصویر: i248410_4.jpg]
[تصویر: i248411_5.jpg]
[تصویر: i248412_6.jpg]
البته بعد باهاش مخالفت زیاد شد که چرا اصالتش حفظ نشده و ....
ببخشید سرتون رو درد اوردم .سال خوبی داشته باشید.

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2012-03-18 04:36 PM

به به آفرین.یه دوست دیگه هنرمندم به این جمع اضافه شد.
ماشالا چه کارگاهیه.پانل بر و گندگی صنعتی و فارسی بر بوش به به.جنس جور و کامل
از بهترین چوبم استفاده کردید.ممرز واقعا سفته.فقط کمی سنگینه.امیدوارم کارای بهتری ازتون شاهد باشیم

RE: ساخت قنداق - ln 1 - 2012-03-19 01:24 PM

کار زیبایی انجام دادین. ولی بعضی اجناس ارزش اونها به قدمتشونه و اینکه دست نخورده بمونن. نهایت کار بازسازی اصولی با حفظ چهارچوب اولیه است. در مورد تفنگ شما اگه هنوز قنداق اولیه موجود هست بهتره یه بازسازی کوچیک انجام بدین و مجدد استفادش کنید . اگه ارزش تاریخی تفنگ واستون مهمه حتما این کارو انجام بدین . همچین اجناسی با گذشت زمان ارزش بالاتری پیدا میکنن . مثل ماشینهای کلاسیک و انتیک . حتی تعویض قطعه ای کوچک مثلا رادیو ماشین کلی از ارزش ماشین پایین میاره. البته تمام اینها به این شرط که قنداق قبلی همون فابریک خودش باشه

RE: ساخت قنداق - Shooter - 2012-04-16 03:44 PM

سلام به تمامی دوستان...Khansariha (8)
این هم نتیجه یک هفته تلاش من برای ساخت قنداق...لازم بگم من دفعه اولمه که قنداق میسازم و تا قبل از این هیچ تجربه ای در ساخت قنداق و نجاری نداشتم....برای همین ممکنه ایراد هایی داشته باشه که بازم بستگی به نظر اساتید داره...البته قبل از اینکه رنگ بخوره هنوز یک سری ریزه کاری داره
طرح اولیه روی چوب گردو...
[تصویر: 13345763551.jpg]
[تصویر: 13345763562.jpg]
[تصویر: 13345763563.jpg]
[تصویر: 13345763564.jpg]
[تصویر: 13345763565.jpg]
[تصویر: 13345780831.jpg]
[تصویر: 13345780832.jpg]
[تصویر: 13345780833.jpg]

RE: ساخت قنداق - AIRKING - 2012-04-16 03:58 PM

ما شا اله
واقعا عجب جوانان با ذوقی تو این مرز و بوم پیدا میشن.
ادم کیف میکنه وقتی این همه خلاقیت و پشتکار می بینه.
دمتون گرم.Khansariha (8)

RE: ساخت قنداق - severus snape - 2012-04-16 04:48 PM

شوتر جان خیلی خوب کار کردی و خوب درش آوردی.اما طرحی که انتخواب کردی جالب نیست. اینچنین ظرافتی میتونست صرف یه طرح جالبتر بشهKhansariha (8)
برای چه تفنگی ساختیش؟

RE: ساخت قنداق - THUNDER - 2012-04-16 05:22 PM

کارتون بسیار زیباست ولی طرح خیلی ضمخته..

RE: ساخت قنداق - Shooter - 2012-04-16 05:56 PM

(2012-04-16 04:48 PM)severus snape نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شوتر جان خیلی خوب کار کردی و خوب درش آوردی.اما طرحی که انتخواب کردی جالب نیست. اینچنین ظرافتی میتونست صرف یه طرح جالبتر بشهKhansariha (8)
برای چه تفنگی ساختیش؟
شاهین جان من این قنداق رو برای پی سی پی دستسازم ساختم...طرح رو هم از طرح قنداقهای شکاری اصیل و قنداقهای گلوله زنی ایده گرفتم...
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

فقط یه تغییر کوچیک روش دادم....سعی کردم افت قنداق نسبت به خط نشانه روی کم بشه یا به عبارتی ارتفاع جای گونه رو زیاد کردم چون در پی سی پی بدلیل مکانیزم و شکلی که داره خط نشانه روی خیلی بالا قرار میگیره...فکر میکنم به همین دلیل قنداقی که ساختم یکمی ضمخت و بدشکل بنظر میرسه اما خوشبختانه همونطور که انتظار داشتم
ارتفاعش نسبت به خط نشانه روی مناسبه و اتفاقا خیلی خوشدست هم از کار در اومده...

RE: ساخت قنداق - THUNDER - 2012-04-16 06:23 PM

اگر ته قنداق را مثل تصاویر خودتون تغییر بدید بهتره:
[تصویر: 0hiizzaunfkv6tdpmuc1.png]

RE: ساخت قنداق - nakhjir - 2012-04-16 07:53 PM

درود بر شما دوست عزیز
آقا سید یه پیشنهاد برات دارم:

میتونی بالا قنداق اسلحه رو برش بدی و با یه پایه جای گونه رو قابل تنظیم کنی به نظر من اینجوری دیگه هیج عیبی از قنداق شما نمیشه گرفت.

تیراندازی باهاش هم دقیقتر میشه.

موفق باشی