شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت ابزار و قطعات - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت ابزار و قطعات (/showthread.php?tid=129)

ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2011-01-24 11:27 PM

ابتدا یکی از قطعات پر طرفدار که بعضی شرکتها قیمتهای عجیب و غریب براش میزارن و طوری وانمود میکنن انگار انجین شاتل دیسکاوریه!!
صداخفه کن:این قطعه رو با کمتر از 5000تومن میشه ساخت!
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در اینجا طرحی ساده از نحوه ساخت صدا خفه کن رو نشون میدم(این صدا خفه کنها برای تفنگهای بادی مناسب هستد مسئولیت استفاده غیر مجاز بعهده خود استفاده کننده است)

برای ساختن یک صدا خفه کن مطمئن و کارامد و بادوام نیاز به قطعات زیر داریم
[تصویر: %D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%84%D9%86%D8%B3%D8%B1.jpg]

5-قطعا ای لوله که دوسر آن رزوه شده قطر این لوله میتواند از حداقل 20-25 میلیمتر تا50 میلیمتر و یا بیشتر نیز باشد و جنس آن هم میتواند از آلومینیوم یا فولاد باشد و گوشته آن طوری باشد که بعد از رزوه کردن ضعیف و شکننده نشود.طول آن نیز بستگی به خودمان دارد حدود 20-25 سانت یا بیشتر...

1-قطعه شماره 1 همانگونه که میبینید میتوان با سوراخ کردن میله ای ترجیحا آهنی یا فولادی آنرا ساخت قطر بیرونی آن باید رزوه شود این رزوه باید دقیقا با رزوه داخل لوله شماره5 یکسان باشد.وسط این قطعه نیز رزوه میشود که این رزوه با شماره رزوه نوک لوله تفنگ باید یکسان باشد

2-10-15 عدد واشر معمولی که میتواند از جنس آلومینیوم یا ورق گالوانیزه باشد قطر بیرونی آن برابر با قطر داخلی لوله شماره 5 است و وسط آن سوراخی بزرگتر از کالیبر تفنگ (کلیبر تفنگ 5.5 میلیمتر باشد این سوراخ مثلا 6.5 یا 7 میلیمتر است .با توجه به طول لوله شماره 5 و عرض رینگهای شماره 3 تعداد آین واشرها کمتر یا زیادتر میشود

3-رینگ فلزی که میتوان از بریدن لوله نیز آنرا ساخت به عرض حدود یکسانت قطر بیرونی این لوله باید با قطر بیرونی واشر شماره 2 و قطر داخلی لوله 5 برابر باشد

4-این قطعه همانند قطعه شماره 1 است با این تفاوت که سوراخ وسط آن اندکی بزرگتر از کالیبر تفنگ است و فقط قسمت بیرونی آن رزوه شده است.و میتواند از جنس آلومینیوم نیز ساخته شود.

برای ساخت ابتدا قطعه شماره 1 را به لوله 5 میبندیم و تا حد ممکن سفت میکنیم(میتوانیم آنرا به لوله تفنگ ببندیم و بکمک آن این پیچ را سفت کنیم)

سپس یکعدد قطعه شماره3 را درون شماره 5 قرار میدهیم سپس یک قطعه شماره2 .قطعات شماره های2و 3 را بصورت یک درمیان داخل لوله شماره5 قرار میدهیم تا جایی که پر شودسپس قطعه شماره 4 را به قطعه شماره 5 میبندیم.

برای اطمینان از لق نشدن قطعات داخلی در قسمتهای 6 میتوانیم سوراخ ریزی مثلا شماره 3-4 ایجاد کنیم و رزوه کنیم و با بستن پیچ اینکار انجام شود در صورتی که نیاز به بازکردن قطعات داخلی بود میتوانیم با باز کردن این پیچ به تعمیر یا سرویس سایلنسر بپردازیم

RE: ساخت ابزار و قطعات - ALIANA-54-T06 - 2011-01-24 11:29 PM

ممنون جاوید جان منهم امتحانی خواهم کرد ببینم چطور خواهد شد. فعلا:):):)
البته من باید برای 54 خودم یکم شبیه به شکل اصلیش بکنم
[تصویر: V_SCHALLDAEMPFER.jpg]

RE: ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2011-01-24 11:38 PM

برای ساختنش یه سیلندر کمک فنر عقب پژو که خراب بود قطعه 5و با استفاده از هشت تا واشر فازی محدب که برای پوشش سقف برای ایرانیت (ورقهای آزبستی سقف )استفاده میشه مستفیض شدم ( قطعه 2 )که دقیقا 25 میلیمتر قطرشه و داخل سیلندر فیت میشه!!تازه جالبتر اینه که برای رینگهای داخلش (قطعه 3)از شیلنگ فشار قوی که برای انتقال آب یا روغن در ماشین استفاده میشه هم میتونیم استفاده کنیم و برای قطعه 4 هم میشه یه واشر مثل قطعه 2 رو استفاده کنیم و لبه لوله اصلی شماره 5 رو یکم به سمت داخل خم کنیم
برای تبدیلش به مدل دیانا 54 به قسمت انتهاییش میشه یه قطعه پلاستیکی اضافه کرد

RE: ساخت ابزار و قطعات - AIRKING - 2011-01-25 09:42 AM

سلام اقا جاوید.
میشه این قسمت رو بیشتر توضیح بدین(سپس یکعدد قطعه شماره3 را درون شماره 5 قرار میدهیم سپس یک قطعه شماره2 .قطعات شماره های2و 3 را بصورت یک درمیان داخل لوله شماره5 قرار میدهیم تا جایی که پر شودسپس قطعه شماره 4 را به قطعه شماره 5 میبندیم.)
اینجوری که رینگ ها شل یا لق میشه. به نظرم!!
یا اینکه اگه درست و به صورت صحیح جا نره (مثلا اریب باشه)موقع شلیک ممکنه ساچمه دقیقا از وسط اونا رد نشه!!
و یه سوال دیگه شکل شماره 2 داخل شکل شماره 3 چفت میشه ؟
با تشکر

RE: ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2011-01-25 12:32 PM

نگران نباش با اين وضع جاده ها و آسفالتها ايشالا خراب ميشه:P:D
چشم توضيح ميدم
قطر بيروني قطعات 2 و3 برابر با هم و برابر قطر داخلي لوله 5 هست پس قطعه 2 نميتونه داخل رينگ 3 بره و چون با دبواره داخلي قطعه 5 مماس هستند جاي چرخش و حركت ندارن و در صورتي كه يكي از اين واشرها اريب بشه به راحتي ميشه با بيرون آوردن بقيه واشرها اونو درست كرد و دوباره همه رو سرجاي خودشون قرار داد(اين صداخفه كن به راحتي باز و بسته ميشه)
ضمنا در مورد لق بودن حلقه ها و واشرها بايد عرض كنم قطعه شماره 1 همونطور كه ميبينيد رزوه شده و داخل لوله 5 بسته ميشه با سفت كردنش هرگونه لقي از بين ميره اما در موقع ساخت من بجاي استفاده از قطعه شماره 4 يه واشر شماره 2 گذاشتم و لبه لوله 5 رو كمي به سمت داخل خم كردم تا واشر اول رو كاملا مهار كنه از انتها هم كه با پيچ شدن قطعه 1 كاملا محكم ميشه و دوتا سوراخي كه در شماره 6 نشون دادم قسمت جلويي(نزديك به قطعه 4 ايجاد نميشه بعلت استفاده از واشر بجاي قطعه 4)اما در قسمت نزديك به شماره 1 يه پيچ ريز براي باز نشدن قطعه 4 استفاده ميشه.بازم اگه سوالي هست در خدمت هستم عكسش رو اگه بتونم ميفرستم

RE: ساخت ابزار و قطعات - AIRKING - 2011-01-25 12:51 PM

ممنونم کاملا دستگیرم شد.تعداد قطعات 2و 3 طوری هست که کاملا کل لوله اصلی رو پوشش میده و با بستن پیچ سر و ته هیچ جای تکون خوردن نیست.
گرفتم موضوع رو.
فقط اقا جاوید یه سوال دیگه.
این سایلنسر در قدرت اسلحه هم تاثیری داره ؟و اینکه چقدر صدا رو کم میکنه؟
فعلا

RE: ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2011-01-25 01:31 PM

متاسفانه كرونوگراف ندارم تست كنم اما از نظر تئوري و علمي نبايد تاثيري داشته باشه رو قدرت تفنگ(چون قدرت تفنگ از فشار هواي پشت تير كه تابعي از قدرت فنر و اندازه سيلندر هست ايجاد ميشه)و چون سوراخ وسط واشرها از كاليبر اسلحه بزرگتره و تماسي ايجاد نميشه تاثيري رو قدرت و سرعت اوليه تفنگ نداره.در مورد كم كردن صدا :با اسپيكر گوشي موبايل تست كردم صدا بم مبشه و ضعيف. بنظر من كه درست عمل كرده فقط بايد روي تفنگ بادي تست كنم كه هنوز فرصت نداشتم.
سالامين عزيز وزنش چندان زياد نيست.در مورد برنو57*8 بايد بگم اگه گلوله با سوراخ داخلي واشرها تماس داشته باشه فشار زيادي توليد ميشه چون دقيقا مثل اينه كه لوله شو بلندتر كرديم اما اگه سوراخش مثلا9-9.5 ميليمتر باشه فشار خيلي كمتر ميشه با اين روش كه گفتم اصلا نيازي به جوش دادن نيست واشرها رو ميتونيد ضخيمتر انتخاب كنيد در تفنگ ام110 از ساپرسور استفاده شده كه فكر ميكنم حدودسي سانت باشه قطرش بيشتر باشه بهتره اما تا حدي كه مانع ديد جلو نشه سيلندر كمك پژو فولاديه ديشب براي حلقه هاي داخل ميخواستم ازش استفاده كنم متوجه شدم حالت تقريبا فنري داره
براي رينگهاي داخلش از قطعات يكسانتي همون لوله استفاده كردم البته 8ميليمتر از محيطش كم كردم تا داخل لوله بره حتي ميشه بين واشرها از فومي عايق كه براي كولر استفاده ميكنن مصرف كنيد
اين يه نمونه رمينگتون تكتيكال
[تصویر: 800px-XM2010_November_2010.jpg]
اينم ام110
[تصویر: m110_sniper_rifle_375.jpg]

RE: ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2011-01-25 09:45 PM

با سلام مجدد
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر: DSC01586.jpg]
[تصویر: DSC01588.jpg]
[تصویر: DSC01597.jpg]

RE: ساخت ابزار و قطعات - ALIANA-54-T06 - 2011-01-26 09:17 AM

آقا جاوید ممنون از توضیحات و عکسهای تکمیلیتون من فکر میکنم بهتره برای بادیها از لوله های غیر فلزی استفاده کرد مثل لولهای pvc و لوله های سوپر پایپ یا باز بهتره حتی المقدور از لوله های فلزی ضد زنگ از جنس آلومینیومی ویا مسی استفاده کرد.
و همچنین برای سبک تر شدنش هم بهترکمک میکنه مخصوصا قطعات شماره 3 یا همان لوله های بریده شده بین واشر ها در ضمن پیشنهاد میکنم انتهای سایلنسر (محل اتصال به لوله )از دو قسمت تشکیل بشه یک قسمت بصورت ثابت روی سر لوله تعبیه بشه و قسمت اصلی(سایلنسر) نیز بصورت پیچی روی آن قابل باز و بستن باشه مثل نمونه زیر

[تصویر: s400siladapt600.jpg]

وهمجنین این اطلاعات داخل یک سایلنسر هم میتونه مفید واقع بشه

[تصویر: prosystem600.jpg]

فعلا

RE: ساخت ابزار و قطعات - craftsman - 2011-01-26 02:44 PM

سالامین عزیز
ممنون بخاطر فایل ارسالیتون
اون چیزی که بنظر میاد فنره در حقیقت فنر سیمی نیست فنریه که از نمای روبرو مثل واشره .بعضی از این ابزار آشپزخونه رو دیدید که یه تیغه ایه که یه پیچ داره داخل هویج یا خیار فرو میکنن میچرخونن یه حلقه مارپیچ دراز بوجود میاد؟این فنر شبیه همونه
و تراشکار اکه حوصله داشته باشه میتونه اونو بسازه یه لوله با قطر داخلی مثلا 8 میلیمتر و بیرون 25 میلیمتر رو رزوه کنه و اونقدر رزوه رو عمیق کنه تا برسه به سوراخ وسط اونوقت با کشیدن دو سر این فنر و باز شدنش دقیقا همون فنری که میخواید بدست میاد !
باز هم ممنونم ازتون