شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
احكام شرعي شكار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: احكام شرعي شكار (/showthread.php?tid=145)

RE: احكام شرعي شكار - bycal - 2012-08-04 01:39 PM

(2012-08-03 11:32 PM)mohajr نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان کوسه تا جایی که من میدونم حلاله ....................
(2012-08-04 01:41 AM)esijoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بایکال جان این کوسه ای که شما فرمودید آیا همون کوسه سفید شکارچی هست؟.................
همانطور كه ملاحظه فرموديد علما همه اجماعا نظر كارشناس حيوانات را ملاك قرار داده ند
اما اسي جان همونطور كه بازم از فتواي علما ديديم نيازي نيست من و شما فلس را ببينيم شايد ميكروسكوپي باشه
مثلا در نوعي از شير ماهي فقط 5 عدد فلس در زير شكم هست و مابقي بدن حتي ميكروسكوپي هم فلس ندارد و حلال و از گرونترين ماهي هاست يا شايد در دوره اي از زندگي فلس داشته و حالا نداره........پس نظر در مورد فلس= =نظر كارشناس گونه هاي ابزي
در مورد تنوع گونه هاي كوسه پس بايد به نظر كارشناسان مراجعه شود و چون در شيلات قسمتي در همين ارتباط هست كه بررسي ميكنه گونه هاي حرام وارد بازار نشه (البته طبق فقه شيعه چون اهل سنت همونطور كه گفتم تفاوت بسياري در اين مورد با ما دارند)پس نيازي به نگراني نيست
ضمنا بيشتر گونه هايي كه فلس ميكروسكوپي دارن و.........كه حلالند ولي چون مردم دوست دارن فلس رو با چشم ببينند به بازار عرضه نميشه يا تغيير كاربري داده ميشه مثلا ماهي تن حتما دوستان جنوبي ديدن ماهي تن در .....بعضي ........گونه ها فلس ميكروسكوپي ريز داره و وزن اون گاهي بالاي يك تن هست به قسمي كه نميتونن اونو داخل لنچ بكشن اونو با ظناب به لنچ ميبندن و ميارن و اگه فاطله دور باشه با اره برقي توي دريا تكه تكه ميشه بعد ميارن داخل در اين ماهي اصلا فلسي به چشم نمياد و چون بزرگ هم هست در ساخت تن يا غذاي ماكيان و.... استفاده ميشه

RE: احكام شرعي شكار - choliche - 2012-08-04 07:47 PM

دوستان عزيز مسئله حلا وحرام يه موضوعه شخصيه و هركس طبق اعتقاد خودش عمل ميكنه و فكر نكنم درست باشه كه كه يه فرد بگه فلان چيز حلاله يا حروم در وهله اول اگه شخص معتقد باشه بنا به مذهب خود بايد به مرجع خود مراجعه كنه اگر كه نيست ديگه چه جاي بحثه همه چيز ميتونه بخو ره پس با اين تفاسير پيشنهاد به حذف تايپيك ميدم

RE: احكام شرعي شكار - AIRKING - 2012-08-04 09:55 PM

(2012-08-04 07:47 PM)choliche نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان عزيز مسئله حلا وحرام يه موضوعه شخصيه و هركس طبق اعتقاد خودش عمل ميكنه و فكر نكنم درست باشه كه كه يه فرد بگه فلان چيز حلاله يا حروم در وهله اول اگه شخص معتقد باشه بنا به مذهب خود بايد به مرجع خود مراجعه كنه اگر كه نيست ديگه چه جاي بحثه همه چيز ميتونه بخو ره پس با اين تفاسير پيشنهاد به حذف تايپيك ميدم

با سلام و تشکر از شما.
دوست عزیز این فرمایش شما خیلی درست نیست.مسئله حلال و حرام تا زمانی شخصی هست که فقط برای خود فرد باشه اما وقتی یک نفر سوال میپرسه بقیه کسانی که می دونن یا می تونن جوابش پیدا کنند وظیفه دارند جواب بدن و هیچ منعی هم این وسط وجود نداره. هر چند طبق حدیثی موثق داریم که حلال محمد (ص)حلال و حرام محمد (ص) حرام است تا قیامت.
درسته شاید دوستان اقلیت مذهبی در جمع ما باشند که قدمشان بر روی چشم و ما هم کاملا به اعتقادات اونها اهمیت میدیم و براشون ارزش قائلیم چون اونها هم اهل کتاب هستند ،اما به جرات میتونم بگم 90% اعضا این سایت مسلمان هستند و مهم ترین و با اهمیت ترین چیز بین مسلمانان حلال و حرام بودن نوع خوراکشون هست و حتی کشور های غربی هم این موضوع قبول کردند و در اونجا ها نیز مشخصا نوشته فروشگاه حلال.
اون نفری که میگه فلان چیز حلال و فلان چیز حرام عمر خودش در راه کسب داشن تو این زمینه صرف کرده و از سر هوا و هوس نمیگه که ی حرام هست و چی حلال.

در خصوص مراجعه به مرجع کاملا با شما موافقم.افرادی که براشون مهم هست که چیزی که میخورن حلال هست یا حرام میتونن به مرجع تقلیدشون مراجعه کنند اما وقتی سوالی پرسیده میشه بقیه دوستان لطف میکنند و زحمت پرسو جو و پرسیدن سوال میکشن و در اختیار بقیه قرار میدن ،این عمل هیچ منافاتی با بحث تاپیک ندارد و در خصوص اینکه ممکنه فردی به این چیزها اعتقاد نداشته باشه ،این دلیلی نمیشه که بیاد و در این جمع و در این سایت اعلام کنه که من اعتقادی ندارم و میخوام هر چیزی بخورم ،چون،این سایت در کشوری اسلامی و تحت قوانین ایران اسلامی داره اداره میشه و طبق قانون سایت ما حق نداریم از این قوانین که یکیش هم همین مسئله حلال و حرام هست تخطی کنیم.

در خصوص پیشنهادتون هم ،ضمن تشکر و قدردانی از مطرح کردنش ،تیم مدیریت متفق القول بر ین امر تاکید دارد که این تاپیک همچنان به قوت خود باقی بماند.
با تشکر از محبت و همراهی شماKhansariha (8)
احسان جان فکر کنم منظور بیشتر بر سر تخت بودن هست.
در صورتی که کروی بودن خودش دارای زاویه های فراوانی است که باعث به وجود اومدن کره میشه و در اگر در قطر برش زده بشه به هیچ وجه حالت تخت پیدا نمیکنه و حالت کنبدی پیدا میکنه.

ن خودم با این عقل ناقصم به نظرم میاد منظور از بدون فشار وارد شدن این بوده که با سنگ و چوب و چماق نباشه .
در هر صورت احتیاط بر این هست که حتی المقدرو از ساچمه سر تخت استفاده نشه (برای کسانی که مرجع تقلیدشون امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبریست)
Khansariha (8)

RE: احكام شرعي شكار - bycal - 2012-08-05 12:22 AM

(2012-08-04 07:47 PM)choliche نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
انتقاد شما رو در ارتباط با بسياري از ارسال ها قبول دارم طبق روال هر انجمني گاهي گريزهايي خارج از موضوع هم هست تا حدي كه خودم هم يك اعتراض داشته ام اما در شكل كلي قابل قبول و موضوع پسنديده اي هست و در حالت اجماع وكلي::
اينجا هيچ كس تفسير به راي نميكنه كه بگه يه چيز حلاله يا حرومه طبق قرار انجمن(اگه مراجعه كنيد در پست هاي قبلي) روال درست رو پيشنهاد دادن به اين صورت كه سوال پرسيده بشه و دوستان طبق اطلاع از نظر مراجع جواب رو نقل قول ميكنن و فرد نميگه چي حلاله يا حرومه
ضمنا دوست گرامي اين بحث هايي كه گاها ميبينيد بعضي ها كه نظر شخصي در مورد حكم ديني داده اند باطل است اما انچه زيبا و پسنديده است رفع شبهه ميباشد به طور مثال من در مورد مساله اي سوالي داشتم اما جواب انو نتونستم پيدا كنم يكي از دوستان قبلا جواب اونو از مراجع پرسيده بود همونطور كه ميدونين احكام به صورت كلي از طرف مراجع گفته ميشه و شبهات به صورت سوال و جواب كه به استفتاء در اصطلاح فقهي مشهور است از مراجع به صورت پراكنده است مثلا يكي ميپرسه هدهد حلاله يا حروم خوب در اينجا در احكام جواب به صورت كلي هست و به صورت موردي اگه از يك مرجع سوال شده باشه جوابش هست اگه نشده باشه نيست اينجاست كه دوستان كمك ميكنن و جواب صحيح رو پيدا ميكنن و در اختيار بقيه قرار ميدن
نكته ديگه دوست گرامي بعضي از دوستان در سنين پايين هستن يا حتي در سنين بالاتر هم تا كنون به ان شبهه برخورد نكردن و به قول شاعر همه چيز را همگان دانند اين دوستان از دانش همگان كه خبره كارن استفاده ميكنن و فايده اينگونه فرم ها در بيان موضوعات به زبان ساده است تا ضمن رعايت اصل حكم به صورت خودماني ترو به زبان ساده تر شبهات بحث و رفع بشه
اينكه فرمودين حلال و حرام يه موضوع شخصيه كاملا درسته اما قبل از اون بايد به اين سوال جواب داد من و شما مسلمان هستيم يا نه؟؟؟/بدون تعارف يا هستيم پس ديگه محدود به رعايت چهارچوب هايي در زندگي هستيم اگر نه كه خوب ديگه اصلا نيازي به رجوع به اين انجمن نيست
و در پايان:
فراگيرى تعليمات اسلام و رساندن آن به ديگران در مسائل فروع دين و لزوم پيروى شنوندگان از آنها همان تقليد است
پس وظيفه تك تك ما رساندن قول صحيح از صاحب نظر به شنوده ميباشد

RE: احكام شرعي شكار - salehpourtaher - 2012-08-05 01:02 AM

دوستان من یه طلبه میشنام که شدو سواره و یه اخونده که یه تک لول داره که میزنه و میخوره اسم مرجعشم نمیگه خخخخخخخخ

RE: احكام شرعي شكار - ALIANA-54-T06 - 2012-08-05 01:49 PM

دوستان خواهشا تاپیک را از بحث و هدفش منحرف نکنید.Khansariha (8)
پستهای بی ربط بزودی پاک میگردد.

RE: احكام شرعي شكار - bycal - 2012-08-05 06:56 PM

سلام به همه دوستان
گفته اند انچه را به خود نميپسندي به ديگران مپسند هميشه در ارسا لها فرض رو بر اين بگيريم گيرنده خودمون هستيم واسلام
جهت پايان دادن به همفكري ؟؟/؟دوستان سوالي دوست عزيزي از من كرد نتونستم جواب بدم لطفا اگر شما قبلا به جوابي در اين زمينه رسيدين و داشتين بفرماييد:
شكاري رو زدين و شكار در جايي افتاده كه شما به اون دسترسي ندارين مثلا گودال و به داخل گودال هم نميتونيم بريم كه اونو ذبح كنيم و طبق قوانين شرعي وقتي به شكار برسيد كه روح در بدن داشته باشه بايد ذبح بشه تير هم ندارين بايد چه كنيم ؟؟
خداييش دوستاني كه كم لطفي ميكنن و ....ايا شده اين مساله براشون پيش بياد يا شايد پيش هم نياد نبايد حكمشو بدونيم؟به نظر من كه سوال واقعا مهمي هست و براي يه شكارچي شايد پيش بياد
منتظر جواب دوستان هستم

RE: احكام شرعي شكار - esijoon - 2012-08-05 07:05 PM

بایکال جان اگه بعد از افتادن در گودال به دلیل صرف افتادن مرده باشه که حرام میشه....ولی اگه بر اثر زخم گلوله مرد ولی شما هم بهش دیر رسیدید حلاله..فقط تا قبل از فاسد شدنش از گودال درش بیارید که حیف نشه...
اگه داخل گودال افتاده باشه و زنده باشه و شما بالا سر گودال باشید نمیتونید با تیر خلاصش کنید...چون راه در رو نداره....
اگه شما بالا سر گودال باشی ولی نتونی خودت رو به شکار ته گودال برسونی..حالا به هر دلیل....با نرسیدن به شکار فرقی نداره....

RE: احكام شرعي شكار - unique - 2012-08-07 09:07 AM

سوال سوال سوال
اين خارنجكيا چطوري حيوونا رو ميكشن و ميخورن؟
منظورم فرق بين ذبح شرعي و غير شرعيه.
خيلي وقت بود برام سوال بود.
يكي از دوستان كه عسلويه بود ميگفت كره ايها گربه رو ميندازن توي يه گوني و اونقدر با چوب ميزننش تا بميره.و ميگفتن اينجوري گوشتش خوشمزه تره.Khansariha (226)صحت داره؟

RE: احكام شرعي شكار - mehrdadi - 2012-08-07 10:14 AM

(2012-08-07 09:07 AM)unique نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سوال سوال سوال
اين خارنجكيا چطوري حيوونا رو ميكشن و ميخورن؟
منظورم فرق بين ذبح شرعي و غير شرعيه.
خيلي وقت بود برام سوال بود.
يكي از دوستان كه عسلويه بود ميگفت كره ايها گربه رو ميندازن توي يه گوني و اونقدر با چوب ميزننش تا بميره.و ميگفتن اينجوري گوشتش خوشمزه تره.Khansariha (226)صحت داره؟

هر کسی مطابق اعتقادات خودش عمل میکنه اونا هم که مسلمون نیستن که اولا گربه نخورن بعدش هم چیزی که میخوان بخورن ذبح شرعی کنن فقط من یه چیزی شنیدم که میگن ماندگاری گوشتی که ذبح شرعی شده باشه بیشتر از گوشتی هست که غیر شرعی ذبح شده چون در ذبح شرعی رگهای اصلی بریده میشه و خون کاملا تخلیه میشه ولی این خارجیا که من تو فیلما دیدم وقتی یه شکاری میزنن تا حالا ندیدم سر ببرن