انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: صید کپور
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4
سلام

با اجازه بزرگان و پیشکسوتان

توضیحات اجمالی ولی‌ کاربردی در مورد صید کپور

[تصویر: 295832_10151346063300025_1672021283_n.jpg]

تقریبا همهٔ دوستان با کپور ماهیان آشنا هستن.مشخصه‌ی اکثرشون داشتن چهار سیبیل اطراف ناحیهٔ دهان هست، طیف
گستردیی‌ از ماهیای قابل صید برای ماهیگیره ورزشی در ایران رو به خودشون اختصاص دادن

[تصویر: untitled_4.jpg]

کپور معمولی‌ یا همون common carp که با کمترین تجهیزات می‌شه صیدش کرد ولی‌ بخاطر حساسیت بالای این ماهی‌ نسبت به بو و طعمه‌ای که صیاد براش استفاده می‌کنه اندازش در هنگام صید تغییر می‌کنه.یعنی‌ اگر شما با سیستم ساده یعنی‌ چیزی که همهٔ ما از بچگی‌ ماهیگیری رو با این مدل میشناختیم(قلاب و شناور) اقدام به صید کپور کنید ` صید شما معمولا بیشتر از ۱ یا ۲ کیلو نیست به این دلیل که کپور‌هایی‌ که به سایز‌های بالا رسیدن بخاطر هوش و ترسی‌ که از طعمه داشتن زنده موندن "پس واسه صیدشون صیاد باید زرنگ تر از صید باشه که نتیجهٔ خوبی‌ بگیره

[تصویر: %DA%A9%D9%BE%D9%88%D8%B1_%D9%85%D8%B1%D8...%DB%8C.jpg]

[تصویر: 13873_380321668742361_1080225539_n.jpg]

بهترین سیستم برای صید کپور روش CARP هست البته این روش برای ماهیگیرانی که به دنبال صید‌هایی‌ از نظر وزن و اندازه قابل توجه هستند خوبه نه تعداد ماهیهای صید شده

" کل نکته یا به عبارتی فوت کوزه گری اون تو ۳ چیز خلاصه می‌شه "

۱،طعمه پاشی

مهم‌ترین نکته برای صید کپور طعمه پاشی هست"اغلب ماهیگیران فکر می‌کنن که اگر طعمه پاشی انجام بدن ماهی‌ها سیر میشن و دیگه به طعمهٔ اونها توجهی‌ نمیکنن"ولی‌ بر عکس ماهی‌ها جزو جاندارانی هستند که اشتهای زیادی برای غذا دارند و به عبارتی همیشه در جستو‌ جوی غذا به همه‌‌جا سرک می‌کشن حتا وقتی‌ کاملا سیر باشند"وقتی‌ طعمه پاشی رو در سد‌ها یا دریاچه‌ها انجام میدید شانس ماهیگیری رو به میزانه قابل توجهی‌ بالا می‌برید چون تمام ماهی‌ها رو به منطقه‌ای که دلتون می‌خواد دعوت می‌کنید و در کنار اون میتونید صید‌های رکورد اون منطقه‌رو تجربه کنید"

۲،طعمه

طعمه‌های کپور طیف گستردیی‌ داره ولی‌ اینجا به مهمترین و در عین حال کاربردی ترینشون اشاره می‌کنیم

اول طعمه‌های طبیعی که بیشترین کاربرد رو در صید هر نوع ماهی‌ از هر مدل و هر منطقه‌ای دارن،با یه گشت گذار ساده کنار محل ماهیگیری میتونید ببینید ماهیهای اونجا از چه چیزی بیشتر تغذیه می‌کنن ولی‌ به طور معمول کپور ماهیان بیشتر از میگوی آب شیرین یا میگو‌های ریزی که اصطلاحا به اون‌ها روش گفت میشه و یا لارو حشراتی که هنوز دوران دگردیسی رو تجربه نکردن تغذیه می‌کنن البته کرم قرمز رو هم فراموش نکنید که همه‌‌جا کاربرد داره و انصافا ۸۰% موارد جواب میده ،تو بعضی‌ از فصل‌های سال هم که بچه ماهی‌ تو آب زیاده کپور میلشو به تغذیه از اونها هم نشون میده

[تصویر: Dendra_worms.jpg]

دوم طعمه‌های مصنوعی که از خمیر گرفته تا غلات و لوفاگ و بویله و کلا هرچیزی که ماهیگیر بنا بر تجربه میدونه که ماهی‌ ممکن از اون تغذیه کنه

"چنتا نکته رو در مورد ساخته طعمه برای کپور باید رعایت کرد تا جواب گرفت اول اینکه حتما در ساخت خمیر میزانه شور بودن آب محل ماهیگیری رو در نظر بگیرید هرچه آب شور تر باشه طعمه شما باید شیرین تر باشه تا قدرت جذب بیشتری داشته باشه و بر عکس در ابهایی که مزه اون مثل آبه آشامیدنی هست استفاده از کمی‌ نمک یود دار در خمیر می‌تونه نتیجهٔ خوبی‌ بده

استفاده از بویله‌های کارخانه‌‌‌ای معمولا جواب نمیده و ساخته دستی اونها خیلی‌ بهتره

استفاده از شاهدانهٔ له‌ شده در خمیر یا بویله خیلی‌ موثر

استفاده از ماالشئیر طعم دار یا ساده بجای آب برای خمیر قدرت جذب خمیرتون رو بالا میبره و ماهیهارو بیشتر ترغیب به خوردن طعمه می‌کنه"مخلوط کردن پنبه با خمیر باعث ماندگاری بیشتر در آب و محکم تر شدن خمیر روی قلاب می‌شه"مخلوط کردن غذای پرندگان مثل دونه پارس می‌تونه در صید کپور موثر باشه یا غذای ماهی‌ مثل لوفاگ یا بیومار

۳،ریسه

ریسه‌های مختلفی‌ برای کپور استفاده می‌شه که رایج ترینش استفاده از تک قلاب و شناور هست

[تصویر: %DA%A9%D9%BE%D9%88%D8%B1_%D9%85%D8%B1%D8...%DB%8C.jpg]

ریسهٔ بعدی که معمولا از قزل گرفته تا سوف و زرد پرّ و...استفاده می‌شه و برای کپور هم خوب جواب میده ریسهٔ انشعابی هست که از ۱ تا ۴ یا ۵ قلاب متغیره و معمولا از سرب شماره ۳ به بالا (بستگی به جریانه آب و پرتاب شما داره) استفاده می‌شه

[تصویر: %D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%A8_%D8%A7%D9...%D8%A8.jpg]

اما بهترین ریسه که الان تو سرتا سر دنیا داره ازش استفاده می‌شه همون سیستم که معروف هست به ... هستش که معمولا برای صید ماهیهای رکورد بسیار عالی‌ جواب داده و فقط مخصوص کپوره

[تصویر: 384_helico_rig.jpg]

ریسهٔ بسیار ساده هست و بجای بویله (جوشانده)میتونید از میگوی تازه یا ذرت یا کرم یا هرچیزی که فکر می‌کنید برای کپور‌های اون منطقه جواب میده استفاده کنید

[تصویر: pop_n.jpg]

نکتهٔ مهم در استفاده از این سیستم اندازهٔ فاصلهٔ طعمه از قلاب و آزاد بودن سرب روی ریسه هست،اگر سرب مانند بقیهٔ ریسه‌ها روی نخ آزاد نباشه ماهی‌ وقتی‌ می‌خواد طعمه رو ببلعه متوجه وزن نخ می‌شه و وقتی‌ که شک کنه طعمه رو رها می‌کنه

[تصویر: dscn1891.jpg]

نکتهٔ بعدی اینه که حتما از Back Lead استفاده کنید.استفاده از BL باعث می‌شه نخ روی بستر دریاچه کاملا روی کفّ بخوابه و وقتی‌ ماهی‌ داره اطراف طعمه پرسه می‌زنه از برخورد بدن و دمش با نخ جلوگیری بشه و باعث ترس و فرارش نشه.

[تصویر: 33.jpg]

(توجه :4 عدد از عکسها متعلق به سایت مسعود فیشینگ می‌باشد)
یا علی‌
بسیار عالی شایان جان.فقط چرا در مورد اسم ریسه جای خالی گذاشتی.اون ریسه بایت رانر
(2013-05-25 04:02 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بسیار عالی شایان جان.فقط چرا در مورد اسم ریسه جای خالی گذاشتی.اون ریسه بایت رانر

علی‌ جان اونجارو خالی‌ گذاشته بودم انگلیسیشو بنویسم یادم رفت

شرمند Khansariha (8)Khansariha (8)
سلام
خدا خیرت بده شایان جان با اینکه کپور یکی از محبوبترین ماهیان منه اما مونده بودم از کجا شروع کنم گل کاشتی دادا عالی بود ممنونKhansariha (48)Khansariha (8)
یه طعمه هم که کپور خیلی دوست داره یونجه هست به این صورت که یونجه تازه رو بزارید آفتاب تاخشک بشه بعد برگهاش رو با هاون یا آسیاب خورد کنید و با خمیرتون مخلوط کنید کپور خیلی دوست داره
باراکودا جان جمله شمارو من کمی اصلاح میکنم.کپور اونجایی که شما تشریف میبری برای صید یونجه رو دوست داره.البته دوست داشتنم لفظی هست که ما بکار میبریم در حالی که اینجوری نیست

تمام موجودات در آدم با توجه به توپوگرافی منطقه رژیم منحصر به فرد غذایی دارند.در مورد آدما که به شدت به چشم میاد.در مورد ماهی ها هم همین هست.حتی از یک گونه و نژاد.کپور ماهی بسیار محتاطی در تغذیه هست.به هیچ عنوان ماهی مهاجمی نیست و برای بلعیدن طعمه شاید بیش از 10 بار اونو مزه میکنه و ترکیبات درون اون رو ارزیابی میکنه.حالا در این بین چند عامل موجب تحریک بیشتر میشه.اول آشنایی طعمه.خوب اگر طعمه ای در منطقه ای باشه بطبع مورد استقبال بیشتری قرار میگیره.همین امر موجب میشه معمولا بومی ها با لوازم ابتدایی صیدهای بهتری از یک غریبه با تجهیزات کامل داشته باشند
دومین مورد عادت دادن ماهی به یک نوع خوراک ویژه هست.مثلا شما در یک نقطه خاص یک ماده غذایی خاص رو بصورت زمان بندی روزانه بریزید.پس از گذشت زمان مطمئنن ماهی های اون منطقه به این طعمه واکنش میدن.شاید طعمه یونجه بر اثر استفاده مکرر بومیان منطقه شما تبدیل به عادت غذایی ماهی های اون منطقه شده
برای همین بسیاری از طعمه های آماده گران قیمت خارجی همراه با محرک های اسانسی در انواع مختلف خیلی جوابگو نبوده و معمولا طعمه های دست ساز توانایی بیشتری از خودشون نشون دادند

مهمترین عاملی که امروزه داره روش بحث میشه و باید مفصلا جداگانه در مورد بحث بشه بحث مواد غذایی مکمل هست
در تحقیقات نشان داده شده که کپور جزء گونه ماهیان بسیار حساس به مواد غذایی هست.از دو گروه مواد غذایی تغذیه میکنه.ابتدا طعمه های شناخته شده و دیگری طعمه های مکمل.این دومی شرط صید تروفه ای هست.یعنی آنالیز ترکیبات آب و آنالیز ترکیبات مواد غذایی موجود در منطقه و استفاده از ترکیبی که بتونه کمبود مواد بدن ماهی رو یکجا تامین کنه.ماهیان بزرگ به این نوع طعمه توجه خاصی دارند.به شرطی که بالانس ترکیبات به دقت رعایت شده باشه و بتونه نیاز جسمی ماهی رو بر طرف کنه.ایشالا در آینده این مبحث رو بسط میدیم و زوایای ناشناخته بسیار جالبی میشه از توش بیرون کشید
خیلی جالب بود من که خیلی استفاده کردم و امیدوارم این نکاتی که استادان فرمودن در ماهیگیری کمکم کنه . در خصوص طعمه هم باید بگم که خودم اکثرا از خمیر لوفاک و یا کرم خونی استفاده میکنم و همیشه هم جواب گرفتم . امیدوارم قلاب شما دوستان گلم همیشه پربار باشه .
بصورت خیلی اماتور
من وقتی میرم ماهیگیری خمیر رو با مقداری پشم گوسفند سر قلاب قرار میدم و صید موفقی هم دارم
خلاصه میخوام بگم ما آماتور ها هم عالمی داریم واسه خودمون
دستان واقعا دست همتون درد نکنه بابت این همه راهنماییه خوب و کامل
اوایل که من علاقه مند شده بودم به ماهیگیری نمیدونستم باید چه وسیله هایی رو بخرم و نمیدونستم که اصلا باید با چه معیارهایی انتخاب وسیله کنم که خیلی از دوستان مثل crossbow عزیز sadra9496 عزیز hellboy عزیز و خیلی دیگه از دوستان عزیزم توی این سایت راهنماییم کردم و با راهنمایی های کاملشون من تونستم وسیله های عالی رو خریداری کنم
با اجازه دوستان سوالاتی رو که خودم پرسیدم و جواب هایی رو که دوستای عزیزم دادن به صورت سوال و جواب اینجا میذارم تا دوستای دیگه هم بتونن استفاده کنن
با اجازه
Khansariha (8)
سوال:
میشه لطف کنید کمکم کنید بهم بگید دلیل ارزون و گرون بودن چرخها و چوب ها چیه؟
و چه مارکی تو چوب عالیه؟
من برا کپور و قزل در سد میخوام

جواب:
این سوال نیاز به 20 صفحه تایپ داره.من اجمالا توضیح میدم
چوبها:
1-چند تکه و تلسکوپی وجود دارند.چند تکه ها حرفه ای تر هستند ولی مشکلات حمل نقل دارند.کیفیت اونها برمیگرده به مواد مصرفی که از ارزون به گرون فایبرگلاس و کربن دار هستند.هرچه کربن بیشتر و جنس مرغوبتر باشه قدرت چوب در جنگ با ماهی بیشتره
2-تفاوت دیگه چوبها در طول اونها هست.چوبهای کوتاه جهت اسپینینگ و پرتابهای کوتاه و زیاد در نتیجه سبک تر هسنتد.چوبهای بلند سنگین تر و برای پرتابهای دریاچه ای هستند.
3-تفاوت دیگه اونها در وزن پرتابشون هست.یعنی چوب قدرت پرتاب چند گرم وزنه رو داره.معمولا چوبهای سبک تر وزنه های سبک تر مثل اسپینر و چوبهای سنگین تر وزنه های سربی سنگین و طعمه هارو پرتاب میکنه.وزن پرتاب بر روی چوب به عدد مینیمم و ماکزیمم قید میشود
4-تفاوت دیگه در نوع اکشن اونها هست.که بعضی اکشن سریعتر دارن بعضی متوسط و بعضی نرم.این مقوله شخصی هست.و هر فرد نسبت به عملکردش در ماهیگیری یک نوع اکشن رو انتخاب میکنه.اکشن سفت برای مبارزه سریع و ضربات تیز جهت عکس العمل بر ماهی استفاده میشه ولی نمیتونه حرکات ماهی رو خنثی کنه و به مهارت بیشتری برای جنگیدن با ماهی نیاز هست
5-اکشن نرم برای کنترل بهتر ماهی استفاده میشه ولی عکس العمل اولیه رو به ماهیگیر نمیده.ترجیحا برای افراد تازه کار این اکشن مناسب تر هست

چرخ:
1-چرخ با توجه به چوب انتخاب میشه.چوب سبک چرخ سبک میطلبه و چوب سنگین چرخ سنگین.چرخها با توجه به حجمشون و مقدار نخ گیریشون دسته بندی میشوند
کیفیت چرخ به جنس اجزا به کار رفته در اون بر میگرده.بعضی از چرخها برای شرایط خاص مثل آب شور استفاده میشوند که باید ضد خوردگی باشند.بعضی از چرخها برای موارد خاص کاربرد دارند مثل چرخ بایت رانر که جهت صید حرفه ای کپور استفاده میشه.
تفاوت عمده چرخ ها در تعداد بلبرینگ بکار رفته در اونهاست.هرچه تعداد بلبرینگ بیشتر باشه قدرت چرخ در مبارزه بیشتر و کمک بیشتری به ماهیگیر در عمل پمپ کردن ماهی میکنه

این توضیح اجمالی از علت متغیر بودن قیمتهاست.البته بسیار ابتدایی و ساده.هر جمله رو میشه بصورت تخصصی مورد بررسی قرار داد .

در مورد انتخاب شما باید عرض کنم که شما دو نوع صید متفاوت رو نام بردید.از دیدگاه حرفه ای هرکدوم نیاز به تجهیزات خاص خود داره.قزل آلا ماهی سبک وزنی هست و نیاز به چوب خیلی سنگین نداره ولی در عوض باید چوب توانایی خنثی سازی حرکات آکروباتیک این ماهی رو داشته باشه
در عوض کپور ماهی سنگین وزنی هست و بیشتر حرکاتش به کشش های سنگین ختم میشه که چوب باید بتونه این کشش هارو تحمل کنه.با توجه به نوع صید و چوب چرخ نیز تعیین میشه.حالا شما اگر میخوای غیر حرفه ای کار کنید باید حد واسط این 2 صید رو در نظر بگیرید.ولی در صورت تمایل به صید حرفه ای باید تجهیزات جدا خریداری کنید
سوال:
آقا من میخوام تخصصی کار کنم
پس اول کپور رو انتخاب میکنم
تا 300 نهایتا برای کپور
یه سوال دیگه آقا
یعنی مثلا تو دنیا 20000 گونه ماهی وجود داره
باید برای همه اونا یه نوع چوب و چرخ انتخاب کنیم؟

جواب:

دوست عزیز نه به اون تعداد ولی طبقه بندی خودش رو داره.فقط تیتر وار نام میبرم.هرکدوم از این روش ها تجهیزات خاص خودش رو میطلبه

صید ماهی های دریایی:
1-روش سورف کستینگ یا پرتاب از ساحل.چوبهای بسیار بلند و چرخ های با اسپول های بزرگ
2-روش ترولینگ که با چوب کوتاه و بسیار قوی همراه با چرخی که با نام وینچ خونده میشه برای ماهیگیری از روی قایق در حال حرکت
3-روش جیگینگ:از روی قایق ثابت و فرستادن طعمه به عمق

صید ماهیهای دریاچه ای :
1-صید کپور ماهیان با چوب و چرخ مخصوص و تجهیزات جانبی(بویله و بازر)
2-صید کف خواب در دریاچه که متداول ترین صید در ایران و تجهیزات ابتدایی هست

صید ماهیان رودخانه ای:
1-صید قزل آلا با طعمه مصنوعی.چوبهای سبک
2-صید ماهیان سنگین وزن مانند سونگ و اسبله.چوبهای بسیار سنگین
3-صید اردک ماهی:کاملا تخصصی است و نیاز به چوب و چرخ مناسب برای پرتاب قاشقکها و لوری های لازم

صید با روش فلای:
طیف گسترده و پیچیده ای رو شامل میشه که تقریبا هر سایز چوب برای گرفتن ماهی خاصی همراه با پشه های مخصوص اون ماهی هست
از قزل آلا شروع و تا آزادماهیان و حتی ماهیان مهاجم آب شور رو شامل میشه

تازه این یک دسته بندی کلی و ناقص بود.هر کدوم رو میشه بررسی کرد که شاخه های فراوانی داره
سوال:
صید کپور ماهیان با چوب و چرخ مخصوص و تجهیزات جانبی چجوری هست؟
کف خواب رو انجام دادم اما این مدل رو انجام ندادم و ندیدم
میشه یه توضیح بهم بدین؟

جواب:
خوب برای صید کپور 2 جنبه باید در نظر گرفته.یکی تجهیزات و دیگری طعمه ها
تجهیزات:
شما برای صید حرفه ای به حداقل 2 ست چوب و چرخ نیاز دارید
پایه:یک دوپایه مخصوص که 2 چوب بصورت افقی و موازی هم بر روی اون قرار بگیره
چوب.نیاز به 2 چوب با وزن پرتاب 50 تا 100 گرم نیاز دارید.طول مورد نیاز 3.60 هست.حالا اگر 2 تیکه یا 3تیکه باشه که چه بهتر.از تلسکوپی هم میشه استفاده کرد
چرخ.باید از چرخی استفاده کرد که بتواند 350 متر نخ .30 رو بگیره
ترجیحا بهتره از چرخ بایت رانر استفاده بشه.در این سیستم باید به ماهی اجازه داده بشه طعمه رو برداره و از محل فاصله بگیره.برای این حالت باید چرخ در حالت کلاچ آزاد باشه.یعنی نخ بدون کوچکترین فشار از چرخ باز بشه که در این زمان بازر شروع به هشدار کنه.در این زمان باید کلاچ سفت و تقه اصلی یه چوب زده بشه تا قلاب در دهن ماهی گیر کنه.برای این منظور چرخ بایت رانر با سیستم خاص خودش اجازه این حرکت رو بدون دردسر میده
بازر.به تعداد چوب سر پایه بسته میشه و چوب روی اون قرار میگیره.و نخ درون سنسور اون جای میگیره
نخ:باید از کیفیت مناسب و تست کشش وزن مناسب برخودار باشه.شماره .40 معمولا مناسب هست.نخ براید نیز استفاده میشه که در صید اسپورت توصیه نمیشه چون در صورت گیر کردن به مانعی موجب گیر افتادن ماهی میشه و موجب زجر کش شدن ماهی میشه.

طعمه:برای این نوع ماهیگیری از طعمه ای بنام بویله استفاده میشه.این طعمه نوعی جوشانده هست که در سطوح حرفه ای توسط خود ماهیگیر ساخته میشه.موادی مانند انواع غلات هیدروکربن ها قندها اسانسها پروتئین ها باهم ترکیب و گلوله ای خمیری ساخته شده و پس از جوشانده شدن سفت و ماندگاری بالایی داره.
آماده این طعمه در بازار موجود هست.
لوازم جانبی هم برای این صید وجود داره.وسایل ریسه سازی:نخ های براید نازک.تنگل بوم برای ضد پیچ خوردگی نخ.سرب متحرک جهت حرکت بدون وزن نخ.
لوازم اتصال بویله مانند سوزن بویله.استوپر برای توقف بویله روی قلاب
وسایل طعمه پاشی مانند موشک بویله برای انتقال طعمه های میدانی به محلی که طعمه وجود داره برای جذب حداکثری ماهی
و وسایل مختلف که شما با ورود به اون متوجه میشوید چه کارایی داره و کمک زیادی به صیدتون میکنه مانند انواع اسانس ها- توری های پی وی ای-مارکر-بویله پرت کن وغیره
سوال:
شما این روشی رو که برام توضیح دادین بیشتر قبول دارید یا روش کف خواب رو؟
اگر روش اول رو بی زحمت دلیلشو برام توضیح بدید

جواب:
در مورد قبول داشتن روش چند نکته عرض کنم.ما در ماهیگیری چند دیدگاه داریم.ماهیگیری تفریحی و ماهیگیری حرفه ای
روش کف خواب کم هزینه و فراگیر و بیشتر جهت تفریح هست.ولی سیستم صید حرفه ای داستان دیگه ای داره.شما باید قصدتون از ماهیگیری مشخص بشه.این روش که من توضیح دادم در تمام دنیا برای صید کپور پذیرفته شده.وسایل و ادواتش هر روز داره به روزتر میشه.شرکت های بزرگ برای طعمه و ادواتش هر روز در حال اختراع اکتشاف هستند.حالا دیگه بستگی به شما داره که دنبال چی هستید
سوال:
من همون ماهیگیری حرفه ای رو می پسندم
از اول هم خدمتتون عرض کردم
خوب این تجهیزاتی که شما فرمودید باید برای دو چوب سرمایه گذاری کرد
حالا هزینه این تجهیزات چقدر میشه؟
یه برند عالی میخوام

جواب:
دوست عزیز بهترین برند در کپور کی کارپ هست.ولی توصیه من همین مارک کورموران هست.شما با هزینه ای حدود 500 تومن میتونید وسایل ضروری رو برای شروع تهیه کنید.ما بقی رو هم به مرور زمان میتونید اضافه کنید
شما به:
2 تا چوب
2 تا چرخ
2 حلقه نخ
1 دوپایه
2 تا بازر
1 چاک
و خرده جنس نیاز دارید
توصیه های من برای خرید شما:
چوب:
AKX 2- SECTION CARP به قیمت 120000 تومن.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

چرخ:
BULL FIGHTER 5Ai که 4 بلبرینگ هست و قیمت 74000
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

نخ:
CARP FORCE که قیمت یک قرقره آن 26000 هست.و متراژ آن برای هر دو قرقره شما کافیست

پایه:
من شخصا پایه های جدا رو به یک پایه یک تیکه(پد) ترجیح میدم.توصیه شخصی خودم همینه.بخاطر مانور بالا در استقرار چوب من جدا جدا ترجیح میدم.شما برای 2 تا بازر به 2 تا پایه با سر رزوه دار برای قرار دادن بازر و 2 تا پایه معمولی برای پشت چوب نیاز دارید.قیمت هر پایه رزوه دار 10000 تومن هست.و برای پایه پشت میتونید از پایه هاس معمولی و یا حتی دست ساز استفاده کنید

بازر:
بازر انواع مختلفی در بازار داره که تا حد ست های کنترل از راه دورم وجود داره.ولی 2 تا بازر معمولی هم جواب کار رو میده.بشرط مراقبت در برابر بارون و خارج کردن باطری از دستگاه و خشک کردن پس از اتمام کار و مواظبت های لازم
بازر های تو سایت همه ست بود .شما یه چرخی تو بازار بزنی بازر تکی وجود داره.فکر کنم حدود 30 تومن باشه.
به غیر از بازر شما به یک لاین دنسر هم نیاز دارید.برای تنظیم بازر این وسیله حیاتی هست

وسیله دیگه چاک کپور هست که فکر کنم حدود 20 تا 25 تومن باشه.

دیگه بقیه وسایل جزء طعمه حساب میشه. و باید با تجربه شخصی اقدام به خرید کنید

سوال:
دوستان چنتا سوال داشتم
توی سایت اصلی cormoran وقتی مشخصات چوبو چک میکنم زیر قسمت tc که مینویسن 3lb این tc مخفف test curve هست که ترجمش به فارسی میشه تست خمش یا تست خمیدگی
1-حالا این تست خمیدگی چی هست و به چه درد میخوره؟
2-چرا هیچ جایی درباره اکشن چوب هیچی نگفته؟چجوری باید بفهمم این چوب اکشنش چی هست؟
3-نگفته وزنه پرتابی توسط چوب از چند گرم تا چند گرم هست.اینو از کجا باید بفهمم؟
4-چجوری باید بفهمم نهایت وزنی رو که میتونم با این چوب ماهی بگیرم ماهی چند کیلویی هست؟

جواب:

)مقدار وزنی هست که چوب تحت تاثیر اون حالت خمیدگی پیدا میکنه.یعنی از اون وزن به پایین چوب شما با حرکات ارتعاشی همراه هست.ولی از اون وزن به بالا چوب در یک فشار خمشی ممتد مقاومت میکنه.برای ماهی های هدف کاربرد داره.مثلا شما وقتی با چوبی با تست خمش 3 پوند ماهی 1 پوندی بگیری حرکات این ماهی بوسیله چوب بصورت ارتعاشی دفع میشه و همین امر ممکنه موجب خروج قلاب از دهان ماهی بشه.ولی اگر با این چوب شما ماهی 4 پوندی رو صید کنید چون بازه حرکات ماهی فشاری بالاتر از وزن ماهی تولید میکنه پس قاعدتا شما در تمام لحظات فشاری بالاتر از 3 پوند بر چوبتون خواهید داشت و این بدین معنی هست که چوب شما همواره در یک خمش ممتد بدون ارتعاش بازگشتی داره انجام وظیفه میکنه و همیشه فشار یکسانی به فک ماهی وارد میکنه

2)دوست عزیز اکشن چوب از خود چوب مشخص هست.البته در مواردی بر روی چوب ذکر میشه ولی اکثر با تست چوب قابل فهم هست
اکشن چوب 4 حالت داره

برای بدست آوردن این تست شما آخرین نقطه ته چوب رو با 2 انگشت میگیرید و نوک چوب رو بر روی زمین بحالت 45 درجه قرار میدهید.مقدار خم شدگی که بوسیله وزن خود چوب تولید میشه رو با عکس بالا مقایسه کنید.

3)وزن پرتاب اکثر بر روی چوب ذکر میشه.این عدد معمولا بعد از گریپ دسته نوشته میشه که دارای 2 عدد هست که بازه مینیمم و ماکزیمم رو برای چوب مشخص میکنه.بعضی مواقع چوب کاربرد خاص هست.پس وزن پرتاب مشخصی داره و پیش فرض بر این هست که شما برای وزن و طعمه خاصی استفاده میکنید.مثل چوبهای ترولینگ
4)این قسمت دیگه مهارت ماهیگیر بیش از توان چوب هست.قویترین چوبها با حرکت اشتباه میتونه بشکنه و برعکس با یک چوب سبک میتوان ماهی بسیار سنگینی رو صید کرد.تمامی چوبها در ضربه آسیب پذیر و در کشش مقاوم هستند.بخاطر همین هست که برای وزن پرتاب عدد ذکر میشه ولی برای وزن نهایی عددی ذکر نمیشه.چون برای پرتاب به چوب ضربه وارد میشه ولی برای جنگیدن با ماهی شما فقط نیروی کششی خواهید داشت.انتخاب کلاج مناسب با وزن ماهی و مهارت در کنترل و خسته کردن ماهی هست که قابلیت چوب رو به نمایش میگذاره.معمولا اگر چوب صحیح انتخاب بشه و مهارت کافی در کنترل ماهی داشته باشید سنگین ترین ماهی ها هم بدون کوچکترین مشکل میتونه از آب خارج بشه

سوال:

اینی که رو کلاچ چرخ نوشته slow یا fast و میچرخه به چه درد میخوره؟
چه کارایی داره؟
اون محافظ سرب که تو سایت هست چجوری عمل میکنه؟

جواب:

دوست عزیز کار کلاچ ایجاد مقاومت بر روی اسپول چرخ هست.برای مبارزه طولانی و جلوگیری از فشار بیش از حد به نخ وچوب و چرخ، کلاج به انتخاب شما در وضعیتی قرار میگیره که هرگاه فشار بیش از حد بود بجای پاره شدن نخ یا شکستن چوب یا از همه بدتر بریدن فک ماهی ،نخ از روی اسپول چرخ به میزان اون فشار باز بشه.این عمل به دفعات زیاد همون جنگیدن با ماهی هست و ماهی رو خسته و تسلیم میکنه.برای همین عرض کردم با مهارت که انتخاب درست مقدار کلاچ هم جزئی از اون هست میشه با نخ ضعیف هم ماهی سنگین صید کرد
حالت slow یعنی کلاچ شل هست و با فشار کمی هم نخ از روش باز میشه
حالت fast یعنی کلاچ سفت تر و فشار بیشتری لازم هست که نخ از رو اسپول باز بشه.
شما باید با توجه به قدرت چوب و نخ و وزن ماهی(حتی نوع ماهی از نظر جنگندگی متفاوت هست.مثلا فشاری که یک اردک ماهی 3 کیلویی وارد میکنه قابل مقایسه با یک کپور 10 کیلویی نیست)حالتی بین این 2 رو انتخاب کنید
در مورد محافظ سرب منظورتون رو متوجه نشدم.ولی اگر منظورتون سربهایی هست که یک کارابین پلاستیکی بهش هست اونها برای این هستند که زمانی که شما در حال مبارزه با ماهی هستید امکان داره سرب که بر روی نخ هست لای سنگی چیزی بره و یا شما ماهی رو در این زمان از دست بدید و یا بدتر نخ پاره بشه و ماهی بروی قلاب با مقداری نخ که سرب اون به زیر سنگی رفته گیر بیوفته و ماهی طی زمان زیاد زجرکش بشه
این سرب و کارابین به در صورت گیر کردن به راحتی از نخ جدا میشه و هم صید رو راحت تر و هم مطمئن تر میکنه
سوال:

کار لاین دنسر چی هست؟

جواب:

نحوه کار بازر اینه که با کشیده شدن نخ روی ریل اون به صدا در میاد وقتی ماهی طعمه رو برداره و رو به جلو حرکت کنه با کشیده شدن نخ بازر به صدا در میاد اما اگه حرکت ماهی به سمت شما باشه فقط نخ شل میشه و روی بازر حرکتی نداره و شما متوجه نمیشید
لاین دنسر کار اصلیش اینه که وقتی ماهی طعمرو بر میداره و به سمت شما حرکت میکنه با کشیدن نخ اضافی به پایین باعث به صدا درومدن بازر میکنه چون اگه لاین دنسر نباشه نخ ازاد میشه اما حرکتی نداره که بازر رو به صدا در بیاره از لاین دنسر استفاده میشه
لاین دنسر رو باید جدا بخرید و همراه بازر نیست
سوال:

یعنی به صورت الکترونیکی کار میکنه؟
بعد کار بک لید هم مثل لاین دنسر هست؟
اگر نه بی زحمت طرز کار اونو برام توضیح بدید
یه سوال دیگه هم داشتم
من بویله آماده سورس از محصولات داینامیت بایت رو خریدم
میشه راهنماییم کنید چجوری میتونم شناورش کنم؟

جواب:

بله
به صورت الکترونیکی عمل می کند

لاین دنسر:وسیله هست که با یک رابط فیش به بازر نصب میشه و دارای چراغ هست که در زمان هشدار خودش هم روشن میشه.این وسیله با اهرم کردن روی نخ وزن مناسب بر روی نخ رو ایجاد میکنه.نخ بر روی سنسور اگر به وسیله ماهی کشیده بشه بازر صدا میکنه.ولی در صورتی که ماهی به سمت چوب حرکت کنه نخ شل میشه و بازر صدا نمیکنه.لاین دنسر با وزن خودش یک کشش بر روی نخ ایجاد میکنه تا بازر هشدار بده

بک لید:این وسیله زمانی کاربرد داره که عمق قرارگیری ریسه زیاد باشه.در سیستم بازر سعی بر این هست سر چوب به سطح آب نزدیک باشه.ولی اگر عمق زیاد باشه نخ با زاویه وارد آب میشه و زمانی که سفت میشه از کف فاصله میگیره.در این زمان به علت رفتار کپور که برای برداشتن طعمه دور محل دور میزنه امکان داره با بدن ماهی برخورد و موجب ترس اون بشه.پس باید نخ کاملا در بستر آب بخوابه.برای این کار حلقه بک لاید روی نخ انداخته و با ارتفاع دادن به نخ اون رو به وسطای نخ هدایت میکنیم.پس از رها سازی نخ بک لاید در بستر مینشیند و نخ رو به بستر میخواباند

در مورد شناور سازی بویله:در صورتی که بستر آب لجنی باشه و بدونیم بویله با وزنه خودش وارد لجن میشه باید اون رو شناور کنیم.برای این کار از بویله های پاپ آپیس استفاده میشه که خاصیت شناور داره.در صورت نبودش میشه بوسیله برش مناسب از فوم های شناور که همرنگ بویله وجود داره در زیر بویله اون رو شناور کرد.برای بویله های دست ساز هم گلوله های فومی وجود داره که هنگام ساخت بویله درون بویله قرار میگیره و خاصیت شناوری به اون میده.
سلام دوستان.واسه ماهیای کپور اندازه کف دست یا کوچک تر باید قلاب و شناور و سرب رو چطوری ببندم.اگه با شکل نشون بدید خیلی ممنون میشم.Khansariha (8)
صفحه ها: 1 2 3 4
لینک مرجع