شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد (/showthread.php?tid=1350)

صفحه ها: 1 2

RE: بادي پرقدرت 4.5؟ - airgunner - 2012-12-24 06:07 PM

(2012-12-24 03:29 PM)arashne نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-12-24 02:38 PM)airgunner نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
به نظر من چون سطح مقطع کمتر میشه ، در نتیجه دبی کمتر میشه ، درنتیجه فشار هم باید بالاتر باشه تا دبی برای شلیک ساچمه سنگین مناسب باشه.
البته برای رسیدن به جواب نهایی باید با داشتن تمام پارامترها این مساله رو تحلیل (نرم افزاری) کرد.Khansariha (8)
دبي در صورتي كمتر مي شه كه سرعت حركت هوا ثابت باشه در حاليكه در اينجا ما فشار هواي ثابتي داريم. مي شه تصور كرد كه سرعت حركت هوا توي لوله نازكتر تحت فشار يكسان بيشتر از سرعت حركت كاليبر بزرگتر هست. من فكر مي كنم اتفاقا دبي يكسان هست و تحت تاثير مدت زمان باز بودن شيرهوا و فشار داخل مخزن باشه. اگر دبي 4.5 كمتر باشه در اينصورت بايد تعداد شاتهاي اون بيشتر از 5.5 مي شد

(2012-12-24 02:48 PM)kingpaco نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز جناب arshne ممنون بابت تاپیک Khansariha (8)
شما روند حرکت ساچمه رو با سرعت خودش در فضا مورد بررسی قرار دادید درحالیکه صورت مساله مشکل داره
مشکل اونجاست که باز هم 5/5 پیروز میدان خواهد بود . چنانچه کالیبر 4/5 با مقدار هوا و فشار برابر با کالیبر 5/5 شلیک شودبا عامل محدود کننده ای بنام سطح مقطع لوله روبرو خواهد شد که اجازه موفقیت در این جدال رو به ساچمه 4/5 نمیده .
ماهیت کالیبر 4/5 این موضوع رو نشون میده که برای رسیدن به سرعت هم طراز با کالیبر 5/5 هم وزن به مقدار هوا و فشار بیشتری نیاز خواهد داشت و باز هم بدلیل همان قطر لوله چون هوا نمیتونه فشارشو کاملا به ساچمه وارد کنه و تا مرحله خروج از لوله ساچمه رو همراهی کنه ناچارا به مخزن برمیگرده Khansariha (8)

من متوجه نشدم شما چطور چنين نتيجه اي رو گرفتيد كه سطح مقطع 4.5 فشار بيشتري لازم داره علي الخصوص در حالت عادي كه سرعت 4.5 كاملا از 5.5 هم بيشتره. بنابراين مي شه متصور شد با افزايش وزن ساچمه 4.5 كم كم از سرعتش كم بشه تا مثلا به سرعتي معادل سرعت 5.5 برسه.
ضمنا به دليل محيط كوچكتري كه سطح داخلي كاليبر 4.5 نسبت به 5.5 داره از اصطكاك كمتري هم برخورداريم.

البته برای رسیدن به جواب نهایی باید با داشتن تمام پارامترها این مساله رو تحلیل (نرم افزاری) کرد.Khansariha (8)
اینو گفتم چون واقعا تحلیل سیالات بسیار مشکل هست.
و مکانیک سیالات با این همه پیشرفت و نرم افزارهای مختلف هنوز هم با واقعیت فاصله داره.Khansariha (8)

RE: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - arashne - 2012-12-25 03:08 AM

به نظرم با مقایسه کاهش فشار بین دو اسلحه یک مدل ولی با کالیبر مختلف (مثلا هاتسان 4.5 و 5.5) خیلی راحت و بی دردسر می شه فهمید

RE: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - morteza - 2012-12-25 11:01 AM

چگونه میشه فشار پشت ساچمه را اندازه گرفت؟

RE: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - arashne - 2012-12-25 03:32 PM

كاهش فشار مخزن رو عرض كردم كه با فشارسنجي كه روي اسلحه است نشون مي ده. چون مخزنها و سوپاپها يكسان هستن و فشار داخل مخزن هم يكسانه و تنها تفاوت در كالبير لوله است مي شه به ديدگاهي در مورد دبي هم رسيد.

RE: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - mehrdadi - 2012-12-25 06:18 PM

من یک تجربه ای دارم که شاید بد نباشه بگم . البته این تحربه برا خودم هم یک سوال است . من یه دیانا 350 مگنوم دارم که دارای دو لوله جداگانه با هر دو کالیبر است و من اکثر اوقات تجربه تیر اندازی در یک نوبت با هر دو لوله را دارم . از آنجایی که به حز لوله تغییری در اسلحه ایجاد نمیشد ولی یک مسئله خیلی جالب است چون با همین اسلحه ساچمه های 5.5 معمولی رو خیلی خوب میزد ولی به محض استفاده از ts22 شاهد افت ساچمه در حتی فواصل نزدیک بودم . و همزمان وقتی لوله 4.5 را میبستم و تیراندازی میکردم با ساچمه های معمولی نظیر h&n , .... دقیق تیراندازی میکردم ولی به محض استفاده از ts10 باز هم دچار افت ساچمه نسبت به ساچمه های قبلی حتی در ده متر میشدم . حالا سوال این است در مگنومی که ساچمه 5.5 گرین 15.43 را بدون افت پرتاب میکند چرا در کالیبر 4.5 ساچمه گرین 10.5 دچار افت شدید می شود

RE: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - rezajf - 2012-12-25 06:41 PM

شما پاسختون رو تو پست های بالا گرفتین
دبی رو در نظر بگیرید نیروی وارد بر ساچمه برار حاصل ضرب سطح مقطع در فشار است شما در تفنگ کمبو فقط لول رو عوض می کنید و قطر سوراخ خروج گاز سیلندر رو که کاهش یا افزایش نمی دید
امکان ویرایش نداشتم و ایضا":
من ts22 رو تو شادو 1000 آزمایش کردم قدرت تفنگ و نفوز ساچمه بسیار کمتر از گامو پرو مگنوم 15 گرینی بود
مرحوم دانشور تست کرنو گراف رو با چندین نوع ساچمه برای هر تفنگ انجام می داد و ساچمه مناسب برای هر تفنگ رو معرفی می کرد و نمی توان یک رابطه خطی در خصوص قطر (ساچمه های 4.5 و 5.5 قطر های متفاوت و حتی وابسته به فصل و ماه تولید هستند) یا وزن ساچمه عنوان کرد که مثلا با افزایش وزن همیشه قدرت افزایش می یابد و یا بالعکس اگر این طور بود حتی در گلوله زن ها سعی در افزایش و یا کاهش و یا بلند و کوتاه کردن مرمی می کردند.

RE: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - arashne - 2012-12-26 03:52 AM

(2012-12-25 06:18 PM)mehrdadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من یک تجربه ای دارم که شاید بد نباشه بگم . البته این تحربه برا خودم هم یک سوال است . من یه دیانا 350 مگنوم دارم که دارای دو لوله جداگانه با هر دو کالیبر است و من اکثر اوقات تجربه تیر اندازی در یک نوبت با هر دو لوله را دارم . از آنجایی که به حز لوله تغییری در اسلحه ایجاد نمیشد ولی یک مسئله خیلی جالب است چون با همین اسلحه ساچمه های 5.5 معمولی رو خیلی خوب میزد ولی به محض استفاده از ts22 شاهد افت ساچمه در حتی فواصل نزدیک بودم . و همزمان وقتی لوله 4.5 را میبستم و تیراندازی میکردم با ساچمه های معمولی نظیر h&n , .... دقیق تیراندازی میکردم ولی به محض استفاده از ts10 باز هم دچار افت ساچمه نسبت به ساچمه های قبلی حتی در ده متر میشدم . حالا سوال این است در مگنومی که ساچمه 5.5 گرین 15.43 را بدون افت پرتاب میکند چرا در کالیبر 4.5 ساچمه گرین 10.5 دچار افت شدید می شود

احتمال زیادی وجود داره که لوله 4.5 شما از TS-10 و لوله 5.5 هم از TS-22 خوشش نیامده باشه. مخصوصا که می فرمایید توی هر دوتا افت زیادی نسبت به ساچمه های عادی وجود داره و با توجه به اینکه این دو ساچمه از یک الگوی طراحی پیروی می کنند احتمال زیادی وجود داره که با لوله های شما همخوانی نداشته باشند. ایکاش سایر ساچمه ها رو هم تست می کردید و در صورت امکان کرنو هم می گرفتید. ضمنا نفرمودید تیراندازی با دوربین بود یا مگسک؟ در فضای باز بودین یا مثلا توی سوله؟

(2012-12-25 06:41 PM)rezajf نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما پاسختون رو تو پست های بالا گرفتین
دبی رو در نظر بگیرید نیروی وارد بر ساچمه برار حاصل ضرب سطح مقطع در فشار است شما در تفنگ کمبو فقط لول رو عوض می کنید و قطر سوراخ خروج گاز سیلندر رو که کاهش یا افزایش نمی دید
امکان ویرایش نداشتم و ایضا":
من ts22 رو تو شادو 1000 آزمایش کردم قدرت تفنگ و نفوز ساچمه بسیار کمتر از گامو پرو مگنوم 15 گرینی بود
مرحوم دانشور تست کرنو گراف رو با چندین نوع ساچمه برای هر تفنگ انجام می داد و ساچمه مناسب برای هر تفنگ رو معرفی می کرد و نمی توان یک رابطه خطی در خصوص قطر (ساچمه های 4.5 و 5.5 قطر های متفاوت و حتی وابسته به فصل و ماه تولید هستند) یا وزن ساچمه عنوان کرد که مثلا با افزایش وزن همیشه قدرت افزایش می یابد و یا بالعکس اگر این طور بود حتی در گلوله زن ها سعی در افزایش و یا کاهش و یا بلند و کوتاه کردن مرمی می کردند.
اگر بحث دبی مطرح بود خب باید برای همه ساچمه های 4.5 مطرح می شد.
در مورد فشنگها خب یکسری محدودیتهایی هم هست. مثلا تپانچه ها میل به فشنگهای کوتاه دارند و لاجرم کالیبر آنها افزایش می یابد.
در فشنگهای خفیف ساب سونیک, از باروت کم شده و طول مرمی هم بیشتر و لذا مرمی هم سنگین تر شده ولی کماکان انرژی لازم برای صدمه مرگبار را دارد. اگر سری به دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بزنید علاوه بر مدل استاندارد 2 مدل دیگر را هم می بینین
[تصویر: .22_LR.jpg]
پس ملاحظه می کنین که همچین اتفاقی هم افتاده که با وزن و طول مرمی بازی بشه. تازه در این فشنگها باروت هم اجبارا کم و زیاد می شه تا طول فشنگ ثابت بمونه و به عبارتی نیروی محرک هم کم شده در حالیکه در بادی ها با افزایش طول ساچمه از نیروی محرک کم نمی شه. ضمنا اصطکاک مرمی گلوله با افزایش طولش ممکنه زیادتر بشه ولی اصطکاک ساچمه با افزایش طولش بیشتر نمی شه چون فقط در دو یا سه رینگ یا لوله در تماس است.

RE: امكان سنجي طراحي ساچمه 4.5 براي شكارهاي دور برد - tinger - 2013-03-07 06:50 PM

(2012-12-25 06:18 PM)mehrdadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ساچمه ts10به نسبت پرومگنوم افت ميكنه توي 10 متر و ساچمه ts22ه نسبت به ساچمه پرومگنوم 15.44افت ميكنه.هر ساچمه سنگيني در كاليبر يكسان به نسبت ساچمه سبكتر افت ميكنه ولي اگر سرعت و افت دو كاليبر رو با ساچمه هاي سبك و سنگين با هم مقايسه كني متوجه ميشيد كه به نسبت سرعت خروجي و وزن ساچمه افت طبيعي و عادي داشته اند.