انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: هامور يا Grouper
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام و عرض ادبKhansariha (8)
اول از همه مشخص كنم كه اين تاپيك درمورد ماهي هامور هست نه ماهي آمور!!!!
ماهي آمور ماهي آب شيرين هست كه در رودخانه ها، سد ها، مرداب ها و در درياي خزر زندگي ميكنه اما موضوع بحث ما ماهي هامور هست كه در آب شور زندگي ميكنه و در درياي خليج فارس به وفور پيدا ميشه.
ابتدا چندتا عكس از صيد هاي خودم ميذارم تا شكل كلي ماهي مشخص بشه:

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اينم يه عكس كه جزئيات بيشتري توش مشخصه:

ظاهر ماهي:
ماهي هامور استايل و فرم بدني شبيه به كپور داره و داراي رنگ بندي هاي متنوعي هست كه جهت استتارش در لابه لاي صخره ها بهش كمك ميكنه. حدود 150 گونه از ماهي هامور وجود داره كه رنگ هاش معمولا متشكل از دورنگ هستن و رنگ هايي همچون قهوهاي، زرد، سفيد، سياه، قرمز و ... ديده ميشه.
سر بزرگي داره كه هم سطح گردن تا شكم ماهي كشيده شده و دهن گشادي كه تا زير چشم كشيده شده و در ماهي هاي بزرگ لب ها ضخيم هستند و تعداد كمي دندان نيش نازك كوتاه بر روي لب خود دارند.
پوست هامور داراي فلس يا پولك هاي بسيار ريزي هست كه محكم به پوست چسبيده و جداكردنش از پوست خيلي دشواره. خود پوست خيلي نازكه اما به شدت در مقابل برش مقاومه و وجود پولك روي اونها باعث شده مثل زره از ماهي محافظت كنه چون اين ماهي بخاطر نوع زندگيش كه هميشه لاي صخره ها هست به چنين پوستي احتياج داره.
چشم هاي ماهي در دوطرف قرار دارن و بيني هامور هم در جلوي چشم ها وجود داره.

توي يه مستند ديدم درمورد ماهي ها توضيح ميداد و دقيقأ داشت هامور نشون ميداد ميگفت كه دو سوم مغز ماهي ها مربوط به كنترل بيني اونها ميشه. در مقايسه با بدن ما كه مغز ما دو نيمكره داره و هركدوم مال كنترل يك طرف از بدنه يعني نصف مغز براي نصف بدن. حالا همون نصف مغز به تعدادي تقسيم ميشه كه كنترل دست، پا، چشم و ... يعني بخش كوچكي براي هر عضو!!!!!پس حس بويايي ماهي ها خيلي قويه
خارهاي پشتي هامور بسياز تيز و زهردار هستند (سمي نيستن ولي تا روزها سوزش روي محل اصابت احساس ميشه) كه از سمت سر به سمت دم ميريم از ضخامتش كاسته ميشه. دوتا خار هم در انتهاي آبشش خودش داره كه اگه مثل ساير ماهي ها بگيريش حتمأ تودستت فرو ميره. پره دم هامور بصورت گرد هست و مثل خيلي از ماهي ها دوگوش كشيده يا هشت مانند نيست.
خصوصيت ماهي:
توي جنوب به هركي بگي هامور كجاست فورأ ميگه لاي سنگ ها و صخره ها!!!!
سبك اين ماهي بلعيدن يكباره طعمه هست حالا يا از رنگش كه همرنگ صخره ها هست واسه استتار استفاده ميكنه يا آروم سمت طعمه ميره و شكارش ميكنه. به خاطر داشتن دهن گشاد و فكي كه از عضلات متعددي تشكيل شده عمل بلعيدن طعمه در كسرس از ثانيه اتفاق ميفته. اين حركت سريع با چشم غير مسلح قابل ديدن نيست و يكباره حجم عظيمي از آب جلوي دهنش با طعمه وارد دهنش ميكنه كه آب از لابه لاي آبشش ها خارج ميشه.
متأسفانه وقتي طعمه ميخوره فورأ به زير سنگ ميره اگه از يكي مثل من بپرسيد چرا اينكار ميكنه با حسرت ميگه مرض اين ماهي همينه خخخخخخخ. اين خصوصيتش باعث ميشه كه از روي اسكله و ساحل از آب بيرون كشيدنش سخت باشه و بهترين روش صيدش از روي قايق باشه.
نحوه نوك زدنش به قلاب اينطوره كه يهو ميكشه طوريكه چوب خم ميشه و در همون حالت مي مونه!!!!يعني قلابت برده زير صخره يا سنگ. بعضي ها ميگن وقتي ميره زير سنگ آبشش خودش باز ميكنه تا نتوني از لاي سنگ بيرون بكشيش!!!!!! حالا اگر خوش شانس باشي بتوني با كشيدن از گير درش بياري. چاره كار اينه كه وقتي به قلاب زد با سرعت تمام نخ جمع كني اگه سه ثانيه جمع نكني توي مسير ممكنه فورآ بره زير سنگ. البته اين مشكلات از روي اسكله پيش مياد و از روي قايق كار راحت تره.
پس مكان هايي كه هامور توش پيدا ميشه: لا به لاي صخره هاو سنگ هاي كف دريا يا كنار اسكله، پل ها و سازه هاي سيماني (كليپ هاش موجوده و در سايت هاي خارجي خيلي بهش اهميت ميدند) و لاشه كشتي هاي غرق شده و پايه هاي سكوهاي نفتي يا گازي توي دريا.
طعمه هامور:
انواع بچه ماهي و تكه هاي ماهي هايي كه خون زيادي دارند مثل ماهي پشت سبز، هشينه، بياح، تك خال، دارو و ... و آبزياني مثل خرچنگ ها و ساير موجودات كوچك كف آب شامل طعمه اين ماهي ميشه
تك خال

بياح

پشت سبز كه به سختي عكسش از توي نت گرفتم فقط سايزش خيلي بزرگه و هامور عاشق كله پشت سبزه!!!

قلاب و ريسه صيد هامور:
هامور بصورت كف آبي صيد ميشه و قلاب در انتهاي نخ بسته ميشه و يه وزنه كشويي سربي هم روي اون قرار ميدن. مزيت اين روش در گير نكردن و راحت تر از گير در آوردنه وگرنه با ريسه انشعابي هم راحت به قلاب مياد.

كلأ ماهي هامور خيلي حريصانه به طعمه ميزنه و سخت نيست سختي اصلي گرفتن و از آب بيرون كشيدنشه!!

قلاب مخصوص هامور:

فريب دهن گشاد اين ماهي نخوريد گير كردن قلاب توي دهنش به عوامل زيادي بصورت شديدأ اجباري نيازمنده. يعني اينقدر رد دادم كه با سوز و درد دارم مينويسم و تأكيد ميكنم. يه قانون كلي توي دريا اينه داشتن قلاب تيز با طعمه معمولي بهتر از داشتن طعمه عالي با قلاب معموليه!!!! اصلأ قلاب تيز نداريد سمت دريا نريد چون ماهي هاي رودخانه اي دهني خرطومي دارن و وقتي قلاب وارد دهن ميشه لبها بهم ميرسن و نازك هم هستن و زود قلاب بهشون گير ميكنه اما دهن ماهي هاي جنوب اكثرآ فرم قيچي دارن و لب ندارنئ و قلاب بايد به محض برخورد به پوست داخل دهن واردش بشه
قلاب مخصوص هامور بايد پايه كوتاه و دهانه گشادي داشته باشه و توي عكس هاي خارجي نوك قلاب سمت داخله!!!
مدل Mustad Demon يك قلاب معرفي شده از سايت هاي خارجي هست كه من يك بستش توي فردوسي پشت ويترين ديدم و يارو نفروخت

هامور پس از بلعيدن طعمه قلاب به شدت ميكشه. شما هم بايد چندتا ضربه محكم بزنيد تا قلاب به خوبي توي لبش بشينه. هيجوقت فريب ضربه محكمش نخوريد چون با لب قويش نخ نگهداشته و طعمه توي دهنش آزاده و نخ نميذاره طعمه به گلوش برسه و اگه شك كنه طعمه رو به بيرون تف ميكنه و شما بايد طوري ضزبه بزنيد كه قلاب به لبش برسه.من بعد چرخوندن يك دقيقه اي ماهي بزرگي و يه مكث و شل كردن نخ با در رفتن ماهي مواجه شدم و طعمه ام با ابعاد 4 سانت در 8 سانت سالم روي قلاب بود و سيم بوكسل پشت قلابم بصورت z تاب برداشته بود!!!!!!!. بعضي وقتها هم قلاب به حلقش ميشينه كه خيلي خوبه ولي شما تا قبل بالاكشيدن ماهي ازش بي اطلاع هستيد و زمان بيرون آوردن قلاب از حلقش روح آدم اذيت ميشه و من در چنين مواقعي نخ ميبرم و بعد مردن ماهي قلاب از دهنش خارج ميكنم.
نحوه قلاب زدن طعمه:
قلاب تاجايي كه ممكنه بايد به لبه طعمه زده بشه تا نوك قلاب خوب بيرون باشه. از اين رو جهت زدن كله ماهي بهتره قلاب به نوك لب ماهي طعمه و براي زدن تكه ماهي بهتره زير باله پشت ماهي زده بشه تا هنگام پرتاب طعمه پاره نشه و نيفته
همه چيز توي عكس زير خلاصه ميشه

توي اين عكس شش طعمه به قلاب زده شده كه چهارتاش درسته و دوتاش كه پايين عكس ها هستن و با نماد ضد لايك نشون داده شدن اشتباهن. خودش هم براي طعمه زدن اشتباه نوشته قلاب ها خيلي عميق وارد طعمه شدند. اگه دقت كنيد در دو عكس زيزين و اشتباه، نوك قلاب با لب ماهي يك سطح هستن و حتي نوك قلاب عقبتر از لب ماهي هم هست. اين اشتباهه!!! قلاب بايد مثل چهار عكس بالا كاملأ بيرون از طعمه باشن و نوك قلاب آزاد و با فاصله از طعمه باشه. خيلي ها فكر ميكنند اينجوري طعمه ميفته يا ماهي ميكشه از قلاب جدا ميشه. در جوابشون بايد گفت براي هامور كه طعمه مي بلعه قلاب و ماهي يا طعمه باهم و با جريان آب وارد دهن ماهي ميشن و كششي دركار نيست. براي ساير ماهي ها فرق ميكنه. مثلأ باراكودا طعمرو از وسط قيچي ميكنه. خار داخل نوك قلاب براي در نيومدن طعمه كافيه. اگه قلاب بزرگ نداريد از دو قلاب تيز در دوطرف طعمه استفاده كنيد خيلي مفيده و جواب هم ميده.
سعي كنيد از چوب توپر و چرخ هاي بالاتر از 4000 مارك هاي معتبر استفاده كنيد تا بتونيد بعد به قلاب افتادن هامور يكدست ماهي بكشيد.
وزن ماهي هامور ميتونه به 500 كيلو هم برسه!!!! جهت اختتاميه اين بخش چندتا عكس ميذارم دهنتون آب بيفتهKhansariha (256)

Khansariha (256)
محمد جان حیف بود فقط لایک بزنم عالییی بودKhansariha (8)
سلام آقا محمد.
آقا عالی بود.ممنون
محمد جان من تازه ماهیگیری رو شروع کردم و آماتورم و اینکه مثل خودت حوالی عسلویه میخوام برم ماهیگیری.میشه لطف کنی بگی شما کجاها میری و اینکه چه ساعتایی خوبه واسه ماهیگیری.ازچه شماره قلابی استفاده میکنی و ... ؟
آیا عسلویه جایی میشناسی وسایل ماهیگیری جنس خوب داشته باشه ؟ مثل انواع قلاب و یا سیم بکسل و...
ممنون
سلام لامردی عزیزKhansariha (8)
ورودتون به انجمن تبریک میگمKhansariha (256)
ربطش میدم به هامور تا صحبت ها هم راستا با عنوان تاپیک باشهKhansariha (226)
من خودم بیشتر اسکله کنار پتروشیمی کاویان میرم و برای راهنمایی یه قانون کلی جهت دستیابی به بالاترین راندمان از جهت زمان حضور در اسکله ها خدمت شما عرض میکنم.
با توجه به تجربه بنده و بسیاری از دوستان، بهترین زمان برای ماهیگیری از روی اسکله (مخصوصأ صید هامور) موقع بالا آمدن آب دریا(مد)، خنک بودن هوا و آب و قبل طلوع خورشید هست. این زمانبندی قطعی نیست ولی تجربی اثبات شده.
شرایط دیگه ای هم وجودش اثر مثبت داره : داشتن اندکی تلاطم دریا با ارتفاع 30 سانت و کمتر، رعایت سکوت و داشتن طعمه مخصوص هرماهی به شانس ماهیگیری اضافه میکنه. فقط چون تجربه ماهیگیری ندارید حتما یه چاقو با خودتون همراه کنید که اگه ماهی بزرگ زد و نتونستید کنترلش کنید نخ ببرید تا بره چون ممکنه به شما آسیبی برسه.خسارت وسایل ها هم جای خود.
برای هامور قلاب های 0.1 تا 0.5 خوبه و بستگی به سایز طعمه شما داره.
درمورد فروشگاه ها توی عسلویه یکی خیابون کنار نیروی انتظامی هست و یکی هم کنار بانک ملت.Khansariha (256)
دستت درد نکنه محمد جان. مخلص شما میثم هستم.
من بیشتر پست های شما رو تو فروم تجربیات خوندم . فقط راجع به سیم بکسل ، خودتون اونو درست کردید یا از جایی گرفتید؟ منظورم اینه که مثل نخ بصورت کلاف گیر میاد؟ جایی توی عسلویه سراغ دارین؟
واینکه الان تو این روزا واسه ماهیگیری خوبه؟
من یه بار رفتم دریا همش قلابها گیر میکرد به کف و اصلا آزاد نمی شد و مجبور شدم قطعش کنم. واسه اینجور جاها ترفندی وجود داره؟
ببخشید این سوالا رو اینجا می پرسم.
بقیه سوالاتم رو تو همون گروه تجربیات می پرسم.
بازم ممنون.
میثم جانKhansariha (8)
سیم بوکسل ها در سایزهای مختلف بصورت قرقره ای و متری فروخته میشن و همون دوتا مغازه که گفتم میفروشن.اوایل میخریدم ولی چون خیلی قلاب پاره میکردم نمی ارزید. الان از ابزار یراقی ها مفتول نازک میخرم استفاده میکنم. هرکدوم یه مزایا و معایبی دارن.
مقایسه سیم بکسل روکش دار با مفتول:
سیم بکسل روکش دار از تعداد زیادی مفتول خیلی نازک درهم پیچیده شده ساخته شده و استحکام بیشتری در مقابل مفتول هم قطر خودش داره البته اصل بستن سیم بکسل جلوگیری از بریده شده توسط دندان ماهی یا سنگ و صخره هست و از نظر کششی قبل اینکه پاره بشه مطمئن باش نخ اصلیت پاره میشه!پس در این موارد زیاد باهم فرقی ندارن.
برای بستن هرزگرد و قلاب به سیم بکسل روکش دار باید از بسط های پرچ شونده استفاده کنی.راستش من به شخصه ترجیح میدم تجهیزات اطراف طعمه کم باشه و قلاب با کمترین نخ و یا سیم اضافی بسته بشه.درحالیکه مثل تصاویری که قبلا گذاشتم از بکسل های مفتولی و بصورت ریسه ساخته بودم خیلی شیک و تمیز بودن.این مورد دلخواه هست.
مزیت سیم بوکسل روکش دار نسبت به مفتولی نرم و انعطاف پذیرتر بودنشه که خیلی اهمیت داره مخصوصا در رابطه با خستگی فلز !!!! فک ماهی های جنوب مخصوصا هامور خیلی قویه و بعد بسته شدن لبهای ماهی توی همدیگه قفل میشن و اون وقته که مفتول خم میشه و قفل میشه!!!!حالا هرچقدر ضربه بزنی نیرو به قلاب وارد نمیشه تا توی گوشت بشینه!!!اما سیم بکسل روکش دار این عیب نداره و بخاطر انعطاف پذیر بودن حرکت میکنه.
قیمت!!!!!!مفتول ارزون تره و سیم بکسل روکش دار الان حدود متری 700 تا 1000 تومن هست.
مفتول بعد از ماهیگیری در مجاورت هوا زنگ میزنه هرچند استحکامش کم نمیشه.

برای صید هامور از روی اسکله یه روش خوب بلدم که به نسبت گیرش کمتره:
قلاب دور پرت کن و صبر کن تا کف دریا توی بستر شنی بشینه.خب اونجا احتمال حضور هامور کمه.قلاب که نشست آروم شروع کن به جمع کردنش طوریکه از کف دریا بلند نشه. اینقدر ادامه بده تا متوجه بشی به سنگ گیر کرده!دیگه جمع نکن و نخ کمی شل کن طوریکه چوبت بخاطر گیرکردن خم نباشه و صاف بمونه!!!!حالا مطمئنی قلابت کنار سنگها هست و هامورها همونورا میچرخنKhansariha (219) در چنین حالتی بیشتر هامورها بعد قلاب افتادن قلابت از گیر در میارن ولی خیلی وقتها هم طبق غریزشون میزنن میرن زیر سنگ!!!!از اینکه مستقیما قلابت توی صخره ها بندازی خیلی بهتره.فقط یادت نره قلاب برای آوردن کنار سنگ ها و صخره ها خیلی آروم جمع کن تا بدجور گیرندی !!!!!
جات خالی دیشب بندر سیراف قلاب میزدیم جالب نبود بچه ماهی میزد.فعلا هوا گرمه و متاسفانه آلودگی ها و صید بلامانع صیادان تعداد ماهی ها کم کرده!!!!Khansariha (172)
سلام
دستت درد نکنه محمد جان
بابت وقتی که گذاشتی و توضیحات ارزشمندت بازم ممنون.
محمد جان باید از قلاب خاردار استفاده کرد یا بی خار؟
خواهش میکنم دوست عزیزKhansariha (8)
در بیشتر عکس هایی که دیدم قلاب ها خار ندارند و فکر میکنم بخاطر نحوه قلاب زدن طعمه باشه. از اونجایی که طعمه هامور همیشه باید از انتهایی ترین قسمت طعمه از در قسمت قوس قلاب قرار داشته باشه، داشتن خار میتونه بد باشه.چطور؟! به این شکل که اگه در تلاطم آب، طعمه از خارهای پشتی قلاب رد بشه احتمال قرار گرفتن مجدد در قوس قلاب با وجود موقع مکش آب توسط هامور ممکنه از بین بره و این یعنی خطا در طعمه زدن!!!!! بازهم عرض میکنم حساسیت صید به صحت قلاب زدن طعمه به شدت زیاده و نباید گول دهن گشاد ماهی خورد!!!!!!!بنده با قلاب خاردار هم گرفتم و اینطور نیست که جواب نده و یکی از شگردهای من برای گرفتن هامور استفاده از دوقلاب خاردار برای دوطرف طعمه هست.این برای زمانی بود که قلاب مورد پسند من برای صید هامور (سایز بزرگ پایه کوتاه) پیدا نمیکردم.
Khansariha (256)
لینک مرجع