شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) (/showthread.php?tid=1555)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - yahyarav - 2015-01-09 02:52 PM

سلام دوستان به نظرحقیرممنوعیت شکارمیتونه امنیت جانی محیط بانانان راهم به خطر بیندازه چون کسی که بااین اوضاع دل رابه دریازده وبه تورمحیط بانان برخوردمیکنه برای رهایی ازدست محیط بانان وقانون وجریمه هاممکنه دست به هرکاری بزنه حتی درگیری بامحیطبانان به صورت مسلحانه وآمارشهداوزخمی های محیط بانان بیانگرگراین موضوعه که امسال تشدیدخواهدشدواقعامتاسفم که عده ای باتصمیمات غلط خود باعث متشنج شدن اوضاع میشن وآینده محیط زیست این مرزوبوم رابه خطرمیندازند.یاحقKhansariha (8)Khansariha (8)

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - صادق قرنجیکی - 2015-04-21 07:03 PM

با تشکر از آقا رضا قلعه قافی در مورد مطالب پست اخیر ، امیدوارم روزی فرا رسد که دوستانی همانند شما که در حیطه حقوق و مسایل حقوقی مطالعه و فعالیت دارید نسبت به قانونمند کردن مسایل شکار هر چه بیشتر و خصوصا در مورد سلاح های بادی فعالیت داشته و این موضوع باعث شود تا استفاده و کاربرد سلاح های بادی به عنوان یک فعالیت سازنده و ورزشی هم در نظر گرفته شود و صرفا وسیله ای برای شکار از منظر قانونگذار نباشد.
این امر با حمایت و البته رفتار قانونمند کاربران سلاح های بادی میسر خواهد بود و تا زمانی که ما بر خلاف قوانین جاری مرتبط با سلاح و شکار از جانب قانونگذار و سازمان های مرتبط همانند محیط زیست عمل کنیم (شکار با سلاح بادی در فصل شکار ممنوع و یا زمان های ممنوع اعلام شده مانند این سالها) نباید انتظار حسن نیت و رای مثبت از جانب ضابطین و قضات داشته باشیم. حسن نیت و حسن عمل یکی از ابزار جلب نظر رای کلی قانونگذار از جانب ما کاربران سلاح های بادی است.
امیدوارم روزی فرا برسد که موضوع شکار و استفاده از سلاح بادی برای شکار نیز از طرف قانونگذاران سازمانها مورد نظر و حمایت قرار گیرد. قبل از آن باید نسبت به تعریف قانونی این نوع سلاح ها بپردازیم و نیز فعالیت های مثبت در این زمینه را حمایت کنیم. به همین منظور ما با همراهی دوستان انجمن های فعال در این زمینه بخصوص این انجمن نسبت به تشکیل انجمن بنچ رست تفنگ بادی برای اشاعه این رشته ورزشی در بین کاربران سلاح های بادی اقدام کرده ایم که بیشتر دوستان در جریان معرفی این رشته و برگزاری چند دوره مسابقه دوستانه در این زمینه هستند. امیدوارم در آینده این موضوع مورد حمایت بیشتری از طرف قشر تیراندازان سلاح های بادی قرار گیرد. به امید روز های خوش Khansariha (8)

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2015-04-22 09:37 PM

با سلام و تشکر از توضیحاتی که دادین.یک سئوال دارم اگر بنده بخواهم یک پترن ساده از تفنگ خودم بگیرم و در منطقه ممنوع یا شکارگاه نباشم آیا جرم هست؟آیا بقولی میتوانند به بنده گیر بدهند؟بله می توانند.حتی اگر سیبل هم گذاشته باشم.این مسخره نیست که در بیابان بی آب و علف حتی نمی توانیم به یک سیبل تیراندازی کنیم.میفرمایند شکار ممنوع خوب آیا میتوانیم با چند دوست به طبیعت رفته و برای سر گرمی و کل کل هم که شده به سیبل و یا سنگ شلیک کنیم آن هم جایی که قو پر نمی زند؟جواب منفی هست.آیا حتما باید به باشگاه تیراندازی برویم آنهم در صورت وجود در همه شهر ها ؟آخر من بیچاره می خواهم از شلوغی شهر و ازدحام چند ساعت فرار کنم آیا باشگاه تیراندازی جایی دنج و خلوت هست یا آرامش یک صحرا یا کوه را دارد؟تکراری هست اما باز برای چندمین بار عرض می کنم امسال از 20 مرداد ماه تا 20 اسفند ماه دو روز آخر هفته اگر شکار هم ممنوع باشد با اسلحه و یک سیبل هم که شده در جاهایی که خبری از شکار نیست میروم و به سیبل تیراندازی می کنم یک دوربین فیلمبرداری هم دور و نزدیک قرار می دهم تا در صورت گیر دادن از نظر قانونی دست بالا را داشته باشم و بتوانم حسابی از خجالتشان درآیم.Khansariha (8)Khansariha (256)

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - aghajoon - 2015-04-22 10:34 PM

(2015-04-21 06:34 PM)cholpe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شروع به جرم
دربین علاقه مندان به شکاروگاها تیراندازی، سوالاتی وابهاماتی درباره شروع به شکار، یکی از مصادیق شروع به جرم مطرح است ،دراین مبحث با تعریف عمومی از شروع به جرم وبیان مواد قانونی مرتبط اجمالابه این موضوع میپردازیم .
.
.
.
امید به روزی که همه قانونمند شکارکنیم.Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
درود و سپاس بی پایان بر شما باد . بسیار کامل جامع، کاربردی و دقیق توضیح دادید آقا رضا . واقعا نتونستم به زدن دکمه سپاس اکتفا کنم ،بسیار عالی بود.
یه سوالی برای من پیش آمده ، حد مرز جغرافیایی و دقیق مناطق چهارگانه که در قانون محیط زیست ذکر شده چگونه مشخص میشه ؟ برای مثال من یک پروانه شکار پرنده کسب میکنم که بر طبق آن مجاز به شکار پرندگان مجاز در روزهای مجاز و در مناطق آزاد هستم ، حالا شکارگاه من در نزدیکی منطقه محافظت شده قرار داره ولی هیچ تابلو محیط زیست اونجا نصب نشده ، من چطور میتونم مرز مناطق چهارگانه را تشخیص بدم ؟؟ با تشکر.

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - shekarmi - 2015-04-23 09:54 AM

سلام و عرض ادب خدمت دوستان .... اگر میخواهیم در منطقه آزاد اما نزدیک مناطق حفاظت شده شکار بریم برای اینکه خدای نکرده دچار مشکل نشویم باید به اداره محیط زیست اون منطقه رفته و نقشه محیط تحت حفاظت رو دریافت و مشاهده کنیم نقشه کامل همه روستاها رو هم ذکر کرده و مساحت و دامنه تحت حفاظت رو مشخص کرده است ..

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2015-04-23 08:09 PM

با سلام خدمت سرور ارجمند جناب cholpe.برادر عزیز شما میفرمایید که تیراندازی به سیبل در منطقه دور از شکارگاه یا مناطق ممنوعه نمی تواند دردسر ساز باشد.اما در استان فارس که هفت سال پروانه شکار ندادند همین که در بیابان تشریف ببرید مامورین می گویند چرا اسلحه آوردی در طبیعت ؟مگر امسال پروانه شکار دادند ؟و از این صحبتها.متاسفانه با تبلیغات فراوان محیطبانی را شغلی مقدس جلوه دادند.درست که تعداد محیطبانها برای نظارت بر همه مناطق کافی نیست ولی خدا وکیلی تمام محیطبانان عزیز با شکارچیان غریبه همان طور که با دوستان و فامیل رفتار می کنند بر خورد می کنند.تماما از در آمد و سختی کار می نالند.سختی کار یک معلم ابتدایی با آن در آمد و مسئولیت بیشتر نیست؟سختی کار یک مامور آتش نشانی چطور که هر بار ما موریتشان می تواند برایشان آخرین ماموریت باشد.آنها بجای پول دلار می گیرند؟مامور اورژانس که در جاده ها کار میکند کارش کمتر از یک محیطبان ارج دارد یا آسانتر هست؟کدام شغل مقدس تر هست ؟معلمی شغل آتش نشانی یا مامور اورژانس جاده ای و-و-و-و؟ کدام یک از این مشاغل جای بیشتری برای بیراهه رفتن دارد؟بزرگوارانی در تلاشند تا کسی نتواند برای قتل نفس هم محیطبان را محکوم کند .آیات اینها خلاف قانون خدا نیست؟بله اگر اثبات شود که برای دفاع از خود قتل نفس کرده تبرئه محیطبان قابل قبول هست ولی چطور یک شکارچی می تواند اثبات کند که به سمت محیطبان شلیک نکرده است؟در جوی که امروز شکارچی از یزید و ابوسفیان هم ملعون تر معرفی شده و محیطبان هم در حد قداست رسیده آیا کسی صدای شکارچی اللخصوص غیر قانونی را می شنود یا برای حرفش ارزشی قائل هست.آیا طرف یک سازمان را می گیرند یا یک آدم معمولی ؟آنهم آدم کثیف شیطان صفت به نام شکارچی در برابر سازمانی فوق مقدس محیط زیست؟کدام قانون از من شکارچی در برابر ظلمی که اداره محیط زیست استان در حق من و امثال من کرده دفاع می کند؟چرا باید شکار در این مدت در استانهای بسیارخشک تر یا با محیط زیست شکننده تر از فارس انجام میشد اما در استان ما نه؟کجا می توانیم بپرسیم که آیا در این هفت سالی که در استان شکار ممنوع بود چه کار شاخصی انجام دادند.جز اینکه شکار گاهها به تملک شکارچیان غیر قانونی یا نور چشمی در آمد؟حرف امروز بنده را شاید دوستان جدی نگیرند ولی عاشقان شکار که در چارچوب قانون هم حرکت می کنند بزودی آرزوی یک وعده شکار یا حتی گشتن با تفنگ در طبیعت را فقط در خواب می توانند ببینند.متاسفانه همه به خواب خرگوشی رفتیم و منتظریم که آیا امسال پروانه شکار صادر میشود یا نه.و دلمان را به شایعات خوش کردیم که مثلا یکی می گوید من پسر عمویم در فلان اداره هست و گفته که اگر هوای تابستان امسال در استان از 46.5 در جه گرمتر نشود گفته اند که پروانه شکار می دهند.حیف از عمر ما که دارد می گذرد و ما بی تفاوت نگاه می کنیم.

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - aghashekar - 2015-04-23 08:38 PM

سلام دوست عزیز
متاسفانه مشکل این است که شکارچیان هیچ تشکل منسجم و حامی خاصی ندارند. از سوی دیگر رسانه در دست دولت و در خدمت اهداف آن است و ملت جز شنیدن و عمل کردن چاره ای ندارند. عملا حق دفاع کردن از شکارچی گرفته شده است و هر کس هم بخواهد از حق خود دفاع کند در یک سری امواج اجتماعی ساختگی و جریحه دار کردن افکار عمومی خفه می شود.
مثلا بارها برای ایجاد تنفر از شکارچی صحنه ضجر کش شدن خرس مادر و ناله دلخراش توله خرسها در سمیرم را به اسم شکارچی در رسانه عمومی پخش کردند. این در حالی است که اصل نمایش چنین صحنه های خشنی در انظار عمومی خلاف است.
یا بارها عکس شکم دریده شده بز وحشی و جنین های خون آلودش را به نمایش گذاشته اند. صدای اعتراض هم به جایی نمی رسد. عده ای کاسه داغتر از آش هم در زیر چتر حمایت سازمان راهپیمایی می کنند و شعار مرگ بر شکارچی سر می دهند. حال فرض کنید ما بخواهیم در دفاع از خود جلو آنها بایستیم. چه شود.
به هر حال با این روند آینده از این هم بدتر است و شکارچی هیچ جایی در این جامعه نخواهد داشت.
امیدوارم اینطور نشود.
موفق باشید

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - صادق قرنجیکی - 2015-04-24 07:27 PM

متاسفم از این موضوع !
من با شناختی که از آقا رضا عزیز داشتم پست ایشون رو با توضیحاتی دنبال و تشویق کردم ، چون به واقع این موضوع برای من بسیار مهم است ! هم از منظر حقوقی چون خودم کاربر سلاح هستم ولی اختصاصی سلاح های بادی که موضوع مشکل حلا قانونی برای این رده از سلاح ها پابرجاست و دوستان ایرگانر ظاهر امر زیاد علاقه ای به قانونمند شدن استفاده و کاربرد اسن نوع سلاح ها نیستند.
در واقع الان موضوع شکار و قوانین مرتبط با آن در کمترین اولیت هایم قرار دارد! برعکس خیلی از دوستان هستند که کابر شاتگان و سلاح شکاری گلوله زن هستند و به نوعی شکار را به عنوان یک تفریح سالم و البته به صورت قانونی دنبال می کردند ، الان موضوع شکار با ممنوعیت مواجه هست ، حال این طرح درست یا غلط به هر عنوان یک قانون است و تا وقتی ما خود را ملزم به قانونمندی ندانیم ، مطمئنا مشکلات اصلی پابرجا خواهند ماند. دوست داشتم مباحث حقوقی در این مورد توسط دوستانی آگاه به مسایل حقوقی و کیفری مانند آقا رضا ادامه پیدا می کرد. بخصوص این موضوع باعث شود تا در مورد سلاح های بادی و حیطه استفاده و قانونمندی آن نیز پیش بره ، اما بیشتر دوستان همیشه ناراضی از ضابطین و قانون هستند و همیشه حق با شکارچی است ، ولی در عین حال همه می دانیم که دوستان هم اکنون هم شکار می کنند چه شکارچی قانونی و چه غیر قانونی

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2015-04-24 09:51 PM

خدا را گواه می گیرم من در طول هفت سال حتی یک فشنگ هم شلیک نکردم.وگرنه کسانی که به قانون بی اعتنا هستند برایشان هیچ تفاوتی ندارد که شکار آزاد یا ممنوع باشد.

میفرمایید رعایت قانون خوب هست من هم وسواس خاصی به رعایت قانون دارم در تمامی زمینه ها ولی قوانین مربوط به شکار متاسفانه کاملا بر ضد شکارچی هست و این هم بر میگردد به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست بجای سازمان شکاربانی که هم حافظ شکار باشد و هم حافظ منافع شکارچی متصدی این امر شده.

میفرمایید قوانین.در کدام کشور چه مترقی و چه عقب افتاده چه واقع در منطقه خشک یا منطقه خوش آب و هوا قوانین شکار مثل کشور ما هست؟کجای دنیا تیر اندازی با تفنگ بادی 4.5 آنهم از انواع ضعیف اینهمه مکافات و دردسر دارد؟

بنده خودم را مقید به اجرای قوانین کشورم می دانم و دوستان را هم به همین کار توصیه میکنم اما قوانینی که مثل قوانین شکار مشکل اساسی دارند را باید تا کی تحمل کرد؟؟؟

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - moshsh - 2016-05-21 11:13 AM

مسئله شکار به کنار، اگر با سلاح گلول زن بخوایم بریم فقط هدف و سیبل بزنیم آیا اشکالی داره؟ دوستان اگر تجربه ای دارن بفرمایند؟