شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت قنداق - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت قنداق (/showthread.php?tid=175)

RE: ساخت قنداق - craftsman - 2011-03-08 09:28 AM

آقا مهدي اين اسيدي كه شما اشاره كرديد پراكسيد نيست؟كه معروف به خشك كنه؟شما تجربه تون مسلما بيشتره اما تابحال تست كرديد اگه همين پراكسيد رو بيش از اندازه بريزيد تو رزين چه اتفاقي ميفته؟!اينكار باعث ميشه اونقدر واكنش سريع اتفاق بيفته كه اگه دستتون بهش بخوره ميسوزه و حرارت رو ميتونيد ببينيد كه چيزي شبيه بخار ازش بلند ميشه و بخاطر همين سرعت زياد كلا ترك ميخوره!و اگه كم بريزيد ممكنه لايه بيروني خشك بشه و مغزش هنوز خشك نشده باشه البته تو كوره با حرارت70 درجه فكر ميكنم كار تميزي در بياد
اما اين پوشش رو ميشه روي قنداق زد به شرط و شروطي!اولا به چوب يا رنگ زيرش نميچسبه دوما يا بايد لايه خيلي نازك باشه گه بر اثر ضربه يا خش ميشكنه و بقيه اين پوشش بطور لايه اي جدا ميشه يا بايد مثلا دو ميليمتر ضخامت داشته باشه
اما راه بهتر اينه كه كل قنداق رو با همون فايبر كلاس قالبگيري كنيد و بسازيد براي سبك كردن هم ميشه قنداق رو توخالي ساخت
من براي ماشين سردنده از همين رزين ساختم كه بخاطر تماس مداوم با دست مثل آبنبات خوشگل شده!!

RE: ساخت قنداق - MEHDI - 2011-03-08 09:55 AM

(2011-03-08 09:28 AM)craftsman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا مهدي اين اسيدي كه شما اشاره كرديد پراكسيد نيست؟كه معروف به خشك كنه؟شما تجربه تون مسلما بيشتره اما تابحال تست كرديد اگه همين پراكسيد رو بيش از اندازه بريزيد تو رزين چه اتفاقي ميفته؟!اينكار باعث ميشه اونقدر واكنش سريع اتفاق بيفته كه اگه دستتون بهش بخوره ميسوزه و حرارت رو ميتونيد ببينيد كه چيزي شبيه بخار ازش بلند ميشه و بخاطر همين سرعت زياد كلا ترك ميخوره!و اگه كم بريزيد ممكنه لايه بيروني خشك بشه و مغزش هنوز خشك نشده باشه البته تو كوره با حرارت70 درجه فكر ميكنم كار تميزي در بياد
اما اين پوشش رو ميشه روي قنداق زد به شرط و شروطي!اولا به چوب يا رنگ زيرش نميچسبه دوما يا بايد لايه خيلي نازك باشه گه بر اثر ضربه يا خش ميشكنه و بقيه اين پوشش بطور لايه اي جدا ميشه يا بايد مثلا دو ميليمتر ضخامت داشته باشه
اما راه بهتر اينه كه كل قنداق رو با همون فايبر كلاس قالبگيري كنيد و بسازيد براي سبك كردن هم ميشه قنداق رو توخالي ساخت
من براي ماشين سردنده از همين رزين ساختم كه بخاطر تماس مداوم با دست مثل آبنبات خوشگل شده!!

سلام آقا جاوید درسته پر اکسیده وهمین طور که فرمودین اگه مقدارش از یه حد معین بیشتر باشه واکنش سریع و همراه با جوشش رخ میده اما اگه بنا به گفته شما لایه پوششی کمتر از تقریبا 2میل باشه این اتفاق نمی افته یعنی اینجوری بگم که پس از افزودن اسید به رزین (بستگی به مقدار اسید داره)یه مدت زمانی به ما مهلت میده تا واکنش انجام بشه که به این زمان ژل تایم میگیم اما اگه پس از مخلوط کردن اسید بارزین (تویه فاصله ژل تایم )این ترکیب رو رویه جسمی بمالیم دیگه اون واکنش سریع و با حرارت رو نخواهیم داشت .واکنش سریع وبا حرارت رابطه مستقیمی با مقدار جرمی مواد داره
برایه اینکه عمل ترک تویه یه جرم بالایی اتفاق نیفته احتیاج به فاکتور هایه دیگه ای هم داره که می بایست کاملا دقیق باشه مثلا افزودن استایرن (که نقش رقیق کننده داره و کبالت 6یا 10درصد و از همه مهمتر دما....
این معایبی رو هم که گفتید مثل شکستگی و لایه برداری و غیره هم کاملا درسته اما من دارم روش کار میکنم که بشه یه جوری برطر فش کنم

RE: ساخت قنداق - craftsman - 2011-03-08 05:24 PM

بله آقا مهدي عزيز منظورم شخص شما هستKhansariha (8)
با قالب ميتوني فايبر گلاس بدون حباب بسازي؟من ابعادشو بدم بهتون؟مثلا ورق به طول60 سانت عرض 5 سانت و ضخامت يكسانت؟

RE: ساخت قنداق - MEHDI - 2011-03-08 06:50 PM

(2011-03-08 05:24 PM)craftsman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بله آقا مهدي عزيز منظورم شخص شما هستKhansariha (8)
با قالب ميتوني فايبر گلاس بدون حباب بسازي؟من ابعادشو بدم بهتون؟مثلا ورق به طول60 سانت عرض 5 سانت و ضخامت يكسانت؟

آره با این مشخصات میتونم درست کنم اما واسه این که ترک بر نداره و حباب نداشته باشه باید یه چیزایه دیگه ایه اضافه بشه مثل الیاف حصیری شیشه و چاپر وشاید هم لازم بشه از پودر رزین استفاده بشه اینها تویه نتیجه کار تاثیر نمیزاره ؟آخه من نمیدونم دقیقا چی و برایه چه کاری ساخته میشه !!واسه همین نمیدونم که از نظر مقاومت شکنندگی و کشش و غیره چی مد نظر شماست؟
طول و عرض محدودیت نداره اما تا ضخامت 3 میل میشه بدون الیاف وتنها با ترکیبات رزین درست کرد

RE: ساخت قنداق - craftsman - 2011-03-08 07:26 PM

آقا مهدي الياف شيشه كه بايد باشه كبالت هم باشه حالا پودر هم بهش اضافه بشه موردي نداره فقط بايد با ابعادي كه گفتم بتونه حدود 15 الي 20 سانت خم بشه(وقتي دو سر ورق مهار باشه با گذاشتن يه وزنه مثلا 20 كيلويي 15-20 سانت خم بشه
تنها شرطش اينه كه اصلا حبابي توش وجود نداشته باشه
بااين مشخصاتي كه گفتم ورق ساخت چين به ضخامت 8 ميليمتر به ابعاد حدود يك در يك مترو بيست حدد 240-250 هزار تومن در مياد كه ميشه تقريبا سي تا از اين بازوها كه گفتم ازش بريد كه بعبارتي ميشه 15 تاكمان باهاش ساخت!

RE: ساخت قنداق - MEHDI - 2011-03-08 07:37 PM

(2011-03-08 07:26 PM)craftsman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا مهدي الياف شيشه كه بايد باشه كبالت هم باشه حالا پودر هم بهش اضافه بشه موردي نداره فقط بايد با ابعادي كه گفتم بتونه حدود 15 الي 20 سانت خم بشه(وقتي دو سر ورق مهار باشه با گذاشتن يه وزنه مثلا 20 كيلويي 15-20 سانت خم بشه
تنها شرطش اينه كه اصلا حبابي توش وجود نداشته باشه
بااين مشخصاتي كه گفتم ورق ساخت چين به ضخامت 8 ميليمتر به ابعاد حدود يك در يك مترو بيست حدد 240-250 هزار تومن در مياد كه ميشه تقريبا سي تا از اين بازوها كه گفتم ازش بريد كه بعبارتي ميشه 15 تاكمان باهاش ساخت!

آها حالا بهتر شدKhansariha (226)
باید درستش کنم ببینم چی در میاد فقط یه مشکلی که هست اینه که مقدار ترکیبات در این گونه آزمایشات خیلی مهمه اونقدر باید تغییر داد تا اون چیزی که میخای در بیاد
اگه میشه آقا جاوید یه عکسی بزارید تا من بیشتر از جزییاتش مطلع بشم
منم فردا یه عکس از لایه لاینر فایبر گلاس میزارم به ضخامت 3میل که اگه شد همون لایه رو تقویت و تا 1 سانت برسونم Khansariha (48)

RE: ساخت قنداق - craftsman - 2011-03-08 08:16 PM

ممنون آقا مهدي
ميشه لايه هاي 3 ميليمتري رو با چسبهاي سيانو اكريلات(چسبهاي 123 يا قطره اي)ميشه چسبوند اما نميدونم در اثر خمش يا ويبره چقدر دوام داشته باشه عكس نمونه چينيش رو ببينيد

RE: ساخت قنداق - ATGroup - 2011-03-10 12:12 AM

به هر کی می خواد قنداق بسازه توصیه می کنم این سایت ببینه واقعا محشرهKhansariha (219)
هر مدل قنداقی که فکرشو بکنین انتخاب چوب مناسب و مراحل ساختشو با عکس نشون میده Khansariha (402)
حتی اگه نمی خواین بسازین هم برین ببینین می ارزه!
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت قنداق - craftsman - 2011-03-16 09:41 AM

تفنگ گوهر كه بهم رسيد قراره تحت عمل جراحي قرار بگيره و اين قنداق كه هنوز كارش تموم نشده روش نصب بشه ببينيد چه شكلي ميشه!
چه كنيم كه دست ما كوتاه و اي آر 15 بر نخيل!!
ولي وقتي كارش تموم بشه بنظر خودم خيلي جالب ميشه!چوب قنداقش هم گردو هست
خيلي درگير انتخاب قنداق شبيه به بنچ رست ها و اين مدل بودم كه در نهايت اين مدل رو انتخاب كردم واقعا خوشدسته نقطه تعادلش دقيقا 5 شش سانت جلوتر از محافظ ماشه ست
آرمالايت عجب مخي داشته كه اين مدل رو اين فرمي ساخته و اين همه سال تغييرش نداره!!حق داشت
منتظر نظر دوستان هستم

RE: ساخت قنداق - capitan - 2011-03-16 10:12 AM

خیلی عالی برش خرده برشاشو با چی زدین ؟