شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی (/showthread.php?tid=1244)

ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - whisper - 2012-10-23 11:44 PM

سلام دوستان
همیشه یکی از مشکلات بنده در تیراندازی ندانستن مسافت تا هدف بوده ، البته این مشکلات تا حدودی با نرم افزار گوگل ارت حل شد ولی باز هم وسیله ای برای اندازه گیری فاصله بشدت احساس می شه ، از انجا که فکر کردم شاید این فقط مشکل من تنها نباشه و دوستان دیگر هم همین مشکل رو داشته باشند اقدام به ایجاد تاپیکی در این رابطه کردم
بنده چند طرح از اولترا سونیک گرفته تا چرخ و ... در ذهنم هست که با ارزان ترین وسایل می شه اون ها رو عملی کرد ، سعی می کنم یکی یکی آن ها رو در این تاپیک قرار بدم و امید دارم دوستان دیگر هم طرح های خودشان را در اینجا قرار دهند Khansariha (8)

------------------------------------------

اولین طرح من شباهت بسیار زیادی به یک فلز یاب از نظر ظاهر داره ، قبل شروع می خواهم توضیحاتی درباره قطعات مصرفی بدهم

اولین قطعه و قلب دستگاه سیستم مادونه قرمز هست که در زیر می توانید تصاویری از آن را مشاهده کنید :

[تصویر: led1.jpg]

شماره 1 یک فرستنده مادونه قرمز 3 میل رو نشون می ده
شماره 2 یک گیرنده مادونه قرمز رو نشون می ده
شماره 3 یک عدد گیرنده مادونه قرمز 5 میل رو نشون می ده که تنها ویژگی اش اینکه می تونه امواج بیشتری رو نسبت به 3 میل جذب کنه و کلا قدرت گیرندگیش بالاست ولی بدرد کار های ظریف و حرفه ای نمی خوره

وقتی سنسور فرستنده با گیرنده کانت بشه ، یعنی چیز جلوی ان ها نباشه یک رله روشن یا خاموش می شود
توجه کنید شما می توانید تمام این قطعات رو به همراه مدار راه انداز بصورت یک کیت با قیمت زیر 10 تومن خریداری کنید

دومین قطعه یک عدد مدار کانتر یا همون شمارنده هست ، این مدار حکم مغز دستگاه رو داره :

[تصویر: countermeasures_front.jpg]

این قطعه هم همانند بالا می توانید بصورت یک کیت یا مجموعه خریداری کنید ، قیمتش هم زیر 20 تومن هست

قطعه بعدی یک چرخ است که طول ان 1 متر دقیق هست ، جنس این چرخ ما بصورت تو پر هست که سوراخی در ان وجود دارد ، مانند تصویر زیر :

[تصویر: charkh.png]

حالا می ریم سراغ اصل مطلب ، یعنی توضیح طرح بصورت تئوری
ابتدا یک تصویر از طرح :

[تصویر: metr.png]

روال کار به این صورت هست که وقتی چرخ یک دور کامل می زند و اون قسمت سوراخ دار به محل سنسور ها می رسد و سنسور فرستند با گیرنده ارتباط برقرار می کنه و شمارنده یک رقم اضافه می کنه و این یعنی وقتی چرخ یک متر به جلو حرکت می کنه ، یک عدد به شمارنده اضافه می شه و همینطور الی آخر
بعد از اجرا می تونید مانند یک فلزیاب اون به دست بگیرید و در حالی که دارید به سمت سیبل حرکت می کنید ، فاصله هم اندازه بگیرید
بنده می خواهم این طرح رو اجرا کنم و از تک تک مراحل آن تصویر تهیه می کنم تا دوستاند بتوانند به بهترین شکل ممکن این دستگان رو بسازنند Khansariha (8)

RE: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - darkman - 2012-10-24 01:25 AM

دوست عزیز این طرح یه طرح ابتکاری و جالب هست
چنتا اما و اگر داره
1-باید جوری چرخ رو توی جای خودش فیکس کنید که فقط به یک جهت بچرخه(یعنی به صورت معکوس نچرخه که توی محاسبه به مشکل بخوربد)
2-سنسور های IR(یا همون مادون قرمز که شامل یه فرستنده مادون قرمز و یه گیرنده که یه فتو ترانزیستور هست میشه) فوق العاده نویز پذیر هستند مخصوصا توی نور روز
شما برای استفاده از این طرح باید فرستنده و گیرندتونو کالیبره کنید و یه سری مدار و برنامه رو ترکیب کنید که بتونید از این طرح استفاده کنید
3-این نوع متر معمولا برای زمین های صاف و هموار استفاده میشه

جسارتا بنده این طرح رو توصیه نمیکنم
اگر منظورتون از ساخت این متر برای استفاده با تفنگ بادیه که نهایتا تا 400 متر قابل انازه گیری باشه براتون کافیه
یه طرح جالبترو بنده بهتون پیشنهاد میکنم
استفاده از اولتراسونیک
اگر با کارکردش مشکل دارید بگید تا براتون توضیح بدم
Khansariha (8)

RE: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - whisper - 2012-10-24 07:17 AM

(2012-10-24 01:25 AM)darkman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز این طرح یه طرح ابتکاری و جالب هست
چنتا اما و اگر داره
1-باید جوری چرخ رو توی جای خودش فیکس کنید که فقط به یک جهت بچرخه(یعنی به صورت معکوس نچرخه که توی محاسبه به مشکل بخوربد)
2-سنسور های IR(یا همون مادون قرمز که شامل یه فرستنده مادون قرمز و یه گیرنده که یه فتو ترانزیستور هست میشه) فوق العاده نویز پذیر هستند مخصوصا توی نور روز
شما برای استفاده از این طرح باید فرستنده و گیرندتونو کالیبره کنید و یه سری مدار و برنامه رو ترکیب کنید که بتونید از این طرح استفاده کنید
3-این نوع متر معمولا برای زمین های صاف و هموار استفاده میشه

جسارتا بنده این طرح رو توصیه نمیکنم
اگر منظورتون از ساخت این متر برای استفاده با تفنگ بادیه که نهایتا تا 400 متر قابل انازه گیری باشه براتون کافیه
یه طرح جالبترو بنده بهتون پیشنهاد میکنم
استفاده از اولتراسونیک
اگر با کارکردش مشکل دارید بگید تا براتون توضیح بدم
Khansariha (8)

ممنون ، بله این نکاتی که فرمودید مخصوصا اینکه به سنسور گیرنده نور نرسه خیلی مهمه ولی از لحاظ معکوس چرخیدن و ... زیاد مهم نیست و مشکلی بوجود نمی یاره
البته ما اینجا از مادونه قرمز استفاده می کنیم و گیرنده مانند فتو ترانزیستور انچنان حساس به نور نیست و درباره اولترا سونیک بله ، من چند پروژه رو باهاش کار کردم ولی متاسفانه برد ان کم هست ، یعنی حدود 18 متر رو می تونید باهاش اندازه بگیرید و یک طرح دیگه هم دارم که به همین زودی ها قرارش می دهم و با اون مشکل اندازه گیری در زمین های ناهوار حل می شود

RE: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - LITKOH - 2012-10-24 01:14 PM

ممنون از طرح جالبتونKhansariha (8)Khansariha (8)
ولی به تجربه شما مشکل نویز رو دارید و یا باید فاصله 2 سنسور کم باشه یا قدرت رستنده خیلی بالا و مقاومت قبل از گیرنده زیاد..
اتفاقا فوتو ترانزیستور چون فرکانس کاری مشخصی داره کمتر به نویز حساسه و به نظرمن شاید بهتر باشه، راه حل قطعی هم استفاده از گیرنده لیزر یا در کلاس خیلی بالاتر گیرنده فیبر نوری هست که قیمت نسبتا بالا و خروجی TTL داره
التراسونیک هم همونطور که فرمودید تو فاصله بالا کارایی نداره
موفق باشیدKhansariha (8)

RE: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - darkman - 2012-10-24 02:31 PM

دوست عزیز اگر از ماژول مرغوب اولتراسونیک استفاده کنید دقیقا همون چیزی هست که شما میخواید
البته ماکسیمم متراژ اندازه گیری که شما تو این دستگاه در نظر گرفتید چقدره؟

RE: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - whisper - 2012-10-24 04:00 PM

(2012-10-24 01:14 PM)LITKOH نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون از طرح جالبتونKhansariha (8)Khansariha (8)
ولی به تجربه شما مشکل نویز رو دارید و یا باید فاصله 2 سنسور کم باشه یا قدرت رستنده خیلی بالا و مقاومت قبل از گیرنده زیاد..
اتفاقا فوتو ترانزیستور چون فرکانس کاری مشخصی داره کمتر به نویز حساسه و به نظرمن شاید بهتر باشه، راه حل قطعی هم استفاده از گیرنده لیزر یا در کلاس خیلی بالاتر گیرنده فیبر نوری هست که قیمت نسبتا بالا و خروجی TTL داره
التراسونیک هم همونطور که فرمودید تو فاصله بالا کارایی نداره
موفق باشیدKhansariha (8)

درسته ، فاصله دو سنسور حدود 4 سانتی متر هست ، در این فاصله بخوبی کار می کنه و بنده تست کردم
حتی فاصله های خیلی بالاتر هم مثل 4 متر هم امتحان کردم و بخوبی جواب داده و نور روش اثری نداشته Khansariha (399)

(2012-10-24 02:31 PM)darkman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز اگر از ماژول مرغوب اولتراسونیک استفاده کنید دقیقا همون چیزی هست که شما میخواید
البته ماکسیمم متراژ اندازه گیری که شما تو این دستگاه در نظر گرفتید چقدره؟

درسته ولی هر چقدر هم که مرغوب باشه بازم فاصله های بالای 20 متر رو جواب نمی ده ، کاربرد این ها اکثر در مسافت های پایینه مثل دزدگیر ماشین و ... و من اندازه ای که برای این سیستم در نظر گرفتم 900 متر هست

RE: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - darkman - 2012-10-24 04:26 PM

آره داداش
اولتراسونیک برای 900 متر کارایی نداره
از لیزر هم میتونی استفاده کنی
بیشتر از 900 متر هم جواب میده
که البته کالیبره کردنش فک کنم سخت باشه و هزینه بر تر از این کاری که میخوای انجام بدی هست
دوست عزیز 4cm فاصله بین فرستنده و گیرندت فک نمیکنی زیاد باشه؟
اینجوری نویز پذیریش هم زیاد میشه ها
تا میتونی فاصله بین فرستنده و گیرندتو کم کن
برای بهینه تر شدن مدارت هم به جای اون فیش مادگی که گذاشتی برای اتصال مدار به فرستنده گیرندت یه پین مخابراتی 2x1 استفاده کن
برای چرخت هم یه نقشه بهتر دارم که میکشم میذارم اینجا
به جای فرستنده گیرنده مجزا هم از یه پک فرستنده گیرنده استفاده کن که کالیبره شده هست و کارایی بهتری هم نسبت به یه فرستنده گیرنده جدا داره
Khansariha (8)

RE: ایده و طرح ها برای ساخت متر دیجیتالی - امیرحسام - 2012-10-24 08:06 PM

سلام. ایده هاتون جالبه و منم مایلم در این موضوع همکاری کنم.
برای کاهش نویز سنسورها مادون قرمز باید از مدولاسیون فرکانس استفاده کنید.
من در ساخت یک کلید مجاورتی نوری از این ایده استفاده کردم که اونقدر مطمئن بود در یک پروژه تجاری استفاده شد.
خلاصه اش این میشه که یک موج مربعی با فرکانس 33 کیلو هرتز درست کرده و میدیش سر دیود فرستنده و به جای گیرنده هم از سنسورهای گیرنده مادون قرمز که در جلوی تلوزیون هست استفاده استفاده میکنی.
این گیرنده ها خاصیتشون اینه که با استفاده از PLL در فرکانس 33 کیلو قفل شده اند و به محض دریافت این فرکانس و مستقل از دامنه آن خروجی خود را زمین می کنند. برای خروجی گرفتن از این گیرنده ها باید با یک مقاومت 10 کیلو PULL UP اش کنی.
اینجوری دیگه به هیچ نویزی حساس نیست و مثل کنترل تلوزیون که از فاصله 10 متری کار میکنه به راحتی در فاصله 4 سانتی میتونی ازش جواب بگیری