شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت چاقو های دست ساز دوستان - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت چاقو های دست ساز دوستان (/showthread.php?tid=1845)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - NEMESIS - 2014-04-24 11:15 PM

(2014-04-24 10:33 PM)morteza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تکه های چرم ابتدا باید خوب خیس بشه و بعد با یه سمبه که از شکل دسته کوچیکتره سوراخش کنید و با همون خیسی با زور جا بزنید . در آخر سعی کنید با فشار زیاد تکه های چرم را سوار کنید و مهره ته دسته را ببندید و بعد از هر یکی دو ساعت ؛ مجددا مهره رو سفت کنید .بعد از خشک شدن میتونید تکه های چرم را در بیارید و بینشون ؛ با الگو قرار دادن چرم , از فلز یا چوب ؛ صدف مصنوعی و .......... استفاده کنید .(مثل عکسی که گذاشتید و اگه بتونی برنج ویا مس کار کنی بسیار زیبا میشه ) . بعدا هم میتونید با روغن زیتون و یا پارافین و .... جلوی رطوبت رو بگیرید. Khansariha (256)Khansariha (214)

آقا مرتضی همونطور که در پست های قبلی اشاره شد جناب سامانی نظرشون بر این هست که از کیلر برای استحکام دسته استفاده کنند
در کل به نظر من جدا از زیبایی که این نمونه کار داره نگهداری اون هم خیلی مشکل تر از مثلا دسته ای از جنس شاخ یا ... هست ... البته این فقط یک نظر هست و من خودم تا حالا این نمونه کار رو از نزدیک ندیدم اما چون تجربه کار با این نوع مصالح رو دارم فکر میکنم که بعد از یک مدت کیفت کار پایین میاد و کم کم رو به فرسودگی میره حالا چه با استفاده از کیلر و چه بدون استفاده از اون
در استفاده از کیلر این رو مطمئنم که بعد از مدتی کار کدر و مات و به احتمال زیاد کیلر زرد رنگ خواهد شد و اون زیبایی اولیه خودش رو از دست میده و احتمال اینکه ترک بخوره هم زیاد هست
و در حالتی هم که از کیلر یا چسب استفاده نشه بعد مدتی چرم به اصطلاح میخوابه جا باز میکنه شل میشه ویا حتی واشرها بعد از شل شدن دور دسته ممکنه که بچرخه و ..... که البته برای این مورد آخری راه حلی هست اما دردسرش زیادتره

اینها معایب این نو دسته هستند که البته در دراز مدت به وجود میاد و این به معنی این هست که این نوع کارها نیاز به مراقبت بیشتری دارند

(2014-04-24 10:40 PM)profesor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چرب خود به خود کثیفه؛ و کثیفی به خودش جذب میکنه من یه کم روی تمیزی وسواس دارم به نظرم از فایبرگلاس استفاده کنند؛ حتی اگه در آتش بیفته مثل آهن سرخ میشه اما نمیسوزه و چیزیش نمیشه.مقاومت دربرابر ضربه، وزن مناسب، ضد آب بودن مطلق؛ همه اینا باعث میشه فایبرگلاس بهترین جنس باشه. جنس خاصی کاملا شبیه به شاخ یا استخوان داره درپاسخ به سوال یه نفر که ازم پرسید چه خوب شاخ رو حالت دادی شاخ چیه گفتم شاخ آرشه ( کمان آرش ) بیچاره شاخ در آوردKhansariha (115)

جناب پروفسور عزیز
اینکه فایبر گلاس در برابر ضربه مقاوم هست ...وزن کمی داره....ضد آب هست ...اینها قبول درسته اما فکر کنم خیلی خوب در آتش بسوزه

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - morteza - 2014-04-26 11:34 PM

دوستان را سفارش میکنم به دیدن دسته کاردهای 25-40 سال پیش امریکایی که معروف بود به کارد سنگری (USM3)

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - Sagheb - 2014-04-26 11:57 PM

فکر کنم منظور شما این کارد باشه :

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

فقط اشکال کار اینجاست که چطوری تکه های چرم رو مثل مدل کارخانه سفت و با استحکام درست کنیم تا بعد از مدتی رو دسته چاقو نچرخه !!!
و انتهای چاقو رو چطور مهر موم کنیم !!
مثلاً با جوش چطور هست

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - NEMESIS - 2014-04-27 06:31 AM

ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﭼﺮﻡ ﺭﻭﻱ ﺩﺳﺘﻪ ﻧﭽﺮﺧﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻭﻥ ﻣﺤﻮﺭﻱ ﻛﻪ ﭼﺮﻡ ﺭﻭﺵ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻴﮕﻴﺮﻩ ﮔﺮﺩ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﻣﺜﻞ ﻛﺎﺭﺩ ﺟﻨﺎﺏ ﺳﺎﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻣﻜﻌﺒﻴﻪ
ﻭﻟﻲ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻣﺮﻭﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺩﺭ ﺩﺭﺍﺯ ﻣﺪﺕ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﮔﺸﺎﺩﺷﺪﻥ ﺳﻮﺭﺍﺥ ﻭﺍﺷﺮﻫﺎ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﺍﮔﺮ ﻫﻢ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻛﺎﻣﻞ ﻧﭽﺮﺧﻦ ﺑﻪ ﺷﻜﻞ ﻧﺎﻣﻨﻈﻤﻲ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﻭ ﺍﻳﻨﻮ ﻣﻴﺸﻪ ﺑﺎ ﺩﻭﺗﺎ ﻣﺤﻮﺭ ﺣﻠﺶ ﻛﺮﺩ ﺍﻣﺎ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺩﺭﺩﺳﺮﺵ ﺯﻳﺎﺩﻩ
ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﻣﻴﮕﻢ ﻛﻪ ﺍﻳﻨﻬﺎ ﺭﻭ ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﻣﻴﺪﻡ

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - kooshan - 2014-04-27 01:15 PM

(2014-04-26 11:57 PM)Sagheb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
فکر کنم منظور شما این کارد باشه :

فقط اشکال کار اینجاست که چطوری تکه های چرم رو مثل مدل کارخانه سفت و با استحکام درست کنیم تا بعد از مدتی رو دسته چاقو نچرخه !!!
و انتهای چاقو رو چطور مهر موم کنیم !!
مثلاً با جوش چطور هست

سلام Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
با چوب که خیلی بهتره من هر وقت میخوام کارد درست کنم دستش رو مثل عکسی که گذاشتیم خراطی میکنم
با چرم واقعا دردسرش زیاده

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - morteza - 2014-04-28 06:50 AM

از بس جنس چینی و باسمه ای تو بازار هست ؛ توضیح بعضی از کارها سخته .چرمی رو که گفتم ، هم طبیعیه و هم 5-6 میل قطر داره و جنس درجه سه اون زیره کفش های با کیفیت میشه . خب با این کفشها وقتی تو خیابون خیس دو ،سه ساعت قدم میزنید(شاید بیشتر یا کمتر؛بستگی به بقل دستی تون دارهKhansariha (8) )چقدر شل و ول میشه؟
جناب nemesis تو اون محور عمرا هیچ چرمی که چرم باشه نمیچرخه و حتی اگه مهره برای بستن نداشته باشه مثل همین USM3 تو ته دسته پرچ چکشی شده.
من دسته همین کارد رو 2 سانت کوتاه کردم (جوانی و جهالت) هنوز بعد از 35 سال قرص و محکم سرجاش نشسته و آنچنان فشار هایی بهش آوردم که اگه چوب یا پلاستیک بود یا شکسته میشد یا از شکل افتاده بود.
[تصویر: 13986551041.jpg]
[تصویر: 13986551042.jpg]
[تصویر: 13986551043.jpg]

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - samani - 2014-04-29 08:17 PM

با سلام خدمت عزیزان
فعلا چرمها و فلزهای اخر و اول دسته رو اماده کردم تقریبا کارهای کلی تموم هست فقط ظریفکاری و در اوردن شکل دسته مونده که انشالله بعد از کیلر زدن انجام میدم عکسها رو ضمیمه میکنم که روند کار دیده بشه
[تصویر: a93d7b4489e601bd1.png]
[تصویر: a93d238b0f669e9b2.png]
[تصویر: a93d96b28d2f275d3.png]
[تصویر: a93d6c3e032405804.png]
[تصویر: a93d1c6276d342cc5.png]
موفق باشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - profesor - 2014-04-30 09:43 AM

(2014-04-24 11:15 PM)nemesis نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-04-24 10:33 PM)morteza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
....

جناب پروفسور عزیز
اینکه فایبر گلاس در برابر ضربه مقاوم هست ...وزن کمی داره....ضد آب هست ...اینها قبول درسته اما فکر کنم خیلی خوب در آتش بسوزه

نه فایبرگلاس به معنای کلمه ( چون بسیاری به سایرکامپوزیت های پلاستیکی هم فایبرگلاس میگن ) نمیسوزد؛ شما چوب فایبرگلاسی ماهیگیری روی حرارت بزارید متوجه میشید

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - snap - 2014-05-02 09:10 PM

سلام به دوستان تیغه این چاقو از فنر ماشین هستش که خودم با سنگ فرز نازکش کردم و بهش حالت دادم و تیغه رو با حرارت دادن سرخش کردم و داخل روغن مخصوص فرو بردم تا سختکاری بشه
البته هنوز دسته مناسبی براش در نظر ندارم در پست بعدی عکس اون رو با دسته جدید میزارم

این چاقو رو هم با ورق یک میل درست کردم دستش هم لوله پلاستیکی اب هستش و با استفاده از قسمت فلزی پوکه های شکاری ته دسته رو پوشاندم

RE: ساخت چاقو های دست ساز دوستان - greenaref - 2014-05-02 09:33 PM

سلام.خیلی خوبه.فقط میشه اسم این روغن رو بگید و از کجا میشه تهیه کردش؟ممنونKhansariha (8)
راستی فنر ماشین منظورتون چیه؟چی هست؟از کجا گیر میاد؟Khansariha (8)