شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
مقایسه AT44 و BT65 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاح های بادی (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: محصولات خانواده هاتسات و رنجر HATSAN products (/forumdisplay.php?fid=9)
+---- انجمن: محصولات پی سی پی (PCP) (/forumdisplay.php?fid=83)
+---- موضوع: مقایسه AT44 و BT65 (/showthread.php?tid=2213)

صفحه ها: 1 2 3

RE: مقایسه AT44 و BT65 - JHI - 2017-03-21 11:40 AM

اگر گام خان لوله یکسان باشه ٬ بلند تر شدن طول لوله چه تاثیری بر رفتار حرکتی پرتابه دارد؟

RE: مقایسه AT44 و BT65 - key - 2017-03-21 08:12 PM

(2017-03-21 11:40 AM)JHI نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اگر گام خان لوله یکسان باشه ٬ بلند تر شدن طول لوله چه تاثیری بر رفتار حرکتی پرتابه دارد؟
من معتقدم تفاوتی نداره. فقط چون ساچمه زمان بیشتری برای شتابگیری داره انرژی خروجی بیشتری خواهد داشت. در واقع به نظر من اگه دو پی سی پی با گام خان یکسان و طول لوله متفاوت، توان برابر داشته باشند، اسلحه ایی که لوله بلندتر داره مصرفش هوای کمتری داره. ولی برخی دوستان معتقدند لوله بلندتر بالستیک بهتر و دقت بیشتری رو به ساچمه میده. باز بقیه هم اگه نظری دارن بگن

RE: مقایسه AT44 و BT65 - garshasb - 2017-03-22 12:12 AM

(2017-03-21 08:12 PM)key نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2017-03-21 11:40 AM)JHI نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من معتقدم تفاوتی نداره. فقط چون ساچمه زمان بیشتری برای شتابگیری داره انرژی خروجی بیشتری خواهد داشت. در واقع به نظر من اگه دو پی سی پی با گام خان یکسان و طول لوله متفاوت، توان برابر داشته باشند، اسلحه ایی که لوله بلندتر داره مصرفش هوای کمتری داره. ولی برخی دوستان معتقدند لوله بلندتر بالستیک بهتر و دقت بیشتری رو به ساچمه میده. باز بقیه هم اگه نظری دارن بگن

سلام
نظر شما کاملا درسته محمد جان.
در مورد دوستانی هم که فرمودید اعتقاد به دقت و بالستیک بهتر در لوله بلندتر دارند عرض کنم که اشتباه میکنند. دقت در پی سی پی به سازنده لوله بستگی داره نه به طول لوله یا ارایش خان و نوع خانکشی! چه بسا لوله کوتاهتری بسیار بسیار دقیق تر از لوله بلند دیگری باشد.

RE: مقایسه AT44 و BT65 - tinger - 2017-03-22 03:24 PM

(2017-03-22 12:12 AM)garshasb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2017-03-21 08:12 PM)key نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام
در مورد دوستانی هم که فرمودید اعتقاد به دقت و بالستیک بهتر در لوله بلندتر دارند عرض کنم که اشتباه میکنند. دقت در پی سی پی به سازنده لوله بستگی داره نه به طول لوله یا ارایش خان و نوع خانکشی! چه بسا لوله کوتاهتری بسیار بسیار دقیق تر از لوله بلند دیگری باشد.

ساختن لوله دقیقا به آرایش خان و نوع خانکشی بستگی داره خب.

RE: مقایسه AT44 و BT65 - JHI - 2017-03-23 02:18 AM

سلام
به نظر من برای حرکت گلوله در لوله ای که خان کشی شده دو مسئله وجود دارد
۱- انرژی ای که به واسطه ی تماس گلوله و خان مستهلک می شود که با طول لوله نسبت مستقیم دارد
۲-سرعت دورانی گلوله که هر چه لوله بلند تر باشد ٬بیشتر می شود .البته تا یک حد خاص از طول لوله که گلوله به حداکثر سرعت دورانی ممکن می رسد.
احتمالا سازندگان بین این دو مساله بهینه یابی میکنند و طول لوله را تعیین می کنند.
وقتی دو تا تفنگ از نظر قدرت بررسی می شوند ٬فقط انرژی گلوله آنها بر حسب ژول مورد مقایسه قرار می گیرد. در محاسبه این انرژی فقط سرعت خطی گلوله لحاظ شده و از اثر سرعت دورانی به علت کوچک بودن ممان اینرسی صرف نظر شده.
اما در بحث تخریب یک گلوله ٬سرعت دورانی اثر پررنگی بخصوص در نفوذ گلوله در اجسام دارد.
بطور خلاصه دو تفنگ با قدرت اسمی یکسان (مثلا 40 ژول) ممکن است قدرت تخریب متفاوت داشته باشند.
منتظر نظر دوستان هستم.

RE: مقایسه AT44 و BT65 - key - 2017-03-23 02:32 PM

(2017-03-23 02:18 AM)JHI نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
به نظر من برای حرکت گلوله در لوله ای که خان کشی شده دو مسئله وجود دارد
۱- انرژی ای که به واسطه ی تماس گلوله و خان مستهلک می شود که با طول لوله نسبت مستقیم دارد
۲-سرعت دورانی گلوله که هر چه لوله بلند تر باشد ٬بیشتر می شود .البته تا یک حد خاص از طول لوله که گلوله به حداکثر سرعت دورانی ممکن می رسد.
احتمالا سازندگان بین این دو مساله بهینه یابی میکنند و طول لوله را تعیین می کنند.
وقتی دو تا تفنگ از نظر قدرت بررسی می شوند ٬فقط انرژی گلوله آنها بر حسب ژول مورد مقایسه قرار می گیرد. در محاسبه این انرژی فقط سرعت خطی گلوله لحاظ شده و از اثر سرعت دورانی به علت کوچک بودن ممان اینرسی صرف نظر شده.
اما در بحث تخریب یک گلوله ٬سرعت دورانی اثر پررنگی بخصوص در نفوذ گلوله در اجسام دارد.
بطور خلاصه دو تفنگ با قدرت اسمی یکسان (مثلا 40 ژول) ممکن است قدرت تخریب متفاوت داشته باشند.
منتظر نظر دوستان هستم.
البته این موضوع باید تو تاپیک مرتبطش بحث بشه ولی نظر کلی خودم رو میگم
ساچمه که شروع به حرکت میکنه روی سطحش شیار خان میوفته فکر نمیکنم دراز بودن لوله تاثیری تو کاهش اصطکاک داشته باشه. سرعت دورانی ساچمه به گام خان مربوط میشه نه به طول لوله. الان شرکت اف ایکس طرح جالبی رو داره پیاده میکنه که لوله کلا خان نداره فقط تو چند سانت انتهایی لوله خانکشی شده. در واقع این باعث میشه به دلیل عدم خانکشی،ساچمه به بیشترین سرعت برسه بعد تو لحظه خروج با برخورد به خان حرکت دورانی پیدا کنه.
من فکر میکنم تولید کننده ابتدا هدف از طراحی رو مشخص میکنه بعد منطبق با اون لوله و نوع خانکشی رو مشخص میکنه. البته اینم بگم که این مساله بیشتر تو سلاحهایی در حد مسابقات المپیک و ... موضوعیت پیدا میکنه.
حرکت دورانی ساچمه تاثیری روی تخریب نداره بلکه به دلیل حالت ژیروسکوپی که در اثر دوران ایجاد میشه ساچمه مسیر مستقیم رو طی میکنه و کمتر دچار انحراف میشه. اینطور نیست که تصور کنیم این دوران کاری شبیه مته رو انجام میده. میزان تخریب به نظر من به همون اندازه که به سرعت ساچنه وابسته است به همون اندازه هم به طراحی ساچمه وابسته است. شما با ساچمه کراسمن هالوپوینت 14 گرین که اتفاقا ساچمه سبکی هم هست، شکار بزنی متوجه میشی هالوپونت بودن و نرم بودن سرب ساچمه چه اثر مخربی رو قسمتی که ساچمه از بدن شکار خارج شده میذاره.
انرژی دورانی ساچمه از انرژی پرتابی ساچمه خیلی کمتره. فرمول محاسبه انرژی دورانی به صورت K=1/2*I*w^2 هستش که در اون w سرعت دورانی بر حسب دور بر دقیقه هستش و I لختی دورانی که برای هر جسم دوران کننده با توجه به وزن و شکل و توزیع جرم اون، متفاوته.
اتفاقا این از اون مباحثی هستش که خیلی جا برای بحث و تبادل نظر داره و میتونه با اشتراک گذاری نظرات بقیه دوستان باعث افزایش اگاهی بشه

RE: مقایسه AT44 و BT65 - garshasb - 2017-03-23 02:33 PM

(2017-03-22 03:24 PM)tinger نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2017-03-22 12:12 AM)garshasb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام

میثم جان درسته اما دقت سازنده تعین کننده است نه خانکشی. مثلا لوله 6 خانی میتونه از 12 خان دقیق تر باشه با بلعکس یا موارد دیگر. دقت سازنده در ساخت لوله نشان دهنده دقت لوله خواهد شد. وگرنه اگه قرار بود مثلا 12 خان دقیقتر از 6 خان باشد باید هاتسان دقیق تر از وایرخ میبود یا خاندار بودن کرال باید مزیتی نسبت به لوله های اف ایکس میبود! اما اینطور نیست و دقت لوله به دقت ساخت لوله توسط سازنده برمیگرده نه تعداد خان و نوع خانکشی.
ضمنا الیاژ لوله هم در بودن یا نبودن دقت بسیار تاثیر گذار است که انهم به انتخاب سازنده برمیگرده

RE: مقایسه AT44 و BT65 - tinger - 2017-03-23 07:54 PM

(2017-03-23 02:33 PM)garshasb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2017-03-22 03:24 PM)tinger نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام

میثم جان درسته اما دقت سازنده تعین کننده است نه خانکشی. مثلا لوله 6 خانی میتونه از 12 خان دقیق تر باشه با بلعکس یا موارد دیگر. دقت سازنده در ساخت لوله نشان دهنده دقت لوله خواهد شد. وگرنه اگه قرار بود مثلا 12 خان دقیقتر از 6 خان باشد باید هاتسان دقیق تر از وایرخ میبود یا خاندار بودن کرال باید مزیتی نسبت به لوله های اف ایکس میبود! اما اینطور نیست و دقت لوله به دقت ساخت لوله توسط سازنده برمیگرده نه تعداد خان و نوع خانکشی.
ضمنا الیاژ لوله هم در بودن یا نبودن دقت بسیار تاثیر گذار است که انهم به انتخاب سازنده برمیگرده

البته منم موافقم که تعداد خان نقشی در دقت تفنگ نداره ،من منظورم کیفیت خان کشی بود نه کمیت تعداد خان.
یه تاپیکی رو باز کرده بودی درباره ضریب بالستیک و دقت تفنگهای هم توان، خیلی بحث جالیبی بود که بسته شد
کاش در تاپیک خودش این موضوع باز میشد.
راجع به حرکت سینوسی بالا پایین ساچمه و اختلاف نقاط اپتیم در تاثیراون در دقت و قدرت و ضریب بالستیک ساچمه.

RE: مقایسه AT44 و BT65 - ghavidel98 - 2017-04-09 12:08 AM

اقا واقعا الان قدرت و برد این دوتا اسلحه یکی شده؟ اینجوری که ای تی با توجه به قیمت خیلی بهتره.

RE: مقایسه AT44 و BT65 - AXA - 2017-04-09 06:03 AM

(2017-04-09 12:08 AM)ghavidel98 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اقا واقعا الان قدرت و برد این دوتا اسلحه یکی شده؟ اینجوری که ای تی با توجه به قیمت خیلی بهتره.

سلام،به نظرم کسی که بی تی میخواد بخره کمی صبر کنه چون میگن قراره پلمپ حذف بشه،ناگفته نمونه سوای ظاهر بی تی مخصوصاالیت شلیک ونتیجه ی شلیک باهاش حاله دیگه ای داره.بنده هردو رادارم وهر دوتاشون به نظر بنده حرف برای گفتن دارن،کمی راهشون باهم فرق میکنه.......موفق باشید