شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت ابزار و قطعات - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت ابزار و قطعات (/showthread.php?tid=129)

RE: ساخت ابزار و قطعات - viper22 - 2012-02-25 09:53 AM

لوله مسی بهترین گزینه برای اینکار هست و دلیل اونهم اینه که شکل پذیری داره و از هر نقطه ای که مورد نظرتون باشه میتونه عبور کنه و براحتی زاویه بگیره و در ضمن قطر بیرونی کمتری در حدود 2 mm داره و فقط کافیه برای هر دو سر درست مثل لئوپارد عمل کنید و 2 تا سر برنجی بتراشید و روی لوله لحیم کنید
یکی از مشکلات لوله 5.5 mm اینه که اتصالات و شیلنگ خیلی حجیم میشه و دست و پا گیر
در ضمن آلومینیومی که استفاده کردید بنظر میاد بیسموت دار باشه و نرم و ممکنه در فشار حدود 630 کیلو به مشکل بخوره ولی اگر آلیاژی باشه این مشکل رو نداره البته من از حالت تراش و خط ابزار حدس زدم که نرم باشه و ممکنه اشتباه کرده باشم

موفق و سربلند باشید

RE: ساخت ابزار و قطعات - tmr - 2012-02-25 10:00 AM

من اتصالات رو با آلومینیوم 7000 ساختم و رابط شلنگها هم بصورت پرسی هست و نیاز به لحیم کاری نداره و براحتی پیچ میشه
راه حل دیگه ای هم هست؟
راستی همین لوله های مسی معمولی هم این فشار رو تحمل میکنه یا نه؟
برای حجم زیاد شاید بشه داخل قنداق جایی برای قرار گرفتن شلنگ ساخت!
میشه عکسی از اتصالات در لئوپارد اینجا قرار بدید؟
حالا نظرتون چیه؟
ممنونKhansariha (8)

RE: ساخت ابزار و قطعات - viper22 - 2012-02-25 12:06 PM

در مورد لوله مسی باید عرض کنم که قطر داخلی لوله 2 mm چیزی در حدود 0.5 الی 0.7 mm هست و در این مقطع نیرو در 200 بار به 1 کیلو هم نمیرسه و تحمل حرارت 1063 درجه رو هم داره
نوع 5000 یا 7000 برای آلومینیوم مربوط به سختی نمیشه بلکه موارد استفاده رو مشخص میکنه و سری 7000 معروف به دریایی هست که در مجاورت آب و نمک مقاومت بیشتری داره عموما در فلزات رنگ ته شاخه مشخص کننده سختی و نرمی هست که رنگهای آبی نرم و زرد یا قرمز سخت هستند البته در مقطع فروشگاهی
برای تبدیل سر شیلنگ هم اگر از برنج استفاده کردید سوراخ داخل مغزی که داخل شیلنگ میره نباید از 1 mm بیشتر باشه چون ممکنه در اثر فشار خمش دچار شکستگی بشه و در این فشار ( 200 ) هوا مثل تیغ برنده میشه اگر میتونید از استیل که ضریب کششی بیشتری داره استفاده کنید
در مورد تصویر اتصالات متاسفانه از خود رابط ها چیزی ندارم ولی در اتصالات رگولاتور بخاری های گازی میتونید این نوع رابط ها رو که مثلا بین شمعک و رگولاتور بسته میشه ببینید و در مورد سر ته لوله کافیه شکل سوپاپ مانندی رو بتراشید و لوله رو در مرکز اون لحیم کنید
در صورت لزوم میتونم تصویر اونرو بصورت شماتیک طراحی کنم تا بهتر متوجه بشید

موفق و سربلند باشید

RE: ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2012-02-25 12:40 PM

فكر ميكنم اين بحث رو به تاپيك يك ايده براي ساخت پي سي پي انتقال بديد بهتر باشهKhansariha (8)

RE: ساخت ابزار و قطعات - viper22 - 2012-02-25 12:42 PM

جاوید جان این بحث بیشتر مربوط به تیون میشه تا ساخت

RE: ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2012-02-25 01:26 PM

جناب وايپر22 عزيز دلKhansariha (8)اگه بحث تيون هم باشه بايد تو تاپيك تيون ادامه داشته باشه
ولي من فكر ميكنم يه تفنگ جديد داره ساخته ميشه هيچ هاتساني چنين فرم و شكلي نداره پس يه تفنگ جديد محسوب ميشه رو اين حساب گفتمKhansariha (8)
در هر صورت هرجور صلاح ميدونيد ما دربست مخلص شما هم هستيم

RE: ساخت ابزار و قطعات - tmr - 2012-02-25 01:42 PM

از مدیریت محترم سایت تقاضا دارم پستها رو به تاپیک ایده برای ساخت PCP انتقال بدن
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
جناب وایپر 22 عزیز کدهای آلیاژ ویژگیهای آلومینیوم رو مشخص میکنه و در صورتی که در سایت ویکیپدیا کد هر آلومینیومی رو سرچ کنید درصد مواد تشکیل دهنده و ویژگیهای اون (از جمله سختی و ضریب کششی و ...) رو به تفکیک مشخص میکنه و میتونید از اون بعنوان مرجع استفاده کنید
در صورتی که با فرض محال کد آلیاژ ربطی به سختی نداشته باشه بنده چندین نوع آلومینیوم آلیاژی رو با دستگاه تراش تراشیدم و نرمی و سختی هرکدوم هنگام تراش خوردن کاملا محسوس هست
برای نمونه شرکت سازنده کپسولی که من خریدم در ساخت کپسولهای خودش از آلومینیوم 6061 و سری 7000 استفاده کرده که تو لینک زیر مشخصات 6061 موجوده
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در مورد لوله مسی که فرمودید خوشحال میشم بدونم از کجا میشه تهیه کرد
با تشکر

RE: ساخت ابزار و قطعات - viper22 - 2012-02-25 01:51 PM

جاوید جان من هم اتفاقا نظرم رو گفتم و فکر میکنم چون قطعه ای در حال اضافه شدن و تغییر در راندمان ( وجود هوای بیشتر و شلیک بیشتر)یک سلاح موجود هست باید منتقل به بحث تیون بشه ولی تصمیم گیری با مدیریت هست و ممکنه به عنوان ساخت قطعه تلقی بشه و نیازی هم به انتقال نباشه
در ضمن یادتون هست چراغ های و شیشه پیکان رو عوض میکردن و میشد شبیه BMW ؟ ولی آخرش .... همون ..... بود فقط .....عوض شده بود
البته قصد کم ارزش کردن کار رو ندارم چون خودم هم دقیقا در فکر انجام همین کار با BT 65 بودم و به همین خاطر از ابتدای بحث با ایده های از پیش مشخص نظر میدادم و کلا ایجاد کارآیی بالاتر از امکانات موجود همیشه جزو نظرات من بوده و تنها تفاوت طرح من با این نمونه در نوع قرار گیری مخزن هست که اونهم به شکل همون لئوپارد هست و به مشکل ضامن و محل اتصال رابط و اینجور چیزها هم نمیخوره و در نهایت هم همون BT 65 رو دارم با مخزن بزرگتر و رگولاتور Khansariha (8)

موفق و سربلند باشید
tmr عزیز شما از سری 6000 که خودش 11 رنج داره استفاده کردید که برای 6061 از 4 رنج تشکیل شده و ربطی به سری 7000 نداره در ضمن بعضی از اینها خاصیت آنیل شدن دارن که برای سخت شدن یا نرم شدن انجام میشه و بعد اینکه با تراشکاری و بصورت بصری نمیشه در مورد ضریب کششی یا تنش و اینجور موارد به نتیجه رسید و ممکنه شما بین سختی های رده پایین سخت ترین رو پیدا کرده باشید که این هیچ ربطی به میزان تحمل کشش نداره و نظری که من دادم از روی مواردی بود که فقط میتونه معرف این باشه که این جنس ممکنه برای اینکار مناسب نباشه و بهتره با دقت بیشتری انتخاب بشه
در مورد ویکی پدیا هم نظر خاصی ندارم ولی من از جداول خاص استفاده میکنم ولی در بازار ایران همیشه فروشنده چیزی رو میفروشه که خریدار میخاد ولی ممکنه اون نباشه آلومینیوم مصرفی بازار ایران عموما از 6061 معمولی فراهم میشه و در صورتی که رنج خاصی رو خواسته باشید بصورت سفارشی و در حجم تولید میشه
بهر حال از اینکه دخالت کردم شرمنده ام و ممکنه اطلاعات کافی و درستی نداشته باشم ولی تصویر جداول سری اولین رنج 6000 و 7000 رو برای مقایسه براتون میذارم
برای تهیه لوله مسی هم که فروشکاههای لوازم گاز سوز سری بزنید
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

موفق و سربلند باشید

RE: ساخت ابزار و قطعات - tmr - 2012-02-25 02:44 PM

خوب اگر قرار باشه با تعویض کپسول نتونم یه چیزی مثل اوانیکس بسازم که اصلا ارزش نداره!
مگه PCP به جز کپسول و والو و لوله چیز دیگه ای هم داره که بتونه روی کارایی اون تاثیر زیادی بذاره؟؟؟
من با کپسول هاتسان شلیک بالای 60 ژول هم داشتم ولی بعلت محدودیت در حجم فقط 6 شلیک در هر کپسول!!!!
حالا اگه با این کار بتونم این مشکل رو حل کنم این سلاح رو دیگه بهش نمیگن هاتسان ( یا همون پیکان که شما میگید )
در ضمن فقط کپسول نیست که تغییر میکنه و قطعاتی از جمله مسیر عبور هوا از کپسول به لوله و والو هم تغییرات اساسی خواهند داشت
حالا نمیدونم اگر من اشتباه میکنم بگید تا کارم رو در راه صحیح تری ادامه بدم یا انتظاراتم رو از سلاح جدید کم کنم!

RE: ساخت ابزار و قطعات - viper22 - 2012-02-25 03:26 PM

ببینید دوست عزیز شما مکانیزم که نمیسازی !
داری تغییرش میدی یعنی شما یا پژو 404 رو پژو نمیدونی یا 407 رو ! هر دو پژو هستند یا بنز که در سری 280 کلاسهای مختلف با اشکال مختلف داره
و در این بین یعنی شما با حجیم کردن مخزن قصد دارید قدرت رو بالا ببرید ؟
نقل قول :مگه PCP به جز کپسول و والو و لوله چیز دیگه ای هم داره که بتونه روی کارایی اون تاثیر زیادی بذاره؟؟؟
بله : محاسبات دقیق از میزان مصرف هوا ، زاویه های شکست مسیر ،محاسبه میزان قدرت و سرعت در هر مرحله از عبور هوا در مجاری مختلف و چند مطلب دیگه
در نهایت شما هوای رسیده به پشت ساچمه رو باید از مقطع 5.5 mm عبور بدید که در این مرحله نیروی وارده به ساچمه در 200 بار برابر هست با 47.515 kg بنابر این این نیرو بدون توجه به وزن ساچمه و مقدار ذخیره شما ثابت هست البته در تمامی تفنگها اینطوره مثل اوانیکس یا سوماترا بنابر این چه چیزی باعث میشه که 60 ژول شما بشه 90 ژول سوماترا ؟؟؟
نحوه تشخیص شما در رابطه با محاسبه قدرت ( شلیک بالای 60 ژول ) چه چیزی بوده ؟ آیا از کرونوگراف استفاده کردید ؟
چون ساچمه زمان مشخصی رو در داخل لوله سپری میکنه و بعد از اون هر چقدر هم هوا از لوله خارج بشه تاثیری نداره چون ساچمه خارج شده فرضا اگر برای شلیک 10سی سی هوا با فشار 200 بار لازم باشه و شما 20 سی سی مصرف کنید حاصلی نداره ولی با همون 10 سی سی در 200 بار میشه به قدرت بیشتر هم رسید