انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: روش صید زرد پر
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر: 13695652771.jpg]
ماهی زرد پر تغریبآ همه چیز خاره اما عادات غذاییش در فصول مختلف و مناطق مختلف فرق میکنه از خمیر گرفته تا تیکه نون یا حبوبات کرم یا ماگوت گوشت جگر و...... میشه برای تعمه استفاده کرد حتی بعضی وقتا با تعجب میبینم که با لانسه هم قابل صید هستند اما بهترین راه برای انتخواب تعمه مناسب اینه که ببینید کدوم تعمه در اون موقع از سال بیشتر در دسترس ماهی قرار داره مثلا جایی که من توی این فصل برای صید زردپر میرم پر از ملخ کرم و خرچنگ هستش که منم بیشتر از همین تعمه ها استفاده میکنم هرچی هوا سرد تر میشه تنوع حشرات کم میشه و این باعث میشه عادات غذایی ماهی فرق کنه البته استفاده از حبوبات یه مشکل بزرگ داره و اونم سختی استفاده از اون سر قلابه که اگه درست نزنید موقع پرتاب کنده میشه پیشنهاد شخصی من اینه که از حبوبات در تعمه پاشی استفاده کنید و ازکرم یا خمیر بجای تعمه اینجوری نتیجه خوبیرو میگیرید
برای اماده کردن حبوبات واسه تعمه پاشی اینجوری عمل کنید:
اول بحترین حبوبات واسه اینکار ذرت گندم جو شاهدانه نخود و لوبیا هستن
حبوبات رو یک ساعت توی اب بجوشونید بعد چند روز توی یه ظرف در بسته بزارید تا بویی شبیه الکل بده و بعد به عنوان تعمه پاش با تیکه نون خشک یا ارد به صورت خمیر و گلوله در بیارید و به محلی که میخاید قلاب رو پرتاب کنید بندازید اینجوری ظرف مدت چند ساعت با تجمع کافی ماهی مواجح میشید البته یه نکته مهم دیگه اینکه در انتخاب عمق بین 50 سانت تا 3 متر عمق مناسبی هست و اینکه این ماهی بیشتر زیر سنگ های بزرگ جا میگیره.

ماهی زرد پر بیشتر عمرش رو در رودخانه ها و آبهای پر تلاطم میگذرونه و از تیره ماهی های شکارچی هست.دوستان نیمه شمالی کشور به خوبی این ماهی رو میشناسن.چون صید اون واقعاهیجان انگیزه.مشخصه اصلی این ماهی باله های نارنجی رنگ اونه .که بر همین اساس هم نامگذاری شده.بدنی کشیده داره و پوزه ای باریک اندامی مناسب برای حرکت و شکار در ابهای خروشان.وزن این ماهی گاهی به بالای 50 و 60 کیلو گرم هم میرسه . ولی با شرایط بد فعلی دیگه در اون اوزان حتی دیده هم نشده.یه خط میانی از زیر باله کنار ابشش این ماهی تا دم اون کشیده شده که قسمت بالا و پایین بدن اون رو به دو نیمه با رنگهای مختلف تقسیم میکنه.نیمه بالا قهوه ای و در بعضی مناطق طلایی پر رنگ و کدر.نیمه پایینی طلایی کم رنگ که در زیر شکم به زرد متمایل میشه.برای صید این ماهی در رودخانه ها باید از نخ نمره 40 استفاده کنید.بنا به شدت جریان اب از دو یا سه عدد سرب لوله ای که در زیر تورهای ماهیگیری نصب میشه استفاده کنید.ابتده نخ رو از داخل سرب ها عبور داده و به 30 سانت بالاتر از نوک نخ انتقال بدید.سپس از یک سرب گرد که اندازه اون طوری باشه که پس از اتصال از وسط سربهای لوله ای عبور نکنه استفاده کنید.یک تکه کوچک نایلون بین شکاف سرب و نخ قرار بدید تا هنگام فشار دادن و بستن شکاف باعث زدگی نخ نشه.این وضوع رو همیشه مد نظر داشته باشید .بعد از انجام این مراحل و فیکس کردن سربهای لوله ای با سرب گرد در 30 سانتی نوک نخ.از یک قلاب شماره 5 یا 6 ترجیحا سوزنی نروژ استفده کنید. اگر گره دار بلد هستید سعی کنید حتما ازین گره استفاده کنید.اهمیت استفاده از سرب لوله ای در اینه که همراه با جریان اب بدون اینکه در نختون ایجاد گره بکنه گردش میکنه حرکت دورانی سربها که نخ از داخل اونها رد شده باعث حرکت سرب و به دنبال اون طعمه میشه.در واقع شما با این شیوه به دنبال ماهی میگردید. برای طعمه بهتره که از روده مرغ استفاده کنید.15 سانت روده مرغ رو جدا کرده و قسمت بیرونی هلال قلاب رو روی قسمت بیرون روده قرار بدید.توجه داشته باشید قلاب رو مستقیما به داخل روده هدایت نکنید.همونطور که عرض کردم.قسمت هلال قلاب رو روی قسمت بیرونی روده حدودا یک سانت پایین تر از اون قرار بدید.و بعد سعی کنید پوسته بیرونی رو با فشار به همراه قلاب وارد روده کنید.اینجوری روده شما دو لایه و محکم تر میشه و زمان بیشتری روی قلاب می مونه.کار سختی نیست.بعد ازینکه این کارو انجام دادید قلاب رو تا انتها وارد روده کنید از قسمت بالای قلاب نخ رو یک دور دور انگشت اشاره بپیچید طوری که یه حلقه درست بشه سپس انتهای قلاب رو به همراه روده داخل حلقه کرده و محکم کنید اینجوری دیگه طعمه شما با جریان اب به راحتی کنده نمیشه.البته برای صید این ماهی از طعمه هایی مثل میگو .اب دزدک.و غورباغه هم استفاده میشه.ولی بهترینش همون روده مرغ هست.چون خوراک مورد علاقه دیگر ماهی ها هم هست و باهاش ماهی های دیگه هم میتونید صید کنید.و بوی مطبوعی برای ماهی داره .بعد از انجام این مراحل کلاچ رو خلاص کرده و اقدام به پرتاب میکنید.سعی کنید به قسمتهای پشت جاهایی که اب شدت جریان بیشتری داره پرتاب کنید تا آب طعمه شما رو به داخل ابهای خروشان ببره.داخل ابهای خروشان ماهی های خوبی هست.لازم نیست به نوک چوب ماهیگیریتون زنگوله نصب کنید این ماهی بقدری با سرعت به طعمه هجوم میاره که اگر در مراحل اولیه حواستون جمع نباشه و سایز ماهی هم بزرگ همه تشکیلات ماهیگیری شما رو در حمله اول از جا کنده و به داخل اب میکشه.بعد از حمله شما هم باید با کشیدن چوب ماهیگیریتون به خلاف مسیر حرکت ماهی قلاب رو در دهان اون فیکس کنید.البته وقتی که ماهی حمله میکنه ازشدتش باید به سایز تقریبی اون پی ببرید که مستلزم تجربست.چون به عقب کشیدن چوب باید سریع انجام بشه باید قدرت کافی متناسب با سایز ماهی رو بکار ببریدوچون خیلی وقتها ضربه محکم باعث میشه قلاب اندام ماهی رو شکافته و از بدنش خارج بشه.اینها همون نکات احساسی هستن که عرض کردم.و معیار و مقیاسی براشون تعریف نشده که بشه منتقلشون کرد حتما باید تمرین کنید تا تجربه اونو بدست بیارید.برای بیرون کشیدن این ماهی باید حسابی باهاش سر و کله بزنید و برای همینم هست که صیدش واقعا لذت بخشه
[تصویر: 13695652772.jpg]
مخلصیمKhansariha (48)Khansariha (8)
این ماهی تو سفید رو خیلی زیاده . من قبلا خیلی میگرفتم اما واقعا ماهی های این منظقه به خاطر الودگی اب خوشمزه نیستن. راستی اگه روش های مختلف گره زنی قلاب ها رو به صورت تصویری داری بذاری که عالی میشه
سلام در اولین فرصت به صورت کامل در بخش خودش اضافه خواهد شد تا مطالب یکپارچگی خودشون رو حفظ کنندKhansariha (8)
سلام اگه امکان داره تصاویر مربوط به هر قسمت از توضیحاتون رو هم بزارین . واقعا تصور فضایی توضیحاتتون خیلی دشواره ! مرسیKhansariha (8)
بیشترین ماهی تو سد منجیل همین ماهی زردپر هست که از نظر من زرنگ ترین ماهیو قویترین ماهی هست وقتی میخاد ماهیو از اب بکشی بیرون.
من بیشتر از ماهی ریزه که ما اینجا بهش میگم کاس ماهی برای صید زردپر استفاده میکنیم خیلی بهتر از طعمه های دیگه میزنه بهش ولی تو رودخونه از کالباس استفاده میکنم برای صیدش
بهترین موقع صیدشم از ساعت 5 صبح تا 9 صبح هست غروبم از ساعت 4 تا 7شب
این نکات تو سد منجیل خیلی خوب جواب میدهKhansariha (8)
لینک مرجع