شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي دولول (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- موضوع: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار (/showthread.php?tid=137)

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - royal - 2012-09-24 09:07 PM

الحمد الله که در مورد با من اتفاق نظر داشتید ولی متاسفانه دوستان قبول ندارن

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - alireza - 2012-09-24 09:24 PM

‏‎:/ ‎مخلصات

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - NEMESIS - 2012-09-24 11:21 PM

ما که آخرش به جوابمون نرسیدیمKhansariha (290)
شما هم اینجا خودتونو سر گرم کل کل کنین Khansariha (399)
راحت باشین

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - aghajoon - 2012-09-24 11:56 PM

(2012-09-24 05:25 AM)falah نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان گلم
یه نیمچه تجربه ای داشتم و وقتی دیدم که بحث بالا گرفته گفتم خدمت شما عرض کنم تا شاید بتونم از اطلاعات شما استفاده کنم و خرسند شوم.

عرض کنم خط سیر سلاحها از مارکهای مختلف یا سلاحهای مختلف از یک کارخانه هرچند معروف و غیر معروف با هم متفاوت است و کلا هیچ سلاحی با خط سیر تنظیم شده بسته و تولید نمیشود(البته در سلاحهای ساچمه زنی) ما یک مثلی داشتیم که میگفتیم :(تنظیم مگسک ساچمه زن قنداق آن هست)و شاید خیلی های شنیده باشند.بعد از مونتاژ سلاح قنداق ساز است که خم قنداق و گونه و جفت کننده رو تنظیم میکنه و اگر شما یک قنداق رو روی 10 سلاح مختلف ببندید هر کدام یک نوع شلیکی دارد.من به شخصه قنداق سلاح برتا رو گذاشتم روی سلاح بلژیک و سلاح بلژیکی با قنداق برتا حدود حدود 5 سانت به چپ زد و 10 سانت به زیر و حال اگر من قنداق را روی همان سلاح میگذاشتم و اقدام به فروش میکردم کی این سلاح رو از من میخرید؟و کی بود که از این سلاحی یکی از محبوبترین هاست راضی باشه؟و کی میدونست ایراد از چیه؟
در شرکتهای اروپایی بیشتر سلاحها با دست ساخته میشوند(یعنی هر استاد کار مسئول است یک سلاح را مونتاژ و امتحان کند و در صورت تنظیم و دقت مطلوب وارد انبار کند)
ولی در سلاحهایی که امروزه در بازار به صورت انبوه وارد میشه از سیستم سری سازی استفاده میکنند به طوری که قطعات در شرکتی دیگر یا همان شرکت به صورت انبوه و یک دست ساخته میشه و مونتاژ میشه و بدون تنظیم وارد بازار میشه (البته به علت سری سازی و یکدست بودن کمتر این ایراد دیده میشه)
اگر کسی سلاح نخجیر 270 تحویل گرفته باشه (در صورت تحویل سلاح فرسوده)متوجه میشه که ریل دوربین سلاح حدود نیم سانت عقب تر یا جلو تر از جای پیمش قرار گرفته و نیاز به یک اسلحه ساز مجرب داره که با هزینه ای حدود 150 تومن پایه دوربین رو تراز کنه و سر جاش جوش بده و بسیاری هستند که با همان ایراد تیراندازی میکنند و میگویند این سلاح ثبات شلیک نداره یا لوله کج توی غلاف جا افتاده در صورتی که این امر غیر ممکن است.
هفته پیش برنامه شکار با فامیل داشتیم و پسر برادرم که حدود 40 سال دارد یک سلاح انگلیس خریداری کرده بود و میگفت از سلاح راضی نیست چون زیر میزنه و من هم که باورنیکردم سلاح انگلیس ایرادی در ساختار داشته باشه با کسی که سلاح را فروخته بود تماس گرفتم و اون فقط گفت قنداق سلاح چرچیل روش انداختم و بهترین قنداق است(چرچیل یکی بهترین سلاحهای ساخت انگلیس است) و بعد از بازگشت جای گونه قنداق رو چند میل تراش دادیم(البته با حظور یک قنداق ساز با تجربه)و سلاح درست شد.یک بار هم شاهد ترکیدن سلاح مجار بودم که صاحبش فکر میکر ایراد از فشنگاشه و ته میکشه و انقدر باروت زیاد کرد که ساعت 5 صبح تو بهمن ماه 3 سال پیش سلاحش تو کومه ترکید و دست پسر منم پاره کرد(الحمدو لله به خیر گذشت) حال این بنده خدا اگر یه خورده خمشو دستکاری میکرد این اتفاق پیش نمیومد.
و در آخر اگر براتون مقدوره چند سلاح را برعکس روی زمین قرار دهید به طوری که تسمه سلاحها روی زمین با شد و به انتهای نوک شونه گیر قنداق نگاه کینید قسمتی که بالا ایستاده.در این صورت میبینید که خم تمام قنداق ها با هم تفاوت دارد چه ترک باشد چه روس باشد چه ایتالیا چه انگلیس چه بلژیک و .......
و همیشه تنظیم سلاح با قنداق و خم قنداق و گونه گیر تنظیم میشود و کاری به لوله ندارد و چه بسا دوستانی دارم که سلاح قدیمی داردن و در اثر حادثه و ضربه سلاحشان از ننظیم خارج شده و با تنظیم قنداق زنش رو هم تنظیم کردن حال چه برسد سلاحی که برایش هیچ مشکلی پیش نمامده است.
و دقیقا برای همین است که یک قنداق ساز قنداقی میسازه در یک هفته و 200 تومن میگیره و یک قنداق ساز در مشهد یک قنداق میسازه در طول 3 ماه و 4 میلون پول دریافت میکنه و همیشه یادتان باشد(((((قنداق از لوله به شکارچی نزدیکتر است)))) بعضی از سلاحها جفت کردن و تیر اندازی 5 ثانیه زمان میبره ولی در برخی از سلاحها 1 تا 2 ثانه سلاح با بدن جفت و ننظیم میشه.
و یک پیشنهاد اینهم اگر سلاحتان لقی ندارد و ضربه ای نخورده است اول به یک قنداق ساز با تجربه در شهر خود نشان دهید و ایرادش را بگویید و اگر هم سلاحتان لقی دارد یا ضربه ای خورده است اول به تعمیر کار و بعد از تعمیر کار به یک قنداق ساز با تجربه نشان دهید و قکر خود را مشغول اینکه سلاحتان ایراد دارد نکنید لوله و کپ کارش شلیک کردن است و آنچه سلاح را جفت و جور میکند قنداق است.
یک نکته هم اینکه در سلاحهای روی هم اصولا در 20 متر لوله اول(پایین)روی هدف میزنه و لوله دوم (بالایی)کمی بالا میزنه و علت هم این است که در تیر دوم یا پس تیر هدف از شما دورتر است پس هم لوله جمع زن تر هست چون ساچمه ها دیرتر از هم جدا شوند و هم به صورت استاندارد کمی بالا میزنه که افت ساچمه در مسافت بیشتر جبران شود پس اگر لوله دوم شما در فاصله ای تا 20 متر کمی بالا زد جای نگرانی نیست ولی لوله اول و پایین باید روی هدف بزند و در غیر این صورت فقط سلاح رو پیش قنداق ساز ببرید .

موفق باشید

سلام جناب فلاح. ممنون از اینکه وقت میگذارید و ما را از اطلاعات خود بی بهره نمیگذارید ،
من نظر شما در مورد تاثیر قنداق در تیراندازی را کاملا قبول دارم و یادمه چند سال پیش یه مقاله بلندبالا به قلم دکتر مکرم افشار در مورد تاثیر قنداق در تفنگهای مختلف و به خصوص ساچمه زنی در مجله شکار و طبیعت چاپ شده بود که به همین موضوع اشاره داشت.
ولی در این مورد خاص به نظر من موضوع کمی پیچیده تر میشه ، مشکل اینجاست که اگر یک تک لول یا 2 لول بغل بالا یا پایین بزنه به راحتی با اصلاح قنداق قضیه حل میشه ، ولی اینجا ما یک دو لول سوار داریم که لول بالا خوب میزنه و لول پایین پایین میزنه !! من فکر میکنم اگر اشکالی در مورد قنداق وجود داشت روی هر 2 تا لول تاثیر میگذاشت و مثلا لول بالا هم باید پایین بزنه.

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - khalerika - 2012-09-25 12:18 AM

درورد بر دوستان
بنده یکی دو روزی میشه یه اسلحه شاهین گرفتم و با اجازه شما برای اولین با اومدم تو جرگه شما !Khansariha (219)
اطلاعات چندانی از تفنگ و شکار ندارم و امیدوارم بتونم از راهنمایی هاتون استفاده کنم .

اما الان به عنوان اولین موضوع می خوام ازتون درباره روش نگهداری وروغن کاری این سلاح بپرسم و اینکه کجا هاشو باید روغن بزنم و چطوری و با چی ؟Khansariha (226)

ممنون میشم یه خورده مفصل تر توضیح بدن تا ما تازه کارا هم یاد بگیریم !
سپاسگذارمKhansariha (395)

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - NEMESIS - 2012-09-25 12:48 AM

(2012-09-24 11:56 PM)aghajoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-09-24 05:25 AM)falah نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان گلم
یه نیمچه تجربه ای داشتم و وقتی دیدم که بحث بالا گرفته گفتم خدمت شما عرض کنم تا شاید بتونم از اطلاعات شما استفاده کنم و خرسند شوم.

عرض کنم خط سیر سلاحها از مارکهای مختلف یا سلاحهای مختلف از یک کارخانه هرچند معروف و غیر معروف با هم متفاوت است و کلا هیچ سلاحی با خط سیر تنظیم شده بسته و تولید نمیشود(البته در سلاحهای ساچمه زنی) ما یک مثلی داشتیم که میگفتیم :(تنظیم مگسک ساچمه زن قنداق آن هست)و شاید خیلی های شنیده باشند.بعد از مونتاژ سلاح قنداق ساز است که خم قنداق و گونه و جفت کننده رو تنظیم میکنه و اگر شما یک قنداق رو روی 10 سلاح مختلف ببندید هر کدام یک نوع شلیکی دارد.من به شخصه قنداق سلاح برتا رو گذاشتم روی سلاح بلژیک و سلاح بلژیکی با قنداق برتا حدود حدود 5 سانت به چپ زد و 10 سانت به زیر و حال اگر من قنداق را روی همان سلاح میگذاشتم و اقدام به فروش میکردم کی این سلاح رو از من میخرید؟و کی بود که از این سلاحی یکی از محبوبترین هاست راضی باشه؟و کی میدونست ایراد از چیه؟
در شرکتهای اروپایی بیشتر سلاحها با دست ساخته میشوند(یعنی هر استاد کار مسئول است یک سلاح را مونتاژ و امتحان کند و در صورت تنظیم و دقت مطلوب وارد انبار کند)
ولی در سلاحهایی که امروزه در بازار به صورت انبوه وارد میشه از سیستم سری سازی استفاده میکنند به طوری که قطعات در شرکتی دیگر یا همان شرکت به صورت انبوه و یک دست ساخته میشه و مونتاژ میشه و بدون تنظیم وارد بازار میشه (البته به علت سری سازی و یکدست بودن کمتر این ایراد دیده میشه)
اگر کسی سلاح نخجیر 270 تحویل گرفته باشه (در صورت تحویل سلاح فرسوده)متوجه میشه که ریل دوربین سلاح حدود نیم سانت عقب تر یا جلو تر از جای پیمش قرار گرفته و نیاز به یک اسلحه ساز مجرب داره که با هزینه ای حدود 150 تومن پایه دوربین رو تراز کنه و سر جاش جوش بده و بسیاری هستند که با همان ایراد تیراندازی میکنند و میگویند این سلاح ثبات شلیک نداره یا لوله کج توی غلاف جا افتاده در صورتی که این امر غیر ممکن است.
هفته پیش برنامه شکار با فامیل داشتیم و پسر برادرم که حدود 40 سال دارد یک سلاح انگلیس خریداری کرده بود و میگفت از سلاح راضی نیست چون زیر میزنه و من هم که باورنیکردم سلاح انگلیس ایرادی در ساختار داشته باشه با کسی که سلاح را فروخته بود تماس گرفتم و اون فقط گفت قنداق سلاح چرچیل روش انداختم و بهترین قنداق است(چرچیل یکی بهترین سلاحهای ساخت انگلیس است) و بعد از بازگشت جای گونه قنداق رو چند میل تراش دادیم(البته با حظور یک قنداق ساز با تجربه)و سلاح درست شد.یک بار هم شاهد ترکیدن سلاح مجار بودم که صاحبش فکر میکر ایراد از فشنگاشه و ته میکشه و انقدر باروت زیاد کرد که ساعت 5 صبح تو بهمن ماه 3 سال پیش سلاحش تو کومه ترکید و دست پسر منم پاره کرد(الحمدو لله به خیر گذشت) حال این بنده خدا اگر یه خورده خمشو دستکاری میکرد این اتفاق پیش نمیومد.
و در آخر اگر براتون مقدوره چند سلاح را برعکس روی زمین قرار دهید به طوری که تسمه سلاحها روی زمین با شد و به انتهای نوک شونه گیر قنداق نگاه کینید قسمتی که بالا ایستاده.در این صورت میبینید که خم تمام قنداق ها با هم تفاوت دارد چه ترک باشد چه روس باشد چه ایتالیا چه انگلیس چه بلژیک و .......
و همیشه تنظیم سلاح با قنداق و خم قنداق و گونه گیر تنظیم میشود و کاری به لوله ندارد و چه بسا دوستانی دارم که سلاح قدیمی داردن و در اثر حادثه و ضربه سلاحشان از ننظیم خارج شده و با تنظیم قنداق زنش رو هم تنظیم کردن حال چه برسد سلاحی که برایش هیچ مشکلی پیش نمامده است.
و دقیقا برای همین است که یک قنداق ساز قنداقی میسازه در یک هفته و 200 تومن میگیره و یک قنداق ساز در مشهد یک قنداق میسازه در طول 3 ماه و 4 میلون پول دریافت میکنه و همیشه یادتان باشد(((((قنداق از لوله به شکارچی نزدیکتر است)))) بعضی از سلاحها جفت کردن و تیر اندازی 5 ثانیه زمان میبره ولی در برخی از سلاحها 1 تا 2 ثانه سلاح با بدن جفت و ننظیم میشه.
و یک پیشنهاد اینهم اگر سلاحتان لقی ندارد و ضربه ای نخورده است اول به یک قنداق ساز با تجربه در شهر خود نشان دهید و ایرادش را بگویید و اگر هم سلاحتان لقی دارد یا ضربه ای خورده است اول به تعمیر کار و بعد از تعمیر کار به یک قنداق ساز با تجربه نشان دهید و قکر خود را مشغول اینکه سلاحتان ایراد دارد نکنید لوله و کپ کارش شلیک کردن است و آنچه سلاح را جفت و جور میکند قنداق است.
یک نکته هم اینکه در سلاحهای روی هم اصولا در 20 متر لوله اول(پایین)روی هدف میزنه و لوله دوم (بالایی)کمی بالا میزنه و علت هم این است که در تیر دوم یا پس تیر هدف از شما دورتر است پس هم لوله جمع زن تر هست چون ساچمه ها دیرتر از هم جدا شوند و هم به صورت استاندارد کمی بالا میزنه که افت ساچمه در مسافت بیشتر جبران شود پس اگر لوله دوم شما در فاصله ای تا 20 متر کمی بالا زد جای نگرانی نیست ولی لوله اول و پایین باید روی هدف بزند و در غیر این صورت فقط سلاح رو پیش قنداق ساز ببرید .

موفق باشید

سلام جناب فلاح. ممنون از اینکه وقت میگذارید و ما را از اطلاعات خود بی بهره نمیگذارید ،
من نظر شما در مورد تاثیر قنداق در تیراندازی را کاملا قبول دارم و یادمه چند سال پیش یه مقاله بلندبالا به قلم دکتر مکرم افشار در مورد تاثیر قنداق در تفنگهای مختلف و به خصوص ساچمه زنی در مجله شکار و طبیعت چاپ شده بود که به همین موضوع اشاره داشت.
ولی در این مورد خاص به نظر من موضوع کمی پیچیده تر میشه ، مشکل اینجاست که اگر یک تک لول یا 2 لول بغل بالا یا پایین بزنه به راحتی با اصلاح قنداق قضیه حل میشه ، ولی اینجا ما یک دو لول سوار داریم که لول بالا خوب میزنه و لول پایین پایین میزنه !! من فکر میکنم اگر اشکالی در مورد قنداق وجود داشت روی هر 2 تا لول تاثیر میگذاشت و مثلا لول بالا هم باید پایین بزنه.
دو لول بغل هم همینطوره

اگه قنداق دو لول بغل هم مشکل داشته باشه رو هر دو لول تاثیر میزاره و همینطور سوار
اما من قبلا گفتم و دوست عزیز شما هم اشاره کردین و من با ای موضوع موافقم اگه قنداق مشکل داشته باشه یا حالت تیر اندازی فرق داشته باشه اینا رو هر دو لول باید اثر یکسانی داشته باشه
عیب تنها میتونه از لول باشه (البته این نظر منه) فقط آیا راه و روشی برای درست کردنش هست؟

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - کوهنورد - 2012-09-25 01:30 AM

ماشالله بحث خیلی داغ شده یک پیشنهاد داشتم دوستانی که اکار دارند در حضور یک نفر ابعاد تفنگها را با کولیس اندازه گیری کنند مثلا از بالای تسمه تا پایین لول پایین در دهنه سلاح یا سلاح را روی تسمه بخوابانند و ارتفاع ته قنداق از میز را بسنجند .در مورد قنداق با جناب فلاح به شدت موافقم خیلی تاثیر دارد در صورت اشکال میتواند حسابی ادم را گیج کند حالا اینکه چرا روی لول بالا تاثیر ندارد میتواندبدلیل اثر بیشتر خمش ترکیبی ( پایین چپ یا راست ، پیچیدگی به چپ پایین یا راست پایین ) روی لول پایین باشد باشد زیرا قنداق هم مانند لاستیک ماشین زاویه کمبر یا کستر ، تو این یا تو اوت یا ترکیبی از اینها را دارد . اگر از اینکار هم نتیجه نگرفتید بابا یه ایمیل به کارخونه اش بزنید واسه بادی که این کار را میکنید واسه این مسئله چرا که نه ؟

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - royal - 2012-09-25 01:38 AM

به به میبینم دوستان هم وارد بخث شدن ولی دوستان این نکته رو مد نظر داشته باشید که فقط لول پایین مشکل داره نه لول بالا به نظر من قنداق تاثیر زیادی داره ولی مشکل فقط از یک لول هستش و حتی بعضی از دوستان بنا به گفته های خودش این مشکل رو ندارن !!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - choliche - 2012-09-25 01:58 PM

این دوست عزیز رویال اغلب اطلاعاتشون بر حسب حدسشونه اگه شما اسلحه میبینی من روزی چندتا تعمیر میکنم اسلحه دولول چوک ثابت بر عکسه اینه که شما گفتید در جواب دوستمون آقای دبیر اولن من که به هیچکس نگفتم بره این کارو بکنه و منظورم استفاده از فشنگهای مگنوم تو یکسال یا بیشتر بود دومن اگه سلاحه ترک و روس فرقی نداره چرا تک لول تقریبا با دولول آکار هم قیمته

RE: بحث و تبادل نظر در مورد دولول روی هم آکار - ahmad1373 - 2012-09-25 04:44 PM

دوستان لطفا بیاید عادلانه و با دلیل و مدرک حرف بزنیم. اینجا هیچکس با کس دیگه پدر کشتگی نداره. من خودم به شخصه مخلص و کوچیک همه دوستان هستم.
متاسفانه مشکل اصلی کسانی که با دولول سوار شلیک میکنند ندونستن چگونگی صحیح نشانه روی و چگونگی قنداق گذاری صحیح با دولول سوار هستش.

اکثر افراد در شلیک کردن با دولول سوار مثل تک لول رفتار میکنند. یعنی چشم رو هم طراز با لوله قرار داده و مگسک رو زیر هدف قرار میدند. در صورتی که نحوه صیحیح نشانه گیری با دولول سوار اینه که چشم حدود 1 سانت بالاتر از ریب باشه(به مگسک اشراف داشته باشه نه اینکه با مگسک در یک طراز باشه) و مگسک دقیقا روی هدف باشه نه زیرش.
اینجوری شک نکنید که لول پایین اصلا ته نمیکشه. و این ته کشیدن لول پایین در حالتی که شما در حالتی غیر از حالت استاندارد تیراندازی با دولول سوار باهاش تیراندازی میکنید نه تنها به معنای واقعی کلمه ته کشیدن نیست بلکه به معنای دقت خوب ین اسلحه در مقابل هم رده های خودش هست.

خود من الان برتا 686 دارم و از هیچ تفنگی طرفداری نمیکنم.
ولی یک بار هم که شده به حرف من نه به عنوان تیرانداز تیم ملی بلکه به عنوان برادر کوچکتر عمل کنید و نتیجه ش رو ببینید.Khansariha (8)

کوچیک همه دوستان.Khansariha (8)
یا حق....