شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
احكام شرعي شكار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: احكام شرعي شكار (/showthread.php?tid=145)

RE: احكام شرعي شكار - Ali - 2011-02-10 08:50 PM

سلام من یه مشکل دارم.چند مدل کلاغ که میدونم گوشتش حرومه رو عکسشو میذارم:
[تصویر: Corvus_corone.jpg]
[تصویر: Rook.jpg]
اما امروز این دو مدل رو هم دیدم که دوتاشو میدونستم از کلاغا هستند ولی نمیدونم حرومه یا حلال یکیشم که نوک درازه و مثل گنجشکه الان پیدا کردم که دیدمش ولی نزدم و گفتم مطمئن شم حلاله بعد بزنمشون:
[تصویر: Pie_bavarde.jpg]
[تصویر: Pleske_s_Ground_Jay.jpg]
[تصویر: Chough.jpg]
خوب حالا این سه تا رو کی میدونه حلال ان یا حروم؟از اینا جای ما هست مخصوصا اون زاغی ها که دم درازند چند صد تائی میشه پیداشون کرد و من توی اینترنت دیدم(یوتیوب)که هانترورمین که عاشق شکاراشم اکثرا ازینا میزنه و میخوره...
آقا کسی نبود؟
1-زاغی حلاله یا حروم؟
2-زاغ نوک قرمز حلاله یا حروم؟
3-زاغ خاکستری رنگ نوک دراز حلاله یا حروم؟
:P

RE: احكام شرعي شكار - AIRKING - 2011-02-10 10:10 PM

زاغی ها رو میدونم حرامه اما دوتای دیگه رو نمی دونم.
در مورد تیر ها هم من شنیدم تیر های نوک پهن مثل گامو مچ اگر به شکار بخوره و شکار بمیره حرومه اما اگه قبل از مردن بهش برسی و سرش رو ببری نه.
البته اینا فقط حرفای منه.و برای مطمئن شدن باید از متخصصش پرسید.
یا علی

RE: احكام شرعي شكار - Cz452 - 2011-02-10 11:17 PM

خوردن هرنوع از كلاغ حرام ميباشد
(برگرفته از سايت آيت الله وحيد خراساني)

RE: آشپزی با گوشت شکار - Cz452 - 2011-02-11 04:25 PM

(2011-02-10 11:10 PM)farzzin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان اگه کسی تجربه خوردن گوشت خرگوش رو داره یه راهنمایی بکنه چطوری باید پختش(کبابی-آب پز؟):D

سلام دوست عزيز
خوبه كه اطلاع داشته باشيد كه خوردن هر نوع خرگوش(نر يا ماده) در دين مبين اسلام حرام است.

RE: آشپزی با گوشت شکار - Ali - 2011-02-12 12:15 PM

سلام این پست ها قبلا دربارش بحث شده اما اقای سیستانی فرموده تمام حیواناتی که داخل زمین لونه میکنند مثل خرگوش موش جوجه تیغی و امثال اونها حرام گوشت هستند!خداوند هم در سوره بقره آیه 172 خداوند میفرماید:
"خداوند تنها خوردن گوشت مردار و خون و گوشت خوک و حیوانی که نام غیر خدا به هنگام ذبح بر آن گفته شود حرام کرده.ولی ان کس که ناچار شود در صورتی که ستمکار و متجاوز نباشد گناهی بر اونیستزیرا خداوند آمرزنده و مهربان است"
این از این لحاظ که بعضیا میگن کجای قرآن نوشته خرگوش حرومه یا کجاش نوشته که کلاغ حرام گوشته!؟!یا...
برای این جواب ها هم باید بگیم که قران به ظاهر کلیات رو گفته و جزئیات رو باید خودمون از قران بفهمیم و چون خیلیا نمیتونن درک کنند مجبوریم از مراجع استفاده کنیم که متخصص اینکارند و من تا حالا فقط یه مرجع رو دیدم گفته مکروه و بقیه گفتند حرام.حالا خود دانید ولی اینو بگم که گوشت کلاغ و خرگوش و پرنده های شکاری یک نوع انگله خاص دارند(چون همه زنجیره غذاییشون یکیه)که اگه گوشتشونم ذغال بکنیم اون انگل نمیمیره!یا علی

RE: آشپزی با گوشت شکار - Ali - 2011-02-12 01:19 PM

عزیز من زاغی رو نمیدونستم ;) و اون کلاغ نوک قرمزا.نه بابا شما اختیار دارید ما کجا و تخصص کجا...

RE: آشپزی با گوشت شکار - Cz452 - 2011-02-12 03:57 PM

(2011-02-12 03:36 PM)farzzin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-02-11 04:25 PM)Cz452 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2011-02-10 11:10 PM)farzzin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان اگه کسی تجربه خوردن گوشت خرگوش رو داره یه راهنمایی بکنه چطوری باید پختش(کبابی-آب پز؟):D

سلام دوست عزيز
خوبه كه اطلاع داشته باشيد كه خوردن هر نوع خرگوش(نر يا ماده) در دين مبين اسلام حرام است.

ممنون از پاسختون
ولی اینو در نظر داشته باشید که همه مسلمان نیستند:D

سوالات مطرح شده از دفتر مقام معظم رهبري (اگه اشتباه نكنم سوال بعضي از دوستان هم باشه)
سوال و جواب 1(سه قسمتي)
سوالات:
1- هنگام شکار یک پرنده حلال گوشت که قصد استفاده گوشت ان را دارم بعد از شکار به چه گونه ای باید ضبح شود؟
2- اگر بعد از خوزدن تیر هنوز زنده بود چه عملی باید انجام داد؟
3- اگر بعد از اصابت تیر مرده بود چه عملی باید انجام داد؟
4- جدا کردن سر شکار (کندن سر حیوان با دست) چه حکمی دارد؟
جوابها:
ج1و3) اگر حیوانی را با تفنگ شکار کنند چنانچه گلوله آن تیز باشد که در بدن حیوان فرو رود و آن را پاره کند پاک و حلال است ولى اگر گلوله تیز نباشد بلکه با فشار در بدن حیوان فرو رود و حیوان را بکشد یا به واسطه حرارتش بدن حیوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن حیوان بمیرد پاک و حلال بودنش اشکال دارد.
ج2و4) در فرض سؤال لازم است پرنده با مراعات شرايط ذبح، تذکيه شود و کندن سر ان با دست موجب تذکيه نمي شود.
سوال و جواب 2
سوال: میخواستم بدونم آیا درخصوص پرندگان هم باید پس از خارج شدن روح از بدن سر حیوان به طور کامل بریده بشه (چون با جسه ای که برخی از پرندگان دارند واقعا غیر ممکنه)؟
جواب: در تذکيه شرعي بين پرندگان با ساير حيوانات فرقى نيست.

RE: احكام شرعي شكار - milad123 - 2011-02-12 04:49 PM

بله متاسفانه من اشتباه کردم و گوشت خرگوش حرام است.علم پیشرفت کرده ولی من کلی عقب افتادم اطلاعاتم قدیمی هست.ام این نوید رو بهتون بدم که به جاش میتونیم ملخ بخوریم 100 درصد حلاله.هیچ تیر اندازی هم لازم نداره و همه جا پیدا میشه

RE: احكام شرعي شكار - AIRKING - 2011-02-16 03:08 PM

البته میلاد جان این ملخ ها نه!!!!
قدیم تر ها که ملخ ها حمله میکردن و یه زمین کشاورزی رو از بیخ و بن نابود میکردن و البته قحطی هم میشد خوردن ملخ رایج بود.پدر بزرگ من(خدا رحمتش کنه)تعریف میکرد از ملخ های اون موقع که بسیار درشت و گوشتی بودن.البته به نظر من خوردن ملخ خیلی بهرته خوردن سوسک و کرم جسد و عقرب و رتیل و انواع حشرات دیگه هست.:s
در کل من معتقدم برای هر چیز اگر خودمون تخصصش رو نداریم باید بریم سراغ متخصصش.
یا علی

RE: احكام شرعي شكار - mmdsniper - 2011-08-06 10:08 AM

سلام
دوستان عزیز کسی میدونه حکم شکار در ماه مبارک رمضان چیه؟