شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
تفنگ های خفیف - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاح ها و تجهیزات نظامی (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- انجمن: تفنگ های شکاری (/forumdisplay.php?fid=19)
+--- موضوع: تفنگ های خفیف (/showthread.php?tid=1314)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49

RE: تفنگ های خفیف - rezajf - 2013-03-31 12:27 AM

دوست عزيز آقاي وايز من،چند نكته رو هميشه مد نظر داشته باشيد:
1- اون pcp چه كاليبري داشت؟
2-آيا هميشه ميشه بادقت به سر حيوان شليك كرد؟
3-آيا اون فيلم واقعي بوده؟ ويا براي تبليغ سازنده اون سلاح بوده؟
4- آهو از جمله حيواناتيه كه به اصطلاح ما سخت جونه و حالا حالا ها از پا در نمياد برعكس اون كل كه خيلي زود از پا درمياد
5- عموما شكار هاي ايران رو ميشه تو فاصله 200 متري زد و تو اين فاصله فكر كنم حداقل انرژي 500 ژول(هنگام برخورد به حيوان و نه دهانه سلاح) داشته باشيم كه بتونيم يه شكار 70-60 كيلويي رو بتونيم از پا درآريم كه براي اين كار اگه فاصله بالاي 100 متر باشه بايد از گلوله زني استفاده كنيم چون هم دقت داره و هم انرژي خودشو حفظ كرده و براي زير 100 متر هم از 4 پاره و اسلاگ استفاده كنيم
فراموش نشه كه انرژي يه اسلاگ 12 و يه كاليبر مثل 308 يا 857 هنگام خروج از لوله برابره ولي توي فواصل بلند انرژي اسلاگ به دليل نداشتن ضريب باليستيك خوب افت مي كنه

RE: تفنگ های خفیف - Wiesmann - 2013-03-31 01:09 AM

(2013-03-31 12:27 AM)rezajf نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزيز آقاي وايز من،چند نكته رو هميشه مد نظر داشته باشيد:
1- اون pcp چه كاليبري داشت؟
2-آيا هميشه ميشه بادقت به سر حيوان شليك كرد؟
3-آيا اون فيلم واقعي بوده؟ ويا براي تبليغ سازنده اون سلاح بوده؟
4- آهو از جمله حيواناتيه كه به اصطلاح ما سخت جونه و حالا حالا ها از پا در نمياد برعكس اون كل كه خيلي زود از پا درمياد
5- عموما شكار هاي ايران رو ميشه تو فاصله 200 متري زد و تو اين فاصله فكر كنم حداقل انرژي 500 ژول(هنگام برخورد به حيوان و نه دهانه سلاح) داشته باشيم كه بتونيم يه شكار 70-60 كيلويي رو بتونيم از پا درآريم كه براي اين كار اگه فاصله بالاي 100 متر باشه بايد از گلوله زني استفاده كنيم چون هم دقت داره و هم انرژي خودشو حفظ كرده و براي زير 100 متر هم از 4 پاره و اسلاگ استفاده كنيم
فراموش نشه كه انرژي يه اسلاگ 12 و يه كاليبر مثل 308 يا 857 هنگام خروج از لوله برابره ولي توي فواصل بلند انرژي اسلاگ به دليل نداشتن ضريب باليستيك خوب افت مي كنه

سلام

از لطفتون ممنونم دوست عزیز.

1. مارادور کالیبر 5.5 بود.
2. با توجه به اینکه با سلاح های خفیف مدرن می شه با سرعت بالا چندین گلوله پشت سر هم شلیک کرد، به نظر شما با در نظر گرفتن این مورد مشکل دقت حل نمی شه؟ هر چند به نظر من اگر تیرانداز حتی کاملا حرفه ای هم نباشه باز هم می تونه با همچین اسلحه ای با دقت بالا شلیک کنه. اون هم در مسافت 100 متری.
3. فیلم به احتمال زیاد واقعی بود چون با سلاح دیگری مثل DayState هم دیدم همچین کاری کردن.
4. قبول دارم اگر با اسلحه خفیف برای مثال به پشت آهو شلیک بشه در دم کشته نمیشه ولی اگر به سر یا گردن اون شلیک بشه چی؟ یعنی اینقدر سخت جون هست که با شلیک به سرش هم کشته نمی شه؟
5. با توجه به اینکه در اکثر کشورها قوانین مشابهی در مورد اینگونه سلاح ها وجود داره، منظور من کلی بود و فقط شامل ایران نمی شد. در ثانی مگر ساچمه مارادور در 40-50 متری چند ژول قدرت داره؟ فکر می کنم در این فاصله گلوله سلاح خفیف کالیبر 17 HMR حداقل 250 ژول قدرت داشته باشه. و اینکه من هم قبول دارم در صورت شلیک به نقاط غیر حیاتی حیوان انرژی بالایی نیاز هست ولی در صورت شلیک به سر و گردن حیوان انرژی به مراتب پائین تری مورد نیازه تا اون رو از پا در بیاره.

در آخر اینکه من در زمینه تیراندازی و شکار اطلاعات کاملی ندارم. این موارد صرفا در ذهن من به عنوان سوال مطرحه که علاقه دارم جوابشون رو بدونم. قصد جسارت به هیچ یک از دوستان رو نداشته و ندارم.

RE: تفنگ های خفیف - xantia - 2013-03-31 02:43 AM

نقل قول :چون قدرت همه تفنگ های خفیف در حد بالایی نیست شکار چهارپایان از نظر قانونی و اخلاقی با این تفنگ ها درست نیست یا ...
من تو یه فیلم دیدم که با تفنگ PCP بنجامین مارادور از فاصله 40-50 متری با شلیک به سر خوک در دم حیوان رو از پا در آوردن. حالا برام جای سواله که چرا یه اسلحه با 330-340 ژول قدرت نمی تونه در فاصله 100-120 متری برای مثال آهو رو از پا در بیاره؟ در حالی که یه اسلحه با حدودا 60 ژول قدرت (اگر اشتباه نکرده باشم) می تونه در فاصله 40-50 متری خوک رو در دم از پا در بیاره. من تفنگ خفیف دیدم که در 400 یاردی قدرت و دقت قابل قبولی داشته.

و یه سوال اینکه برای از پا در آوردن یک حیوان 70-80 کیلویی در 100-120 متری اسلحه با چه قدرتی و مرمی چند گرینی لازم هست؟

سوالات بسیار خوبی هست .

شلیک به سر نیاز انرژی زیادی نداره و شما حتی با 20ژول میتونید یک 4پا سایز معمولی رو با اصابت به سر درجا فیریز کنید .

ولی در شکار با توجه به اینکه طرف حساب ما موجود زنده هست و زخمی کردن اون قابل قبول نیست یک استانداردهایی لحاظ شده که به واسطه دهها برابر قدرت بیشتر دادن به مرمی احتمال زخمی شدن شکار رو به حداقل برسونیم .

برای شکار حیواناتی مثل گرگ و روباه و وارمینتهایی در این رده حداقل سرعت پیشنهادی 2برابر صوت هست و قدرت هم حداقل 500ژول معرفی شده .گرچه همونطور که گفتم این اتفاق با یک هد-شات دقیق و 20ژول قدرت هم میتونه بیفته ولی چون دقت مورد نیاز این نوع شلیک برای اصابت به نقطه مشخص جمجمه با کوچک بودن کیل-زون زایل میشه لذا نه پیشنهاد میشه و نه کاربردی هست .
کلیپهای شکار گراز و غیره با تفنگ بادی 100% جنبه تبلیغاتی داره البته تبلیغات به دور از دروغ چون اونها اهل دروغ نیستند .

برای هدشات گراز شما به ساچمه مناسب و بالاترین قدرتهای PCP و فاصله کم برای زدن نقطه دقیق نیاز دارید .

RE: تفنگ های خفیف - tinger - 2013-03-31 12:30 PM

در شکار حیوانات سایز بزرگ یا متوسط با تفنگ بادی نگاه ما فقط و فقط و فقط باید شلیک به سر و هد شات باشه حتی pcpcهای قوی نیز از این قاعره مستثنا نیستند اون کلیپ شکار گراز با تفنگ بادی شرکت گامو هم کاملا واقعی و البته در شرایط بسیارخاص صورت میگیره!
شما از ترکیب ساچمه PBAو یه تفنگ مگنوم فنری در فاصله 20متر در حالی که پشت شاخه ها قایم شدید و یه گراز کوچولو هم بی حرکت داره چرا میکنه با یه هد شات تمیز میتونید اون رو از پا دراریدالبته لازم به ذکر میباشد که اون گراز نبود و یه نوع خوکچه وحشی بود که فکر کنم 30 کیلو بیشتر وزن نداشت نه گرازهای ایران که بالای 100 کیلو وزنشونه و با اون ابهت شاخ و...
ولی حالا در بحث شکار با تفنگ بادی در حیوانات متوسط میشه گفت بی حاصل ترین جا برای شلیک:
بدن و شکم و تنگ بغل حیوان میباشد.
وقتی میگیم یه تفنگ گلوله میتونه مثلا یه قوچ رو از پادربیاره منظور اینه که تقریبا اگه گلوله به 90%بدن حیوان بخوره یا کشته میشه یا زمین گیر میشهد به علت کانال بزرگ زخمی که گلوله ایجاد میکنه و انرژی بالا و یه چیز دیگه بنام شوک هیدرواستاتیک که اگه کلوله حتی به جای حساس حیوان هم اصابت نکنه ولی به علت ایجاد این شوک کشته میشه.وقتی که گلوله با سرعت حداقل بیشتر از2 برابر سرعت صوت به بدن حیوان برخورد کنه چون70 درصد بافت موجودات زنده از اب تشکیل شده لذا مولکولهای اب نمیتونن با همون سرعتی که مرمی حرکت میکنه جابه جا بشن ودر نتیجه بافت بدن حالت انفجار و ترکیدن میکنه در صورتی که اگه یه مرمی خفیف با سرعت صوت یا کمی بالاتر از سرعت صوت و انرژی 150ژول به بدن حیوان بخوره نهایتش اینه که یه سوراخ در بدن ایجاد بشه واز اونور هم خارج میشه و حیوان زخمی شده و فرار میکنه در صورتی که اگه با تفنگ بادی و انزی 40ژول به سرش شلیک بشه امکان کشته شدنش زیاده!

RE: تفنگ های خفیف - xantia - 2013-03-31 02:43 PM

کاملا مطلب شما تایید میشه Khansariha (8)

RE: تفنگ های خفیف - adhan - 2013-04-20 07:38 AM

سلام عزیزان
من علاقه زیادی به هدف زنی دارم با دوربین ، با توجه به قیمت بالای pcp نظرم جلب شد به سمت خفیف ولی اطلاعات در این زمینه تو نت کم بود
اگر دوستان لطف کنند و چند مدل رو که پیدا میشه تو بازار و میشه خرید و حدود قیمتش رو بفرمایند ممنون میشم
قیمت فشنگ آزاد هم فکر میکنم حدود 2000 نومن باشه از یک فروشگاه مجاز پرسیدم گفت قیمت امسال نیومده ولی پارسال سهمیه 700 بوده و آزاد هم تقریبا 3 برابر میدن که تقریبی میشه همون 2000 تومن سهمیه هم سالی 30 عدد هست

RE: تفنگ های خفیف - كولي - 2013-04-20 12:07 PM

سلام
آيا از دوستان كسي تفنگ كاليبر 22 مارك رمينگتون مدل 66 با سال ساخت 1956 ديدو و سراغ داره.؟

RE: تفنگ های خفیف - dieselpower - 2013-04-20 04:07 PM

(2013-04-20 07:38 AM)adhan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام عزیزان
من علاقه زیادی به هدف زنی دارم با دوربین ، با توجه به قیمت بالای pcp نظرم جلب شد به سمت خفیف ولی اطلاعات در این زمینه تو نت کم بود
اگر دوستان لطف کنند و چند مدل رو که پیدا میشه تو بازار و میشه خرید و حدود قیمتش رو بفرمایند ممنون میشم
قیمت فشنگ آزاد هم فکر میکنم حدود 2000 نومن باشه از یک فروشگاه مجاز پرسیدم گفت قیمت امسال نیومده ولی پارسال سهمیه 700 بوده و آزاد هم تقریبا 3 برابر میدن که تقریبی میشه همون 2000 تومن سهمیه هم سالی 30 عدد هست
خفیف تقریبا نسبت به مدل 2 تا 3 برابر pcp قیمت داره اگر واسه قیمت رفتی تو فکر خفیف که pcpهم خودش و هم تیرش خیلی ارزونتره

RE: تفنگ های خفیف - rezajf - 2013-04-20 07:25 PM

فشنگ خفيف اگه گير بياد 4 تا 5 هزار تومن

RE: تفنگ های خفیف - tinger - 2013-05-01 07:33 PM

به تفنكهايي كه جاشني در لبه بوكه قرار داره Rim fireكفته ميشه كه تفنك خفيف يكي از انواع تفنك خفيف هستش كه هم مدل تبانجه اي داره هم تفنكي كه مدل تبانجه ايش از بحث ما خارجه"
فلسفه توليد تفنك خفيف تمرين تيراندازي و دفع افاتي حداكثر اندازه شغال كه البته تاكيد اكيد شده فقط هد شات شود جون 22LRمعمولي به نسبت ضعيفترين كلوله زنها از قبيل 22هورنت و223 رمينكتون انرزي خيلي باييني داره حدود 140 زول يعني سركلوله 40 كريني رو 330 متر برثاتيه ميزنه"در حالي كه هورنت و 223 رمينكتون به ترتيب 1000 و1700 زول دارن!
البته اين 140 زول براي تفنكهاي به روز و سالم وبا مهمات خوب و جديد هستند نه تفنكهاي خفيف و مهمات موجود كه فكر نكنم 110 زول رو بزنه" اينه كه خريد تفنك خفيف درحال حاضر اصلا توجيهي نداره جون اكثرا مال 35 تا40 سال بيش هستند و مهمات اون هم اكثرا كهنه و مونده و بي كيفيت هستند وتازه با قيمت فوق العاده بالا و ناياب!!!
تفنك خفيف مشكلات زيادي داره كه يكيشون اينه كه به اين تفنك ابدا جواز شكار نميدن جون اين تفنك يه تفنك مسابقاتي و تمريني تعريف شده و كافي اين تفنك رو ازتون تو بيابون يا كوه يا هر جاي ديكه بكيرن!!!!!!!!ولي يهpcp100زولي تا فاصله 35 متري كاره يه خفيف رو براتون انجام ميده اونم با ساجمه نهايت150 تومني!!!
ودر اخر بايد بكم يه تفنك خفيف يعني يه دردسر بزرك!!![/size]