انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: سیستم(روش)های ماهیگیری
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام خدمت دوستان عزیز.این تاپیک رو برای بیان انواع روش های ماهیگیری ایجاد کردم.
انواع روش های ماهیگیری:
1-سیستم انتظاری(مخصوص کپور)
2-سیستم اسپنینگ
3-سیستم ماهیگیری عمومی در رودخانه ها
4-سیستم ترولینگ آب شور
5-سیستم جیگینگ آب شور
6-سیستم ماهیگیری از روی قایق آب شور
7-سیستم ماهیگیری از روی قایق آب شیرین
8-سیستم فلای فیشینگ آب شور
9-سیستم فلای فیشینگ آب شیرین
10-سیستم سورف کستینگ آب شور
11-سیستم در دریا از روی اسکله(آب شور)
توی این پست سه تای اولی رو توضیح میدم.ان شاءالله توی پست های بعدی بقیه رو توضیح میدم.
1-سیستم انتظاری:این سیستم اساس کارش انتظار و صبر و بردباری می باشد و به همین دلیل از سایر روش ها کمی متمایز تر هست.ماهیگیری انتظاری در تمام دنیا برای صید کپور طرفداران زیادی دارد و علتش گسترش زیاد این ماهی در منابع آبی میباشد.این ماهی قابلیت زندگی در آب های شیرین و حتی نیم شور را دارد.برای صید این ماهی نیاز به لوازم تخصصی آن دارید که اصلی ترین مشخصه لوازم آن چوب و موتور و تجهیزات جانبی و طعمه های مخصوص این کار می باشد.معمولأ چوب ها به متراژ 360 تا 390 به صورت تلسکوپی و چند تیکه می باشند.موتور هم در حجم هایی که بتواند به راحتی نخ های سایز 40 را 200 متر یا بیشتر ساپورت کندخوب است.البته این ارقام و اعداد فقط استاندارد کار هستند و می توان با چوب های با طول کم تر و موتور های کم حجم تر هم به ماهیگیری پرداخت.نحوه قرار گیری چوب در زمین و ساحل دریاچه و سد هم میتوان به صورت دلخواه عمود بر زمین یا کمی زاویه دار نسبت به زمین(بین 45 تا 90 درجه)قرار داد.در این سیستم ریسه های متنوعی وجود دارد مانند:ریسه کف خواب با سرب ثابت یا ریسه مویی با سرب متحرک که حرفه ای ها از آن استفاده می کنند.سایز نخ زیر 40 توصیه میشود و طعمه هم میتواند انواع خمیر و ىا جوشانده و ... که در بخش معرفی انواع طعمه ها مفصل خدمت دوستان خواهم گفت.
2-سیستم اسپنینگ:این سیستم از محبوبیت بالایی برخوردار هست و همین طور لوازم با سایز خودش را می طلبد.بزرگترین مشخصه این سیستم انتخاب کوتاه ترین و سبک ترین چوب مناسب برای صید ماهی مورد نظر است و مقاومت لازم را نیز داشته باشد.مثلأ برای صید ماهی قزل آلا با این روش می توانیم از چوب های با متراژ 1.8 تا 2.1 متر استفاده کنیم و موتوری کم حجم تا وزن آن مانع ماهیگیری طولانی ما نشود.اسپنینگ آب شیرین در رودخانه ها زیاد بودن متراژ نخ مهم نیست به همین علت از موتورهای کم حجم استفاده می کنیم که حدود 80 مترنخ سایز 30 را ساپورت کند و طعمه ها هم باید گفت دسته مای زىادی وجود داره مانند:انواع لانسه ها و انواع ماهی های مصنوعی و انواع ماهی ژله ای و....سایز نخ در این سیستم زیر 30 توصیه میشود.
3-سیستم ماهیگیری عمومی در رودخانه ها:این سیستم همانند سیستم اسپنینگ هست با این تفاوت که میتوان از طعمه های متنوعی در آن استفاده کرد و اون طور که من فهمیدم استفاده از طعمه های طبیعی در این سیستم متداول تر هستش.همچنین میتوانیم از ریسه های کف خواب و سرب متحرک استفاده کنیم.
مخلص همه دوستان.
سلام شرمنده من باز پست دادم
در تکمبل فرمایشاتتون برای هر مورد چند نکته میگم
1. در روش انتظاری برای کپور یک دنیا نکته هست که کم ارزشترین اونها انتخواب چوبو چرخ هست
مسائلی مثل رنگ نخ نوع ریسه و طعمه سایز نخ اصلی لیدر و نخ ریسه نوع نخ سایز طعمه و ....... خیلی مهمتره چون در این روش شما فرصت کافی به ماهی میدین تا محیط اطراف رو امن ببینه و به سمت طعمه حرکتکنه کوچیکترین اشتباه درانتخواب وسایل باعث فرار ماهی میشه دیدن نخ یا سرب یا حتی بازتاب نور توسط وسایل باعث فرار میشه
در سیستم انتظاری بهتره شیب و زاویه چوب به سمت اب باشه نه به سمت اسمون اینکارباعثمیشه نخ ازادتر از روی اسپول ازاد بشه ومقاومت کمی داشته باشه
نکته بعدب ازاد بودن اسپول هست که نخ ازاد بشه
در روشانتظاری کپور نوع ریسه مهمترین بخشه اولا سایز نخ ریسه 2 تا چند شماره باید کوچیکتر از نخ اصلی باشه طول ریسه نباید خیلی زیلد یا خیلی کم باشه طعمه نباید در کف اب مخفی باشه و هزاران نکته دیگه که خودش یک کتابه در کل نوع استفاده از این سیستم باید براساس شناخت صحیح ازمحیط انجام بشه تا موفقیت امیز باشه
2.روش اسپینینگ نیازمند اکشن مناسب چوب رنگ مناسب طعمه و نخ استاندارد این روشه که تاب نخوره اینم بگم با این روش انواع زیادی ماهیرو میشه صید کرد
3. روش رودخانه ای تفاوت زیادی بااسپینینگ داره و میشه از فلوتها وسیستم های کفخواب استفاده کرد ریسه هایمتنوعی داره باتعداد انشعاب متفاوت و سایز قلاب و سرب متفاوت
در کل بهتره اول منطقه خوب شناسایی بشه بعد نوع ماهیان موجود و بعد روش انتخواب بشه مخلصیمKhansariha (8)Khansariha (48)
hellboyعزیز شما پست ننویسی کی بنویسه.دیگه توی سایت اوستاترین فرد توی ماهیگیری شما هستید.اتفاقأ هرچه قدر شما پست میزنید من دلگرمتر میشم تا پست های بیشتری بزنم و شما با دانش خودتون کامل یا تصحیحش کنید.
مخلص شما و همه دوستان گیله مرد.
دوستان در پست اول انتهاش واژه <<هستیم>> رو اشتباه نوشتم.به جاش واژه<<استفاده کنیم>> رو در خوندنش قرار بدید.شرمنده
ممنون من شاگردم نیستم دادا اینجا استاد زیاده من فقط مطالب رو تکمیل میکنم
اگه میشه راجب ماهیگیری به روش اسپینینگ توضیح بیشتر بدید
ممنونمKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
سلام
بهترین روش برای ماهیگیری از سد چه روشی است؟(نوع ماهی قزل)
چه نو نخ و قلابی؟چه نوع طعمه ای؟ چه زمانی از روز؟Khansariha (8)Khansariha (214)
درود
میخاستم بدونم مثلا با چوب و چرخی که واسه روش انتظاری هست نمیشه تو رودخانه ماهیگیری کرد
(2015-08-19 08:43 PM)miladx نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درود
میخاستم بدونم مثلا با چوب و چرخی که واسه روش انتظاری هست نمیشه تو رودخانه ماهیگیری کرد

سلام
میشه دوست عزیز روشهای مختلفی هم داره که به نوع ماهی و نوع رودخونه و میزان آب و سرعتش و…… بستگی داره البته احتما منظورتون بیشتر ماهی قزل هستش که اونم میشه البته واسه ماهی قزل ی روش خاصی هم هست با چوب و نخ و… ....مخصوص خودش که از دوستان با تجربه در تاپیک میتونین بپرسید و یا خودشون واستون توضیح میدن البته فکر نمیکنم توی تقسیم بندی انواع چوب و چرخ ماهیگیری مدلی به نام انتظاری معرفی بشه که اون رو هم حتما دوستان با تجربه واستون توضیح میدن
یا حق
(2015-07-11 06:33 PM)rrrreza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
بهترین روش برای ماهیگیری از سد چه روشی است؟(نوع ماهی قزل)
چه نو نخ و قلابی؟چه نوع طعمه ای؟ چه زمانی از روز؟Khansariha (8)Khansariha (214)

توی سد ها یک نکته مشترک برای صید انواع ماهیان است و اون اینه که پرتاب بلند تر شانس موفقیت را خیلی بالا میبره . و چون شما کنار دریاچه اغلب چوب را روی پایه قرار میدید و شاخه ها هم نیستند که مزاحم باشند میشه از چوبهای بلند و چرخهای با ظرفیت بیشتر نسبت به رودخانه استفاده کرد.
بهتره نخ نازک باشه 30 یا 35 طعمه ها به نظرم کرم خاکی البته الان انواع طعمه های آماده اومده که من باشون کار نکردم و اطلاعاتم کمه. و تا اونجا که میدونم صید مجاز از طلوع است تا نزدیک غروب که در زمانهای مختلف سیستمها و طعمه های متفاوت باید استفاده کرد.مثلا اگه آفتاب نباشه لانسه خوب نیست.
(2015-08-19 08:43 PM)miladx نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درود

چرا نشه و برعکس با وسایل رود خانه هم میشه به روش انتظاری ماهیگیری کرد . مثلاا خودم چوبهای کوتاه 2.10و 2.70 را تو دریاچه ها هم استفاده میکنم. و یه چرخ دو کلاج هم برای قزل دارم. در کل اگه نخواهید خیلی حرفه ای باشید و ماهیهایی با وزن و اندازه خاص صید کنید و در ضمن جا و بودجه هم برای خرید و نگهداری چند ست چوب و چرخ نزارید میشه ست را طوری انتخاب کرد که خیلی جا ها کاربرد داشته باشه.
لینک مرجع