انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: شکار باقرقره
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2
(2016-08-22 01:29 PM)aghashekar نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
دقیقا جناب میرلوحی. اولین باری که باقرقره شکم سیاه زدم فاصله زیاد بود و با ساچمه شماره 3 شلیک کردم. وقتی دیدم احوال پرنده تغییر کرد با دوربین آنرا زیر نظر گرفتم. بالاخره در بیش از یک کیلومتری افتاد و به زحمت پیدایش کردم. جالب اینکه فقط یک ساچمه به قلبش خورده بود ولی اینقدر قدرت داشت که تا آن فاصله رفت. سرعت پروازش هم که مثال زدنیست. در پرواز شبیه به پرستو دیده می شود. بدن دوکی شکل و بالهای باریک و بلند. شکارش را خیلی دوست دارم. بدن چاق و توپری هم دارد و اگر خوب پاک شود و خوب طبخ شود خیلی خوشمزه است.
موفق باشید

یه سری یادم میاد یه باقرقره از فاصله دوری داشت میومد پدر بزرگم از 200 متری باهاش جفت کرد به 50 متری ما که رسید تقریبا 1 متر جلو شو گرفت و تیر انداخت.مثل توپ بسکتبال رو زمین پایین و بالا میشد.... فقط بگم که یاااادش بخیرKhansariha (172)
(2016-08-22 10:10 AM)mirlohi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بچه که بودم با بزرگتر ها میرفتیم اسفرجان شکار باقرقره یادش بخیرKhansariha (172)هوازنی این پرنده فوق العاده سخته و مهارت بالایی میخواد
سرعت پروازش خیلی بالاستKhansariha (8)
احسنت به شما. من هم با شما موافقم. سمت اسفرجان و بیابان های شهرضا و همچنین قامیشلو نزدیک بروجن تا حدودی پیدا میشن و سمت خوزستان مخصوصا تو بیابون های دزفول هم زیاد هستن و محلیهای اونجا بهش میگفتن کوکر و میگفتن شکارش با بادی کار حضرت فیله و باید با ساچمه زنی بزنیشون . سمت اصفهان هم از محلی های اونجا که میپرسیدم میگفتن زمان اوایل انقلاب مثل مرغ تو زمین کشاورزیها فراوان بودن و جالبه که بهش باقرقره هم نمیگفتن و اسمش را گذاشته بودن قورقورک و میگفتن قبلنا از بس زیاد و گله ای بودن تو زمین کشاورزیها که با چادر میگرفتن و بعدش واسه نهار میذاشتن بار .. و میگفتن از وقتی تفنگهای ساچمه زن تو دست مردم زیاد شد هر سال کمتر و کمتر شدند و الان هم دیگه تک و توکی به پست آدم میخورن و درباره گوشتش هم گوشت سفتی داره و باید بندازیش تو زودپز یا بزاری خوب بپزه ولی بهترین گوشت را داره و از کبک هم گوشتش بهتره و بسیار پر خاصیته.Khansariha (8)
یاد ان دوران بخیر. وقتی یباره سر ی چاله اب میرسیدی و میپریدن صداشون چه باحال بود. زدنش با اون سرعتش خیلی لذت داره و کسی که بتونه بزنه تیرانداز واقعا حرفه ای هستش. یاحق
(2016-08-22 11:28 PM)karbakhsh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یاد ان دوران بخیر. وقتی یباره سر ی چاله اب میرسیدی و میپریدن صداشون چه باحال بود. زدنش با اون سرعتش خیلی لذت داره و کسی که بتونه بزنه تیرانداز واقعا حرفه ای هستش. یاحق

وقتی منتظرشون هستی توی دشت که بیان باید بیشتر از چشمها از گوشها استفاده بگیریم و منتظر شنیدن صداشون باشیم به قول شما صدای با حالی دارن (البته صدای فرارشون بیشتر صدای بال زدن هست)
اسم کتابیشون کوکر هست اما چون قرقر میکنن و با قرقر میان خخخ بهشون میگن باقرقره
البته شاید هم اینطوری نباشه اما بین اسم و صداشون خیلی شباهت هست
اول شک کردم که شاید چون اینجا اسمه دیگه ای داشته باشه من متوجه نشدم کدوم پرندست،به نقشه پراکندگیش که نگاه کردم مطمین شدم شمال کشور یافت نمیشود.گویا بیشتر در دشتهای خشک زندگی میکنه،اینجا از رو کوه سه گام بپری ،میوفتی تو دریا.
تقدیم به علاقه مندان شکار باقرقره
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
عزیزانی که شکار باقرقره خبره هستند اگر بیان و نظراتشون رو در مورد این پرنده و شکارش بدن ممنون میشم
بهرحال اگاهی از شکار خاص میتونه مفید باشه که حداقل پرنده رو زیاد زخمی نکنیم و تو وقت و هزینه خودمون گاها صرفجویی میشه
من اطلاعات ناقص خودم رو میگم البته بیشتر اینها تجربه شخصی خودم هست که کسب کردم و نه گفته های سایتها یا منابع دیگه
پس حتما میتونه با تمام تجربیات یا اطلاعات عزیزان مقایرت داشته باشه و اتفاقا به خاطر همین هست که میخوام اینجا مطرح کنم
اول اینکه این پرنده هنوز خوشبختانه فراوون هست و با خصوصیاتی که این پرنده(کوکر شکم سیاه)داره میتونیم امیدوار باشیم که شکار نمیتونه به هیچ عنوان خطری برای این پرنده محسوب بشه
به چند دلیل
استتار فوق العاده بالا
این اواخر بسیار باهوش شده قبلا از ماشین ترس نداشت و شکارش خیلی راحت بود اما چند سال هست که با ماشین هم به ندرت و به سختی میشه به تیررس این پرنده رسید
بسیار جان سخت هست اینو واقعا من متعجبم ازش و تو خلقت این پرنده موندم چطور اینقدر مقاوم به سرما به تغییرات دما و شرایط و حتی ساچمه هست
اما تجربیات خودم
اصولا پرنده ای نیست که بشه با یک تیر چند تا انداخت پس تو دسته تیر نندازید یا سعی کنید دو تایی بندازین که کمتر زخمی کنید
بهترین فاصله که مطمین باشیم حیوون میوفته فاصله 15 تا 25 متر هست با ساچمه 4 و 3 میوفته
اما این چند ساله خیلی کم میشه به این فاصله رسید و این تجربه ای بود که من به عینه کسب کردم
تو فاصله بالای 30 متر تا 70 متر هم زدم اما به ندرت حیوون میوفته و معمولا زخمی میشه و میره شاید یک کیلومتر بعد بیوفته شاید از دید دوربین هم دربیاد و نیوفته
پس راه حل چیه؟
بهترین راه که من نتیجه گرفتم و توصیه میکنم فشنگ نمره دو هست حتی یک هم میزنم گاها
فاصله هم دیگه 50 متر(همین هم زیاد هست) بیشتر اصلا فکرش رو نکنید
من جدیدا خیلی حساس شدم که پرنده رو زخمی نکنم و عذاب وجدان بدی میگیرم به همین خاطر خواستم تجربه ام رو بگم که دوستان با فشنگ نمره 4 و 3 نرن شکار این پرنده که فقط پرنده رو زخمی میکنن
هنوز هم بهترین راه اول صبح رفتن تو خوابگاه هست و بعد هم ابخور و بعد چراگاه که اگه خوابگاه رو بدونید اول صبح هوا روشن بشه میتونید دسته ها رو روی زمین تیر بندازین و بعد هم دوربین بکشید و منطقه چراگاهشون رو پیدا کنید
دیدنشون اوایل سخته اما چشم که عادت کنه راحت پیدا میشن
مواقعی که کنار جاده ان به فاصله کمتر از 20 متر بهترین راه اینه ماشین که در حال حرکت هست تیر بندازین
اگه ماشین رو نگهدارید پرنده میپره
منتظر تجربیات عزیزان از شکار این پرنده زیبا هستم
موفق باشید
سلام
جناب سامانی ظاهرا منطقه شما دشت است و روش هایی که گفتید مخصوص دشت هستند. البته این پرنده هم دشت زی است. یادش به خیر قبلا ما هم باقرقره شکار می کردیم. الان چند سال است که با بازی هایی که سازمان دراورده دیگر نه باقرقره دیده ام و نه توانسته ام به شکارش بروم.
مهمترین دشمن باقرقره سم و کود شیمیایی است که کشاورزان استفاده می کنند. بعد تخریب زیستگاه. چون این پرنده از انسان گریزان است و برای زندگی به دشت های وسیع نیاز دارد. عامل دیگر چاه عمیق است که آب های سطحی را خشک می کند و بسیاری از جانوران را از بین می برد.
اما شکار
اگر روش های ناجوانمردانه را کنار بگذاریم که راحت می شود پرنده را غافلگیر کرد بهترین روش شکار مخفی شدن در مسیر عبور پرنده است. به این صورت که در محل عبور پرنده ها یک چاله درست می کنیم طوری که وقتی نشستیم اصلا از دور دیده نشویم و اطراف آنرا با بوته و کلوخ می پوشانیم. بعد یا منتظر می مانیم یا دوستان را برای رماندن شکار می فرستیم. اگر در طرفین مسیر عبور کسانی باشند تا پرنده در حال عبور را بترسانند بهتر است. به نظر من هم ساچمه 3 و 2 بهترین گزینه هستند. بهتر است وقتی پرنده از روبرو می آید برایش تیراندازی کنیم. در این صورت زیاد نیاز به پیش گیری ندارد. اگر بخواهیم از کنار یا در عبور از بالای سرمان برایش تیراندازی کنیم باید خیلی پیش گیری کنیم. چون سرعت بسیار زیادی دارد. من گاهی در چهل متری تا سه چهار متر هم پیش می گرفتم. همقطاران باید خبره باشند تا هم شکار را به سمت هم برانند و هم بعد از تیر با چشم یا دوربین پرنده را دنبال کنند. این پرنده با قلب سوراخ تا پانصد متر یا بیشتر هم می رود. اگر سر یا بالش تیر بخورد راحت می افتد.
البته شما خود استادید.
شکار این پرنده بسیار لذت بخش است. امیدوارم دوباره نصیب من و دوستان بشود.
موفق باشیدKhansariha (8)
بله جناب تمام گفته هاتون کاملا درست هست
من گاها که میرم برای تفریح دیدم روستاییان برای حیوان دام پهن میکنند و حیوون رو زنده میگیرن
خصوص اینکه راهی برای کسب درامد هست براشون نه فقط تامین غذا و خیلی راحت میبینم انواع دام تو بیشتر فروشگاه ها دیده میشه بدون هیچ ممانعتی
بعضی از افراد هم هستند که به شکار پرنده در شب میرن که متاسفانه بهیچ وجه درست نیست و هیچ لذتی هم نداره حیوون در نور ماشین یا پرژکتور کور میشه و اسیر هست
بنده خراسان رضوی هستم امسال خوشبختانه دسته های بزرگ باقرقره اومدن امیدوارم که بمونند
قبلا هم زیاد بود که بخاطر همین مطالبی گفتید و اینکه سال 86 زمستون خیلی سردی شد و این پرنده مهاجرت کرد چند سال خیلی کم بود تا اینکه امسال دسته های بزرگ کوکر رو دیدم و چقدر خوشحال شدم
امیدوارم با افزایش کارخانه ها و کشاورزی های ناصحیح چاه عمیق های فراوون و کلی مشکلات دیگه...پرنده بمونه و
در اینده باز هم این پرنده رو ببینیم
در مورد اصابت به بال و سر دقیقا درسته
قبلا که تجربه کمتری داشتم رو زمین فاصله مناسب تیر مینداختم و پرنده میپرید در حین پرش تیر دوم رو مینداختم که با اصابت به بال پرنده میوفتاد دنبال جواب برای این بودم که چرا روی زمین و با دقت بیشتر در تیراندازی پرنده رو نمیتونم بزنم که بعدها فهمیدم پرنده زخمی میشد اما نمی افتاد و اون موقع ساچمه ها رو درشت تر انتخاب کردم
هوازنی هم خیلی سخت هست و شیوه ای که میتونه راحت تر باشه پرنده ابتدای پرواز جهش میزنه و شما همون اوایل اوج گیری پرنده فرصت خوبی برای شلیک دارید که میتونیم از همون چند لحظه استفاده کنیم و در صد موفقیت رو افزایش بدیم
شیوه شکار شما بسیار جالب بود اما دشتهای اینجا اینقدر وسیع هست و اینقدر پراکندگی این پرنده زیاد که نمیشه دقیقا مشخص کرد که کجا کومه بزنیم
اما حتما در اینده سعی میکنم از این شیوه استفاده کنم
ممنون بخاطر اطلاعات خوبی که دادید
صفحه ها: 1 2
لینک مرجع