شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) (/showthread.php?tid=1558)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - Tomcat14 - 2013-07-16 09:55 PM

روش تهیه ی فیبر مدار چاپی
معمولا تهیه فیبر مدار چاپی برای پروژه های دانشجویی،دانش اموزی،علمی و تفریحی که انتقال از روی کاغذ(نقشه)،یا بسیار پر هزینه است(مانند روش فتو گرافی-که در ایران به روش اسپری پوزتیو20معروف است-)ویا بسیار طاقت فرسا می باشد،مانند: لتراست،لامینت،ماژیک و...
یادش به خیر،با ماژیک های 500تومنی ضد اب میفتادیم به جون فیبر بدبخت!
اما روشی که بنده قصد معرفی و توضیح شو دارم،چند سال قبل ابداع شده و خیلی راحته و تمیز(که بنده چکیده ی مقاله ی ابداع کننده این روش-دکتر میلکر- و تجربیات اندک خودمو خدمتتون عرض میکنم)
روش تونرو اطو
مهم ترین نکته در این روش،تونر(پودر چاپگر)های مورد استفاده در دستگاه های فتوکپی و چاپگرهای لیزری است که خاصیت عالی با مقاومت بالا در برابر خوردگی توسط اسید مدار چاپی دارند.
در این روش فیبر در مقیاس1:1با کیفیت قابل قبول(به تجربه ی هم بستگی دارد)تولید می گردد؛هدف از این کار انتقال تصویر چاپ شده توسط تونر بر روی طرف مسی فیبر مدار چاپی می باشد.
این کار به طرز شگفت انگیزی توسط بصورت عالی به وسیله ی یک ورق مخصوص به نام TEC200(ترانسپارانت)که یک نوع فیلم شفاف با خاصیت عدم تغییر و نرم شدن در دمای تا150درجه سلیسیوس است،انجام میگیرد.
تصویر:
[تصویر: 2013_07_16_19_12_00.jpg]
با توجه به خواص شیمیایی این فیلم،خاصیت جذب مواد تونر را بخوبی دارا میباشد.(این ورق شفاف نسوز چندی پیش در دستگاه ویدئو پروجکشن قدیمی استفاده میشد و به دلیل تحمل دما تا 150 درجه نگران نرم شدن این ورقه هنگام چاپ یا حرارت دادن با اطو یا هیتر نباشید و به راحتی میتوان از لوازم الکترونیک فروش ها تهیه کردو هر ورق ترانسپارانت در اندازه ی ورق A4قیمتی بین 500تا1000تومن دارد)
مراحل تولید فیبر:
1-چاپ نقشه ی مدار توسط چاپگر لیزری یا فتوکپی بر روی قطعه ای از ورق ترانسپارانت(باید به صورت برعکس چاپ شود)
دوستان به نقشه های زیر توجه کنید،اولی نقشه ی اصلی هست و دومی برعکس شده،وباید به صورت برعکی رو ترانسپارانت چاپ کنید.
[تصویر: 2013_07_16_19_13_09.jpg]
[تصویر: 2013_07_16_19_13_33.jpg]
2-انتقال تصویر از ورق ترانپارانت بر روی لایه ی مسی فیبر مدار چاپی توسط فشار و حرارت
3-خوراندن قسمت های غیر لازم فیبر با اسید مدار چاپی.

دوستان توجه داشته باشید،دستگاه چاپگر باید بگونه ای تنظیم شود که یک نمونه ی کاملا تیره و مشکی بدست دهد،البته این تیرگی نباید بیش ازحد باشد چون ممکن است ایجاد سایه و لکه کند.
همانطوری که قبلا عرض کردم،ورق ترانسپارانت می تواند به خوبی تا دمای 150 درجه بدون تغییر قابل ملاحضه ای مقاومن کند و با استفاده از دستگاه های مدرن فتوکپی با کیفیت بالا،هیچ مشکلی در ارتباط با دقت چاپ قطعات مجتمع حساس و پایه های ای سی ها پیش نخواهد آمد.
دوستان بعد از چاپ نقشه برای انتقال آن بر روی فیبر به یک اطو یا هیتر نیازمندیم،نقشه ی چاپ شده را در اندازه ی فیبر میبریم و با چند چسب نواری خیلی کوچک اونو به طرف مسی فیبر میچسبونیمو دقت کنید وقتی در این حالت به نقشه نگاه میکنیم باید عین نقشه ی اصلی باشد(میتونیدبرای چسباندن نقشه اتو رو چند لحظه رو فیبر قرار و فشار بدهید و زود بردارید)و دقت کنید کنید که طرف مسی عاری از هرگونه الودگی،... باشد و برای رفع این آلودگی ها میتوانید فیبر را با مایع ظرفشویی بشویید و نقشه ی چاپ شده رو هم دست مالی نکنید و ترجیحا همون روز و همون ساعت چاپ کنید و همون روز و همون ساعت رو فیبر برگردونید؛اگر به هیتر دسترسی ندارید میتوانید اتو را برعکس قرار دهید و فیبر را روی اتو قرار دهید،بطوریکه طرف مسی رو به بالا باشه(بعضی ها فیبرو میزارن زمین نقشه رو روش اتو میکنند،با تجربیات این بنده حقیر این راه چندان تمیز و جالب نیست،چون فیبر زمان کمتری برای گرم شدن کامل دارد و این با عث میشود که مواد تونر خوب به فیبر نچسبد و یک عیب دیگر قرار دادن اتو رو نقشه و فیبر اینست که نقشه کامل رو فیبر برنمی گردد و در بعضی جاها نقشه به هم میخورد یعنی خطوط قاتی پاتی و به اصطلاح اتصالی میشود.) بعد از قرار دادن فیبر رو هیتر یا اتو با یک غلطک لاستیکی میفتیم به جون ورق ترانسپارانت و فیبر؛ دقت میکنیم که ورق ترانسپارانت خوب به فیبر بچسبد و جایی نماند که نچسبیده باشد و بعد از اینکار اجازه دهید فیبر خنک شود و انرا در یخچال قرار دهید(مواظب باشید گیر مادر یا وزیر جنگ مهربان نیفتید!خخخخخخخخ)
بعد از در آوردن از یخچال فیبر،ورق را به آرامی از فیبر جدا کنید و اگه در مرحله ی غلطک زدن خوب عمل کرده باشید باید همه ی خطوط رو فیبر برگشته شده باشد و محض احتیاط یک ماژیک ضد آب با نوک ظریف در اختیار داشته باشید بد نیست!

توضیح کوتاهی در مورد اسید مدار چاپی و اسید کاری)اسیدکلروفریک یا همان نمک اهن)
[تصویر: 2013_07_16_19_10_55.jpg]
این اسید در دو نوع جامد و مایع موجود میباشد که نوع مایع ی آن اندکی گران است و بنده به دوستان تازه کار اسید مایع را پیشنهاد میکنم و برای اسید کاری باید ظرف پلاستیک یا شیشه ای در اختیار داشته باشید و به هیچ وجه از ظروف فلزی مثل:کاسه و بشقاب های قدیمی استفاده نکنید واگر اندازه ی فیبر کوپک است میتوانید از ظروف یکبار مصرف استفاده کنید.
اسید را در ظرفی بریزید و به ازای هر پیمانه غلیظ از محلول دوبرابر اب جوش به آن اضافه کنید و فیبر را داخل ظرف بیندازید بطوریکه فیبر بتواند به راحتی در داخل ظرف حرکت کند و در اسید غوطه ور شود و هر یک دقیقه فیبر را در داخل اسید حرکت دهید تا قسمت های خورده شده توسط اسید به داخل ظرف بریزد و ته نشین شود(یعنی مایع مذکور مرتبا روی سطح فیبر جابه جاشود) و تقریبا بعد از 10 الی یک ربع فیبر حاظر است(این به غلظت اسید بستگی دارد)
توجه کنید که این اسید با دست و مخصوصا با موزاییک حمام یا موکت و ... برخورد نکند،چون رنگ نارنجی مایل به قرمز آن تا ابد باقی میماند و مادر یا وزیرجنگ هنگامی که چشمشان به موکت یا فرش بدبخت بیفتد،سرکوفتتان خواهند زد!خودم سر این کار یه گلیم وکلی کاسه و بشقاب ولامینه رو به دیار باقی فرستادم!خخخخخخخخخخ
تقریبا کار تمام شده است و با مته شماره ی 1 زحمت سوراخکاری را با یک دریل یا یک ارمیچر بکشید!!!
اگه دریل در اختیار ندارید میتوانید از قسمت فلزی ترمینال های برق به عنوان سه نظام برای ارمیچر استفاده کنید.
انشاالله که اسم قطعه ها و سمت قطعه ها و لا اقل هویه کاری بلدید!خخخخخخ
دوستان اگه اشکالی هم داره،که داره!به بزرگی خودتون ببخشید،چون زبون روزه تو پارک نوشتم!به عکس ها دقت کنید چمن ها رو میبنید!خخخخخخخ

علی داداش این pcbکرنوگرافت چی شد؟Khansariha (367)

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - TAKTAZ - 2013-10-17 08:36 AM

کجایید دوستان ن ن ن ن ن نKhansariha (256)Khansariha (256)Khansariha (256)

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - profesor - 2014-04-19 12:26 PM

من و یکی از دوستان طی صحبتی که داشتیم امکان ساخت یک کرونوگراف هوشمند تمام خودکار رو داشتیم برسی میکردیم؛
البته قبلا دوستانی به تقلید از نمونه های خارجی سعی کردند با ساخت یک سنسور از طریق پالس صوتی و سپس تفکیک و زمان گیری به وسیله برنامه های میکس صدا اقدام به اندازه گیری سرعت تیر کنند؛ که نمیشود به این کرونوگراف گفت چون تنها یک سنسور و حسگر ساختند که پالس صوتی ایجاد میکنه،

میتونید تو این سایت گزارش کاملشو ببینید
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

من و دوستم ساخت یک کرونوگراف تمام خودکار بدون نیاز به برق یو اس بی و محاسبه دستی یا برنامه میکس صوت در دستور کار داریم؛ به طور خیلی ساده توضیح بدم؛ نیاز به دوتا سنسور داریم مثل تمامی کرونوگراف ها اما ما به جای پالس صوتی و ضبط اون داریم روی حسگر با پالس الکتریکی کار میکنیم و آی سی محاسبه گر، یکی از دوستان دستگاه و توان علمی برنامه نویسی یک آیسی تراشه اوپن بایوس را دارد؛ و قرار شد روش کار کنه؛ خودم هم توان نوشتن برنامشو از نظر نرم افزاری برای محاسبه خودکار دارم؛ و کار های فنی مثل نمایشگر مستقل و برق باطری هم در دستور کاره، و این فعلا نمونه ی اولیشه، داریم روش کار میکنیم، تا الان این طرح برام 21 هزارتومن هزینه داشته دارم سعی میکنم بتونم کرونوگرافی کاملا خودکار با توان محاسبه و نمایش مستقل بسازیم؛ تا الان این سه تیکه بردشو تکمیل کردم؛ بعد که به یه جاهایی رسیدم نتیجشو گزارش میدم. اما بیش از یه ساله که فرصت پیگیریش پیدا نکردم. اولین چیزی که برام مهمه کرونوگراف باید کاملا مستقل باشه نیاز به هیچ وسیله جانبی مثل لبتاب و غیره نداشته باشه. با باطری کار کنه تا قابلیت پروتابل داشته باشه. یه چیزی مثل این نمونه، اما تلاشم تولید با حداقل هزینه ممکن هست. شبیه این ولی کاملا مستقل،
[تصویر: Chrono_SideView_1_.jpg]
به امید ساخت کرونوگراف ارزان

[تصویر: ffff.jpg]

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - ahp2009 - 2014-04-19 12:50 PM

(2014-04-19 12:26 PM)profesor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من و یکی از دوستان طی صحبتی که داشتیم امکان ساخت یک کرونوگراف هوشمند تمام خودکار رو داشتیم برسی میکردیم؛
البته قبلا دوستانی به تقلید از نمونه های خارجی سعی کردند با ساخت یک سنسور از طریق پالس صوتی و سپس تفکیک و زمان گیری به وسیله برنامه های میکس صدا اقدام به اندازه گیری سرعت تیر کنند؛ که نمیشود به این کرونوگراف گفت چون تنها یک سنسور و حسگر ساختند که پالس صوتی ایجاد میکنه،

میتونید تو این سایت گزارش کاملشو ببینید
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

من و دوستم ساخت یک کرونوگراف تمام خودکار بدون نیاز به برق یو اس بی و محاسبه دستی یا برنامه میکس صوت در دستور کار داریم؛ به طور خیلی ساده توضیح بدم؛ نیاز به دوتا سنسور داریم مثل تمامی کرونوگراف ها اما ما به جای پالس صوتی و ضبط اون داریم روی حسگر با پالس الکتریکی کار میکنیم و آی سی محاسبه گر، یکی از دوستان دستگاه و توان علمی برنامه نویسی یک آیسی تراشه اوپن بایوس را دارد؛ و قرار شد روش کار کنه؛ خودم هم توان نوشتن برنامشو از نظر نرم افزاری برای محاسبه خودکار دارم؛ و کار های فنی مثل نمایشگر مستقل و برق باطری هم در دستور کاره، و این فعلا نمونه ی اولیشه، داریم روش کار میکنیم، تا الان این طرح برام 21 هزارتومن هزینه داشته دارم سعی میکنم بتونم کرونوگرافی کاملا خودکار با توان محاسبه و نمایش مستقل بسازیم؛ تا الان این سه تیکه بردشو تکمیل کردم؛ بعد که به یه جاهایی رسیدم نتیجشو گزارش میدم. اما بیش از یه ساله که فرصت پیگیریش پیدا نکردم. اولین چیزی که برام مهمه کرونوگراف باید کاملا مستقل باشه نیاز به هیچ وسیله جانبی مثل لبتاب و غیره نداشته باشه. با باطری کار کنه تا قابلیت پروتابل داشته باشه. یه چیزی مثل این نمونه، اما تلاشم تولید با حداقل هزینه ممکن هست. شبیه این ولی کاملا مستقل،

به امید ساخت کرونوگراف ارزان

با تشکر و امید موفقیت Khansariha (8)
اگه ممکنه لطفا نقشه مدار رو برای بچه ها بگذارید تا اگه نکته ای بنظرمون رسید بگن و هم به نتیجه رسیدید ما بتونیم استفاده کنیم

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - profesor - 2014-04-19 01:05 PM

حتما تکمیل بشه و به نتیجه برسه. با جزییات میزارم، اما پروژه مدتهاست معلق مونده، دلیلشم پرداختن به پروژه های دیگه، بود، مثل ساخت رنج فانیدر که آخرش ساختیم ولی درست محاسبه نمیکرد، ساخت....، تغییرات روی تجهیزات اپتیکی و مقاوم سازی دوربین تفنگ که این یکی به جاهای خوبی رسیدم.Khansariha (219) و آخریش هم پروژه ساخت کراسبو بود. برای همین مدت زیادی هست پروژه ساختش راکد مونده، ولی بلاخره تمومش میکنم. فعلا درگیر طراحی یه چیز دیگری در حوضه درسی خودم اصلاح نباتات و مهندسی کشاورزی هستم هیچ وقت آزادی برای پرداختن بهش ندارم.

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - MasoudM - 2014-04-26 02:25 PM

سلام به همه عزیزان
این اولین پست منه
بنده لیسانس برق هستم و در زمینه الکترونیک فعالیت میکنم
خوشحال مبشم بتونم کمکی بکنم
اگه طراحی PCB با برنامه نویسی میکرو نیاز بود من در خدمتم

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - BROWNING X BOLT - 2014-04-26 02:38 PM

درود دوست عزیز
به جمع ما خوش اومدیKhansariha (8)

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - MasoudM - 2014-04-26 07:56 PM

(2014-04-26 02:38 PM)BROWNING X BOLT نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درود دوست عزیز
به جمع ما خوش اومدیKhansariha (8)

ممنونمKhansariha (8)
امیدوارم بتونم برای انجمن مفید باشم

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - tirazhe - 2014-04-26 09:57 PM

من همش منتظرم ببينم بالاخره يكي پيداشه كرونوگراف بسازه ما هم بهره ببريم اما ظاهرا تنها حرفش زده ميشه خبري از خودش نيست Khansariha (290)

RE: ساخت کرونوگراف حرفه ای (دوستان وارد به الکترونیک بیان وسط ) - mirlohi - 2014-04-26 10:49 PM

سلام.دوستان در صفحه اول که نقشه الکترونیکی هست یه چنتا دیود یکسو ساز باهم سری و چنتا دیگه شون موازی هستن.اگه از منبع dc برای تغذیه این دستگاه استفاده میشه پس چرا یکسو ساز گذاشتن؟؟؟؟؟؟؟ راستی از چه نوع سون سگمنتی (نمایشگر هفت قطعه ای) در این دستگاه باید استفاده کرد؟؟؟؟