شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
احكام شرعي شكار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: احكام شرعي شكار (/showthread.php?tid=145)

RE: احكام شرعي شكار - bycal - 2012-09-01 07:26 PM

سلام به همه دوستان فعال در اين انجمن
ديدم اينجا داره خاك ميخوره ذهنم هم مشغول يه موضوع بود:
در فقه شيعه خوردن گوشت اسب كراهت داره و كراهت در معني به عملي ميگن كه در صورت انجام از طرف شارع ايرادي به كار نيست و عقوبتي ندارد
کَراهت به فتح کاف یکی از احکام خمسه تکلیفی می‌باشد.
به موجب این حكم ، انسان می‌تواند فعل مورد نظر شارع را انجام دهد بدون این‌كه كیفر شود ولی اگر آن را انجام ندهد، پاداش می‌یابد

در فقه اهل سنت هم ( مذهب حنفيه كه اكثريت در ايران هستند) حلاله.......(اگه اشتباه به من گفتن شما صحيحش رو بفرماييد)
حالا شكار اسب وحشي چه حكمي داره؟

RE: احكام شرعي شكار - esijoon - 2012-09-01 07:58 PM

بایکال جان از اونجایی که حتی حیوان اهلی که به واسطه زندگی در وحش از اهلیت در اومده و وحشی شده شکارش صحیحه پس اسب وحشی هم شامل این حکم میشه

RE: احكام شرعي شكار - LITKOH - 2012-09-01 09:01 PM

آقا احسان ميشه به من بگي اون آيه در مورد چي نازل شده ؟!برادر شما اصن بيكار باش بشين "مرگ بد با صد فضيحت ...." و از اين داستانا بخون ولي به چيزي لطمه نزنه
در مورد كلاه شرعي هم گفتم هدفم شكار صرف نيست بلكه استفاده از گوشتش هم هست و گرنه به هيچي رحم نميكردم
حالا بي خيال كي 20 كيلومتر ميكوبه بره
ولي اگه تونستي يك عدد كلاه جهت حلال كردن شكار غير مجاز پيدا كن (اين كه 18 سالم نشده دليل ميشه؟!)

RE: احكام شرعي شكار - mehrdadi - 2012-09-01 11:42 PM

(2012-09-01 07:26 PM)bycal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در فقه شيعه خوردن گوشت اسب كراهت داره و كراهت در معني به عملي ميگن كه در صورت انجام از طرف شارع ايرادي به كار نيست و عقوبتي ندارد
به موجب این حكم ، انسان می‌تواند فعل مورد نظر شارع را انجام دهد بدون این‌كه كیفر شود ولی اگر آن را انجام ندهد، پاداش می‌یابد

در فقه اهل سنت هم ( مذهب حنفيه كه اكثريت در ايران هستند) حلاله.......(اگه اشتباه به من گفتن شما صحيحش رو بفرماييد)
تا جایی که من میدونم گوشت اسب و الاغ مکروهه و فقط یه تبصره ای داره که میگن اگر از حیوانی جهت باربری و سواری استفاده بشه دیگه خوردنش حرومه حتی این تبصره در مورد گاو هم استفاده میشه یعنی گاوی که برای بارکشی و سواری استفاده یشه خوردن گوشتش اشکال داره . البته این نقل قولایی بود که شنیدم ودوستان میتونن بر اساس استنادات نظر بدن

RE: احكام شرعي شكار - mhrSB - 2012-09-01 11:52 PM

(2012-09-01 11:42 PM)mehrdadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-09-01 07:26 PM)bycal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

تا جایی که من میدونم گوشت اسب و الاغ مکروهه و فقط یه تبصره ای داره که میگن اگر از حیوانی جهت باربری و سواری استفاده بشه دیگه خوردنش حرومه حتی این تبصره در مورد گاو هم استفاده میشه یعنی گاوی که برای بارکشی و سواری استفاده یشه خوردن گوشتش اشکال داره . البته این نقل قولایی بود که شنیدم ودوستان میتونن بر اساس استنادات نظر بدن

علتش اینه که تو اسلام اگه حیوانی به درد کار دیگری(کار کردن)به غیر از کشتن بخوره بهتره از گوشتش استفاده نشه و ازش استفاده دیگری مثل سواری دادن یا حمل بار و... بشه.

RE: احكام شرعي شكار - morteza - 2012-09-02 11:26 AM

جناب بایکال با تشکر از جوابت ؛متاسفانه معنی (سخط) را نمیدانم .

RE: احكام شرعي شكار - bycal - 2012-09-02 12:00 PM

(2012-09-02 11:26 AM)morteza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جناب بایکال با تشکر از جوابت ؛متاسفانه معنی (سخط) را نمیدانم .
سخط ب معني ناخشنودي و عدم رضايت ميباشد
مقابل كلمه رضا
با تشكر از شما

RE: احكام شرعي شكار - esijoon - 2012-09-03 09:03 AM

(2012-09-01 11:42 PM)mehrdadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

مهردادی جان یکم اشتباه کردی عزیز....حیوانات حلال گوشتی که جهت باربری ازشون استفاده میشه خوردنشون مکروهه...الاغ و اسب نیز به همین دلیل مکروه هستند

RE: احكام شرعي شكار - radreza - 2012-09-03 11:32 AM

(2012-08-29 11:10 PM)bycal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان در صداقت شما شكي نيست لذا لطف كنين و جواب بدين:
با وجود حلال بودن موسي كو تقي يا همون يا كريم نظر خودتون و بزرگانتون در منطقه اي كه تشريف دارين درباره شكار اين پرنده چيه؟اصلا تا به حال اونو شكار كردين؟اگه كس ديگه اي شكارش كرده و به شما گفته ايا شما هم اونو خوردين؟ايا به راحتي كبوتر چاهي اونو شكار ميكنن و ميخورن؟ميخوام ببينم هر منطقه اي چه نوع برخوردي با شكار اين پرنده دارن تشكر

سلام بایکال عزیز توی منطقه ما به این پرنده ها میگن کو کو و توی مشهد میگن موسی کو تقی من کارم شکار این پرنده است و گوشت سینه خوبی داره حتی من دو سه تا روایت از امامان توی حلیه المتقین دیدم که فاخته موقع خوندن نفرین میکنه میگه نیست شوید و امر به ویران کردن لانه اش کردند که توی خونه یکی از شیعیانشون بوده برا همین توی شکار اون اهتمام عجیبی دارم

RE: احكام شرعي شكار - esijoon - 2012-09-03 11:53 AM

(2012-09-03 11:32 AM)radreza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-08-29 11:10 PM)bycal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان در صداقت شما شكي نيست لذا لطف كنين و جواب بدين:
با وجود حلال بودن موسي كو تقي يا همون يا كريم نظر خودتون و بزرگانتون در منطقه اي كه تشريف دارين درباره شكار اين پرنده چيه؟اصلا تا به حال اونو شكار كردين؟اگه كس ديگه اي شكارش كرده و به شما گفته ايا شما هم اونو خوردين؟ايا به راحتي كبوتر چاهي اونو شكار ميكنن و ميخورن؟ميخوام ببينم هر منطقه اي چه نوع برخوردي با شكار اين پرنده دارن تشكر

سلام بایکال عزیز توی منطقه ما به این پرنده ها میگن کو کو و توی مشهد میگن موسی کو تقی من کارم شکار این پرنده است و گوشت سینه خوبی داره حتی من دو سه تا روایت از امامان توی حلیه المتقین دیدم که فاخته موقع خوندن نفرین میکنه میگه نیست شوید و امر به ویران کردن لانه اش کردند که توی خونه یکی از شیعیانشون بوده برا همین توی شکار اون اهتمام عجیبی دارم

عامو نکنید همچین...ای حرفا چیه؟!؟!؟!؟!؟!؟

شما رو به خدا بیخیال شید...این روایات سندیت نداره...اصلا با عقل جور در نمیاد....