شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
صفر کردن دوربین تفنگ بادی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- انجمن: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- موضوع: صفر کردن دوربین تفنگ بادی (/showthread.php?tid=120)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - AIRKING - 2011-01-23 07:01 PM

با سلام .
دوستان چند راه برای تخمین مسافت هست.
1:استفاده از رنج فایندر.دقیق ترین و بهترین راه که مو لا درزش نمیره.برای انهایی که قصد دارند با هر شلیک یه هدف را بزنند.
2:استفاده از تصحیح پارالکس دوربین که کمی باید تجربه کسب کرد.و دقتش یکم میاد پایین.
3:تمرین.تمرین تمرین.

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - Shooter - 2011-01-23 11:39 PM

سلام به همگی...
دوستان به عقیده من راه دقیقتری هم برای انجام این کار وجود دارد....
همه ما میدانیم که تقریبا تمام دوربینهای موجود در بازار 1/4 دقیقه (دقیقه زاویه) هستند...یعنی با چرخش هر چهار کلیک یکی از طبلکها محل برخورد ساچمه یا مرکز ریتایکل دقیقا 1.047 اینچ (تقریبا 1 اینچ) در فاصله 100 یاردی (91.44 متر) از جای خودش حرکت میکند....
فرض کنید ما میخواهیم دوربین را در فاصله 40 متری صفر کنیم....میدانیم که با چرخش هر یک کلیک طبلک دوربین محل برخورد در فاصله 91.44 متری (100 یاردی) 6.35 میلیمتر تغییر میکند. (1 اینچ=25.4 میلیمتر و 25.4 میلیمتر تقسیم بر 4 برابر است با 6.35 میلیمتر) اما نمیدانیم هر کلیک در 40 متری محل برخورد ساچمه را چه مقدار تغییر میدهد . برای محاسبه آن ابتدا باید فهمید که 40 متر چند برابر از 91.44 متر کمتر است و سپس 6.35 میلیمتر را به همان میزان کوچکتر کنیم...
91.44 تقسیم بر 40 برابر است با 2.286
6.35 تقسیم بر 2.286 برابر است با 2.777
پس نتیجه میگیریم با چرخش هر یک کلیک محل برخورد در 40 متری 2.777 میلیمتر تغییر میکند...
امیدوارم دوستان منظور بنده را متوجه شده باشند...البته من برای راحتی کار دوستان قبلا میزان تغییر محل برخورد با هر 1 کلیک را در فاصله های بین 15متر تا 90 متر هر 5 متر محاسبه کردم.....
15 متر ..................................................1.05 میلیمتر
20 متر ..................................................1.40 میلیمتر
25 متر ..................................................1.75 میلیمتر
30 متر ..................................................2.10 میلیمتر
35 متر ..................................................2.45 میلیمتر
40 متر ..................................................2.80 میلیمتر
45 متر ..................................................3.15 میلیمتر
50 متر ..................................................3.50 میلیمتر
55 متر ..................................................3.85 میلیمتر
60 متر ..................................................4.20 میلیمتر
65 متر ..................................................4.55 میلیمتر
70 متر ..................................................4.90 میلیمتر
75 متر ..................................................5.25 میلیمتر
80 متر ..................................................5.60 میلیمتر
85 متر ..................................................5.95 میلیمتر
90 متر ..................................................6.30 میلیمتر

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - craftsman - 2011-01-25 09:28 PM

بد نيست بدونيد كه در تفنگ 416 شايتك يه پي دي اي بهمراه تفنگ هست كه نرم افزار باليستيك سافت ور روش نصبه!!اين اسلحه براي تيراندازي فواصل خيلي دور استفاده ميشه(نمونه شو تو فيلم شوتر با بازي مارك والبرگ كه بارها تلويزيون ايران نشون داده ديديم تو صحنه اي كه به قوطي تو جنگل شليك كرد)بهرحال
اين نرم افزار خوبي كه داره اينه كه با دادن مقادير سمت و سرعت باد و وزن گلوله و يه سري پارامترها دقيقا به شما ميگه در فاصله 900متري كجا رو نشونه بگيريد و افت و انحراف گلوله رو به شما ميده(در مورد كاليبر416 بخاطر اينكه وزن گلوله ها ثابته و ضريب بي سي و موامل مربوط به خود فشنگ و تفنگ ثابته نيازي به وارد كردن اعداد نيست)فقط فاصله رو با رنج فايندر اندازه ميگيرن و سرعت باد رو و ارتفاع از سطح دريا.
در موارد مشابه ميشه از قبل جدول و اعداد رو تو يه برگه كاغذ نوشت (حتي ميشه پرسش كرد كه آب بارون خرابش نكنه)و به قنداق اسلحه چسبوند(آقا اسماعيل عزيز:heart:) با تخمين نسبي مسافت و نگاه سريع به جدول نيازي به محاسبه هم نيست.

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - ALIANA-54-T06 - 2011-01-26 02:35 PM

(2011-01-25 09:28 PM)craftsman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بد نيست بدونيد كه در تفنگ 416 شايتك يه پي دي اي بهمراه تفنگ هست كه نرم افزار باليستيك سافت ور روش نصبه!!اين اسلحه براي تيراندازي فواصل خيلي دور استفاده ميشه(نمونه شو تو فيلم شوتر با بازي مارك والبرگ كه بارها تلويزيون ايران نشون داده ديديم تو صحنه اي كه به قوطي تو جنگل شليك كرد)بهرحال
اين نرم افزار خوبي كه داره اينه كه با دادن مقادير سمت و سرعت باد و وزن گلوله و يه سري پارامترها دقيقا به شما ميگه در فاصله 900متري كجا رو نشونه بگيريد و افت و انحراف گلوله رو به شما ميده(در مورد كاليبر416 بخاطر اينكه وزن گلوله ها ثابته و ضريب بي سي و موامل مربوط به خود فشنگ و تفنگ ثابته نيازي به وارد كردن اعداد نيست)فقط فاصله رو با رنج فايندر اندازه ميگيرن و سرعت باد رو و ارتفاع از سطح دريا.
در موارد مشابه ميشه از قبل جدول و اعداد رو تو يه برگه كاغذ نوشت (حتي ميشه پرسش كرد كه آب بارون خرابش نكنه)و به قنداق اسلحه چسبوند(آقا اسماعيل عزيز:heart:) با تخمين نسبي مسافت و نگاه سريع به جدول نيازي به محاسبه هم نيست.

جاوید جان فکرکنم منظور شما این نرم افزار محاسباتی باشه که روی سلاح بسته میشود.

[تصویر: cb625mk4600.jpg]

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - esmaeil1356 - 2011-01-27 10:12 AM

(2011-01-26 02:04 PM)salamin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بچه ها یبه چیزی قبلا شنیدم ولی یادم نیس دقیق چی بود یه روش برای تنظیم دوربین بدون شلیک و با استفاده از آینه
فکر کنم به این صورت بود که مثلا برای تنظیم در 60 متری یه آینه در دقیقا عمود و منصف یه مثلث فرضی که ما در ضاویه ی قائم قرار داریم در 60 متری قرار میدیم بعدش هم فکر کنم لوله ی تفنگ رو در خط تا آینه قرار میدن و +ی دوربین رو روی وسط دوربین که در آینه دیده میشه قرار میدر بعد تفنگ رو ثابت نگه میدارن و +ی دوربین رو با سر لوله یه تفنگ مماس میکنن دوربین تنظیم میشه
درست یادم نیس ولی یه همچین بحثایی بود کسی اطلاع دقیقتری از این روش تنظیم با آینه داره؟؟
خیلی کنجکاوم بیشتر و بهتر بدونم
سالامين عزيز اين روش آينه بعيد ميدونم براي اسلحه بادي جواب بده ( البته فكر كنم در فواصل پائين شايد جواب بده) چون مسير حركت ساچمه در تفنگ بادي بصورت منحني است و اين روش تنظيم در صورتي جوابگو است كه ساچمه تا هدف مسير مستقيم را طي كند و اين امكان ندارد

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - mohsen.66 - 2011-02-16 06:58 PM

alianaعزیز خیلی ممنون از راهنمایی خارع العادت حتا امتحان می کنم
اساتید محترم واقعا کارتون درسته انشااله یک پی سی پی میخرم دوربینمو اینجوری باهاش نظیم میکنم خیلی چاکریم

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - mehrshad - 2011-02-17 11:19 AM

به نظر من دوتا مشکل با روش علی اقا وجود داره:
1-استفاده از یک شلیک معیار خوبی برای تنظیم نیست و حداقل 3 تیر برای میانگین خطا لازمه.
2-استفاده از پایه ای که تفنگ را بدون یکصدم میلیمتر تکون بگیره خودش یک حکایت هست چون از لحظه ای که شما هدف را نشونه میگیرید تا لحظه ای که + میاد روی محل برخورد، تفنگ کوچکترین حرکتی نباید بکنه.

در جایی که امکان چند شلیک برای تنظیم نباشه بهترین راه زدن با قلق هست.
اولین بار که دوربین روی مگنوم بستم به یک کبوتر توی 60 متری(لب پشت بوم یه خونه!) شلیک کردم و خورد روی دیوار و جاش را دیدم.
حدود 20 سانت چپ و 20 سانت پایین خورد .بیچاره کبوتره اصلا نفهمید بسکه دور بودم!
بعدش با قلق همون تیر زدم و تلپ خورد وسطش و همونجا موند بیچاره،خیلی دلم سوخت!
ولی در کل بهترین کار اینه که توی یک فاصله 3 تا شلیک بشه و بعد متوسط خطا را درنظر بگیریم و با توجه به تغییر هرکلیک دوربین توی اون فاصله تنظیم کنیم و چند بار اینکارو بکنیم تا دوربین صفر بشه.

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - ALIANA-54-T06 - 2011-02-17 11:42 AM

مهرشاد جان روش یک شلیک حدود 90 درصد برای عموم تیراندازها مفیده و البته به مهارت هم نیاز داره و اگر کسی در حد فیلد تارگت بخواهد دوربین صفر کند اصلا برای فنریها امکان پذیر نیست چون مقداری پرتی ساچمه و خطای تفنگ و تیرانداز (هر سه خطای همیشگی) همیشه وجود دارد و بطور کلی و طبیعی شما مرتب در حال صفر کردن در مسافتهای مختلف هستی که البته به دوام ماندگاری و تحمل دوربین روی صفر شما هم بستگی دارد که عموما بعد 30 تا 50 شلیک نیاز به صفر کردن دوباره دارند.;)
در ضمن تمامی روشها مفیدن و مهم اینه که شما با توجه به تجربیات و امکانات بتونی از یک انتخاب خوب در موقع مناسب استفاده کنی . :rolleyes:

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - milad123 - 2011-02-17 12:28 PM

دوستان برای اینکه یک دوپایه عصایی خوب و ارزان برای فیکس کردن تفنگ هنگام تیر اندازی و یا صفر کردن دوربین داشته باشید.میتونید یک عصای کوهنوردی بگیرید.سر اون رو باز کنید و به جاش یه دوشاخه چوبی از همونا که بچگی باهاش تیرکمون درست میکردیم قرار بدید.اینطوری هم یه عصا موقع پیاده روی دارید هم اگه تفنگتون سنگین بود موقع شکار میتونید ازش استفاده کنید موقع شلیک و هم یه ساپورت خوب و ثابت برای صفر دوربین دارید که جاش و ارتفاع مدام عوض نمیشه

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - masih.hunter - 2011-02-17 01:17 PM

با مهرشاد موافقم برای صفر کردن دوربین به حداقل 3 شلیک نیازه .

علی جان من با شما در این ضمینه موافق نیستم سلاح فنری میتونه بدون خطا هم شلیک بکنه که به 3 فاکتور رو باید

رعایت کرد سلاح1. لول ثابت و از ساخت خوب و دقت خوبی برخوردار باشه مثال محصولات دیانا2. ساچمه مرغوب 3. دوربین خوب و عالی

که اگد سلاح نتونه اسیبی بهش بزنه . من شاید 400 شلیک با سلاح خودم داشتم بعد از صفر کردن و هنوز عالی تیر میزنه و دقت سر

سوزنی هم تغییر نکرده من اینو ثابت میکنم به دوستانی که عقیده دارن هیچ سلاح فنری نمیتونه دقت پی سی پی رو داشته باشه

ای تی 44 رو به دقت اگه قبول داشته باشید من حتما" تا فردا ازش گروپ میگیرم از 52 خودم هم گروپ میگیرم عکسش رو میزارم

تا.....و حتی حاضرم با اقا مهرشاد هم این ازمایش رو انجام بدیم و گروپ با والتر هم بگیرم و نتیجه رو علام کنیم .فعلا";)