شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: مباحث و مقالات آموزشی (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- انجمن: ساخت ابزارالات مختلف (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- موضوع: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 (/showthread.php?tid=826)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - رضا قلعه قافی - 2015-07-09 10:25 PM

ممنون دوست عزیز از توضیحات شما
من هیچ جا نگفتم انرژی بایست به یک صورت حفظ بشه. وقتی اسلحه مسلح میشه ،مقدار کارانجام شده دراین فرایند بصورت انرژی پتانسیل کشسانی درفنرذخیره میشه ،با کشیدن ماشه این انرژی به انرژی جنبشی تبدیل شده وچکش به سمت جلو حرکت میکنه درطول مسیرباتوجه به نیروی اصطکاک مقداری ازانرژی بصورت گرما تلف میشه ،با برخوردچکش به والو انرژی جنبشی به کارتبدیل میشه ،یعنی عقب رفتن والو وعملیات شلیک.
موضوع بحث ازاینجا اغاز میشه ،بعدازبرخورد چکش به والو وشلیک ،والو به چکش نیرو وارد میکنه (انرژی والو ناشی از فشار هوا وفنروالو هست که دراثر ضربه اصلی عقب رفته بوده وحالا به جلو یعنی سمت چکش حرکت میکنه)این انرژی چکش درضربات بعدی به والو ایجاد پرت هوا میکنه تا با تعدادی برخورد وانجام کاردرهربرخورد میرا شده وازحرکت بایسته ،درتمام فرایند مقداری انرژی بصورت گرما ناشی ازاصطکاک وجود داره ،در اسلحه راپید چکش وقتی برمیگرده با انرژی مخالف روبرو شده ومیرا میشه ،انجام دوکارمقابل هم والبته دراین فرایند هم تبدیل انرژی بصورت گرما ناشی از اصطکاک وجود داره
درهاتسان با ایجاد ترمز مانع ازبرگشت چکش به عقب میشه ،این قفل دوکارمیکنه،یکی اینکه مانع جذب انرژی مجددازفنراصلی میشه ودوم اینه دامنه حرکت چکش رو کاهش میده ،این ابتکار تاثیرناچیزدرتعدادشات ایجاد میکنه وبه گفته خودشما 5شات هست .تفاوت دیدگاه همین جاست من میگم انرژی جنبشی درهمین دامنه کم هم توانایی انجام کاررووالورو داره وپرتی ایجاد میکنه ومقداری هم بصورت گرما تلف میشه ولی شما میگید کل انرژی به گرما تبدیل میشه .Khansariha (8)دربدترین سطوح هم تمام انرژی بصورت گرما تلف نمیشه وکم کردن دامنه جرکت چکش هم توانایی این کاررو نداره ،همونطور که میدونید بعدمدتی دراکثرهاتسانها قفل میشکنه ،به نظرشماچرا این قفل میشکنه ؟دامنه حرکت جکش که کم شده وکل انرژی بصورت گرما تلف شده ،پس انرژی که قفل رو شکست ازکجا وارد شده؟قفل دراثرهمون انرژی چکش درهمون دامنه کم میشکنه وکاملا واضحه تا قبل ازاین اتفاق انرژی بصورت کاررو والو تبدیل میشده.
درنهایت کسی نگفت این ابتکارکارایی نداره ،این کاراصولی نیست وپایداری نداری به همین علت با استهلاک همراه هست .دروایرخ 100 (با فرض طراحی بهتروالو ولوله و...)قبل از رقع پرتی 28تا30 شات هست والان سلاح من فقط یک برخورد باوالو داره وبیشتراز 3خشاب تعداد شات بالا رفته Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - farshidgh - 2015-07-09 11:56 PM

البته بنده هم قبول دارم که کل انرژی تبدیل به گرما نمیشه بلکه قسمت اعضم انرژی تبدیل به گرما میشه و بخش کمی میمونه که بعلت دامنه کم و انرژی کم یا توانایی باز کردن ولو رو نداره و یا ولو به مقدار ناچیزی باز میشه که قابل صرفنظر کردن هست . در مورد شکستن قفل هم همانطور که قبلا تو تایپیک وایرخ گفتم و شما نیز فرمودید تاییدی بر جذب انرژی توسط قفل میباشد و شکستن اون هم بعلت ضخامت کم و متالوژی آن می باشد که تو یه تفنگ ارزون انتظار بیشتری نمیشه داشت . بعبارتی این استحلاک بیشتر و شکستن قفل بیشتر مشکل ساخت هست تا ایده .
در کل از نظر سادگی به کارایی به نظرم ایده خوبیه . اون داستان معروف ساخت خودکار برای فضانوردها رو احتمالا شنیدین . البته درست یا غلطش رو نمیدونم ولی روایتش جالبه . میگن آمریکاییها برای فضانوردها که تو فضا میخواستن از خودکار استفاده کنن چون اونجا جاذبه وجود نداشت به مشکل برخوردن . بالاخره بعد از مدتها تحقیق و صرف هزینه های هنگفت یه خودکار ساختن که تو تمام شرایط بدون جاذبه و زیر آب و فضای خارج جو و غیره کار میکرد ولی روسها میدونین چجوری این مشکل رو حل کردن ؟ خیلی ساده از مداد استفاده کردن !
بعضی وقتا جواب تو سادگیه . من از بچگی تو کار ساختن بودم از ربات بگیر تا هواپیمای مدل و مدارات الکترونیک و تفنگ و غیره و بارها این مساله برام پیش اومده که یه وقتی یه طرح ساده ممکنه شما رو به هدف کامل نرسونه ولی با توجه به هزینه ها مقرن به صرفه تر از یه طرح خیلی پیچیده هست .
در مورد تفاوت مشهود تعداد شاتها تو وایرخ میشه گفت متاسفانه با وجود اینکه وایرخ تفنگ بینظیری هست تو این ضمینه ضعف داره که شما با اصلاحش این تفاوت رو بدست آوردین .
در کل به نظر بنده حتی تو یه لامبورگینی هم میشه ضعف طراحی پیدا کرد و شاید یه موقع توی مثلا پیکان یه نقطه قوت در طراحی و اینکه یه محصول به طور کلی برتر هست نمیشه گفت بی نقص هست . ولی با این وجود در کل وایرخ قابل مقایسه با هاتسان نیست .Khansariha (8)

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - viper22 - 2015-07-10 12:32 AM

با درود به تمام دوستان
ابتدا شرمنده که خیلی دیر وارد بحث شدم البته تمام پست ها رو از طریق موبایل میخوندم ولی پست زدن سخت بود
در بین صحبت های رد و بدل شده ترجیحا سعی میکنم تنها توضیحات فنی رو دنبال کنم
اولین مطلب مقایسه سیستم ضد تکرار ضربه چکش بین تفنگ هاتسان و رپید هست که اصولا هیچ شباهت فنی با هم ندارند اما در عمل تا حدودی قابل قیاس هستند
سیستم ارائه شده از طرف ویبلی یا هاتسان در اصل بسیار ابتدایی ولی تا حدی مواثر بوده اما به مدت محدود ! در حقیقت مکانیزم تشکیل شده از یک دوشاخه که توسط نیروی فنر بر روی چکش سوار شده و در هنگام مسلح شدن با فشار قسمت پشتی سوزن به دنباله دوشاخه از پشت چکش بالا رفته و پس از مسلح شدن بر روی چکش تکیه داده تا شلیک و رها سازی چکش انجام بگیره و بعد از وارد شدن ضربه چکش به ولو در اثر فشار فنر به پایین و پشت چکش منتقل شده و جلوی برگشت چکش رو گرفته و از ایجاد ضربات بعدی جلوگیری میکنه
در اصل این تو
در اصل این توضیح تئوری عملکرد این سیستم هست و اما اتفاقی که در عمل میافته به دلیل طراحی نامناسب دچار مشکلاتی از قبیل شکستن یا عدم عملکرد سیستم میشد که دلیل اونهم این هست که ضربه برگشتی به دلیل نیروی زیاد دو شاخه رو پس از مدتی به سمت داخل یا خارج منحرف میکرد . در صورتی که به خارج منحرف میشد به دیواره کانال گیر میکرد که حاصل اون عدم عملکرد صحیح و مصرف زیاد هوا رو باعث خواهد شد و در صورتی که به داخل منحرف بشه در هنگام مسلح شدن در اثر وارد شدن پیچ آلن راهنمای سوزن به داخل دوشاخه مجددا تغییر حالت داده و این تنش باعث فرسودگی و شکستن قطعه خواهد شد که در اکثر موارد دیده شده که یک لبه دوشاخه شکسته ولی عملکرد تقریبا فعال هست
نکته ای که وجود داره این هست که هنگامی که مخزن در 200 بار شارژ هست به دلیل مقاومت ولو و واکنش قوی اون این سیستم تقریبا غیر فعال هست تا زمانی که فشار به حدود 175 تا 180 بار میرسه
البته در مدلهای جدید طراحی تغییر کرده و زائده هایی به لبه های دوشاخه اضافه شده که باعث میشه دوشاخه ثبات بهتری روی چکش داشته باشه و مثل مدلهای قدیمی از چکش جدا نشه و بیش از حد پایین نره که این مورد هم در شکستن بی تاثیر نبود
در مورد تفاوت مصرف بین وایرخ 100 و at 44 این هست که وایرخ از ابتدا نیروی چکش رو روی ولو 120 بار منتقل میکنه و این موضوع باعث مصرف بهینه میشه ولی در at 44 تابع فشار مخزن بوده که چون در 200 بار باید ولو باز بشه بنابر این در فشار های مختلف راندمان متفاوتی رو ایجاد میکنه که باعث مصرف بیش از حد باشه
و اما در سیستم رپید این مکانیزم کاملا حساب شده و اصولی طراحی شده تا به بهترین شکل با وارد کردن نیروی متقابل اثر برگشت چکش رو خنثی کنه
بنابر این با توجه به طراحی نیروی بالای ضربه در هاتسان بدست آوردن نظم سرعت و تعداد بالای شات مناسب بعد از نصب رگولاتور کمی مشکل بنظر میرسه ولی غیر ممکن نیست چه بسا که خود من در bt 65 دوست عزیزم سوان به 55 شات 40 ژولی رسیدم که در نوع خودش بی نظیر بود و کمی شک دارم دوباره تکرار بشه ولی یکی از عوامل اصلی در این مورد خاص عملکرد صحیح ضربه گیر چکش بود که بصورت استثنایی خیلی خوب و بدون نقص کار میکرد
امیدوارم توضیحاتی که دادم به اندازه کافی مفید واقع شده باشه

موفق و سربلند باشید

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - viper22 - 2015-07-10 01:35 AM

در ضمن جناب فرشید در مورد ساخت خودکار و استفاده از مداد به نظر میاد روسها تفکر خوبی داشتن ولی در حال حاضر فکر میکنید تکنولوژی روسها بالاتر هست یا امریکایی ها ؟ اطمینان داشته باشید که امریکاییها هم میتونستن از مداد استفاده کنند ولی از پویایی تکنولوژیشون دفاع کردن

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - garro - 2015-07-10 02:22 AM

(2015-07-09 01:29 AM)garro نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام اساتید بزرگ
بنده یه طرح ساده برای رگلاتور کشیدم با نقاشی داغونم
میخواستم منو راهنمایی کنید و بگین کجاهای این طرح مشکل داره؟
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

وقتی هوا از مخزن به رگلاتور میره باعث میشه که میله قهوه ای شککل به بیرون هل داده بشه و با وصل کردن این میله به دسته شیر باعث بسته شدنش بشه.با فنر های مختلف میتوان مقدار فشار رگلاتور را تنظیم کرد.Khansariha (8)

این لینک درست عکسه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - abdanan - 2015-07-10 11:49 AM

سلام دوستان چه راهکاری رات صیه میکنن جهت عدم تکرار ضربه چکش به والو در بی تی منظور بعد از اولین ضربه که جهت خروج ساچمه وارد میشه و بقولی چکش پس لرزه نداشته باشه نمیدونم منظورم را رساندم یا نه ولی دوستانی که تجربه دارن لطفا راهنمایی کنند .ممنون

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - ln 1 - 2015-07-11 10:24 AM

کاری که من در مورد bt انجام دادم( به توصیه جناب ازادیان ) تعویض فنر با نمونه کمی کوتاهتر بود. البته میلگرد فنر هم کمی نازکتر بود .با این کار مسلح کردن تفنگ بسیار راحت انجام میشد .تفنگ من rb بود و کار کردن با گلنگدنش کمی مشکل .با انجام این کار ضربه برخورد چکش هم ملایمتر شد .

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - viper22 - 2015-07-11 10:33 PM

(2015-07-10 02:22 AM)garro نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2015-07-09 01:29 AM)garro نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام اساتید بزرگ
بنده یه طرح ساده برای رگلاتور کشیدم با نقاشی داغونم
میخواستم منو راهنمایی کنید و بگین کجاهای این طرح مشکل داره؟

وقتی هوا از مخزن به رگلاتور میره باعث میشه که میله قهوه ای شککل به بیرون هل داده بشه و با وصل کردن این میله به دسته شیر باعث بسته شدنش بشه.با فنر های مختلف میتوان مقدار فشار رگلاتور را تنظیم کرد.Khansariha (8)

این لینک درست عکسه

دوست عزیز طرح شما از نظر تئوری میتونه درست باشه ولی در عمل غیر ممکن ب نظر نمیرسه ولی راه های ساده تری وجود داره

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - farshidgh - 2015-07-11 11:01 PM

(2015-07-10 01:35 AM)viper22 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در ضمن جناب فرشید در مورد ساخت خودکار و استفاده از مداد به نظر میاد روسها تفکر خوبی داشتن ولی در حال حاضر فکر میکنید تکنولوژی روسها بالاتر هست یا امریکایی ها ؟ اطمینان داشته باشید که امریکاییها هم میتونستن از مداد استفاده کنند ولی از پویایی تکنولوژیشون دفاع کردن

دقیقا من هم اینو قبول دارم . یکی از دلایل پیشرفت آمریکاییها استفاده از تجربیات طرحهای قبلیشون هست حتی طرحهایی که به نتیجه نرسیدن .بهمین دلیل حتی اگه در یه مورد به نتیجه نرسن هزینه تحقیقاتی که شده به هدر نمیره . ولی منظورم این بود یه وقتایی برای رسیدن به یه هدف خاص میشه بدون پیچیده کردن سیستم به هدف رسید .
من همیشه طراحی آلمانی رو با پشتکار آمریکایی و سادگی روسی میپسندم .

RE: ساخت رگولاتور برای HATSAN bt - 65 - garro - 2015-07-12 01:40 AM

سلام
ممنون از پاسختون
الان طرحی که من دادم از چه لحاظ ایراد داره؟خودم که فکر میکنم خیلی ساده است
چون نیروی فشار رگلاتور شیر رو میچرخونه و میبنده تقریبا میشه گفت در هر فشاری که مخزن داشته باشه بعد از اینکه فشار رگلاتور به اندازه ثابت برسه بلافاصله شیر بسته میشه تا رگلاتور تو فشار پایین حذف بشه
حالا اگه بحث ساختن همچین چیزی باشه آیا از لحاظ عملکرد بهش ایراد وارد میشه
یا خود ساختش با توجه به اینکه قطعات در فشار خیلی بالایی هستن
ویا اینکه اصلا صرفه اقتصادی نداره و با طرح های ساده تر میشه عملکرد بهتری گرفت؟؟Khansariha (8)Khansariha (8)