شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
احكام شرعي شكار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: احكام شرعي شكار (/showthread.php?tid=145)

RE: احكام شرعي شكار - mofa - 2015-09-11 08:12 PM

(2015-09-11 08:00 PM)asman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کسی که سلاح دست میگیره چه بادی وچه سلاح گرم وقصد شکار داره حتما بایدچاقوی تیز داشته باشه اون گلوله ویا ساچمه وپرتابه حکم چاقو رو داره اگه همون بالا مرده حلاله ومشکلی نداره اما اگه شما زخمی پیداش کنید باید فورا سرشو ببرید که حلال بشه واگه چاقو همراهتون نباشه ویا عمدا از چاقوتون استفاده نکنید وبذاریدو صبر کنید خودش کم کم از شدت خونریزی وجراحت جون بده این دیگه حرام میشه / بله andytanhaجان درست میفرمایند اگه یادمون رفت بگیم بسم الله وبه عمد نباشه مشکلی نداره چون مسلمان همواره به خدا اعتقاد داره وهمیشه دربرابر خدای خویش تسلیمه

ممنون از andytanha و asman عزیز طبق فرمایش شما من اینطور فهمیدم که یعنی اگه همون اول بمیره (فریز بشه) نیاز نیست سرشو ببری و حلاله اما اگه جون داشته باشه باید سرشو ببری تا حلال شه درسته؟

RE: احكام شرعي شكار - andytanha - 2015-09-11 08:19 PM

درسته
اما قبلش حتملا باید بسم االه بگید چه موقع تیر انداختن چه وقتی زنده هست میخواین با چاقو سرش رو بزنید
Khansariha (8)

RE: احكام شرعي شكار - mearaji - 2015-09-12 02:55 PM

دوستان درست گفتن...
فقط من یه نکته اضافه کنم که
تیر باید تیز و برّنده باشه! اگر در بدن حیوان فرو بره و آنرا پاره کنه؛ پاک و حلاله....

اما اگه تیز نباشه و بلکه با در اثر فشار پرنده رو بکشه یا بر اثر حرارت باعث سوختن حیوان بشه، بنا به نظر برخی مراجع عظام؛ شکار پاک ولی حلال بودنش محل اشکاله.....

RE: احكام شرعي شكار - andytanha - 2015-09-12 03:24 PM

(2015-09-12 02:55 PM)mearaji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان درست گفتن...
فقط من یه نکته اضافه کنم که
تیر باید تیز و برّنده باشه! اگر در بدن حیوان فرو بره و آنرا پاره کنه؛ پاک و حلاله....

اما اگه تیز نباشه و بلکه با در اثر فشار پرنده رو بکشه یا بر اثر حرارت باعث سوختن حیوان بشه، بنا به نظر برخی مراجع عظام؛ شکار پاک ولی حلال بودنش محل اشکاله.....

سلام
با این فرمایش شما یه سوال برای من پیش میاد؟
و اینکه تمام ساچمه های اسلحه ساچمه ای گرد هستن این چطور میشه اخه تیز نیستن

RE: احكام شرعي شكار - mhrSB - 2015-09-12 03:38 PM

(2015-09-12 03:24 PM)andytanha نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
با این فرمایش شما یه سوال برای من پیش میاد؟
و اینکه تمام ساچمه های اسلحه ساچمه ای گرد هستن این چطور میشه اخه تیز نیستن
سلام
در اینجا باید به متخصص های سلاح مراجعه بشه(که یک جورایی همین بروبچ خودمون هم توشون هستن)
ساچمه های کروی هم وارد بدن شکار میشن.متصورم ان حکم برای چیزی مانند سنگ بوده که نه تیز است و نه سرعت بالایی دارد،چون بر اثر سرعت بالا ساچمه ها با ایجاد برش داخل بدن حیوان وارد میشن و پرنده بر اثر خون ریزی و یا اسیب اجزا حساس بدن میمیره نه با فشار وارده بر پوستش)
البته اگر هم منظور این باشه که حتما باید تیز باشن تا ببرن میشه جوری دیگه برسی کرد.
استدلالم را بر اساس اثر پرتابه ها روی کاغذ عنوان میکنم.و این یک نظر شخصی هست و باید درستی اش پرسیده و مورد برسی قرار بگیره.
ساچمه ای که بخواهد با فشار،کاغذ را ببره یک جورای حالت پانچ کردن داره(مثل ساچمه های سر تخت سلاح بادی)ولی ساچمه ای که کاغذ را پاره میکنه و یک سوارخ کوچک ایجاد کرده و اطرافش کاغذ بریده شده هست(مثل دیگر ساچمه ها به جز سر تخت)
امیدوارم مفید بوده باشهKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: احكام شرعي شكار - mearaji - 2015-09-13 10:32 AM

(2015-09-12 03:38 PM)mhrSB نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
در اینجا باید به متخصص های سلاح مراجعه بشه(که یک جورایی همین بروبچ خودمون هم توشون هستن)
ساچمه های کروی هم وارد بدن شکار میشن.متصورم ان حکم برای چیزی مانند سنگ بوده که نه تیز است و نه سرعت بالایی دارد،چون بر اثر سرعت بالا ساچمه ها با ایجاد برش داخل بدن حیوان وارد میشن و پرنده بر اثر خون ریزی و یا اسیب اجزا حساس بدن میمیره نه با فشار وارده بر پوستش)
البته اگر هم منظور این باشه که حتما باید تیز باشن تا ببرن میشه جوری دیگه برسی کرد.
استدلالم را بر اساس اثر پرتابه ها روی کاغذ عنوان میکنم. و این یک نظر شخصی هست و باید درستی اش پرسیده و مورد برسی قرار بگیره.
ساچمه ای که بخواهد با فشار،کاغذ را ببره یک جورای حالت پانچ کردن داره(مثل ساچمه های سر تخت سلاح بادی)ولی ساچمه ای که کاغذ را پاره میکنه و یک سوارخ کوچک ایجاد کرده و اطرافش کاغذ بریده شده هست(مثل دیگر ساچمه ها به جز سر تخت)
امیدوارم مفید بوده باشهKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

فرمایش شما تقریبا درسته دوست عزیز.

رساله حضرت امام خمینی: احكام شكار كردن با اسلحه

مساله ٢٦٠١) اگر حيوان حلال گوشت وحشى را با اسلحه شکار کنند، با پنج‏شرط حلال و بدنش پاک است:
اول: آنکه اسلحه شکار مثل کارد و شمشير برنده باشد، يا مثل نيزه و تير، تيز باشد که به واسطه تيز بودن، بدن حيوان را پاره کند. و اگر به وسيله دام يا چوب و سنگ و مانند اينها حيوانى را شکار کند، پاک نمى‏شود و خوردن آن هم حرام است. و اگر حيوانى را با تفنگ شکار کنند، چنانچه گلوله آن تيز باشد که در بدن حيوان فرو رود و آن را پاره کند، پاک و حلال است. و اگر گلوله تيز نباشد بلکه با فشار در بدن حيوان فرو رود و حيوان را بکشد، يا به واسطه حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حيوان بميرد، پاک و حلال بودنش اشکال دارد.
دوم: کسى که شکار مى‏کند بايد مسلمان باشد يا بچه مسلمان باشد که خوب و بد را بفهمد، و اگر کافر يا کسى که اظهار دشمنى با اهل بيت پيغمبر صلى الله عليه و آله و سلم مى‏کند، حيوانى را شکار نمايد، آن شکار حلال نيست.
سوم: اسلحه را براى شکار کردن حيوان به کار برد. و اگر مثلا جايى را نشان کند و اتفاقا حيوانى را بکشد، آن حيوان پاک نيست و خوردن آن هم حرام است.
چهارم: در وقت بکار بردن اسلحه نام خدا را ببرد و چنانچه عمدا نام خدا را نبرد، شکار حلال نمى‏شود. ولى اگر فراموش کند، اشکال ندارد.
پنجم: وقتى به حيوان برسد که مرده باشد، يا اگر زنده است، به اندازه سر بريدن آن وقت نباشد. و چنانچه به اندازه سر بريدن وقت باشد و سر حيوان را نبرد تا بميرد، حرام است.

این هم استفتاء از آیت ا... مکارم شیرازی:
سوال: لطفا در خصوص حلیت و حکم شکار با تفنگ شکاری که ساچمه های گرد و ریز دارد به طور کامل ارشاد فرمایید.
جواب: هرگاه بدن حیوان را سوراخ کند و خون از آن بیاید حلال است ولی اگر موقعی به شکار برسند که نمرده باید آن را سر ببرند.

RE: احكام شرعي شكار - hossein1haghighi - 2015-10-27 03:03 PM

سلام دوست عزیز هر پرنده ای سنگدان داشته باشه حلاله.

hosein haghighi

RE: احكام شرعي شكار - aghashekar - 2015-10-27 08:04 PM

سلام دوست عزیز
این پرنده به احتمال زیاد حلال است. چون سریع بال می زند . حالا اگر سنگدان هم داشته باشد که دیگر حتما حلال است. اما یک سوال. من یک باز کلاغ سیاه شکار کردم و سنگدان داشت. البته قدیم که بچه بودم. آیا برای پرنده ای مثل کلاغ هم شرط داشتن سنگدان کفایت می کند؟
موفق باشید

RE: احكام شرعي شكار - andytanha - 2015-10-28 08:08 AM

(2015-10-27 08:04 PM)aghashekar نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوست عزیز
این پرنده به احتمال زیاد حلال است. چون سریع بال می زند . حالا اگر سنگدان هم داشته باشد که دیگر حتما حلال است. اما یک سوال. من یک باز کلاغ سیاه شکار کردم و سنگدان داشت. البته قدیم که بچه بودم. آیا برای پرنده ای مثل کلاغ هم شرط داشتن سنگدان کفایت می کند؟
موفق باشید
سلام
کلاغ سیاه اگه اشتباه نکنم پاهاش زرد باید باشه اگه منظورتون اون هست حلال گوشته Khansariha (8)

RE: احكام شرعي شكار - babakdana - 2015-10-28 09:30 AM

دوستان توجه داشته باشن کلاغ از هر نوعش حرام گوشت چه نوک سرخ چه پا زرد چه غیره .