شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی (/showthread.php?tid=1231)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - aghajoon - 2013-01-02 01:54 AM

(2013-01-01 03:52 PM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امین جان من با رضای عزیز موافقم.
هر چند همیشه خودم به دوستان می گم که مهمترین حسن 4.5 قیمت به مراتب مناسبتر ساچمه هست ولی باور کن این رو می گم که مدیون نشم!Khansariha (219)
باید با توجه به مورد مصرف، عادت و تجربه و همچنین قدرت خود تفنگ کالیبر انتخاب بشه.ما برای این مسئله با دوستان کلی کلنجار رفتیم و به این نتیجه رسیدیم:

تفنگهای زیر 20 ژول انرژی در کالیبر 5.5 بهتره که کالیبر 4.5 اش رو بگیرین که حدود 16 ژول انرژی میده.مگر اینکه قصد تیون کردن تفنگ و افزایش قدرت در میون باشه که بحثش جداست.
بین 22 تا 30 ژول هر دو کالیبر انتخاب مناسبی هستن.یعنی تفنگی مثل 52 یا 54 هر دو کالیبر کارآیی مناسب رو دارن.
بالای 30 که تو فنری ها می شه مگنوم 350 و مثلا هانتر 1250 و یکی دو تا دیگه، برین سمت 5.5.مگر اینکه بتونین همیشه ساچمه سنگین مناسب تهیه کنین.
ولی درباره پی سی پی ها کمی کلاسه کردن متفاوته که بهتره اساتید بیان و توضیح بدن.Khansariha (8)
از نظر من این تقسیم بندی بر اساس قدرت تفنگ، بهترین حالت ممکن و من 100 درصد اون را قبول دارم. ولی دوستان باید یه نکته را در نظر داشته باشند ، برای مثال یه تفنگ 52 اگه در ابتدا که فنر نو و واشر هم نو کرنو بشه در کالیبر 5.5 حدود 24 تا 25 ژول انرژی میده ، ولی بعد از مدتی و تعداد شلیک مثلا 500 تا 1000 تا ساچمه قدرت فنر افت محسوسی داره و انرژی تفنگ در حدود 22 تا 23 ژول ثابت میشه ولی برای یک 52 کالیبر 4.5 که از اول با بهترین ساچمه ها 22 ژول انرژی داره وقتی فنرش افت کنه و قدرتش ثابت بشه میاد و حدودا روی17 18 تا 19 ژول انرژی ثابت میشه ، پس عملا یه دیانا 52 کالیبر 4.5 در همون دسته زیر 20 ژول قرار میگیره.
و در نتیجه میشه گفت که هر 2 کالیبر این تفنگ کارایی خوب و بالایی داره.

در مورد قیمت ساچمه توی ایران متاسفانه تفاوتهای فاحشی وجود داره که نمیشه به راحتی ازش گذشت ، برای مثال ساچمه محبوب باراکودا را در نظر بگیرید که روی اکثر تفنگهای دیانای مگنوم خوب جواب داده ، یه بسته 200 تایی باراکودا 5.5 حدود 40000 تومن و یه بسته 500 تایی کالیبر 4.5 این ساچمه هم همون قیمت !!! پس خرج ساچمه 5.5 برای این ساچمه بیشتر از 2 برابر 4.5 !!!

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - Marksman - 2013-01-08 03:50 PM

آیا تفنگ باید کالیبر 4.5 باشد یا 5.5؟بذارین برای کسانی که کمتر آشنا هستند بگم که در قلمرو تفنگ بادی این رایح ترین سوال مطرح شده هست.قبل از اینکه برای قرار گرفتن در طرف کالیبر 5.5 سرزنش بشم اعلام می کنم که من می تونم با تیراندازی هر دو کالیبر راضی باشم.ولی بیشتر تفنگ های من کالیبر 5.5 هستن.دلایل من این هاست:
1.تاثیر بهتر در پلینکینگ(استفاده اول من)
2.کار با ساچمه بزرگتر راحتتره(پر کردن تفنگ...)
3.در دسترس بودن لوازم نظافت مناسب برای کالیبر 5.5
4.طراحی های موجود از تفنگ های بادی همیشه در کالیبر 5.5 کارایی بهتری دارن.
5.بعضی تفنگ های بادی فقط در کالیبر 5.5 ساخته شدن یا حداقل در اولین سریشون این طور بوده(بیشتر تولیدات امریکایی)
6.یه ذخیره تمام عمر برای ساچمه های کیفیت بالای 5.5 در دسترس دارم.
7.دقتی برابر با کالیبر 4.5

ادعای بالایی درباره دقت ممکنه برای کسانی که 4.5 رو برای برتریش در دقت خریدن ،کفرآمیز به نظر برسه .ولی به یاد داشته باشین که ما درباره تفنگهای اسپورت تفریحی حرف می زنیم نه مسابقه ای.چند سال پیش در یک مطالعه گسترده تعداد زیادی تفنگهای 4.5 و 5.5 مشابه (از سازندگان انگلیسی،آلمانی و سویسی)با استفاده از برند های در دسترس ساچمه (انگلیسی،آلمانی و ژاپنی)تست ماشینی شدن(ماشین رست اونایی که نمی دونن چیه تقصیر من نیست!! -مترجم).
در کمال تعجب و در مغایرت با نظر طرفداران کالیبر 4.5 دو گروپ برتر از آن کالیبر 5.5 بود.و هر دوی انها به وسیله ساچمه های سر گرد(گنبدی) یعنی الی وسپ و میلبرو کالدونین شلیک شده بود.( Eley Wasp and the Milbro Caledonian)

اجازه بدین اول یه نگاهی به ساچمه ها بندازیم... در هر کدام از کالیبرها هیچ تفنگی همه ساچمه ها رو یه جور نمی زنه.بعضی تفنگها می تونن کاملا لوس و شیک باشن!! یعنی بهترین اجراشون رو فقط بایک یا دو ساچمه داشته باشن .بعضی تفنگ ها هم با خیلی ساچمه ها و ترکیب ساچمه ای گسترده کاملا خوب عمل می کنن.
هر کسی باید تفنگش رو با طیفی از ساچمه های مختلف به اثبات برسونه ،چون برای یه ایرگانر آگاه، نکته دوم بعد از خود تفنگ ساچمه های مناسب هست.ممکنه حتی تیراندازی تعجب کنه از اینکه چه قدر یه ساچمه بسیار معمولی می تونه برای تفنگ خاصی عملکرد عالی داشته باشه.
بر گرفته از سایت دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نوشته آقای Paul Watts.Khansariha (8)

البته زحمت پیدا کردن متن رو علی آقا ALIANA-54-T06 کشیدن و ترجمه اش کار بنده هست.
این دیدگاه یکی از برترین کارشناسان تفنگ بادی در دنیا راجع به کالیبر و اینکه انتخاب ساچمه مناسب اولویت اول هر تیراندازی هست نه صرفا کالیبر...Khansariha (8)

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - Don Corleone - 2013-01-08 03:57 PM

ممنون دکتر جانKhansariha (8)واقعیت هم همینه یعنی کالیبر 5.5 برتریهای بیشتری نسبت به کالیبر 4.5 داره.ولی من خودم رو میگم سرعت بالای ساچمه و شلیک همانا و رسیدن به هدف همان رو در کالیبر 4.5 میپسندم والبته بحث قیمت روز افزون ساچمه هم که دیگه ترغیبم کرد برم سراغ 4.5.اما از لحاظ فنی اگه بخوایم بحث کنیم 5.5 از هر لحاظ برتری داره نسبت به 4.5 Khansariha (8)
البته چون مسایقات فیلد تارگت در ایران وجود نداره کالیبر 4.5 کمی مظلوم واقع شده و واقعا کالیبر 4.5 بخاطر تراجکتوری مستقیمش برای فیلد تارگت مناسبتر هستKhansariha (8)

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - ALIANA-54-T06 - 2013-01-08 04:33 PM

ممنون دکتر جان که زحمت ترجمه اش را کشیدید Khansariha (8)
واقعا آقای Paul Watts یک کارشناس برجسته پنوماتیک هستند که سایتشون را من چندروزی داشتم مطالعه میکردم البته متاسفانه همه اش با ترجمه دستو پاشکسته گوگلی و برنامه های مشابه خخخخخخخ
ولی در کل نظراتشون را پسندیدم و نکات ظریفی داشت و خوشحالم که بصورت کاملا حرفه ای به این مقوله اختلاف همیشگی انتخاب کالیبر در بادیها ایشون پرداختند . Khansariha (256)

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - tinger - 2013-05-03 09:08 AM

من اوايل علاقه زيادي بهکاليبر۵'۵داشتم نميدونم چرا شايد بخاطر اسم غرورانگيزش ولي الان هرچي فنري دارم ممشون ۴'۵تازه تيونشون هم ميکنم !ومشکل ساچمه ام رو با ts10حل ميکنم دوستانts10ساچمه محجوب و دقيق و ارزوونيه نميدونم چرا خيلي ها رابطه خوبي باش ندارن!!!

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - seasonhunt - 2013-05-03 09:23 AM

دوستان کالیبر 6.35 بدرد تفنگ های فنری هم میخوره ؟
مثلا دیانا 54 که سرعت اولیه شلیک با کالیبر 4.5 335 متر در ثانیه هست و در کالیبر 5.5 270 متر بر ثانیه در کالیبر 6.35 میشه حدود 85 متر در ثانیه پس فکر نکنم زیاد کاربرد داشته باشه بیشتر بدرد سلاح های پی سی پی قدرتمند مثل بیگ بور ها میخوره

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - rezakaraj - 2013-05-03 09:33 AM

seasonhunt طبق کاتالوگ دیانا عدد 185 متر بر ثانیه صحیح میباشد .هر کالیبری کاربرد خودش رو داره درسته که سرعت تیر پایین هستش ولی به خاطر جرم بیشتر ساچمه انرژی زیادی رو به هدفش منتقل میکنه اگر به سرعت تیر در کمان ها هم دقت کرده باشید خیلی زیاد نیستش ولی انرژی زیادی رو به هدف منتقل میکنه.

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - mhrSB - 2013-05-03 09:35 AM

(2013-05-03 09:23 AM)seasonhunt نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان کالیبر 6.35 بدرد تفنگ های فنری هم میخوره ؟
مثلا دیانا 54 که سرعت اولیه شلیک با کالیبر 4.5 335 متر در ثانیه هست و در کالیبر 5.5 270 متر بر ثانیه در کالیبر 6.35 میشه حدود 85 متر در ثانیه پس فکر نکنم زیاد کاربرد داشته باشه بیشتر بدرد سلاح های پی سی پی قدرتمند مثل بیگ بور ها میخوره

سلام دوست عزیز
فکر کنم سرعت ساچمه 6.35 در دهانه لوله 54 185 باشه نه 85 دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

الان تفنگ های چینی 4.5 هم حدود 180 متر برثانیه سرعت دارند و مشکلی از لحاظ سرعت ندارنKhansariha (226)
البته خودمم موافقم که کالیبر 25(6.35)بیشتر برای پی سی پی های قوی مناسب هست تا فنری ها.ولی خوب دیگه کارخانه این را هم تولید کرده و حتما مشتری داشته که تولید شده وگرنه ضرر میکرد.
من یه گله ای هم از دوستان دارم،این تاپیک باید سر کالیبر 6.35 بیشتر بحث کنه و با 4.5 و 5.5 مقایسه بشه.نه فقط درباره 4.5 و 5.5 اگه فقط برای این دو کالیبر بود که دیگه یه تاپیک هست.!!!Khansariha (172)
Khansariha (8)
اقا رضا ببخشید تا امده کنم و بفرستم طول کشید و با هم شد.Khansariha (8)

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - arashne - 2013-05-03 11:44 PM

مگه اصلا کالیبر 25 توی ایران هست که کسی بخواد راجع بهش از تجربیاتش بگه؟

RE: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی - flower - 2013-05-04 08:00 AM

محراب عزیز به قول آرش کالیبر 4.5 و 5.5 همه گیر تر از کالیبر 25 هست و کمتر کسی این کالیبر رو تا حالا دیده چه برسه به اینکه اطلاعات جامعی از این کالیبر داشته باشه