شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
پروانه شكار - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: پروانه شكار (/showthread.php?tid=675)

RE: پروانه شكار - mirhashemi - 2020-01-12 09:36 AM

سلام دوستان الان دو هفتس میخواستم این خبر خوش رو بهتون بدم ولی نمیدونم سایت چه مشکلی پیدا کرده که نمیشه پست گذاشت .ظاهرا به پی سی پی هم پروانه شکار دادن.....
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: پروانه شكار - mirlohi - 2020-01-12 12:25 PM

(2020-01-12 09:36 AM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان الان دو هفتس میخواستم این خبر خوش رو بهتون بدم ولی نمیدونم سایت چه مشکلی پیدا کرده که نمیشه پست گذاشت .ظاهرا به پی سی پی هم پروانه شکار دادن.....
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام

اگه همینطوری پیش بره و چند سال متوالی دیگه هم پروانه به pcp بدن کاااااااااااملا فاتحه محیط زیست خوندس
آقایونی که پروانه شکار به بادی دادین کشور ما ظرفیت این یکیشو نداشت
بودجه و منابع مالی تون رو برید از از جای دیگه تهیه کنید
چرا خون محیط زیستو تو شیشه میکنید

پی سی پی با یه سایلنسر میشه قاتل تام الختیار محیط زیست
آخه یه مشورتی یه ظرفیت سنجی ای چیزی همینجوری رو هوا پروانه میدید

خطر سلاح های بادی برا محیط زیست از سرطان و آنفولانزا هم بد تره
این یه حقیقته هر چند ممکنه به کام بعضیا تلخ بیاد
به کام کسایی تلخ میاد که دشمن محیط زیست هستن

Khansariha (367)

RE: پروانه شكار - haamidreza - 2020-01-12 01:02 PM

(2020-01-12 12:37 PM)ROOBAH نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام جناب میرلوحی عزیز [تصویر: khansariha%20(8).gif]ارادت

البته از اینگونه اخبار و عکس ها من هم در تلگرام و ... زیاد دیده ام، تا کسی از دوستان مستقیما دریافت نکرده باشه، نمیتونم مطمئن بشم و البته از اطلاع رسانی دوستمون هم تشکر میکنم...

نظر شما کاملا محترمه، اما شکار پرنده ای مثل کبک با پی سی پی کار چندان ساده ای هم نیست( به سادگی شکار با ساچمه زن نیست ) این وظیفه محیط زیسته که در صورت صدور پروانه پرای پی سی پی ها، کنترل و پایش آبشخور ها برای جلوگیری از روش های ناجوانمردانه ای مثل کمین سر آبشخور و ... انجام بده. در بسیاری از کشور ها شکار با پی سی پی انجام میشه و البته کنترل آفت به تعداد بالا( که خودش نوعی شکاره )
خطری که سلاح های بادی دارند در صورتی هست که دست افراد ناآگاه باشند که البته در حال حاضر هم، اون افراد بدون مجوز مشغولند...
بهتره صحبت هایی مثل ( پی سی پی با یه سایلنسر میشه قاتل تام الاختیار محیط زیست ) توی همچین انجمنی مطرح نشه تا خدایی ناکرده محدودیتی شامل این ورزش برای علاقه مندان بشه...
از هر وسیله ای اگه برای اهداف نادرست استفاده بشه از سرطان و آنفلوآنزا خطرناک تره. مگه با ساچمه زن نمیشه بیشتر از تعداد مندرج در پروانه شکار کرد و یا گونه های حمایت شده رو نابود کرد؟ تعداد ساچمه زن های با مجوز و بی م ج و ز هم که دست مردم بسیار زیاده ( حتی شاید بیشتر از پی سی پی ها، چون بعضیا متاسفانه پی سی پی رو اسباب بازی میدونن !! )
در مورد صدای کم پی سی پی با شما موافقم، اما این هم یک امتیازه که پی سی پی داره، مثل امتیاز پخش کردن ساچمه به طرف شکار که به ساچمه زن امکان هوازنی رو میده...
تخلف همیشه هست ولی نمیشه همه رو دشمن محیط زیست دونست

به هر حال ما که تابع قانونیم[تصویر: khansariha%20(8).gif]
منم با شما موافقم دوست عزیز
شکار با پی سی پی به ظاهر ساده ست شما نهایتا بتونی کبوتر و قمری و سار باهاش بزنی اون هم بخاطر عادت کردن این پرنده ها به وجود انسان و و زندگی در شهر و روستاست
زدن کبک و تیهو و سینه سیاه با پی سی پی کار هرکسی نیست
نکته ی بعدی اینکه شما با پول یه پی سی پی میتونی یه ساچمه زن ارزون بخری
پس اونی که میخواد غیر مجاز شکار کنه میره ساچمه زن میخره نه پی سی پی

RE: پروانه شكار - mirlohi - 2020-01-12 01:07 PM

[/quote]

تابع قانون بودن وظیفه همه شهروندانه
درسته که ساچمه زن بی جواز زیاد هست و با ساچمه زن میشه بیش از حد مجاز شکار کرد
ولی ساچمه زن صدای زیادی داره که PCP نداره

خیلی جاها بوده و با چشم دیدم که اگه PCP اونجا ها بود بیش از 100 پرنده میشد شکار کنی
مثه آب خوردن ولی اگه با ساچمه زن اون همه تیر شلیک میشد همه متوجه میشدن چ جنایتی داره صورت میگیره

درسته من و خیلی های دیگه شکارچی هستیم ولی دلیل بر این نیست که شکارچی قلب و روحش سنگ باشه
کسی با PCP مخالف نیست هر چیزی جایی داره
تو انگلیس که این همه فرهنگ دارن سلاح بادی بالای 16 ژول ممنوعه
چطوری تو ایران تا 120 ژول هست؟؟؟ با کدوم ظرفیت و فرهنگ؟؟؟

اتفاقا خیلی جاها که برد ساچمه زن نمیرسه با PCP به راحتی خوردن یه لیوان آب میشه کبک زد

ببینید چند تا دلیل هست
1.مهمات سلاح بادی بسیااااااااار ارزان تر از ساچمه زنه
2.برد موثرشون بسیاااااااار بیشتر از ساچمه زنه
3.بی صدا عمل میکنن
4.کالیبر 5.5 با قدرت بالای 80 ژول مثل اونیکس AR6 حتی برا چهارپاهای کوچک بسیار تهدید کننده هست

سوای احساسات و علاقه نسبت به هر سلاحی اولویت اول حفظ محیط زیست کشورمون هست
نباید حفظ محیط زیست رو با سودا گری های شخصی به خطر انداخت
هر چیزی جایی داره

Khansariha (256)

RE: پروانه شكار - ماکان - 2020-01-12 01:34 PM

(2020-01-12 12:37 PM)ROOBAH نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام جناب میرلوحی عزیز [تصویر: khansariha%20(8).gif]ارادت

البته از اینگونه اخبار و عکس ها من هم در تلگرام و ... زیاد دیده ام، تا کسی از دوستان مستقیما دریافت نکرده باشه، نمیتونم مطمئن بشم و البته از اطلاع رسانی دوستمون هم تشکر میکنم...

نظر شما کاملا محترمه، اما شکار پرنده ای مثل کبک با پی سی پی کار چندان ساده ای هم نیست( به سادگی شکار با ساچمه زن نیست ) این وظیفه محیط زیسته که در صورت صدور پروانه پرای پی سی پی ها، کنترل و پایش آبشخور ها برای جلوگیری از روش های ناجوانمردانه ای مثل کمین سر آبشخور و ... انجام بده. در بسیاری از کشور ها شکار با پی سی پی انجام میشه و البته کنترل آفت به تعداد بالا( که خودش نوعی شکاره ). بهتره شکار برای پی سی پی بصورت جداگاه تعریف بشه و گونه های قابل شکار معرفی بشن نه اینکه از همون برگه مربوط به سلاح ساچمه زن استفاده بشه برای مجوز شکار پی سی پی!

خطری که سلاح های بادی دارند در صورتی هست که دست افراد ناآگاه باشند که البته در حال حاضر هم، اون افراد بدون مجوز مشغولند...
بهتره صحبت هایی مثل ( پی سی پی با یه سایلنسر میشه قاتل تام الاختیار محیط زیست ) توی همچین انجمنی مطرح نشه تا خدایی ناکرده باعث محدودیتی برای این ورزش و علاقه مندان نشه...
از هر وسیله ای اگه برای اهداف نادرست استفاده بشه از سرطان و آنفلوآنزا خطرناک تره. مگه با ساچمه زن نمیشه بیشتر از تعداد مندرج در پروانه شکار کرد و یا گونه های حمایت شده رو نابود کرد؟ تعداد ساچمه زن های با مجوز و بی م ج و ز هم که دست مردم بسیار زیاده ( حتی شاید بیشتر از پی سی پی ها، چون بعضیا متاسفانه پی سی پی رو اسباب بازی میدونن !! )
در مورد صدای کم پی سی پی با شما موافقم، اما این هم یک امتیازه که پی سی پی داره، مثل امتیاز پخش کردن ساچمه به طرف شکار که به ساچمه زن امکان هوازنی رو میده...
تخلف همیشه هست ولی نمیشه همه رو دشمن محیط زیست دونست

وقتی میخواستم اسلحه بخرم،پدرم مخالف بود،میگفت جوانی و سابقه چندانی در کنترل اعصابت نداری.
از اسلحه فروشی که دوست پدرم بود خواستم وقتی اومد پیشت راضیش کن،طبق روال بعضی روزها عصر به عنوان مهمان مغازش بودیم.حرف انداختم،پدر موضع سابق رو تکرار کرد،اسلحه فروش یک جمله گفت و حجت رو بر ما تمام کرد،گفت بچه نا اهل باشه این خودکار رو فرو میکنه به چشم دیگران.
انشالا که همیشه تفنگ (بادی و ساچمه و گلوله) به آدم اهلش برسه.Khansariha (8)

RE: پروانه شكار - ROOBAH - 2020-01-12 05:55 PM

احسنت بر شما جناب kooman
دقیقا منظور من هم همین بود. از هر وسیله ای میشه استفاده نادرست کرد. بستگی به شخص استفاده کننده داره. نمیشه به خاطر اشتباه یک عده، بقیه رو متهم کرد ( این دقیقا همون کاریه که مخالفان دو آتیشه شکار انجام میدهند و با دیدن شکار های نامتعارف، رای به ممنوعیت شکار می دهند ) نمیشه همه رو به یک چشم قضاوت کرد. از هر اسلحه ای میشه برای شکار غیر مجاز استفاده کرد. صدای اسلحه هم آنچنان عامل بازدارنده ای نیست چون بسیاری از مناطق در کشور وجود دارند که از پاسگاه های محیط بانی دور هستند و در بسیاری از مکان ها هم محیط بانی توانایی مقابله با افراد را ندارد حتی اگر صدای گلوله را بشنود... در خیلی از نقاط اصلا تفنگی برای شکار ( بهتر است بگویم کشتار ) وجود ندارد و شکار در تعداد بالا از راه های دیگری انجام میشود.
برای هر وسیله ای می توان استفاده ی متعارف را تعریف کرد و با متخلفان برخورد کرد. نه اینکه از بیخ و بن قضیه را مردود دانست...

در نهایت باید عرض کنم اینجا یک سایت تخصصیه و اکثر دوستان صاحب نظر هستند و استاد من هستند و دلیلی وجود نداره من بخوام بخاطر احساسات و علاقه ام نسبت به یک سلاح از نظری حمایت کنم و یا عقیده ای را رد کنم، من فقط نظرم را گفتم و امیدوارم یکدیگر را متهم به اظهار نظر به خاطر علاقه به یک سلاح!! نکنیم ....

RE: پروانه شكار - samani - 2020-01-12 07:53 PM

سلام وقت دوستان بخیر باشه
خب بلاخره یکم سرما رسید
من با دوستان ROOBAH و kooman موافقم
حالا چند ساعت پیش چند خط نوشتم ولی بعد از ارسال پشیمون شدم
شاید بخاطر شرایط روحی داشتم گفتم زیادی جانب دارانه اس
راستش عادت کردیم همیشه از دید خودمون به پیرامون و جامعه نگاه میکنیم چه اون فعال محیط زیست چه من شکارچی البته من که در جمع اساتید خودم رو شکارچی نمیدونم
اینکه قرار بر مثال زدن انگلیس باشه میشه قضیه قیمت بنزین در اروپا و دستمزد اوگاندا
همه ما سنین جوانی داشتیم یا بعضی دوستان تو این سنین هستند یا حتی میانسالی با کلی ارزوهایی که براورده نشد
با این قیمت اسلحه و مشکلات خرید و بعد هم قیمت عجیب فشنگ دیگه تیر انداختن با گلوله زن شده برا از ما بهترون
حالا اینهمه جوون که علاقمند به تفنگ هستند با دیدن یه اسلحه پشت ویترین مغازه چشاشون برق میزنه و زمان متوقف میشه یربع پشت ویترین فقط نگاه میکنه چه گناهی داره؟
دیگه نهایت ارزوش همین پی سی پی هست دیدم که میگم
جای توضیحش تو این تاپیک نیست دیدم جوونی که با دوچرخه اومده مغازه و با کلی ذوق و شوق از ساخته خودش که خطرناک هست تعریف میکنه
اینکه فرهنگش باید درست بشه کاملا درسته ولی من با اطمینان میگم بیشتر ما بخاطر شکار نیست اسلحه میخریم و نگهداری میکنیم بخاطر لذت داشتنش هست و چهار تا نشون زدن
نوشته رو خلاصه میکنم زیاد طولانی نشه باز پشیمون نشم
این صدای کم مزیت هست بخاطر میشه تو حیاط خونه یا تو یه سالن کوچیک تمرین کرد و مزاحمت برای بقیه ایجاد نکرد
امیدوارم همه به ارزوشون برسن و در اخر من هنوزم معتقدم کم شدن گونه های جانوری کشور بخاطر شکار نیست بخاطر سوء مدیریت و سوء مدیریت و سوء مدیریت هست ولی میوفته گردن اونی که دیوارش از همه کوتاه تره

RE: پروانه شكار - haamidreza - 2020-01-13 09:29 AM

اگه ادم بخواد از اون دید نگاه کنه که پی سی پی چون صدا نداره ممنوع بشه پس راجب کراسبو چه نظری دارید اون که دقیقا برا شکار چهار پا طراحی شده
نکته ی دیگه اینکه با قوانین درست میشه کنترل کرد
تو کشور های اروپایی اول فصل به کمان و کراسبو پروانه میدن چون شکار ها هنوز تیری نشدن
یا اینکه تفنگ ها ی سر پر دوباره دارن تولید میشن و شکار اسپورت تر و جوانمردانه تر شده
درسته برد و تاثیر ساچمه پی سی پی خیلی بیشتر از ساچمه زنه ولی تعداد شات محدود محاسبات تراجکتوری و تاثیر زیاد باد و عدم تشخیص فاصله ی صحیح تو کوه و کمر همینطور تغییر قدرت و سرعت ساچمه در ارتفاعات از محدودیت هاشه
کمتر کسی رو دیدم که با پی سی پی بتونه بیشتر از دو تا کبک بزنه

RE: پروانه شكار - mirhashemi - 2020-01-13 10:15 AM

برای پی سی پی مجوز شکار کبوترسانان و سار سانان رو بدن عالیه .کبک و مرغابی رو هم با ساچمه های هالو پوینت مثل بارکودا هانتر اکستریم باید عالی بزنه. در ضمن شما که نگران صدای کم پی سی پی هستید الان کمان های شکاری حرفه ای و بسیار پرقدرت تو کشور به وفور وجود داره که همون صدای کم پی سی پی رو هم نداره و باهاش تا صد متر و حتی خرس هم میشه شکار کرد حالا ما در موردش اگه منفی بخوایم فکر کنیم تا ترور ترامپ هم میتونیم روش حساب باز کنیم. الان سایلنسر برای گلوله زن و ساچمه زن هم اومده ایران، تو اینیستا کلیپ های استفاده ازشون هم موجوده .حالا شما میخواید تا کجا افکارتون رو در موردش پیش ببرید؟بحث زخمی شدن پرندگان و تو مسافت دورتر تلف شدنشون، تو ساچمه زن ها به دلیل تعداد بالای ساچمه های موجود در یک فشنگ شلیک شده بسمت یک گله کبک در حال پرواز و یا نشسته روی زمین و کیفیت فشنگ هایی که برای شکارچیان ایران توضیع میشه چقدر بیشتر از یک دونه ساچمه یک پی سی پی هست؟ بحث آلودگی محیط زیست از لحاظ رها شدن چند هزار ساچمه سربی در محیط ،بدست یک شکارچی دارای تفنگ ساچمه زن در یک روز شکار و رها کردن پوکه های پلاستیکی در طبیعت نسبت به یک تفنگ پی سی پی چقدر بیشتره؟ در ضمن چند درصد پی سی پی دار ها اونقدر حرفه ای هستند و تجهیزات حرفه ای فاصله یابی دارند که بخوان افت تیر تفنگشونو بالای 50 متر محاسبه کنند و باد رو هم لحاظ کنند و یک شلیک موفق داشته باشند؟تا کی با این افکار جلو پیشرفت رو بگیریم؟من هم معتقد به حرف مرحوم اینانلو هستم .شکارچی دوستدار محیط زیست نه شکار کش دشمن محیط زیست. من هم ساچمه زن دارم و هم پی سی پی .پی سی پی در تمرین تیراندازی یک سلاح گلوله زن هست در مقیاس کوچکتر و تیر اندازی و شکار با اون بسیار لذت بخشه.شما میتونی اونقدر حرفه ای بشی که یک پرنده رو تو مسافت بالای 50 متر حتی هد شات کنی .و این خیلی عالیه و با هزینه کم میتونی تمرین تیر اندازی داشته باشی.در ضمن محیط زیست کشور باید با طرح های تکثیر و پرورش و ایجاد قرق های اختصاصی و قانون مند کردن شکار و اجرای صحیح قانون نجات پیدا کنه نه با حذف صورت مسئله و ایجاد ممنوعیت و محرومیت شکارچیان.پروانه شکار بدن تا شکار غیر مجاز کم بشه .تفنگ با کیفیت باجواز با قیمت پایین به تعداد زیاد به مردم بدن تا رقبت مردم برای گرفتن تفنگ بی کیفیت ارزون بی جواز کم بشه.

RE: پروانه شكار - esmaeil1356 - 2020-01-14 06:59 AM

سلام دوستان عزيز
لطفا با توجه به اينكه هيچ چيز قطعي در خصوص صدور پروانه ش.... براي سلاح بادي وجود نداره عزيزان از ادامه دادن اين مبحث خودداري كنن تا نوشته هاي دوستان رفرنسي براي بهره برداري نامناسب برخي از افراد كه به دنبال آشفته كردن فضاي ش... هستن نشه . ممنون از دوستان