شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت قنداق - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت قنداق (/showthread.php?tid=175)

RE: ساخت قنداق - baqeri - 2011-10-09 08:59 AM

(2011-10-07 11:58 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-10-07 11:35 PM)baqeri نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باسلام ودرود برتمامی دوستان
امروز بالاخره وقت کردم تا کار ساخت قنداق پاور گان رو به اتمام برسونم .البته مرحله کیلر کاری مونده.
واقعا کار روی چوب رینگه خیلی سخت و طاقت فرساست این چوب با تمام زیبایی که داره از چوب گردو سفت تر و خوش تراش تر هست .Khansariha (219)

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

عکسها به ترتیب از برش تا پرداخت نهایی میباشد
دوست عزیز اسم این چوب ونگه هست نه رینگه
در ضمن مشکل این چوب وجود چشمه های زیاد در چوبه.باید حتما به روش صنعتی رنگ بشه و تمام چشمه ها بسته بشن چون به شدت مستعد گرفتن رطوبت و پیچ خوردنه
حتما باید پلی استر پوست پولیش بشه

سلام دوست من
من تخصصی در رابطه با چوب اطلاعاتی ندارم ولی فروشنده اسمشو گفت رینگه که حتما اشتباه کرده و وینگه شما کاملا صحیح است.
ممنون از راهنماییتون
(2011-10-07 11:45 PM)shahinjafari نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
طرح قنداق معمولیه اما طرح دستگیره جای دست خیلی عالیه خیلی هم خوب درش آوردی واقعا کار خوبی شده میشه بگی با چه ابزاری و چه وری بعش طرح دادی بخصوص جای انگشتا

ممنون دوست خوبم
من با اره عمود بر دستی ، سوهان چوب و فرز انگشتی این قنداق رو در آوردم

RE: ساخت قنداق - MEHDI - 2011-10-09 02:30 PM

اگه از مراحل آماده کردن چوب برایه ساختن قنداق توضیح کاملی داده بشه خیلی مفیده مثلا یه تنه رو قبل از ساختن باید چه مراحلی رو بگزرونه تا هم بر دوومش اضافه بشه و هم کنده کاری و تراش بهتری بده
حرارت دادن و یا چرب کردن با روغن و یا مراحلی اینچنین ......؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2011-10-09 03:32 PM

چشم دوست عزیز
اولا باید دید چوب انتخابی در چه حدیه.اگر تازه قطع شده و کنده هست باید عمل آوری بشه.ابتدا کنده رو بصورت ایستاده درون ظرفی به ارتفاع 10 سانت از گازوئیل به مدت 3 ماه قرار دهید.البته در جای تاریک.فشار اوسموز گازوئیل موجب خروج آب آوندی میشود.
سپس کنده را در یک طویله زیر پهن به مدت 2 سال بخوابانید تا با ازت حاصل از پهن آب میان بافتی رو از دست بده.طی این مدت جهت جلوگیری از آفات هر از چندگاهی سم پودری به اون بزنید
سپس باید اون رو بصورت مورب بر راه راست و راپود برش زد.البته توضیحش کمی سخته.باید روئیت شود
پس از برش بلوک آمادس.ابتدا باید به ضخامت مورد نظر گندگی شود.
سپس طبق نقشه بریده شود.سپس محل اتصالات ریز ریز تراشیده و دائما با اصلحه چک شود تا فاصله نیندازد
پس از تراش این قسمت ادامه کار با سوهان و سنباده جهت دست یابی به شکل مورد نظر ادامه پیدا میکنه
سپس با توجه به نوع اسلحه باید وزن قنداق بالانس شود.از مرکز ثقل که بیشتر ماشه یا قسمت کمر شکن هست تست میکنیم
اگر وزن قنداق زیاد بود از ته قنداق با مته 10 ریز به ریز سوراخ میکنیم تا وزن بالانس شود.اگرم کم بود همین سوراخ را زده کمی درون آن روغن لحیم میریزیم تا از سوختن چوب جلوگیری کند سپس با سرب مذاب تا حد بالانس پر میکنیم
سپس بر طبق صلیقه کنده کاری سوخته کاری و بعد سمباذه کاری.سمباده به ترتیب 100 250 400 800 1200 2000
سپس یک ظرف بزرگ به اندازه قنداق تهیه میکنیم.جنسی که با تینر حل نشود
سپس یک لیتر روغن جلا را با 4 لیتر تینر فوری 10000 حل میکنیم و درون ظرف میریزیم
در قسمت های پنهان قنداق یک میخ ظریف U شکل میزنیم.از این میخ قنداق رو با یک سیم میبندیم.
قنداق را درون ظرف کرده 3 4 دقیقه صبر میکنیم
سپس در آورده و جایی آویزان میکنیم
پس از 2 روز با سمباده 1500 کمی سمباده کاری میکنیم
سپس این کار را تکرار میکنیم.پس از 4 5 بار لایه نرم و یک دستی روی قنداق قرار میگیرد
حالا اسلحه را بسته و به خود قول دهید که شکارچی باشید نه شکار کش

RE: ساخت قنداق - severus snape - 2011-10-09 03:52 PM

وای زیادم تخصصیش نکنید بچه ها میترسن
مرحله 1 میریم پیش نجاری باش مشفرت میکنیم و یه تیکه چوب ازش میگیریم
مرحله 2 طرح رو روی چوب میکشیم
مرحله 3 با اره عمود بر یا هرچیزی که میشناسین میبرین
مرحله 4 بعد از برش زدن با مغار و چوب ساب به شکل دهی و سابیدن چوب و خالی کردن داخل قنداق میپردازیم
مرحله 5 رنگش میکنیم
مرحله 6 حالشو میبریم Khansariha (214)
(2011-10-09 08:59 AM)baqeri نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-10-07 11:58 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-10-07 11:35 PM)baqeri نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[
عکسها به ترتیب از برش تا پرداخت نهایی میباشد
دوست عزیز اسم این چوب ونگه هست نه رینگه
در ضمن مشکل این چوب وجود چشمه های زیاد در چوبه.باید حتما به روش صنعتی رنگ بشه و تمام چشمه ها بسته بشن چون به شدت مستعد گرفتن رطوبت و پیچ خوردنه
حتما باید پلی استر پوست پولیش بشه

سلام دوست من
من تخصصی در رابطه با چوب اطلاعاتی ندارم ولی فروشنده اسمشو گفت رینگه که حتما اشتباه کرده و وینگه شما کاملا صحیح است.
ممنون از راهنماییتون

ممنون دوست خوبم
من با اره عمود بر دستی ، سوهان چوب و فرز انگشتی این قنداق رو در آوردم

ببخشین فرز نگشتی چی ممکنه نشونم بدین برام جالب شده بار اولمه میشنومKhansariha (8)

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2011-10-09 04:35 PM

فرز انگشتی این هستش
[تصویر: dremel_100_med.jpg]

البته انواع دیگری هم دارد که با نام یونیورسال جهت کار روی طلا استفاده میشود

RE: ساخت قنداق - ln 1 - 2011-10-10 12:52 AM

با تشکر از علی اقا با توضیحات مفیدشون. چند تا سوال برام پیش اومده اگه لطف کنید توضیح بدهید ممنون میشم. راجع به این قسمت : ( محل اتصال ریز ریز تراشیده و چک شود تا فاصله نیفتد ) اگه این فاصله ایجاد شد راهی برای ترمیم وجود دارد؟ . یه توضیح مختصر راجع به سوخته کاری . برای کندن قسمت سیلندر تفنگ از چه وسیله ای بهتر است استفاده شود ؟ ایا چوب ملچ هم به درد کار قنداق میخوره یا حتما باید گردو باشه ؟ به درود

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2011-10-10 07:26 AM

(2011-10-10 12:52 AM)ln 1 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با تشکر از علی اقا با توضیحات مفیدشون. چند تا سوال برام پیش اومده اگه لطف کنید توضیح بدهید ممنون میشم. راجع به این قسمت : ( محل اتصال ریز ریز تراشیده و چک شود تا فاصله نیفتد ) اگه این فاصله ایجاد شد راهی برای ترمیم وجود دارد؟ . یه توضیح مختصر راجع به سوخته کاری . برای کندن قسمت سیلندر تفنگ از چه وسیله ای بهتر است استفاده شود ؟ ایا چوب ملچ هم به درد کار قنداق میخوره یا حتما باید گردو باشه ؟ به درود

خواهش میکنم دوست عزیز.در مورد فاصله قابل ترمیم هست ولی چون اولین قسمتی هست که ضرب لوله رو منتقل میکنه همیشه ضعف قنداق باقی میمونه
در مورد سوخته کاری باید طرح روی قنداق پیاده شود.سپس با هویه مخصوص که دارای نوکهای قابل تعویض است نقش طراحی سوخته شود.البته حتما باید توسط شخص وارد انجام شود چون چیزی در حد نقاشی هست
در مورد چوب بگم این وحی منزل نیست که باید از فلان چوب استفاده کرد ولی چوب قنداق بهتره دارای ویژگی هایی باشه که چوب ملچ از این نظر مناسب نیست

RE: ساخت قنداق - baqeri - 2011-10-10 12:08 PM

باسلام و درود خدمت دوستان
خب من برای کار با چوب میرم سراغ چو ب فروشی که چوب خشک داشته باشه . این نوع چوب رو معمولا تو کارخانه تحت فشار و حرارت خشک میکنند و زمان کمتری برای خشک شدن میبره .
بعد از تهیه چوب مناسب روی اون کار میکنم .دوستان حتما توجه داشیه باشید که اگر چوب خشک نباشه باعث ترک خوردن میشه و روی چوب درختی که خشک نشده کار خیلی سخت هست .

RE: ساخت قنداق - Marksman - 2011-10-10 12:26 PM

دوستان در تایید فرمایش دوست عزیز آقا صدرا می خواستم بگم می تونید برای کنده کاری های ظریف از فرز انگشتی و سر فرز های مخصوص دندانپزشکی که خیلی متنوع هستن استفاده کنین فقط باید مواظب باشین که حرارت سر فرز زیاد بالا نره که سر الماسه فرز رو بسوزونه. من برای کارهای ظریف مدل سازی از این وسیله استفاده می کنم وکنده کاریهای فوق العاده تمیزی می شه باهاش ایجاد کرد.

RE: ساخت قنداق - sadra9496 - 2011-10-10 12:52 PM

(2011-10-10 12:08 PM)baqeri نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باسلام و درود خدمت دوستان
خب من برای کار با چوب میرم سراغ چو ب فروشی که چوب خشک داشته باشه . این نوع چوب رو معمولا تو کارخانه تحت فشار و حرارت خشک میکنند و زمان کمتری برای خشک شدن میبره .
بعد از تهیه چوب مناسب روی اون کار میکنم .دوستان حتما توجه داشیه باشید که اگر چوب خشک نباشه باعث ترک خوردن میشه و روی چوب درختی که خشک نشده کار خیلی سخت هست .
دوست عزیز شما به یک نکته توجه نکردید.من گفتم بهترین روش خشک کردن.خشک کردن به روش صنعتی 2 هفته طول میکشه که قابل مقایسه با خشک کردن طبیعی نیست.ایراد صنعتی این هست که چوب با تنش خشک میشه و ترک مویی توش بوجود میاد و برای قنداق که تحت ضربه هست توصیه نمیشه