شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي دولول (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- موضوع: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار (/showthread.php?tid=137)

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - dieselpower - 2012-10-14 03:11 AM

سلا
شاید این نوشته من زیاد به این تاپیک مربوط نباشه ولی خوب شما در بخشی از نوشتتان فرمودید هیچ سلاح گلوله زن دو لول مشاهده نمی کنید باید عرض کنم اکثر شرکت های معروف و کلاسیک مانند هالند اند هالند مرکل و حتی بایکال سلاح های گلوله زن دولول ساید بای ساید و اور اندر و حتی سه لول تولید می کنند و در جای دیگر فرمودید که سلاح ساچمه زن دو لول به علت لگد ان بلند می زند که باید عرض کنم علت ان لگد نیست چون لگد سلاح چه در سلاح ساچمه زن و چه گلوله زن زمانی حس می شود که مرمی یا ساچمه لوله سلاح را ترک کرده است پس لگد سلاح هرگز باعث خطا در شلیک نمی شود و این مساله بلند زدن حتی در سلاح گلوله زن هم وقتی که شما می خواهید به هدفی که در ارتفاعی بیشتر از شما قرار دارد شلیک کنید مطرح است که دو علت دارد اول اینکه به علت بالا امدن سر لوله سلاح چشم شما دیگر دقیقا در راستای لوله قرار نمی گیرد و دوم اینکه در بحث شلیک به ارتفاع بالاتر یا هوازنی شما برای محاسبه میزان افت گلوله یا ساچمه باید طول قايده مثلثی که سه گوش ان تیر انداز هدف و سایه هدف به صورت قایم بر روی زمین است را در نظر بگیرید یعنی شما عملا در مبحث هوازنی باید فواصل را کمی کمتر در نظر بگیرید و روش محاسبه ریاضی ان به این صورت است که کوسینوس زاویه شما با هدف ضرب در فاصله شما تا هدف یا همان وتر مثلث در ضمن زاویه شما با هدف منظور زاویه هدف با راستای افق است .
و یک نکته در مورد سلاح های دولول اینکه در سلاح های دولول ساید بای ساید یا همان دولول بغل لوله ها همگرا هستند یعنی اگر از مرکز هر کدام از لوله ها خطی را عبور دهیم این دو خط در فاصله ای معین هم دیگر را قطع می کنند (در سلاح های انگلیسی قدیمی این فاصله 40 یارد بود) اما در دو لول های اور اندر یا همان سوار هر دو لوله دقیقا موازی هستند پس نتیجه اینکه احتمال خطا در ساخت سلاح های لول سوار تقریبا صفر است و مشکل بیشتر مربوط به قنداق و نحوه تیر اندازی است
[/quote] (نقل قول )

سلام
متاسفانه با کل فرمایشات جنابعالی به جز گلوله زن که چون خودم تا حالا ندیدم مخالفم
بلند زدن فقط به خاطر لگد هستش اسلحه درست در زمان شلیک لگد میزنه نه هنگام خروج ساچمه و این که دو لول اسلحه بغل. همدیگه رو توی 40 یارد قطع میکنن از کجا اومده. لطفا منبع رو معرفی کنید ما هم مطلع بشیم دیگه اینکه فکر کنم شما تراپ کار نکردید چون در این ورزش برای اینکه راستای نگاه از روی شمش منحرف نشه گونه کاملا به قنداق چسبیده میشه و کل بدن با اسلحه جابجا میشه این رو کلیه دوستان تراپ کار میدونن پس بلند زدن به این ربط نداره اگر هم به محاسبات مثلثاتی شما هم ربط داشت که تراپ ورزش علمی هست و توی آموزش آن حتما. به این نکته اشاره میکردند که همچین چیزی نیست البته من قبول دارم که محاسبات کلا روی سیستم شلیک حاکم هست اما نه به ابن سادگی و مبهمی که شما میفرمایید باز هم اگر شما برای هر کدوم از مطالب خودتون منبع موثق دارید اعلام کنید که ما هم بهره ببریم. چون اگر بنده به لگد اشاره میکنم چیزی هست که همه حس میکنند. گفته های شما هم باید طوری باشه که بالاخره یه جوری قابل استناد باشه

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - aghajoon - 2012-10-14 06:30 AM

(2012-10-13 10:40 AM)kaysun نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-10-12 02:38 PM)dieselpower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان مگه اصلا به نظر ممکنه که دو تا لولی که کاملا با هم موازی هستند حدود 5 سانتیمتر مرکز به مرکز با هم اختلاف مکان دارند با یک طریق نشانه گیری دو پاره مشابه دهند نشانه گیری در سلاح دولول برای هر لول قلق خاص خودشو داره این هیچ ربطی به اکار نداره همشون همینطور هستند چون اصلا در سلاح ساچمه زنی دقت کامل مورد نظر نیست حتی در هیچ اسلحه ساچمه زنی شما شکاف چشمی و مگسک نشانه روی به صورتی که در بادیها و گلوله زنی ها هست را مشاهده نمیکند همانطور که جای دوربین هم ندارند از آن طرف هم هیچ سلاح گلوله زنی دولول مشاهده نمیکند چون دقت محض فقط,روی تکلول ممکن است فلسفه‌ نشانه گیری در ساچمه زنی قراول روی درست از روی شمش لوله هست
تازه این مساله در مورد بقیه ساچمه زنی ها هم صدق میکند من چون تراپ کار میکنم با اسلحه های براونینگ و لنبر زیاد شلیک میکنم وقتی با لول پایین نشونه میگیرم 20 سانت زیر هدف و برای لول بالا 30 سانت زیر هدف را نشونه میگیرم به بشقاب برخورد کنه چون اصولا سلاح ساچمه زنی دولول کمی بلند میزنه از هر مدل که باشه به خاطر لگد هنگام شلیک اما شما عزیزان هنگام پترن گیری اسلحه را روی تکیه گاه قرار میدین و پترن میگیرین واسه همین بلند نمیزنه ولی در هنگام شکار و تراپ که تکیه گاه نیست و اسلحه روی دست هستش و به خاطر لگد کمی بلند میزنه پس همین لول پایینی که شما میفرمایید زیر میکشه در هنگام شکار باید تقریبا روی هدف باشه و لول بالا باید حدودا 10 سانت زیر هدف باشه
همینطور که وقتی علی جون aghajoon به باشگاه تراپ اومده بودن من هنگام شلیک با لول پایین اسلحه ایشون که اکار هست دقیقا وسط بشقاب رو هدف میگرفتم بشقاب پودر میشد

سلام
شاید این نوشته من زیاد به این تاپیک مربوط نباشه ولی خوب شما در بخشی از نوشتتان فرمودید هیچ سلاح گلوله زن دو لول مشاهده نمی کنید باید عرض کنم اکثر شرکت های معروف و کلاسیک مانند هالند اند هالند مرکل و حتی بایکال سلاح های گلوله زن دولول ساید بای ساید و اور اندر و حتی سه لول تولید می کنند و در جای دیگر فرمودید که سلاح ساچمه زن دو لول به علت لگد ان بلند می زند که باید عرض کنم علت ان لگد نیست چون لگد سلاح چه در سلاح ساچمه زن و چه گلوله زن زمانی حس می شود که مرمی یا ساچمه لوله سلاح را ترک کرده است پس لگد سلاح هرگز باعث خطا در شلیک نمی شود و این مساله بلند زدن حتی در سلاح گلوله زن هم وقتی که شما می خواهید به هدفی که در ارتفاعی بیشتر از شما قرار دارد شلیک کنید مطرح است که دو علت دارد اول اینکه به علت بالا امدن سر لوله سلاح چشم شما دیگر دقیقا در راستای لوله قرار نمی گیرد و دوم اینکه در بحث شلیک به ارتفاع بالاتر یا هوازنی شما برای محاسبه میزان افت گلوله یا ساچمه باید طول قايده مثلثی که سه گوش ان تیر انداز هدف و سایه هدف به صورت قایم بر روی زمین است را در نظر بگیرید یعنی شما عملا در مبحث هوازنی باید فواصل را کمی کمتر در نظر بگیرید و روش محاسبه ریاضی ان به این صورت است که کوسینوس زاویه شما با هدف ضرب در فاصله شما تا هدف یا همان وتر مثلث در ضمن زاویه شما با هدف منظور زاویه هدف با راستای افق است .
و یک نکته در مورد سلاح های دولول اینکه در سلاح های دولول ساید بای ساید یا همان دولول بغل لوله ها همگرا هستند یعنی اگر از مرکز هر کدام از لوله ها خطی را عبور دهیم این دو خط در فاصله ای معین هم دیگر را قطع می کنند (در سلاح های انگلیسی قدیمی این فاصله 40 یارد بود) اما در دو لول های اور اندر یا همان سوار هر دو لوله دقیقا موازی هستند پس نتیجه اینکه احتمال خطا در ساخت سلاح های لول سوار تقریبا صفر است و مشکل بیشتر مربوط به قنداق و نحوه تیر اندازی است

(نقل قول )

سلام
متاسفانه با کل فرمایشات جنابعالی به جز گلوله زن که چون خودم تا حالا ندیدم مخالفم
بلند زدن فقط به خاطر لگد هستش اسلحه درست در زمان شلیک لگد میزنه نه هنگام خروج ساچمه و این که دو لول اسلحه بغل. همدیگه رو توی 40 یارد قطع میکنن از کجا اومده. لطفا منبع رو معرفی کنید ما هم مطلع بشیم دیگه اینکه فکر کنم شما تراپ کار نکردید چون در این ورزش برای اینکه راستای نگاه از روی شمش منحرف نشه گونه کاملا به قنداق چسبیده میشه و کل بدن با اسلحه جابجا میشه این رو کلیه دوستان تراپ کار میدونن پس بلند زدن به این ربط نداره اگر هم به محاسبات مثلثاتی شما هم ربط داشت که تراپ ورزش علمی هست و توی آموزش آن حتما. به این نکته اشاره میکردند که همچین چیزی نیست البته من قبول دارم که محاسبات کلا روی سیستم شلیک حاکم هست اما نه به ابن سادگی و مبهمی که شما میفرمایید باز هم اگر شما برای هر کدوم از مطالب خودتون منبع موثق دارید اعلام کنید که ما هم بهره ببریم. چون اگر بنده به لگد اشاره میکنم چیزی هست که همه حس میکنند. گفته های شما هم باید طوری باشه که بالاخره یه جوری قابل استناد باشه
[/quote]

سلام کیوان جان.
اسلحه گوله زنی 2 لول بغل وجود داره و اتفاقا اونهایی که من دیدم ساخت مارکهای معروف و در کالیبرهای بزرگ برای شکار فیل و کرگدن و بوفالو بوده و قیمتهای بسیار بالایی داره که فکر نکنم اصلا توی ایران پیدا بشه. پست 213 لینک زیر را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در مورد لگد اسلحه بعد از خروج ساچمه یا گلوله من قبلا مثل شما فکر میکردم ولی بعد از دیدن کلیپ زیر که اسلوموشن شلیک 4 پاره است کاملا نظرم عوض شد و خیالم راحت شد ، توی این کلپ کاملا واضح که بعد از خروج 4 پاره ها سر تفنگ به بالا میپره.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

این کلیپ قبلا توی همین انجمن آپ شده بود :

در مورد همگرا بودن راستای 2 لوله 2 لول بغل من قبلا هم شنیدم ولی منبع معتبری پیدا نکردم .
اینکه شما میفرمایید 2 تا لوله آکار کاملا موازی و سنتر تو سنتر اونها بیشتر از 3 سانت نمیشه ، باید بگم که اگه اینطور باشه حق با شماست و هیچ راهی نداره جز اینکه 2 تا لوله یکجا بزنه ولی اگه نباشه چی ؟؟؟
شما تفنگت را بیار تا یه پترن درست و حسابی ازش بگیریم و اگه از شما خوب زد اونوقت با کولیس یا میکرومتر فاصله های 2 تا لوله از هم را برای هر 2 تا تفنگ اندازه میگیریم و مقایسه میکنیم.
در مورد خطای تیراندازی و قنداق هم که اون دوستمون kaysun اشاره کردند این مسئله وجود داره که بر فرض اگر هم خطای تیرانداز یا قنداق باعث پایین زدن لول پایین میشه چرا همون خطا باعث پایین زدن لول بالا نمیشه ؟

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - dieselpower - 2012-10-14 06:50 AM

سلام علی جون
اگه اینطور باشه فرض کنیم اسلحه ای با لول 100 متر داشته باشیم پس با این حساب باید 5 ثانیه یا بیشتر بعد از شلیک لگد اسلحه معلوم
م بشه این کلیپ فکر کنم بیشتر به خاطر فاصله بسیار کم زمانی اینجور هستش,البته اونجا هم نوشتم این مساله باید علمی و موثق بررسی بشه چون اگه لگد مربوط به انفجار گاز باروت باشه که در لحظه شلیک لگد میزنه اگر مال چیز دیگ ای هم باشه که باید معلوم بشه البته این را نباید فراموش کرد که حتی جابجائی 1 میلیمتر اسلحه هنگام لگد زدن در فاصله دور ممکنه از 10 سانت نیز تجاوز کنه (انحراف ساچمه ها از محل نشانه گیری)
واسه موازی بودن لول ها هم کولیس دیجیتال دارم که فاصله ابتدا و انتهای دو لول رو اندازه میگیریم معلوم میشه البته در قسمتی که ضخامت لولها یکسان باشه بعد هم اینکه اگر لولها کاملا موازی نباشه که باید بالاخره یه جایی یا یه سایتی یه چیزی مربوط به این نوشته باشه به نظر من که همچین چیزی غیر ممکنه اصلا غیر اصولی هستش
انشاالله اسلحه رو که گرفتم مزاحم میشم هم یه پترن بگیریم هم یه حالی ببریم
یه روز هم با برو بچ بریم سمت کارخونه یه روز هم اونجا بگذرونیم

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - aghajoon - 2012-10-14 11:04 AM

(2012-10-14 10:15 AM)kaysun نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در مورد خطای تیراندازی و قنداق هم که اون دوستمون kaysun اشاره کردند این مسئله وجود داره که بر فرض اگر هم خطای تیرانداز یا قنداق باعث پایین زدن لول پایین میشه چرا همون خطا باعث پایین زدن لول بالا نمیشه ؟

سلام
جناب aghajoon من قبلا با دو لول سوار همین مشکل را داشتم که مشخص شد ایراد از نحوه شلیک است اشتباه اینجا بود که من در زمان هدف گیری یک چشم خود را می بستم (مانند شلیک گلوله زن ) و اشتباه دیگر که دلیل اصلی بود چشم من دقیقا در امتداد مگسک و لوله بالایی قرار داشت در صورتی که چشم باید بسته به نوع تفنگ و قنداق ان حدود یک الی دو سانتیمتر بالاتر از راستای ریب قرار بگیرد در ضمن فیت نبودن قنداق با بدن شخص باعث بروز این مشکل می شود در ضمن اگر سلاح دولول سوار در دسترس دارد لطفا این عرض بنده را شخصا امتحان بفرمایید در ضمن بابت ارایه منابع در پست قبلیتان از شما سپاسگذارم

سلام دوست عزیز.
اتفاقا من موقع پترن گیری دقیقا به همین نحوی که شما فرمودید عمل میکردم ، یعنی مثل سلاح گلوله زن چشم چپ را میبستم و چشم راستم دقیقا در راستای مگسک و لوله بالا قرار میگرفت و البته تفنگ را روی یک ساپورت میکاشتم و شلیک میکردم.
دفعه بعدی بصورت ایستاده و بدون ساپورت و طبق اونچه که شما گفتید عمل میکنم تا نتیجه کار مشخص بشه.

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - dieselpower - 2012-10-15 01:40 PM

سلام
kaysun عزیز ممنون از منبع کاملتون بالاخره یه منبع موثق نشون داد که دو لول موازی نیستند. اما شما که منابع به این خوبی سراغ دارید لطف کنید خودتون هم مطالعه بفرمائید چون شما فرموده بودید اسلحه های رو هم کاملا لول موازی دارند اما با استناد به منبع خودتون در پایین اونها هم موازی نیستند البته کل مطلب زیاد و وقت من هم محدوده فقط اون قسمتی که مطلب رو میرسونه قرار میدم.
in the fact that the barrels of a double_barreled shotgun whether o/u or sxs are not parallel
(در واقع لوله های اسلحه دولول چه روهم و چه بغل موازی نیستند) منبع اولی,ویکیپدیا
در مورد منبع سوم هم که برای لگد قرار دادی من چیزی در باره زدن لگد بعد از خروج ساچمه ندیدم و کماکان سر حرف خودم در پست قبلی هستم اما چون مطلب لغات تخصصی زیادی داشت برای ترجمه کامل و دقیق به وقت مناسب نیاز دارم که در وقت مقتضی نتیجه و برداشت خودم را با ترجمه در اینجا قرار میدم
تشکر از همه دوستان
مورد ریاضی هم با شما کاملا موافقم که علم پایه است و نظر من هم همینه ,اما زمانی اینطور میشه که ریاضی کاربردی باشه و بتوان ار آن استفاده و محاسبه کرد آخه مرد مومن هدف در حال حرکت و زاویه تیر انداز در حال جابجا شدن. چجوری قراره محاسبه بشه اصلا کی میخوای محاسبه کنی ,بعد هم بگیم بلند زدن به این مربوطه ,بنده ریاضی اینجوری را یه ریال قبول ندارم,چون قابل محاسبه نیست ,پس اصلا اسمش ریاضی نیست

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - dieselpower - 2012-10-15 02:45 PM

والا وقتی شما مطلب منبع خخودتون که گذاشتید رو قبول نداید من چی بگم بنده عین مطلب رو گذاشتم با ترجمه دوستان خودشون میخونند و قضاوت میکنند. حالا شما فکر کردید کسی نمیخونه دیگه?
در مورد لگد هم هر کسی,که اسلحه شکاری دستش,گرفته باشه میدونه اگر اسلحه رو محکم تو دست نگیری کلا پرت میزنه اگه لگد بعد از بیرون اومدن ساچمه ها باشه پس اصلا نباید اینجوری بشه.
در آخر هم این بحث رو تموم کنیم مطالب هست دوستان خودشون قضاوت میکنند .اگر فرار باشه یه چیزی بگیم بعد خودمون نقضش کنیم بعد بگیم فلانی تو فلان جا اینو گفته که نمیشه .تا همین جا کافیه کلا تاپیک هم بهم ریخت عرض معذرت از همه دوستان

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - dieselpower - 2012-10-18 01:14 AM

[تصویر: 13505094311.jpg]با یاری خدا اکار بنده هم اومد
از امروز اکار قهرمان از روس و بلژیک و ایتالیا و اسپانیاو ژاپن بهتره!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - diamond - 2012-10-19 01:41 AM

سلام به همه دوستانKhansariha (8)
جناب dieselpower مبارک باشهKhansariha (219)
میشه لطف کنید بگین چند و از کجا خریدین؟

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - taiman - 2012-10-21 12:37 PM

(2012-10-18 01:14 AM)dieselpower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[تصویر: 13505094311.jpg]با یاری خدا اکار بنده هم اومد
از امروز اکار قهرمان از روس و بلژیک و ایتالیا و اسپانیاو ژاپن بهتره!!!!!!!!!!!!!!!!!!

آقا مبارکت باشه، میشه بگید از کجا و چند خریدید؟! ممنون Khansariha (399)Khansariha (48)

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - dieselpower - 2012-10-22 01:27 AM

سلام
تشکر از همه دوستان
بنده این اسلحه را سهمیه ای خریدم و حدود 3200 واسم تموم شد از یکی از اسلحه فروش های مجاز اصفهان ولی دیگه نداره حتی دیروز واسه یکی از دوستان خودم هم میخواستم نداشت حتی به شاهین هم راضی بود ولی نداشت