شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي دولول (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- موضوع: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار (/showthread.php?tid=137)

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - salar56 - 2013-04-24 07:29 AM

رضا جان با تشكر از توضيحات كامل شما اين سوال‌ها براي من هم بود كه بجز باز كردن بچه قندان بقيه مواردو نمي‌دونستم.Khansariha (399)
ولي من هنوز در مورد مسايل زير ابهام دارم خوشحال ميشم دوستان راهنمايي كنند:
1-در مورد نوع روغن براي روغن كاري داخل لوله و قنداق كه اسلحه فروش به من زنگ بر يا همون روغن 400 براي تميز كردن لوله بعد از هر تيراندازي توصيه كرد كه بعد از هر تمرين تراپ استفاده كنم كه زياد مورد قبول من نبود چون بعضي از دوستان اعتقاد دارن زاج سلاح و كروم داخل لوله رو از بين مي‌بره.Khansariha (226)
2- توصيه مي‌كرد كه بعد از هر تيراندازي به مفاصل و ماشه از همون روغن يا روغن چرخ خياطي بزنم كه بازم من بيم سرايت به قنداق و پوسوندن چوب انو دارم همچنين جذب خاك و يا سفت شدن در سرما و جلوگيري از عملكرد صحيح.
3- محل‌هاي روغن كاري و نحوه آن غير ماشه كه باز زير آن جايي براي ورود روغن داره براي من كامل مشخص نيست. مثلاً ضامن كه با كوچكترين روغن كاري به قنداق بر خود مي‌كنه.Khansariha (290)
4- نظر اساتيد به استفاده از روغن چرب ناهيد براي روغن كاري ماشه و مفصل‌ها و روغن خشك و پاك كننده براي پاك كردن داخل لوله و روي اون چيه؟
5- نظر دوستان در مورد روغن اسلحه، تركيبات اون و محل استفاده اون چيه؟ چون يه بابايي به من پيشنهاد مي‌كرد يه روغن اسلحه بگيرم و با همون تمام اسلحه رو قبل و بعد از تيراندازي روغن كاي كنم.
6- براي چوب قنداق كه به نظر رنك اون پوشش مناسبي از سيلر و كيلر نداره از كدام روغن كه دوستان تو سايت پيشنهاد كردن بهتره استفاده بشه نظير روغن زيتون و يا پارافين مايع غير خوراكيKhansariha (256)
ببخشيد سوالام زياد شد ولي من كل سايت و سايت‌هاي مشابه رو زير و رو كردم ولي جواب قطعي كه مورد اجماع باشه براي اونا پيدا نكردم.
با سپاسKhansariha (48)Khansariha (256)Khansariha (8)

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - HOSSEINDM - 2013-04-24 08:12 AM

با تشکر از شما آقا رضا
خیلی توضیحات مفید بود و من یک نکته رو متوجه شدم که ببینم شماهم تائیید میکنید
با روش دومی که در بالا گفته شد و لول و بچه قنداق جدا شد برای سرهم کردن تفنگ و رفتن به شکار اگه ما فشنگ رو اول در لول بذاریم و سلاحو سرهم کنیم تفنگ پر نیست درسته؟
زمانی که من کمر تفنگو میشکنم میشه تا حدی تفنگو باز کرد که فشنگ رو فقط لول بالا قرار داد و کمرشو بست که بازم تفنگ مسلح نشه ولی برای گذاشتن هردو فشنگ تفنگ مسلح میشه.
من امروز صبح رفتم 2 تا فشنگ محافظ چکاننده گرفتم به قیمت 10 تومن که شانس من آخریش بود .

[تصویر: 68823972619128565762.jpg]

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اینم برای اون دوست عزیز که عکس کلی از تفنگ خواست (این دو عکس از داخل آرشیو هست ولی در حالت کلی فرقی با تفنگ من نداره)
و دوست عزیز دیگری در مورد سهمیه بودن تفنگ پرسیده بود . بله سهمیه هست و در برج 10 سال قبل گرفتم ( مشهد )

[تصویر: 96582329411671904209.jpg]
[تصویر: 22746433901266698716.jpg]

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - rezajf - 2013-04-24 08:41 AM

خدمت آقا سالار و حسين آقاي گل بايد عرض كنم:
قرار دادن فشنگ داخل لول و اسمبل كردن اون به خصوص در شكار سرعت شما رو در مسلح كردن سلاح(به محض رويت شكار) بالا مي بره بدون اينكه در طول مسير سلاح آماده شليك(و نه پر) را با خود حمل مي كنيد بدون اينكه سوزن مسلح و سلاح خطرناك شده باشد
اين كار در سلاح هايي مصداق دارد كه سوزن در حالت استراحت از سوراخ پيشاني جنگي بيرون نباشد و وقتي كه چكانده مي شود يك ضربه به چاشني مي زند و سپس به عقب برمي گرددولي در سلاح هايي مانند نخجير 1 و 2 اين كار خطرناك است چرا كه سوزن در حال استراحت ، نوكش بيرون است و چه بسا كه اگر در خزانه لول فشنگ باشد و سپس سلاح اسمبل گردد ، هنگام بستن لول ضربه سوزن باعث شليك ناخواسته گردد.
در خصوص روغنم بايد عرض كنم كه به نظرم تاپيكي در مورد باشد ولي تا جايي كه يادم مي آيد اطلاعات كاملي عرضه نشده بود
فرق زاج با كروم اين است كه زاج با ماليده شدن روي سطح كار تميز و سنباده خورده رسوب مي كند و لوله را سياه مي كند ولي كروم به روش الكتروليز داخل لول مي نشيند و با روغن هاي حلال پاك نمي شود البته زاج براق(به اشتباه زاج ناميده مي شود) اگرم كروم سياه باشد از قيمت و مقاومت بالايي برخوردار است و به مرور زمان و با مالش دست از بين نمي رود
جهت جلاي چوب مي توان دستمال چرب (به حد خيلي كم مانند وقتي كه شما دستهاي چربتان را با دستمال پاك مي كنيد)را روي سطح قنداق بكشيد (روغن در حدي نباشد كه به دستمال، خيس گفته شود)
من خودم چندين سال است كه از اسپري روغنWD-40 استفاده مي كنم (داخل لول) و روي لول را دستمالي كه دستهايم را پاك مي كنم، براق مي كنم
اگر زيرتفنگ را رو به بالا بگيريم (ماشه و حفاظ آن رو به بالا باشند) و كمي اسپري به بيخ ماشه بزنيم ضامن هم روغن كاري مي شود
هر از چند گاهي هم ميتوان كفي قنداق را باز كرد و از داخل سوراخ قنداق، پيچ اصلي سلاح را باز نموده و باباز شدن كپ اجزاء داخلي را روغن كاري كرد و روغن اضافه را با دستمال خشك نمود

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - novincar - 2013-04-24 01:07 PM

سلام
من هم امروز رفتم تفنگم رو از اسلحه فروش تحویل گرفتم
با جواز نگهداری در منزل ولی فکر نمیکنم بتونم دووم بیارم و جمعه نبرمش بیرون چند و تا شلیک با هاش نکنم

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - masih.hunter - 2013-04-24 01:17 PM

بهتره برای قنداقهای مثل اکار از پارافین مایع استفاده کنید و برای سرویس لوله همانطور که رضا جان گفتن از روغن WD-40 . موفق باشید .

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - Shatur - 2013-04-24 09:17 PM

دوستان من هم امروز اسلحه رو تحويل كرفتم زير لول نوشته ساخت تركيه زير كب هم نوشته آكار_در نكاه اول اسلحه ظريفي به نظر ميرسه

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - Hormozjanahi - 2013-04-25 09:42 AM

بچه ها شما کی نام نویسی کرده بودین یعنی سهمیه ها اومده

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - Shatur - 2013-04-25 12:03 PM

اينا سهميه سال 91 هستند كه دوستان الان تحويل كرفتند_من برج12 خريدم كه الان جواز موقتش اومده_سهميه 92 برج 4 به بعد مياد

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - Hormozjanahi - 2013-04-25 02:31 PM

Shatur جان تو خاص واستنون پیام فرستادم اگه میشه جواب بددید

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - Shatur - 2013-04-27 05:40 PM

با عرض سلام خدمت همه اساتيد من يه سوال واسم بيش امده اينكه تركيه هر اسلحه اي كه توليد ميكنه تستش ميكنه؟!؟ اخه من امروز اسلحه اكارمو از كارتنش بيرون اوردم خيلي اتفاقي متوجه شدم كه با اسلحه شليك شده و لول بوشيده از دوده بود كه اقدام به تميز كردن لول كردم حتي جاي ساجمه ها روي جكهاي لول مشخص بود كه همجين درشتم بودن