انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: چرب كردن ساچمه در pcp
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2
بچه ها همه ميدونيم كه روغنكاري داخل تفنگ وساچمه در سلاحهاي فنري باعث اسيب
جدي به قطعات تفنگ از قبيل فنر.واشر سرسيلندروپيستون وغيره ميشه ولي حالا يه
سوال پيش مياد تو تفنگهاي pcp كه خبري از اين قطعات نيست ايا اينكار مفيده وتاثيري
تو افزايش سرعت وقدرت اسلحه خواهد داشت ويا فقط باعث كثيفي لوله خواهد شد؟
اين سوال برا خود من پيش اومد ويه گشت وگذاري تو اين دهكده جهاني كردم ويه سري
مطلبو خوندم تا يه چيزهايي دستگيرم شد.

بعضي از ساچمه ها مثل كراسمن پرمير بغيرازسرب موادديگه اي دارندمثل سنگ سرمه يا
اسم علمي انتيموني (antimony)كه براي سخت شدن ومحكم كردن اونها بكارميره وتو سرعتهاي بالا باعث كثيفي لوله و درگيري بيش از اندازه با سطح داخلي لوله ميشندوبخاطر سايش بيشتر سطح داخلي لوله رو به سرب اغشته ميكنند كه بعداز
يه مدت باعث پرشدن شيار خانها شده و كارايي اونها رو تحت تاثير قرار ميده بخاطر
همين ميشه اونها رو يه مقدار چرب كرد تا از اصطكاك با لوله كمتر بشه.

در تفنگهاي فنري در مواقع شليك پيستون يه مقدارخيلي كم روغن به داخل لوله پرتاب
ميكنه يه سطح اخلي لوله هميشه مقداري چرب ميمونه ولي تو pcp به اين شكل نيست وداخل لوله خشكه كه مثلا تو ساچمه premier كثيفي لوله تو pcp بيشتر
از انواع فنري هست بنابراين تو فنريها احتياجي به روغنكاري نيست .ولي تو pcp روغنكاري
ساچمه نه لوله ! مفيده

ازچه روغني استفاده كنيم ؟
بهترين روغن استفاده از روغن مخصوص تفنگ هستش چون داخل لوله رو هم چرب ميشه اسيبي به اون نميزنه
[تصویر: 02_25_08_gun.jpg]
حالا چطور ساچمه رو چرب كنيم ؟
يه قوطي خالي ساچمه رو كه عمق زيادي داره برداريد ويه تيكه ابر كف اون بزاريد كه كامل كف اون رو بپوشونه ميتونيد از اين ابرهايي كه تو قوطي ساچمه است مثل قوطي jsbاستفاده كنيد بعد 20 قطره با روغن چكان از روغن تفنگ روي اين ابربريزيد ويه روي ابر
رو با يك لايه ساچمه بپوشونيد فقط يه لايه تا همه ساچمه ها با روغن تماس
داشته باشند
[تصویر: 02_25_08_tin.jpg]

توجه كنيد ريختن زياد روغن تو قوطي باعث چرب شدن بيش ازاندازه ساچمه هاشده وممكنه حالت انفجاررو موقع شليك پيداكنه فقط به اندازه يك لايه كم روغن وچرب
شدن دست كافيه

[تصویر: 02_25_08_oiling.jpg]

ايا با روغنكاري ساچمه سرعت افزايش مي يابد؟
برخلاف تصور عموم وباتوجه به كرونوگرافياي انجام شده چرب كردن ساچمه باعث افزايش سرعت نميشه بلكه مقداري كمي هم از شتاب ساچمه كم ميشه ودليل اون هم
كم شدن اصطكاك و چسبندگي ساچمه به لوله تفنگ و خانها هستش .روغن كاري تو
اشيا با سرعت پايين وجب بهبود سرعت اونها ميشه مثل لولاي درها ولي تومقوله تيراندازي موجب حالت بكسوات ساچمه ميشه ولي تو pcpها برخلاف تصور باعث كثيفي لوله كه نميشه هيچ از كثيفي لوله جلوگيري ميكنه .

منبع : pyramid.com
محسن جان ممنون از مطلب خوبت
اما به نظر شما این چرب کردن ساچمه باعث نمیشه
که رسوبات سرب به شکل خمیر در بیاد و بیشتر لوله رو الوده کنه؟
در نهایت من توصیم اینه بعد از هر 500 شلیک با سمبه نخی و یه محلول پاک کننده داخل لول تنظیف بشه
بنظر من هم کثیف میشه 100 ./.با سهیل موافقم باعث میشه خورده ها و گرد سرب به صورت خمیر دربیاد

ولی خوب با چرب کردن ساچمه های سنگین در پی سی پی موافقم حتی اگه دوستان توجه کرده باشن ساچمه های سامیانگ یک مقداری چرب هستن .
بچه ها توجه كنيد كه درحالت معمولي لوله pcp كاملا خشكه چون غيراز هواهيچ چي توش نمياد ووقتي ساچمه باخان لوله
درگيرميشه واصطكاك پيداميكنه قطعات سرب به داخل لوله ميچسبند چون تو فنري مقداري چربي از تو سيلندربه داخل لوله
پزتاب ميشه اي مشكل وجودنداره .درضمن چرب كردن هم همونطوزكه ديديد بااسفنج هست وبه طور غيرمستقيم .درضمن چرب كردن ساچمه خودش باعث تميزي ساچمه ميشه منم مثل شما فكرميكردم ولي چندتا مطلب معتبرخوندم متوجه شدم اينطور
نيست درضمن دقت كنيد اينكارموجب افزايش شتاب نميشه .Khansariha (8)
راستی بچه ها اگه تو pcpکسی از اکسیژن خالص استفاده بشه و بخواد تیر چرب شده توش بزاره این ترکیب روغن و اکسیژن خالص باعث انفجار اتمی نمی شه میشه یه راهنمایی کنن دوستان
چرا میشهKhansariha (8)Khansariha (214) البته نه در حد انفجار اتیم ولی اینقدری هست که یه خرج درست و حسابی رو دست ادم بذاره خخخخخ البته اگه جون سالم به در ببره خخخخخخخ
دوستان چندی پیش شاهد رفتار ساچمه های چرب شده (کمی روغن زده ) در یک 350 بسیار قوی (دستکاری و تیون با گریسهای مخصوص) شده بودم .
این ماجرا و مشاهداتم کمی برام جالب بود چون این تفنگ قدرتی عجیب و غریب پیدا کرده بود بطوریکه از 250 تا 341 متر بر ثانیه را در دستگاه کرنوگرافی به ثبت میرساند حدود 50 کرنو انجام شد که نشان از تلرانس بسیار بالای مقادیر سرعت میداد .
دقت کنید این 350 قدرتی بین 30 تا 60 ژول از خودش نشان میداد .
یعنی 30 ژول تلرانس که اگر بخشی از این افزایش و تلرانس را برای سلاح بخاطر تیون با گریسهای مخصوص در نظر بگیریم و بقیه افزایش را که بنظرم حدود 10 ژولی میشود برای چرب بودن ساچمه ها در نظر میگیریم ( یعنی تا 40 متر بر ثانیه افزایش سرعت بخاطر چرب کردن ساچمه ها) .
نتیجه اینکه اگر مرتب از ساچمه های روغن زده شده استفاده گردد سرعت و انرژی ساچمه ها بین 30 تا 40 درصد افزایش پیدا میکند و این یعنی افزایش بسیار زیاد قدرت (قابل توجه عشق ژولیها). Khansariha (256)
البته در این حالت یعنی فقط چرب کردن ساچمه ها سه اشکال بوجود میاد Khansariha (214)
1- بدلیل تلرانس زیاد (همان بالا و پائین رفتن سرعت ساچمه ها) دقت سلاح بشدت تحت تاثیر قرار میگیرد و کمی پرت زدن را بدنبال دارد .
2- همیشه خروج دود زیاد از لوله و بوی سوختن روغن در سلاح شما دیده میشود.
3- شک در خراب شدن یا سالم ماندن خانها و لوله در دراز مدت برای شما باقی میماند (چون نظرات مختلفه) البته از نظر خودم احتمال اینکه دوده و سوخته روغن برای خان مفید باشه کمه ولی ضررش را مطمئن نیستم و باید بیشتر بررسیش کنم . Khansariha (214)
به اعتقاد من برای فنری سرعت بالاتر خیلی مضر هست
و دقیقا مثل این میمونه که شما تفنگ بدونه ساچمه شلیک کنید.
افزایش سرعت در بعضی موارد غیر قابل تصور هست
من خودم در 52 که حدد 300 متر بر ثانیه میزد با سچمه پروهانتر روغنی سرغت 394 متر رو گرفتم
بنظر من چرب کردن ساچمه ممکنه که باعث خراب شدن واشر سر لول بشه Khansariha (8)
صفحه ها: 1 2
لینک مرجع