شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
شکار گراز - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: اموزش شکار انواع حیوانات (/forumdisplay.php?fid=33)
+--- موضوع: شکار گراز (/showthread.php?tid=1007)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

RE: شکار گراز - yahyarav - 2015-12-16 10:44 PM

بااجازه اساتید،،،،،،،،،،منم باآقاآرش موافقم اگه زحمتی نیست تعریف کنیدKhansariha (8)

البته برای نقل این خاطره میتونیدازتایپک زیراقدام کنیدKhansariha (8)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

شکار گراز - hossein1haghighi - 2015-12-16 11:35 PM

چندین سال پیش در دوران دانشجویم دوستی داشتم از ارامنه مسیحی از من خواست برای عید پاک که مهمون دارن براش گراز بزنم،به اتفاق هم و چند سگ شکاری که داشتم و چند تا از دوستان دیگه رفتیم به شکارگاه که وصفش به این شکله ؛نیزاری انبوه و پرپشت حاشیه یک رودخونه که من سمت شمال نیزار ایستاده بودم و سمت جنوب نیزار دیواره سنگی دره ای بود که رودخانه در فصول طغیان تا لب به لبش رو از اب پر میکرد گرازها از سمت جنوب هیچ راه فراری نداشتند دو تیرانداز دیگر هم با گلوله زنی بعلت ترس از حمله گراز ؛ با ارتفاع از سطح زمین سمت شرق و غرب رو که پوشش نیزارها تموم میشد پوشش میدادن؛؛من لبه نیزار به فاصله پنج شیش متری جایی رو که محل خروج گرازها بود گرفته بودم ، قلوه سنگ سفیدی هم در دو سه متری ما بود که عرض کمی داشت و دو نفر روش جا نمیشد از دوستم خواستم بره رو سنگ گفت چون تو پایینی منم نمیرم بالا و شهامت به خرج داد؛ تفنگ هم دو لول بغل تاکوی بلژیک بود با دو تا چهار پاره کنسول اسپانیایی.بعد از کلی درگیری سگها با گراز از سمت شرق صدای گلوله زنی بلند شد پنج فشنگ شلیک کرد،که موفق شده بود دو گراز رو بزنه؛چند دقیقه ای طول کشید سگی نزدیکی ما از توی نیزار پارس کرد سگهای دیگه هم خودشونو به کمکش رسوندن یهو صدای جیغ یکی از سگها اومد فهمیدم گراز بزرگه و سگ رو زده،از دوستم خواهش کردم بره بالای سنگ اینبار قبول کرد؛نیم ساعت طول کشید و سگها نمیتونستن گرازو بیرون بیارن،به بچه ها گفتم بیاین از بالای دیواره سنگ پرتاب کنین حول و حوش پارس سگها؛بعد از کمک بچه ها با پرتاب سنگ و حمله سگها یهو دو تاک با هم از نیزار اومدن بیرون با شلیک اول ؛تاک اولی یک متر هم جابجا نشد و تموم کرد،تیر دوم رو نتونستم بنا گوش تاک دومی بزنم و به قفسه سینه و شکمبه خورد؛با یه حرکت سریع به طرف من اومد موفق شدم خودم رو به پشت سنگ برسونم با رد کردن از من به اب زد عمق اب بیست یا سی سانت بیشتر نبود عرض رودخانه هم بیست متری میشد تا دو مرتبه فشنگ گذاری کردم گراز خودش روبه اب زدو از عرض رودخونه عبور داد و چون پشتش به من بود و سگها هم پشتش حرکت میکردن از ترس تیر خوردن سگها مجال تیر زدن نداشتم خلاصه من و دوستم هم به اب زدیم من پوتین پام بود و بعلت به اب زدن سنگین شده بود تا پوتین رو از پام در اوردم دیدم سگها توی بستر خشک و شنی رودخونه گراز رو محاصره کردن اما یه پیرمرد بی حوش و حواس از گارگرهای قدیمی عموی مابا الاغش که اونم مثل خودش رنجور و نحیف بود ؛داره از بستر رودخونه رد میکنه؛گراز محاصره سگها رو شکست وبه طرف پیرمرد و الاغش هجوم برد قطع به یقین میدونستم این گراز بدگرازیه چون گرازها اخلاق متفاوتی دارن وبیشتر فرار میکنن تا حمله؛واگر به پیرمرد برسه مرگش حتمی هست،منم با توانی مضاعف پی گراز و سگها دویدم بیست متری مونده به پیر مرد برسه پیرمرد چون سوار الاغ بود فهمیدم تیرها پایین تر از اون پرواز میکنن وبا ریسک ماشه رو کشیدم؛گراز ویکی از سگها افتادن؛دست الاغ تیر خورد و ماهیچه ساق چپ پیرمرد الاغ سوار هم تیر خورد؛که فورا به بیمارستان انتقالش دادیم که با حرکت جوانمردانه ای به دکتر که فهمیده بود جای زخم گلوله هست ؛پرخاش کرد و گفت جای بریدگی داس هست و از ما شاکی نشد.امیدوارم دوستان براشون پیش نیاد.

حسین حقیقی

RE: شکار گراز - gorjimahalle - 2015-12-17 01:53 PM

سلام دوستان عزیز.اقایون اصلا گراز رو شوخی فرض نکنید و با بیتجربگی به سمتش تیر نندازین ک ممکنه عواقب بدی به همراه داشته باشه.و پشیمونی به بار بیاره.در مورد اون دوستمون ک گفته با سگ رفتن شکار و گراز زخمی رو تعقیب کردن گراز یه دفعه پریده و فرصت نکرد تفنگ رو از دوشش در بیاره باید بگم ک داداش کار بسیار اشتباهی کردی گراز زخمی از پلنگ بدتره حالا ک شما داری تعقیبش میکنی باید هر ثانیه اماده باشی ولی تفنگ دستت و اماده نه روی دوش.در شکارگاه و بخصوص تعقیب حیوون زخمی معنی نداره تفنگ روی دوش شکارچی باشه.انصافا خیلی تعجب کردم وقتی خوندم.امیدوارم این قبیل اشتباهات درسی بشه برای دوستان دیگه و تکرارش نکنن.کاش یه عکس گراز هم داشتم میزاشتم که بی عکس نباشه.موفق باشیدKhansariha (8)Khansariha (8)

RE: شکار گراز - hossein1haghighi - 2015-12-17 02:30 PM

دقیقا دوست عزیز حق با شماست ؛ این خاطرات مربوط به بیست سال پیشه و بنده هم یه مقدار مغرور بودم و سر پر سودایی داشتم و پختگی امروز رو نداشتم اگر چه اتفاقی برام نیفتاد اما میتونست بیوفته.

حسین حقیقی

RE: شکار گراز - aghashekar - 2015-12-17 05:39 PM

سلام دوستان
خاطرات جالب و آموزنده ای بود. ممنون که تجربیاتتان را با ما به اشتراک گذاشتید.
اما یک نکته مهم. اول ببینیم جانمان را به چه قیمتی داریم به خطر می اندازیم. اینجا مثل فیلم های خارجی نیست که یکه عده همیشه برای کمک به ما آماده باشند و هلیکوپتر امداد در عرض نیم ساعت بیاید و ما رانجات بدهد و بعد هم کله کنده شده ما را سر جایش بچسبانند و همه چیز به خوبی و خوشی تمام شود. گراز یک حیوان قدرتمند وحشی است. از انسان هم خیلی ترسی ندارد. اگر لازم باشد حتما حمله می کند و بدجور هم ضربه می زند.
به تفنگ ها و فشنگهایمان هم نباید اعتماد صددرصد داشته باشیم. همیشه احتمال ضعیفی وجود دارد که وسایل درست کار نکنند. در شرایط بحرانی احتمال اشتباه انسانی بالا می رود. خیلی ها در اثر هیجان در شکار سکته کرده اند. خیلی ها همدیگر را اشتباها با تیر زده اند. پس در شکارهای خطرناک مثل شکار گراز اول ایمنی خود و همراهان را در نظر بگیریم. اگر ریسک کار بالا بود بهتر است بیخیال بشویم. همین اوایل پاییز در خبرها بود که گراز زخمی در اطراف طالقان یک شکارچی را مورد حمله قرار داد و متاسفانه ایشان فوت کردند.
یک بار این خطر از بیخ گوش ما رد شد. برای شکار کبک رفته بودیم. جایی بود که گرازها می خوابیدند. روی تپه ها بود و هیچ حفاظی نبود. دوستم تکلول چخماقی و من و برادرم هر دو دولول داشتیم. فاصله هشتاد متر بود و یکی از گرازها را در بین سنگ ها دیدم که خوابیده و یکی دیگر هم کنارش در جهت مخالف خوابیده بود. دوست عجولم تک گلوله گذاشت و به زانو شد. من هم در لول راست تک و در چپ 12 تایی گذاشتم. وقتی شلیک کرد تیر سر کرد و گرازها که بلند شدند من هم تک گلوله را شلیک کردم که معلوم نشد به کجا خورد. ناگهان از بین سنگ ها گله ای گراز رم کردند و با دم افراشته به هر سو می دویدند. من از جایم تکان نخوردم و لی آنها به طرف گرازها که از کوه سرازیر شدند دویدند. یک نر بزرگ به سمت من متمایل شد ولی چون فاصله زیاد بود شلیک نکردم چون اسلحه خالی می شد. منتظر شدم تا اگر واقعا به سمتم حمله کرد از فاصله نزدیک شلیک کنم. خوشبختانه گراز برگشت و تغییر مسیر داد. اما آن دو نفر. در پشت تپه گرازها به سمت بالا پیچیده بودند. طوری که اگر دوستم و برادرم هفت هشت متر جلوتر رفته بودند با هم برخورد می کردند. یک گراز نر بزرگ که جلوتر بود به شش هفت متری آنان رسیده بود البته نه از روبرو بلکه از بغل و در حال فرار. برادرم تک گلوله را با عجله شلیک کرده بود و از بالای سر گراز رد کرده بود. دوستم هم یادش رفته بود چخماق را بالا بکشد. ببینید اگر حمله ای اتفاق می افتاد چه خطر بزرگی آنها را تهدید می کرد. بعدا که گرازها از کوه سرازیر شده بودند دو نفری هر کدام یک چارپاره 9تایی برای یک نر تک شلیک کرده بودند که از پشت زخمی شده بود. گراز خشمگین در بین برف ها با دم افراشته می دوید و ما هم هرچه دویدیم به جایی نرسیدیم. در ضمن گراز برای ما کاربردی ندارد و شلیک به آن یک کار بیهوده بود. فقط بحث دفع آفت داشت.
موفق باشید

RE: شکار گراز - talebeamoli - 2015-12-18 12:05 AM

دوستان چه دل شیری دارن

راستش من میخوام اعتراف کنم که ترسوتر از این حرفام

هر وقت با دوستان همراه باشم بدون تعارف از ترس خودم نسبت به خطرناک بودن ماجرا و ریسک بالا حرف میزنم برام مهم نیست که به من بخندن یا تشویق کنن
مهم جان من هست

برای گوشت هم گراز های خیلی کوچک را فقط ترجیح میدهم هم شکارشون راححتره هم کم خطره

در ضمن ترجیح میدهم قبل شکار اول در یک جای امن جای گیری کنم

خیلی مراقب خودتون باشین خدا حفظتون کنه. خدا به شما رحم کرد. پدر منم آدم خیلی نترسیه ولی همین نترسی زیاد چن بار کار دستش داد
با دو نفر نرین شکار یکی آدم ترسو یکی هم آدم زیادی نترس (نقل قول از یکی از بچه های انجمن که اسمشون یادم نیست خدا حفظشون کنه همیشه حرفشون تو گوشمه)Khansariha (8)

RE: شکار گراز - gorjimahalle - 2015-12-19 01:54 PM

سلام.از دوستان عزیز خواهش میکنم وقتی برای گراز میرین اصلا بی احتیاطی نکنین و همیشه به فکر راه فرارشون باشین به هیچ وجه به هر صدا و خش خش شلیک نکنین اول مطمعن شین بعد شلیک کنید اونم نه بی هدف و صرفا زدن به گراز.شلیک و زدن به جای درست.اگر هم دیدین ک حمله کرده قطعا خودتون رو نجات بدید وگرنه سرنوشت بدی در انتظارتونه دوستان.بخاطر گذاشتن این عکس هم عذر خواهی میکنم فقط خواستم بدونین و ببینین بلایی ک سر این سگ اومد رو گراز میتونه سر یه ادم هم بیاره.موفق باشید.:[تصویر: 814437549_129366.jpg]

شکار گراز - hossein1haghighi - 2015-12-19 02:11 PM

[تصویر: 912bf382a62e4e032640a04b7329e6ff.jpg]

حسین حقیقی

[تصویر: 9c4f36d341ceb5d9681564a8d5f7e460.jpg]

حسین حقیقی

اینم سگ شکاری من که به همین سرنوشت دچار شد البته در دوران پیری.،عکس بالا هم شکار گراز با سگ هستش.

حسین حقیقی

[تصویر: b487efe8b787504f94fd8ded5e957c29.jpg]

حسین حقیقی

RE: شکار گراز - HirkanFighter - 2015-12-19 07:08 PM

سید اون سگ زنده بود هنوز؟!! راحتش کردین دیگه؟

شکار گراز - hossein1haghighi - 2016-01-05 03:17 PM

با سلام ،دیروز چند تا از دوستان ارامنه اومدن واز بنده خواستن ببرمشون شکار گراز میگفتن پروانه گرفتن اما من پروانه شون رو حقیقتا ندیدم با سگ رفتیم جنگ گراز ؛موفق شدم یک گراز به اندازه پروانه بزنم بهشون بدم.[تصویر: b3488a81e70384ec6c61c7c2bb24b1e9.jpg]

حسین حقیقی

[تصویر: aae054d9fc1aad404a9bdbaea1ccd2a1.jpg]

حسین حقیقی