شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
شکار کبوتر چاهی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: اموزش شکار انواع حیوانات (/forumdisplay.php?fid=33)
+--- موضوع: شکار کبوتر چاهی (/showthread.php?tid=1644)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

شکار کبوتر چاهی - mster - 2013-09-08 10:48 AM

ظاهرا جای این تاپیک هم خالیه
چون یکی از شکار هایی اصلی شکارچیان با تفنگ بادی هست و حتما دوستان سوالات و تجربه هایی در باره اش واسه گفتن دارن

کبوتر چاهیی یا کبوتر کوهی از خانواده کبوتر سانان و از زیر گونه کبوتر اهلی و فراری است
کبوترهای چاهی رنگ‌های متنوعی دارند ولی همه آنها دو خط سیاه بر روی هر بال خود دارند. تشخیص نر و ماده آنها از هم مشکل است.
کبوترها در محیط‌های باز و نیمه باز از جمله مزارع کشاورزی و شهرها زندگی می‌کنند. جمعیت وحشی بر لبهٔ صخره‌ها و کوه‌ها آشیانه می‌سازند. در فصل سرد برای آفتاب گرفتن روی دکل های برق دیده میشه
طبق تجربیات دوستان این کبوتر خیلی باهوش هست و اجازه نزدیک شدن کمتر از 50 تا 60 متر رو به شکارچی نمیده

[تصویر: Blue_Rock_Pigeon_%28Columba_livia%29_in_...G_9762.jpg]

RE: شکار کبوتر چاهی - greenaref - 2013-09-08 11:10 AM

ممنون از شما(اسمتون رو نمیدونمKhansariha (226))من چون زیاد شکار این پرنده میرم یه اطلاعات ناچیزی رو واسه دوستان قرار میدمKhansariha (8).در مورد نر و ماده باید بگم نر های این پرنده بزرگ ترن و بیشتر نر ها دور گردنشان توق های هفت رنگ دارن که تو آفتاب میدرخشن.من یه جا های این پرنده رو دیدم که فکرشم نمیتونید بکنید.معمولا تو سله ها و انبار های غلات وسیلو ها دیده میشن.زمین های درو شده گندو و ذرت هم میچرن.اگه بتونید محل آب خوری این پرنده رو پیدا کنید میتونی سر آبشون یا محل چراشون کمین کنید.همچنین روی تیر برق ها و دکل های فشار قوی هم سر ظهر برای استراحت و فرار از گرما میرن.به این دلیل کبوتر چاهی نامیده میشن چون تو چاه لونه دارن و جوجه کشی میکنن.البته تو کوه ها و سخره ها هم لونه میسازن.شکار این پرنده مخصوصا نرشو خیلی حال میده چون خیلی زرنگه و بعد از زدنش احساس پیروزی میکنیدKhansariha (256).هوازنیش خیلی سخته چون قدرت مانور بالای داره.Khansariha (8)

RE: شکار کبوتر چاهی - shekarchikoohestan - 2013-09-08 11:26 AM

با سلام خدمت دوستان گلم
در مورد کبوتر چاهی(یا به همون زبون خودمونی کفتر) با ید عرض کنم بسیار پرونده باهوش و زیرکی هست و شکار کردنش به این سادگی ها نیست.تقریبا میشه گفت که یکی از سازگارترین پرنده نسبت به محیط طبیعی اطرافش برای اینکه بتواند زندگی کنه هست و تقریبا همون جوری که دوست عزیزمون اشاره کردن توی سوله های کارخانه ها، زیر شیروانی خونه ها توی دیواره اکثر قنات ها، توی شکاف کوها ها و بسیاری از مناطق می تونه لونه سازی کنه و سیستم تولید مثلش هم به قول یکی از دوستام هر از 45 روز 2 تا جوجه و 2 تا تخم داره.و بیشتر به همین خاطر هست که تا حدودی نسلش رو تونسته حفظ کنه.در ضمن از قدرت پرواز خوبی هم برخورداره و شکارچیا می گن که تو هوا آب را میزنه و میره و شکار کردنش هم یه لذت خاصی داره اگه که کسی بتونه هوا زنی این کار رو بکنه خیلی حال میده.اکثرا هم به صورت گله ای پرواز می کنن و تو مزارع میشه تعداد زیادیشون رو پیدا کرد .اینم اطلاعاتی که من تا حدودی از این پرنده داشتم و اگه چیزی یادم اومد حتما خدمت دوستان عرض خواهم کرد.
با تشکر

RE: شکار کبوتر چاهی - rkh.hunter - 2013-09-08 12:14 PM

من یه بار تجربه برخورد با کفتر چاهی رو داشتم اونم خونه اقوام مسافرت رفته بودم با تفنگ بادی به 200 قدمیشم نمیشد رسید موجوداتی هستن عجیب از کلاغ ابلق هم باهوشترن یه بار سینه خیز تا 50 متریشون رفتم تا سرمو یه کم بالا آوردم کله کچلمو دیدن فرار کردنKhansariha (367) من اعصابم خورد شد گفتم تروفه زنی به من نیومده رفتم ته پر رو برداشتم رفتم نزدیکشون طبق معمول 200 قدمی پاشدن با این تفاوت که اومدن بالا سرم دور زدن من از شرمدگی یکیشون در اومدم فک کنم فاصله یه 50 60 متری بود چون تا اونجایی که افتاده بود 50 قدم برداشتم حالا رو هوا تو اوج رو حساب کنیدKhansariha (214)

RE: شکار کبوتر چاهی - shekarchikoohestan - 2013-09-08 12:34 PM

بچه های یه چیز دیگه بگم که خیلی هم خوش تیر نیست .بدنش خیلی سفته و برای شکارش با تفنگ بادی من دو نقطه رو بهتون پیشنهاد می کنم.یکی قسمت بال پرونده بین کتف و نوک بال چون پاهای این پرنده برای راه رفتن ضعیفه فوری میشه گرفتش و نقطه بعدی قسمت چینه دان پرنده که اون رو کیل زون می کنه.البته گوشت سفتی داره که باید طرف طباخ حرفه ای باشه که بتونه خوب از آب درش بیاره.Khansariha (399)

RE: شکار کبوتر چاهی - greenaref - 2013-09-08 12:41 PM

بله کبوتر چاهی چون داِم در پرواز هست و خیلی کم میشینه و همچنیین خیلی تند بال میزنه گوشت سفت و خشمزه و پر خاصیتی داره.Khansariha (8)

RE: شکار کبوتر چاهی - melalis - 2013-09-10 05:23 PM

بهترین راه شکارشون ک من ازش استفاده میکنم عادت دادن اونها به یک نقطه با دان هست..
به مدت چند روز مقداری کاه و جو یا کندم رو با هم قاصی میکنم و در یه نقطه میریزم البته این کار رو هر روز به مدت مثلا 2 هفته انجام میدی تا عادت کنند . بعد کمین میکنی و شکار میکنی اما نباید هر روز شکار کنی مثلا در هفته ای دو بار شکار انجام بشه بهتره تا باعث پراکندگی ناگهانی از محل نشه ...

RE: شکار کبوتر چاهی - mster - 2013-09-10 06:09 PM

مشکل من اینجاست که وسعت زمین های کشاورزی زیاده
از اینجا پامیشن میرن بعدی بعدی بعدی همه جا هم پر از ذرت و گندم جو هرچی ریختم واسشون نگاه هم نمیکنن

یک چیز دیگه هم که تجربه کردم این که وقتی از کمین گاه شکار میکنید بعد از شلیک سریع نیایین بیرون اگه ببیننتون میفهمن تله بوده یگه نمیان بزارید همشون از منطقه دور شن بعد برین شکار رو بردارید

RE: شکار کبوتر چاهی - sajjadkazemi - 2013-09-10 06:57 PM

سلام دوستان
میتوانید در جایی گندم یا ارزن بریزید و کمین کنید
این بهترین و ساده تریه راه شکار ان استKhansariha (15)

RE: شکار کبوتر چاهی - falconry98 - 2013-09-10 07:42 PM

این پرنده با زندگی در ساخته های دست انسان خو گرفته اند آنها بیشتر در سوله ها متروکه کارخانه ها تاسیسات بلند زندگی می کنند و زندگی اجتماعی دارند وبیشتر بومی (غیر مهاجر‏)‏هستند .بهترین سلاح شکار کمین در استراحت گاه باپی سی پی های بی صدا هست .وجون سخت تر از کبوتر جنگلی