انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: تاثیر دمای محیط بر عملکرد تفنگ های pcp
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2
با نام و یاد خدا
با عرض سلام و ارادت Khansariha (8)
از آنجایی که دوستان در تاپیک دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به بررسی احتمال تاثیر سرمای محیط بر عملکرد تفنگ های پی سی پی پرداخته بودند و نیز در یکی ازانجمن های مربوط به تیراندازی هم این بحث پیش امده بود و دلیل مهم دیگر هم اینکه فصل شکار در زمستان است و هوا هم بالطبع سرد ،این تاپیک را ایجاد کردم تا به طور تخصصی تر به این مسئله پرداخته شود و تجربیاتمان را با هم تقسیم کنیم .
مثلاً روی موضوعات زیر میتوانیم بحث کنیم ،اندازه گیری کنیم و...
تغییر فشار هوای داخل مخزن پس از نوسان دما
تغییر عملکرد رگولاتور در سلاح های رگوله
تغییر عملکرد قطعات داخلی سلاح
تغییر نقطه صفر دوربین
تغییر در دقت سلاح و باز شدن گروپ
منتظر تجربیات دوستان هستیم. با تشکر فراوانKhansariha (8)
ممنون از اشکان عزیز بابت ایجاد این تاپیک مفید
من با 3اسلحه و3دوربین مختلف درشرایط دمایی مختلف قرارگرفتم .تمامی سلاح ها در هوای خونه صفرشده بودند ومحل شکاریا تیراندازی دردمایی صفردرجه با چنددرجه بالا وپائین(دما اندازه نگرفتم)
1-سلاح والتر بادوربین لئوپولدvx2که سلاح کلا پرت میزد وامکان صفرمجدددرمحل نبود .دراین مورد مطمئنا دوربین تحت تاثیر دما تااین رنج قرار نمیگیره ومشکل بوجود اومده به دلیلی مربوط به سلاح
2-سلاح رین استورم بادوربین سنتر که عدم دقت داشتم ولی گروپ نگرفتم که ببینم فقط محل برخورد عوض شده یا گروپ هم باز شده .دراین مورد هم دوربین وهم سلاح ممکن عامل مشکل باشند
3-ای تی44 با دوربین کونوس پرو که صفردوربین بهم خورد ولی گروپ خوبی میداد ودوباره میشدسلاح صفرکرد وشکارکرد دوربین کونوش پرو دوربین خوبی هست ولی مطمئن نیستم تحت تاثیر دما حول وحوش صفردرجه قرار نگیره
احتمالاتی دراین زمینه بیان شده که قبلا عنوان کردم .دوستان دیگه هم فرصت کردند با سلاح خودشون ودوربین یک تستی کنند تا ببینیم بالاخره چه نتیجه ای میرسیمKhansariha (8)
با تشکر از اشکان عزیز که زحمت ایجاد تایپیک رو کشیدند، همینطور از آقا رضا همشهری عزیز که نتایج تجربه های خودشون رو با 3 نوع سلاح پی سی پی در اختیار ما گذاشتند. من هم طی این چند روز با سلاح AT44 خودم در محیط بیرون با مشکل پرت زدن مواجه بودم ، مشکلی که قبلا فقط در مواقعی که مشکل فنی مثل خوردگی اورینگ و ... وجود داشت برام تجربه شده بود. امروز طی بحثی که در تایپیک گروپ گیری دوستان انجام داده بودند یک تست صبح امروز در شرایط هوای بیرون با سلاح خودم گرفتم که نتیجه اون رو در تصویر پایین می بینید :
[تصویر: 13878819751.jpg]

بعد از این گروپ گیری یک تست دیگه با افزایش دوباره شارژ مخزن تا 180 بار کاری گرفتم. البته این بار روی شکل پرینت شده پرنده روی کاغذ (شرایط شبیه سازی شکار برام مهم تر بود) :
[تصویر: 13878826101.jpg]

باز مشکل پرتی رو داشتم ، قابل توجه که گروپ ها رو در 5 شات محدود کردم (ساچمه گرون بیده Khansariha (48)) و البته برای هر گروپ خشاب رو لود می کردم (5 تا ساچمه گذاشته و بعد از اتمام گروپ دوباره خشاب رو لود می کردم)
در شروع بیشتر گروپ ها شات اول به پایین محل هدف گیری می خورد و شات های بعدی به صورت نا منظم بالاتر !!!
در حال حاضر سلاح رو یه چکاپ کلی انجام دادم ، مشکل اورینگ و نشتی هوا ندارم ، لوله ها باز و اورینگ دور لوله ها هم چک شده و پیچ بست لوله رو دوباره بسته و چک کردم، حتی تجربه دوستمون آقا جلال رو نیز چک کردم و سوزن ولو مخزن رو باز و تمیز کردم -کثیفی قابل توجهی داشت- تا در آزمایش بعدی تردید بودن مشکل فنی نداشته باشم.
دوربین لیپرز 4-16*50رو با centerpoint 3-9*32 عوض کرده و بکبار دیگه با سلاح صفر می کنم.
در اولین فرصت نتیجه رو اعلام می کنم.Khansariha (8)
البته من فکر میکنم این تاثیر در فنریها هم میتونه به وجود بیاد تجربه شخصیه من وقتی صبح زود ساعت 6 میرم واسه شکار بدلیل سرمای 4 یا 5 درجه بالای صفر هوا حتما" باید قبل از ورود به شکار گاه یه چنتا تیر بزنم تا به اصطلاح تفنگ یکم گرم شه وگرنه پرتو پلا میزنه اسلحه هم مگنوم 1000 هست در فاصله رسیدن به شکار بعدی اسلحه را از قسمت کمر ( جایی که سیلندر هوا رو فشرده میکنه ) اسلحه رو میزارم زیر بقلم دست راستم و مچ دست راستم رو میزارم زیر گپ این طوری راحت حمل میشه و و مهم دمای سیلندر رو نمیزارم زیاد پایین بیاد تاثیر این کار واسه من که محسوس بوده Khansariha (8)
مسلما این مشکل در فنری ها هم وجود داره.فکر کنم همه ما این رو تجربه کردیم که عملکرد تفنگ های فنری در هوای بسیار سرد به خصوص در شلیک های اول به شدت پایین تر از معمول هست.
با سلام. صادق جان یه پیشنهاد هم بهت میدم . سری بعد که خواستی با دوربین جدید گروپ بگیری بعد از استفاده از ساچمه 18 گرین اگر در دسترس داری یکی دو مدل دیگه رو همزمان چک کن. مثل جی اس بی 16 یا کراسمن. البته سعی کن شرایط شارژ مخزن برای هر ساچمه یکسان باشه. در ضمن بعد از تستی که انجام دادی اسلحه رو به مدت 5 تا 10 دقیقه در کنار شوفاژ یا بخاری بذار تا گرم بشه. (بخصوص مخزن تفنگ) بعد مجدد از یه مدل ساچمه تست بگیر ببین نتیجه فرق میکنه یا نه.
به نظر این تلورانس باید در محدوده دماهای صفر و چند درجه زیر صفر مشهود باشه اگر بدون دوربین و مگسک هم تست بشه بد نیستش.Khansariha (8)
حمید جان از پیشنهادتون ممنون و سپاسگزار ، آقا رضا پیشنهاد به جایی بود فقط همین الان از تست و تیراندازی اومدم و متاسفانه دوربین مورد علاقه ام رو ای تی جون ست کردم ، Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
اما تست : بعد از چک اورینگ سرلوله و دور لوله ، آزمایش نشتی هوا و چک و تمیزکاری سوزن ولو مخزن (برای اینکار مجبور به خالی کردن کلی مخزن شدم و بعد تازه یادم افتاد که کیت شارژ کپسول رو به خاطر شارژ مجدود خود کپسول باز کردم ! واییی 200 بار رو باید تلمبه می زدم Khansariha (367)) ، سلاح رو بسته و اینبار دوربین بیکارم یعنی سنترپوینت 3-9*32 رو روش بستم ، ساچمه رو هم کراسمن هالوپوینت انتخاب کردم ، در فشار 180 بار ساچمه صفر شد. برای اطمینان یک خشاب کامل روی هدف خاص شلیک کردم و به جز یک شات بقیه شات ها گروپ بسته ای داد. شرایط جوی هم خوب بود و هوا به خاطر آفتاب ، نسبتا گرم (حدود 10 درجه -یه دماسنج خونگی داشتم همراهم)
فشار مخزن روی 140 بار پایین اومده بود ، دوباره فشار مخزن رو روی 180 بار تنظیم کردم ، این بار دوباره دوربین قبلی یعنی Leapers 4-16*50 رو روی سلاح بسته و با ساچمه باراکودا صفرش کردم ، برای اطمینان از عملکرد صحیح دوباره سیبلی رو برای گروپ گیری آماده کردم تا 2 ساچمه باراکودا و جی اس بی رو باهم تست کنم.
تصویر پایین :
[تصویر: DSC_0368_1.jpg]

توضیح :
نقاط قرمز محل هدف گیری ها بود.
فاصله : 20 متر (همان محیط تست قبلی )

1- در گروپ اول که با ساچمه باراکودا در فشار 150 بار انجام شد ، محل هدف گیری وسط دایره مشکی بود (دیگه خیلی دقیق نشدم چون هدفم جمع نگهداشتن گروپ شات ها بود)
2- گروپ دوم با جی اس بی اگزاکت 18 گرین و در فشار پایین تر از 130 بار گرفته شد.
دو دایره زرد شات های چهارم گروپ اول و دوم بود. به نظر خودم خطای لرزش دستم بود نه مشکل سلاح !!! (جوگیر وشده بودیم Khansariha (219))
3- گروپ سوم دوباره با باراکودا در فشار 110 بار بود.
4- یک شلیک هم روی یک قطعه فلزی در اندازه سکه 1000 ریالی انجام شد که با موفقیت به هدف خورد. -فشار حدود 90 بار -

توضیح : خودم حدسم به احتمالی بود که آقا جلال گفته بودند در رابطه با تمیز کردن سوزن ولو خروجی مخزن سلاح ، ولی نمی تونم مشکل عدم دقت و یا تغییر صفر سلاح در سرمای پایین تر رو نادیده بگیرم ، اگر فرصت شد صبح فردا دوباره در فشار مخزن یکسان و با 3 ساچمه مختلف و البته سنجش دمای هوا یه تست دیگه بگیرم.
منتظر نظرات دوستان هستم .
دمای 10درجه وهوای مناسب این روزها اگردر استان گلستان هستی صادق جان تاثیری رو دقت سلاح نمیداره ویا اینکه اینقدر کم هست که مشخص نمیشه .
شرایطی مدنظر هست که سرما باعث میشه گیج سلاح عدد پاثین تری نسبت به شرایط دمایی خونه رو نشون میده .من وقتی ای تی تست میکردم سرما هوای باعث میشد 20تا40بار گیج پائینتر رو نشون بده که اختمالا بخاطر انقباض مولکولهای هوای داخل سیلندر هست .
دوستان پیشنهادهایی دراینباره دادند که یکیش شارژ سلاح در همون شرایط محیطی ومورد بعدی مهار لوله سلاح است که دراثرسرما جابجایی میلیمتری احتمالا داشته باشه،
یکی از دوستان خبره با اسلحه وایرخ 100 ودوربین بوشنل مشکلی در دماهای پاثین نداشته .دوستانی که دیانا پی1000 وگالاتیان دارند وقت بکنند سلاح رو بادوربین مناسب درشرایط دمایی حول وحوش صفردرجه تست بکنند خیلی عالی میشه .
سلام و عرض ادبKhansariha (8)
دیشب فشار هوای داخل کپسول at44 را در شرایط دمایی داخل خانه و بیرون خانه(بالکن) اندازه گیری کردم ، آنچه که از قبل محرز بود کاهش فشار هوای سیلندر با کاهش دما بود که مجدداً با قرار گرفتن در دمای اطاق به فشار اولیه خود باز گشت و خواستم به صورت تصویری هم داشته باشیم (نشانگر گیج در تصویر برای بهتر دیده شدن رنگی شده است)، و لی سوال دیگری که برایم پیش امده اینست که آیا گیج مخزن هم در دمای پایین هم همان دقت دمای معمولی را دارد یا عملکرد ان هم تحت تاثیر نوسان دما قرار میگیرد ؟
ساعت 23:30 دمای اطاق 27+ درجه
[تصویر: 13879517761.jpg]
ساعت 01:30 دمای بیرون 1+درجه
[تصویر: 13879517762.jpg]
ساعت 03:30 دمای بیرون1- درجه
[تصویر: 13879517763.jpg]
ساعت 06:30 دمای بیرون3- درجه
[تصویر: 13879517764.jpg]
ساعت 07:30 دمای اطاق28+درجه
[تصویر: 13879517765.jpg]
با احترام
صفحه ها: 1 2