شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) (/showthread.php?tid=1555)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - shekarmi - 2014-07-11 01:45 PM

(2014-07-10 09:39 PM)سنگک نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام .یکی از مهمترین و اساسی ترین لوازم برای انجام شکار قانونمند و کلا هرگونه شکار اسلحه میباشد.به نظر شما دوستان آیا طریقه ثبت نام اسلحه سهمیه ای آنهم سپردن آن به فروشگاههای شکار درست هست؟آیا این باعث سوء استفاده بعضی از دوستان اسلحه فروش نمیشود؟آیا باعث نمیشود که عده ای از این بزرگواران نوبت فروش اسلحه را پیش فروش کنند؟یا دوستان و فامیل را در اولویت قرار بدهند؟بنظر شما چه راه حلی میتواند این نقیصه را بر طرف کند و جایگزین آن باشد؟با تشکر.

سلام به شما. هم اکنون برای دریافت اسلحه دولتی به هر کدام از فروشگاهها مراجعه میکنید میگویند بیاین ثبت نام کنید نوبت شما که شد خبر میدهیم در نتیجه اسلحه فروش میره حدود مثلا 10 قبضه سلاح میاره حالا ثبت نام کننده چقدره 200 نفر !!!! میاد به اونهایی که دست اندر کارند (ریس بانک و شهرداری و .....) و اقوام و اونهایی که زیر سیبیلی میدن اسلحه میده و بقیه افرادی که ثبت نام کردن در برنامه بعد روز از نو روزی از نو Khansariha (172)

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - seasonhunt - 2014-07-11 01:49 PM

کاملا درسته من خودم تجربه کردم

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2014-07-14 02:22 PM

چند درصد از راننده های ماشین قانون شکن هستند؟چند درصد از ازدواجها به طلاق ختم میشن؟چند درصد از

شکارچیها متخلف هستن؟آیا بخاطر تخلف عده ای از رانندها میگن باید دیگر گواهینامه صادر نکرد یا کسی حق

نشستن پشت ماشین را ندارد؟یا کسی گفته بخاطر طلاق بعضی از زوجین دیگر نباید گواهی ازدواج صادر

کرد؟اگر چنین نیست پس چرا تا شکارچی متخلفی در جایی شکار میکند تمام حامیان محیط زیست و رسانه ها

یک صدا کل شکار و انسانیت شکارچی را زیر سئوال میبرند؟آیا تا بحال چه کارهای واقعا مفیدی برای تکثیر

مثلا پرنده های در حال انقراض و رها سازی آنها در مناطق حفاظت شده صورت پذیرفته؟کار واقعا مفید نه

شعار که فلان سمینار برگزار شد.آیا در قرآن کریم شکار منع شده یا برعکس شیوه درست شکار کردن توصیه

شده؟آیا بازی زن و مرد نا محرم در سریالهای صدا و سیما بعنوان زن و شوهر در نزد خدا حلال تر هست یا

شکار؟آنهم شکار انسانی و با رعایت تمام مسائل شرعی و قانونی؟ من هم مثل بسیاری از دوستان شکارچی

سالیان درازی هست که شکار میکنم اما خدا گواه است که همیشه اگر بیش از دو پرنده شکار میکردم یک

احساس غم وجودم را فرا میگرفت به همین خاطر شاید خنده دار بنظر برسد ولی سعی میکردم بیش از دو پرنده

را شکار نکنم.بیشترین لذتی را که میبردم از بودن در کوه و طبیعت بود.ولی متاسفانه رسانه ها که می خواهند

از قافله روشنفکری جا نمانند با شور تبلیغات اداره محترم محیط زیست را منتشر میکنند که مثلا در استان ...و

در شهر ... یک شکارچی و یا ده شکارچی تفنگهای خودشان را شکستند.و یا یک شکارچی بعلت شرم از

شکارهایی که انجام داده تفنگش را شکست.آفرین ولی من و سایر شکارچیانی که مثل بنده حتی از حد تعیین شده

کمتر شکار کرده و تمام قوانین شکار را حتی بیشتر از آنکه در قانون آمده رعایت کرده ایم باید از چه شرمنده

باشیم که تفنگهای خود را بشکنیم و یا اجازه شکار نداشته باشیم؟

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2014-07-23 02:08 PM

دوستان در مورد قانون بخشودگی که تقریبا دوسال پیش اجرا شد مطلب زیاد خوانده اید.و اکثرا مطالب هم

انتقادی بوده و هست.وجود اسلحه های بدون جواز و تعداد آن رابطه مستقیم با امنیت یک جامعه دارد حالا چه در

زمینه امنیت محیط زیست چه امنیت شهروندی.پس هر قانون یا فراخوانی که در جهت سر وسامان دادن به این

معضل وضع شود و باعث جمع آوری سلاحهای غیر قانونی وقاچاق شود قانون خوبی هست.به شرطی که خوب

هم اجرا شود. اما این فراخوان وقتی خوب بود که مثلا می گفت دارندگان اسلحه های غیر قانونی در این مدت

زمان....موظف هستند سلاح خود را به مراجع ذیربط تحویل دهند در غیر اینصورت این عواقب سنگین را

برای آنان به دنبال خواهد داشت.یعنی وضع مجازاتهای واقعا سنگین.نه اینکه برای نگهداری اسلحه بدون مجوز

به آنها پاداش گرفتن سهل و آسان جواز حمل و در پی آن مسلما پروانه شکار را بدهند.آیا بزرگوارانی که نه

ترسی از قانون داشتند و نه اهمیتی به قانون می دادند و اسلحه غیر مجاز نگهداری میکردند حالا بعد از گرفتن

پروانه شکار خود را موظف میدانند که مثلا در هر شکار باید 4 پرنده شکار کنند؟ یا فلان پرنده در حال

انقراض هست و باید از شکارش چشم پوشی کنند؟آیا نتیجه این کارها باعث تنگتر شدن عرصه بر محیط زیست

و حیوانات ساکن در آن نیست؟آیا این تصمیمات تو دهنی به کسانی که عمری پیرو قانون بودند و بجای تفنگ

ارزان و عمدتا نو قاچاق به همین اسلحه های کهنه و گران جواز دار و یا جدیدا نخجیر و آکار رضایت دادند

نیست؟آن هم که چندی هست به لطف توصیه مسئولان محیط زیست که در خواست کردند توزیع نشود یا به هر

علت دیگری توزیع نمیشود یا خیلی محدود توزیع میشود.و در آخر یک خبر جدید هم شنیدم که آنهم اگر حقیقت

داشته باشد واقعا باید فاتحه کبک و تیهو را که قبلا خواندیم فاتحه سار و کبوتر و قمری و حتی گنجشک را هم

بخوانیم .گفته شده که درصدی از تفنگهای اندکی که بصورت سهمیه ای توزیع میشود به کشاورزان داده میشود

حالا نمیدانم برای دفع آفات یا برای دفاع که باز هم نتیجه آن میشود به گونه ای دفع آفات.کم نیستند دوستان

شکارچی که برای شکار کبوتر یا قمری و یا سار و یا ....به نزدیکی زمینهای زراعتی میرفتند یا هنوز تشریف

میبرند(چون اینگونه پرنده ها بخاطر آب و دانه در نزدیکی زمینهای کشاورزی بیشتر پیدا میشوند)و وقت و

بیوقت از سوی کشاورزان سرزنش میشدند و میشوند..البته بخاطر گرانی بنزین و ماشین آفرود و لوازمش نه هر

روز که گه گاهی.حالا ببینید کسی که همیشه در آن زمینها حضور دارد نه مثل شما دو روز آخر هفته و در

ساعتهای محدود چه به بهانه دفع آفت چه به هر بهانه دیگر چه بلایی میتواند بر سر همین چند گونه ای که

تعداد بیشتری از آنها مانده بیاورد.البته بنده جسارت نکردم و منظورم کشاورزانی که از قبل اسلحه داشتند و به

قوانین شکار بخوبی آگاهند و جزو شکارچیان باسابقه هستند نیست.بلکه منظورم آن دوستانی هستند که تازه

صاحب اسلحه شدند و یا میشوند و ذوق شلیک به هر جنبنده ای را دارند.امیدوارم که این موضوع شایعه ای

بیش نباشد و گرنه باید به یاد کودکی که میگفتیم گنجشک پر کلاغ پر همه پرنده های باقی مانده را هم پر دهیم

برود پی کارش.بازهم مقصر اصلی نابودی محیط زیست و حیوانات ساکن در آن را باید شکارچی تابع قانون

دانست؟البته چه بزرگوارانی که اسلحه قاچاق داشتند و مجوز حمل گرفتند و چه در صورت صحت خبر

کشاورزانی که به طریقی که عرض کردم صاحب سلاح شدند انشا الله سلاحشان مبارک و امیدوارم که بهترین و

خوش ترین لحظه ها را با سلاحشان داشته باشند و از قوانین شکار کاملا تبعیت کنند.

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2014-11-30 09:17 PM

اگر ما به شخص یا اشخاصی بگوییم شما صلاحیت انجام فلان کار را ندارید ناراحت شده و در بیشتر موارد عکس العمل شدیدی از خود نشان می دهند.در صورتی که هر شخصی صلاحیت انجام بعضی از امور را دارد نه تمام امور را.مثالی میزنم.شما اگر تشریف ببرید خدایی ناکرده پیش فوق تخصص قلب و عروق و از ناراحتی معده بپرسید دکتر میفرماید این
در تخصص من نیست و بنده صلاحیت دادن نظر در این مورد را ندارم.بله فوق تخصص قلب که اول هفت سال عمومی خوانده بعد تخصص و بعد فوق تخصص گرفته خودش اعلام می کند من مثلا صلاحیت اظهار نظر در باره معده یا بیماریهای
پوستی را ندارم.این را گفتم که در ادامه از عرایض بنده برداشت اشتباهی نشود.

به نظر بنده اداره محترم محیط زیست صلاحیت رسیدگی به امور مربوط به شکار وشکارچیان منجمله صدور دفترچه وپروانه شکار را ندارد حتما میفرمایید چرا.در پایین کاملا توضیح میدهم.

یک سئوال چه وقت یک کارمند می تواند ادعا کند حقوقی که می گیرد حلال است؟درسته وقتی که وظیفه محوله را با تمام توان و بصورت صحیح انجام دهد.کارکنان عزیز و محترم اداره محیط زیست از رئیس گرفته تا پایین ترین رده ها
در چه اداره ای کار می کنند؟آفرین اداره حفاظت محیط زیست.حالا وظیفه این بزرگواران چیست؟از نام اداره مشخص است وظیفه آنها حفاظت محیط زیست هست.پس اگر خدایی ناکرده هرگونه کارو عملی را خلاف این تعهدشان انجام دهند حقوقی را که دریافت میکنند حلال می تواند باشد؟
حرف بنده این هست پروانه شکار چه ربطی به اداره حفاظت محیط زیست دارد.اگر مجوز شکار بدهند صد در صد خلاف خط مشی شان عمل کردند و اگر هم ندهند و مثل سالیان گذشته به هر نحوی چوب لای چرخ شکارچیان بگزارند
کار صحیح و درستی نکرده اند چون شکارچیان هم نا خواسته و اجبارا باید پروانه شکار سالیانه خود را از این اداره بگیرند.
قبلا عرض کردم اگر مریخیها به زمین بیایند و ببینند مسئول صدور پروانه شکار برای شکارچیان اداره حفاظت محیط زیست هست از خنده روده بر می شوند.مثل اینکه امور زندگی موش را دست گربه بسپارند.
این وسط نه اداراه حفاظت محیط زیست و کارمندان محترمش مقصر هستند ونه شکارچی بیچاره که هر سال با خفتی تمام باید پروانه شکار را دریافت کند.این وسط آن قانونی مقصر هست که بجای تاسیس اداره شکاربانی که اول
حقوق شکار و بعد هم شکارچی را مد نظر داشته باشد این مهم را دست اداره حفاظت محیط زیست سپرده.
پس باز هم عرض میکنم با تمام احترامی که برای این بزرگواران قائل هستم با قاطعیت عرض می کنم صلاحیت هیچگونه دخل وتصرفی در امور مربوط به شکار و شکاچی را ندارند.((الخصوص شکار))
ان شاء الله در ارسال بعدی توضیح میدهم که چه کارهای ابتدایی و ساده و صد البته حیاتی را دوستان
محیط زیست می توانستند انجام دهند و متاسفانه انجام ندادند؟

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - izci - 2014-11-30 09:49 PM

دوست عزيز حق با شماست ولي فعلا به غير از سازمان حافظت از محيط زيست رئيس مجلس و نماينده فلان شهر و بعدش هم احتمالا هلال احمر وتربيت بدني و تاكسي راني و..... هم نظر كارشناسي ميدهند يعني در حال حاظر براي نظر دادن براي مقوله شكار و صيد تنها شرطي كه أصلا مهم نيست تخصصه!!

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - esmael - 2014-12-01 01:58 AM

چرخ اختراع شده پس نباید بیایم و دوباره از صفر شروع کنیم در زمینه شکار هم راه حل کشورهای دیگه میتونه مفید باشه ولی مسولین ما حاضر نیستن قبول کنن و همیشه باید کم کاری های خودشان و کسانیکه قبل از خودشان بوده اند و الان دارن در پست دیگری خدمت!!!!میکنند را به شخص یا عوامل دیگه اختصاص بدن
همین موضوع مثل گردش به دور خود است بدون طی مسافت مفید

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2014-12-01 03:07 PM

دوست خوبم جناب.izci.به نظر شما چه وقت همه درباره یک مهم نظر میدهند؟وقتی که متولی اصلی آن مهم از پس انجام دادن صحیح آن بر نیاید.فرقی نمی کند سوار پژو یا پراید یا پرادو هستیم رانندگی در بیراهه ما را به مقصد نمی رساند.

دوست خوبم جناب.esmael.وقتی شما یکی از ستونهای اصلی بنا را کج میسازید آیا بعد از متوجه شدن آن را خراب کرده و از نو می سازید یا اینکه از ترس از صفر شروع کردن بنا را کامل می کنید و منتظر ویران شدن کامل آن می شوید.تازه تاسیس اداره شکار بانی از صفر شروع کردن نیست تنها میانبری از راه اشتباه به سمت راه درست هست.

و این کار یعنی تاسیس اداره شکاربانی خطری برای کار و معیشت کارکنان محیط زیست ایجاد نمی کند.

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2014-12-01 06:03 PM

حالا می رسیم به یکی ازکارهایی که می شد انجام داد و متاسفانه انجام داده نشد.چندی پیش یکی از دوستان فیلم پرورش نیم وحشی هوبره در کشور مغرب را به بنده داد.اول فیلم گوینده می گفت تقریبا نسل این پرنده در حال انقراض بوده بعد مسئولان آن کشور عده ای کارشناس خارجی را استخدام کردند و هوبره را بصورت نیمه وحشی پرورش دادند.بعد از چند سال رها سازی همان هوبره ها در محیط طبیعی تعدادشان چنان زیاد شد که هم پرنده های شکاری می توانستند شکارشان کنند هم نشان می داد شکارچیان با اسلحه یا پرنده های شکاری دست آموز در حال شکار هوبره هستند و از همه مهم تر پرنده ای که کم کم در آن مناطق دیده نمی شد و در خطر انقراض بود دوباره به صحنه طبیعت بازگشته بود.حالا یک سئوال من نمی گویم کبک یا تیهو.یا هوبره. همین کبوتر چاهی یا جنگلی را که اگر دو سه عدد زخمی را بعد از مداوا در یک قفس رها کنید بعد از یکسال تعدادشان چند برابر میشود را اداره محترم محیط زیست نمی توانست به طریقه نیم وحشی پرورش دهد و در طبیعت رها سازی کند.میفرمایند شکار غاز-مرغابی-کبک-تیهو جنایت است.خوب چطور می شد اگر شکارچیان بیچاره حداقل بتوانند چند کبوتر شکار کنند.واقعا پرورش کبوتر احتیاج به دانشی عظیم دارد؟تا صحبت می شود می فرمایند تعداد شکار چیان بی حساب است.خوب اگر نفری پنج هزاریا ده هزار تومان از هر شکارچی بابت تکثیر بعضی از گونه ها بگیرید آیا شکارچی از ذوق گرفتن پروانه از پرداخت آن امتناع می کند؟حالا ضرب کنید تعداد بی حساب شکارچیان در مثلا ده هزار تومان را.

در زیر چند عکس از فیلم پرورش هوبره در کشور مغرب را برای دوستان قرار دادم.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: مشکلات شکار قانونمند!(قوانین در پست اول) - سنگک - 2014-12-08 09:03 PM

به تا زگی یکی از مسئولین محترم اداره محیط زیست صحبتی فرمودند که بنده بی نهایت متعجب شدم.واقعا فهم این مطلب از درک بنده خارج هست.وبسایت منتشر کننده خبر(پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران) نقل قول از(مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست)تاریخ انتشار (1393.09.17 )متن صحبت ایشان(وی گفت: در سال جاری صرفا پروانه شکار پرنده برای استانهایی که شکار پرندگان معیشت جوامع محلی استان است و از این طریق امرار معاش می کنند با درخواست ادارات کل استان ها صادر می شود.)

یک سئوال دارم .مگر نه اینکه زنگ خطر نابودی پرندگان مهاجر و غیر مهاجر سالها ست که به صدا در آمده؟مگر نه اینکه اگر یک شکارچی با شکار یک یا دو پرنده آن هم در چند بار محدودی که در طول سال فرصت رفتن به شکار را پیدا می کند باعث نابودی نسل پرنده ها می شود؟پس چطور شما برای شکار تجاری یعنی کسب در آمد از راه شکار کردن که نا گفته نماند چند ده برابر تعداد شکار متعارف در هر سال باید شکار کنند تا سود دهی داشته باشد پروانه صادر می کنید اما برای شکارچیان عادی پروانه صادر نمی کنید؟خدا گواه است هرچه فکر می کنم متوجه حکمت نهفته در این قضیه نمی شوم.